“این یک جنایت جنگی است”

“این یک جنایت جنگی است” – زاخارووا در مورد تصمیم ایالات متحده در مورد مهمات خوشه ای
ترجمه مجله هفته


ماریا زاخارووا به یاد می آورد که در فوریه ۲۰۲۲ ایالات متحده استفاده از مهمات خوشه ای را جنایت جنگی توصیف کرد و اکنون تصمیم گرفته است آنها را به اوکراین تحویل دهد. آنتونوف سفیر روسیه می گوید تصمیم ایالات متحده یک ژستی است که نشان از استیصال دارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت کاخ سفید علیرغم اینکه یک سال و نیم پیش استفاده از بمب‌ههای خوشه ای را جنایت جنگی خوانده بود، تصمیم گرفته است که بمب‌ها خوشه ای را به اوکراین تحویل دهد. او در کانال تلگرام خود نوشت:

«دبیر مطبوعاتی [رئیس جمهور ایالات متحده] جو بایدن [جن] ساکی در ۲۸ فوریه ۲۰۲۲: «استفاده از مهمات خوشه‌ای جنایت جنگی است». یک سال و نیم بعد، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت که قصد دارد مهمات خوشه‌ای را به اوکراین تحویل دهد.»
ساکی که در ماه مه گذشته از سمت سخنگویی استعفا داد، در پاسخ به این سوال که آیا روسیه ممکن است از این مهمات در عملیات ویژه در اوکراین استفاده کند، گفت که استفاده از مهمات خوشه‌ای “به طور بالقوه یک جنایت جنگی است”. با این حال، وی خاطرنشان کرد که کاخ سفید هیچ شواهدی برای تایید این اطلاعات در اختیار ندارد.

زاخارووا همچنین درباره اظهارات بایدن که اوکراینی ها به چنین بمب‌هایی نیاز دارند، اظهار نظر کرد. سخنگوی وزارت خارجه روسیه نوشت:

“او فراموش کرد اضافه کند: به خصوص مردگان به آنها نیاز دارند.”

بایدن در پاسخگویی به سی ان ان مدعی شد که تصمیم برای تحویل مهمات خوشه ای به کی یف برای او “سخت” بوده است، اما با توجه به اینکه اوکراین اکنون با مشکل تمام شدن مهمات دیگر روبرو است، بمب‌های خوشه ای در یک “دوره انتقالی” تا زمانی که گلوله های ۱۵۵ میلی متری کافی در دسترس باشد، گزینه مناسبی است. به گفته رئیس جمهور ایالات متحده، ارتش اوکراین به این مهمات برای ضد حمله مداوم نیاز دارد.

تحویل بمب‌های خوشه ای در ۷ جولای توسط جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن اعلام شد. وی خاطرنشان کرد که واشنگتن از خطرات ناشی از استفاده از این مهمات برای غیرنظامیان آگاه است و به همین دلیل است که ایالات متحده تصمیم گیری در مورد انتقال آنها را به تاخیر انداخته است. کاخ سفید تاکید کرد که طرف اوکراین به آمریکایی ها تضمین داده است که از این سلاح ها با احتیاط استفاده شود.

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن نیز درباره تصمیم آمریکا اظهار نظر کرد. به گفته وی، چنین اقداماتی از سوی ایالات متحده “بشریت را به یک جنگ جهانی جدید نزدیک تر می کند” و “یک ژست از سر استیصال” است زیرا آنها نمی خواهند “شکست نیروهای مسلح اوکراین” در حمله را قبول کنند.

نماینده مجلس آمریکا خواستار حذف بمب های خوشه ای از سهام آمریکا شد

بتی مک کولوم، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، تصمیم بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای ارائه مهمات خوشه ای به اوکراین را محکوم کرد. این سیاستمدار در بیانیه ای مشابه، این گلوله باران را “غیرضروری” و “اشتباهی وحشتناک” خواند. کنگره به وضوح به نفع ممنوعیت ارسال بمب‌های خوشه ای صحبت کرده بود. علاوه بر این، موضع دولت آمریکا با موضع ۲۳ کشور متحد ناتو در تضاد است.

«میراث بمب های خوشه ای رنج، مرگ و عملیات مین روبی گران برای نسل ها پس از استفاده است.»

این نماینده دموکرات خاطرنشان کرد که دولت آمریکا ده ها میلیون دلار در سال برای خنثی کردن بمب های خوشه ای در لائوس پس از جنگ ویتنام هزینه می کند. این مواد منفجره همچنان در آنجا غیرنظامیان را می کشند و معلول می کنند.

مک کولوم گفت که او از حامیان جدی سیاست دولت کنونی ایالات متحده در اوکراین است، اما کاملاً با تحویل بمب های خوشه ای مخالف است.

«این سلاح‌ها باید از ذخایر ما حذف شوند و نباید به اوکراین تحویل داده شوند.»