اخبار جنگ اوکراین هشتم ژوئیه

کرملین بازگشت فرماندهان آزوف از ترکیه را نقض قرارداد توصیف می کند

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین بازگشت سران هنگ نازی آزوف به اوکراین را نقض توافقات موجود با ترکیه خواند. به گزارش آژانس، پسکوف تاکید کرد:
بازگشت رهبران آزوف از ترکیه به اوکراین چیزی جز نقض فاحش مفاد قراردادهای موجود نیست.
پسکوف گفت: طبق این توافق، این افراد باید تا پایان درگیری در خاک ترکیه بمانند. وی همچنین خاطرنشان کرد که روسیه قبلا از خروج این افراد مطلع نشده است.
کرملین درک می کند که ترکیه در آستانه نشست ناتو و به دلیل شکست ضد حمله کی یف تحت فشار زیادی قرار دارد.
«تصمیم به انتقال رهبران آزوف زلنسکی، بر خلاف توافقات، برای بازگرداندن آنها به اوکراین، قطعاً مستقیماً با شکست ضد حمله مرتبط است. اینها شکست هایی است که نیروهای رژیم کی یف اکنون هر روز با آن مواجه می شوند.»

تاتارهای کریمه خطاب به اردوغان: ابتدا واقعیت را ببینید، سپس موضع سیاسی بگیرید.

سائور اسمیرنوف، نماینده هیئت بین قومی کریمه، سیاستمدار تاتار کریمه از رئیس جمهور ترکیه خواست نمایندگان خود را به کریمه بفرستد تا آنها با زندگی واقعی تاتارهای کریمه آشنا شوند. این تماس پس از اظهارات رهبر ترکیه پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور ترکیه صورت گرفت. به گفته اسمیرنوف، تاتارهای کریمه در طول سال‌هایی که شبه جزیره بخشی از اوکراین بود، برای آزادی خود جنگیدند. وی تاکید کرد:
«رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار با زلنسکی بار دیگر تاتارهای کریمه را به اوکراین مرتبط کرد که هیچ ربطی به واقعیت ندارد. آقای اردوغان باید نمایندگان خود را برای آشنایی با زندگی واقعی تاتارهای کریمه به کریمه بفرستد و تنها پس از آن اظهارات مربوطه را بیان کند.
رهبری اوکراین قاطعانه از حل و فصل اعاده حیثیت تاتارهای کریمه امتناع کرد، زبان تاتاری کریمه به عنوان زبان دولتی به رسمیت شناخته نشد، ساخت مسجد جامع ممنوع شد – به همین دلایل، کل شبه جزیره به یک “مایدان” تبدیل شد. رهبر ترکیه به خوبی از این موضوع آگاه است، اما عجله ای برای اعتراف علنی ندارد.»
به گفته اسمیرنوف، پس از الحاق کریمه به روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یکی از اولین احکام خود از تاتارهای کریمه اعاده حیثیت کرد. علاوه بر این، زبان تاتاری کریمه به زبان دولتی در کریمه تبدیل شده است، ساخت مسجد جامع در پایتخت کریمه رو به اتمام است و ده ها میلیارد روبل برای ساخت امکانات اجتماعی، جاده ها و خدمات شهری در محل سکونت تاتارهای کریمه سرمایه گذاری شده است.

نیویورک تایمز: ضریب مهمات منفجر نشده خوشه ای آمریکا که به کی یف تحویل داده شده از ۱۴ درصد فراتر میرود.

احتمال اینکه مهمات خوشه‌ای که آمریکا می‌خواهد به اوکراین بدهد، روی زمین بمانند و منفجر نشوند بیش از ۱۴ درصد است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، مهمات منفجر نشده روی زمین باقی خواهند ماند و خطری برای غیرنظامیان به شمار می روند. به گفته ال ووسبورگ یک سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده و تکنسین سابق خنثی سازی مهمات انفجاری، قطعات منفجر نشده مهمات می توانند پس از پرتاب تا ۲۰ مایلی از هدف پراکنده شوند. باید به مردم نسبت به این خطر هشدار داد. ووسبورگ از جمله گفت:

«تلاش زیادی برای خنثی کردن آنها باید انجام شود، زیرا شما مجاز نیستید آنها حمل و نقل کنید.»


اینفو بریکس: درخواست های بریتانیا تانک های چلنجر را برای کیف غیرقابل استفاده می کند


الزاماتی که بریتانیا برای نگهداری از تانک های چلنجر ۲ قائل می شود، استفاده از آن ها را در نیروهای مسلح اوکراین غیرممکن می کند. وب سایت خبری و تحلیلی InfoBRICS در این باره می نویسد. لندن از کی یف ضمانت می خواهد که سربازان اوکراینی از چلنجر۲ در عملیات های خطرناک استفاده نکنند. علاوه بر این، تانک ها باید تحت شرایط ویژه نگهداری و حمل شوند، که این خودروها را به بدترین ترین زره پوشها در ارتش اوکراین تبدیل شده اند. یادداشت های InfoBRICS:

بریتانیا از نحوه استقرار تانک های خود ناامید است و از ناکافی بودن تضمین های ارائه شده توسط مقامات کیف ابراز تاسف می کند.

این مقاله همچنین خاطرنشان می کند که تجهیزات غربی برای نبرد در زمین هایی مانند اوکراین طراحی نشده اند. همچنین اشاره می شود که تانک های غربی ۳۰ درصد بزرگتر و سنگین تر از همتایان شوروی و روسی خود هستند.

«حتی نفربرهای زرهی بسیار سبکتر دوران شوروی در حرکت در گل و لای استپی مشکل دارند. این امر مانور را تقریباً غیرممکن می‌کند و سربازان را مجبور می‌کند تا از آن پیاده شده و در کنار تانک بر روی زمین حرکت کنند و آنها را به اهداف آسانی برای هواپیماهای جنگی، پهپادها، توپخانه‌ها، کشتی‌های مسلح و پیاده نظام تبدیل می‌کند.”

به همین دلیل، استفاده از تانک های سنگین مانند چلنجر ۲ نه تنها برای ارتش اوکراین بی فایده بود، بلکه برای شهروندان سرباز وظیفه این کشور نیز ویرانگر است.

کیف: رهبران هنگ نازی آزوف که به اسارت گرفته شده بودند از ترکیه بازگشتند

به گزارش خبرگزاری تاس، اعضای هنگ نازی اوکراین آزوف دنیس پروکوپنکو، سواتوسلاو پالامار و اولگ چومنکو از ترکیه به اوکراین بازگشتند. این را ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور اعلام کرد. وی در کانال تلگرام خود فیلم و تصاویری از بازگشت اعضای آزوف منتشر کرد. همانطور که این آژانس در ادامه گزارش می دهد، علاوه بر فرماندهان آزوف، فرمانده ۳۶ تیپ نیروهای مسلح اوکراین سرگئی ولینسکی ملقب به وولینا و فرمانده تیپ ۱۲ گارد ملی دنیس شلگا نیز به اوکراین بازگشتند.

آنها در سال ۲۰۲۲ پس از حمله به کارخانه آزوفستال در ماریوپول و تصرف آن توسط نیروهای روسی سر از استانبول درآوردند.
ابتدا گفته شد که فرماندهان آزوف به مسکو برده شدند، سپس آنها و بیش از ۲۰۰ سرباز اوکراینی دیگر با سربازان اسیر روسی و همانطور که بعداً مشخص شد، ویکتور مدودچوک سیاستمدار اوکراینی مبادله شدند.
گزارش شد که طبق شرایط مبادله، اعضای آزوف قرار بود تا پایان جنگ در ترکیه بمانند.
که البته اینجا هم اردوغان به وعده وفا نکرد.

پدافند هوایی روسیه جنگنده سوخو ۲۷ اوکراینی را سرنگون کرد

وزارت دفاع روسیه روز شنبه از حملات بیشتر روسیه به مواضع نیروهای مسلح اوکراین خبر داد. همانطور که سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این مقام، در جلسه توجیهی روزانه خود گفت، ۱۰۲ واحد توپخانه و ۱۲۶ مکان با تجهیزات و پرسنل دشمن در ۲۴ ساعت گذشته مورد اصابت قرار گرفته است. در شهر زاپوروژیه، یک انبار سوخت خودروهای نظامی اوکراینی تخریب شد.

پدافند هوایی روسیه یک فروند جنگنده سوخو ۲۷ اوکراینی را در نزدیکی روستای نووگریگوروکا سرنگون کرد. کوناشنکوف اعلام کرد علاوه بر این، شش موشک HIMARS نیز رهگیری شد. وی همچنین از ۱۷ هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی منهدم شده خبر داد.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود از وضعیت در خط تماس و دفع تلاش‌های تهاجمی بیشتر اوکراین در جبهه‌های دونتسک، کراسنی لیمان و جنوب دونتسک خبر داد.

به گفته سخنگوی ارتش روسیه، یگان نیروهای جنوب طی ۲۴ ساعت گذشته ۹ حمله دشمن به بخش دونتسک جبهه را دفع کرده است. گفته می شود که یک اردوگاه اوکراینی با گلوله های HIMARS در نزدیکی شهرک Mikhailovka تخریب شده است. یک انبار مهمات دیگر در نزدیکی شهر Avdeyevka هدف قرار گرفت. در این درگیری ها بیش از ۵۰۰ پرسنل ارتش اوکراین کشته یا زخمی شدند. دشمن همچنین سه دستگاه تانک، شش خودروی زرهی، چهار خودرو، دو دستگاه وانت، دو فروند هویتزر خودکششی M109 پالادین و یک دستگاه هویتزر D-30 را از دست داد.
در بخش جبهه کراسنی لیمان، مرکز نیروهای روسی حمله دشمن را دفع کرد. یک گروه شناسایی و خرابکاری اوکراینی نیز در آنجا بی خطر شد. در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۶۰ سرباز اوکراینی در این بخش از جبهه جان باختند. سه خودروی زرهی، سه وانت و دو دستگاه هویتزر D-30 منهدم شد. کوناشنکوف گفت: علاوه بر این، ارتش روسیه سه انبار مهمات دشمن را هدف قرار داد.
در ۲۴ ساعت گذشته، یگان نیروهای شرق همچنین از حمله ارتش اوکراین به بخش جلویی در جنوب دونتسک جلوگیری کرده و یک گروه شناسایی و خرابکاری مخالف را تشکیل داده است. در جبهه زاپوروژیه، ارتش روسیه از دو عملیات شناسایی خشونت آمیز و فعالیت یک گروه شناسایی و خرابکاری جلوگیری کرد. کوناشنکوف تلفات اوکراین در این دو بخش جبهه را بیش از ۱۷۰ سرباز برآورد کرد. همچنین سه خودروی زرهی، سه خودرو و یک دستگاه وانت منهدم شد. علاوه بر این، ارتش روسیه یک دستگاه CAESAR SPG، یک اسلحه M777، دو فروند هویتزر Msta-B، دو فروند هویتزر D-20 و یک Gvozdika SPG را از کار انداخت. علاوه بر این، یک انبار مهمات اوکراینی نیز منهدم شد.

در بخش جبهه کوپجانک، یگان غربی چندین مواضع ارتش اوکراین را مورد اصابت قرار داد و بیش از ۳۰ سرباز دشمن را کشت. سخنگوی ارتش روسیه گفت: اوکراین همچنین دو خودرو و یک رادار شناسایی توپخانه AN/TPQ-50 را از دست داد.

به گفته کوناشنکوف، ۴۰ سرباز اوکراینی نیز در ۲۴ ساعت گذشته در جبهه خرسون کشته شده اند. دشمن همچنین یک تانک، چهار خودرو و یک اسلحه خودکششی گووزدیکا را از دست داد.

کارشناس نظامی: با کمک کیف، آمریکا می خواهد به دریای سیاه دسترسی پیدا کند

هدف اصلی آمریکا، بریتانیا و اوکراین بازپس گیری کنترل کریمه و دریای سیاه است. این چیزی است که کاپیتان واسیلی دندیکین، نظامی سابق روسیه به خبرگزاری URA.RU گفت. وی تاکید کرد:
«داستان اتهامات مربوط به انفجار نیروگاه اتمی زاپروژیه احتمالاً باج‌گیری هسته‌ای بوده است. با آن، اوکراینی‌ها می‌خواستند به مهمترین رویای خود یعنی شکست روسیه و رسیدن به مرزهای ۱۹۹۱ جامه عمل بپوشانند. هدف اصلی آنها، البته، کریمه و سواستوپل است، همچنین به تحریک حامیان مالی آنها – ایالات متحده آمریکا و بریتانیا. این شبه جزیره به آنه کنترل دریای سیاه را اعطا می کند. وقتی کریمه در سال ۲۰۱۴ به روسیه بازگشت، ضربه بزرگی برای آمریکایی ها و ناتو بود. آنها نمی توانند آن را ببخشند.”

نیوزویک: خدمه تعمیر و نگهداری هواپیماهای جنگنده F-16 هدف قانونی روسیه خواهند بود.

معاون سابق فرماندهی سایبری ایالات متحده، ژنرال بازنشسته چارلی مور به مجله آمریکایی نیوزویک گفت: اگر کشورهای غربی جت های جنگنده F-16 را در اختیار اوکراین قرار دهند، پرسنل تعمیر و نگهداری هواپیماهای خارجی به یک هدف قانونی برای نیروهای روسیه تبدیل خواهند شد. مور بیان کرد:
بر خلاف هواپیماهای شوروی، F-16 ها به پایگاه های هوایی متمرکز نیاز دارند که آنها را به اهدافی برای حملات روسیه تبدیل می کند.
به گفته وی، اوکراین برای اطمینان از تعمیر و نگهداری به متخصصان غربی یا ناتو در این پایگاه ها نیاز دارد. مور خاطرنشان کرد که طبق قانون جنگ، این متخصصان هدف نیروهای روسی خواهند بود.
علاوه بر این، مشخص نیست که چه مدت طول می کشد تا اوکراینی ها نه تنها نحوه هدایت این هواپیماهای جنگی را بیاموزند، بلکه چگونه از آنها به طور مؤثر استفاده کنند.


نمایندگان مقامات روسیه در منطقه زاپوروژیه: نیروهای اوکراینی در حال تغییر تاکتیک خود هستند.

ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش “ما با روسیه هستیم” روز شنبه به ریانووستی گفت که ارتش اوکراین در خط تماس در منطقه زاپوروژیه در حال تغییر تاکتیک های رزمی خود است. به گفته وی، فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین متوجه شده است که تاکتیک اصلی پیشروی با همه نیروها شکست خورده و منجر به تلفات زیادی در پرسنل و فناوری شده است.
آنها به حمله با گروه های کوچک، معمولاً پیاده نظام ساده، در امتداد وسیع جبهه متوسل شده اند.فرماندار: نیروهای اوکراینی بیش از ۱۰۰ گلوله به منطقه مرزی بلگورود روسیه شلیک کردند.

ویاچسلاو گلادکوف فرماندار منطقه بلگورود روسیه در تلگرام از وضعیت این منطقه خبر داد. بر این اساس، ارتش اوکراین در 7 جولای بیش از ۱۰۰ پرتابه شلیک کرد. ده شهرک در پنج ولسوالی زیر آتش گرفت. این سیاستمدار از زخمی شدن یک غیرنظامی و همچنین خسارت به یک خانه، یک دکل آب و یک خط برق خبر داد. روز قبل، گلادکو با ۵۱ قطعه، تنها نصف تعداد ضربه را گزارش کرده بود.

علاوه بر این، فرماندار جزئیات بیشتری در مورد حمله شبانه به شبکینو به اشتراک گذاشت. ارتش اوکراین ۲۰ گلوله گراد را به سمت شهر شلیک کرد. در نتیجه یک مرد مجروح شد. تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفت. درمان بیمارستانی ضروری نبود. چندین غرفه، یک انبار سبزیجات و سه گاراژ در بازار مرکزی آسیب دیدند. در یک مغازه، شیشه های ویترین شکسته شد، نما مورد اصابت ترکش قرار گرفت. یک خانه شخصی نیز تحت تأثیر قرار گرفت. یک خودرو به طور کامل در آتش سوخت.

نماینده مجلس آمریکا خواستار حذف بمب های خوشه ای از سهام آمریکا شد

بتی مک کولوم، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، تصمیم بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای ارائه مهمات خوشه ای به اوکراین را محکوم کرد. این سیاستمدار در بیانیه ای مشابه، این گلوله باران را “غیرضروری” و “اشتباهی وحشتناک” خواند. کنگره به وضوح به نفع ممنوعیت ارسال بمب‌های خوشه ای صحبت کرده بود. علاوه بر این، موضع دولت آمریکا با موضع ۲۳ کشور متحد ناتو در تضاد است. 

«میراث بمب های خوشه ای رنج، مرگ و عملیات مین روبی گران برای نسل ها پس از استفاده است.» 

این نماینده دموکرات خاطرنشان کرد که دولت آمریکا ده ها میلیون دلار در سال برای خنثی کردن بمب های خوشه ای در لائوس پس از جنگ ویتنام هزینه می کند. این مواد منفجره همچنان در آنجا غیرنظامیان را می کشند و معلول می کنند. 

مک کولوم گفت که او از حامیان جدی سیاست دولت کنونی ایالات متحده در اوکراین است، اما کاملاً با تحویل بمب های خوشه ای مخالف است. 

«این سلاح‌ها باید از ذخایر ما حذف شوند و نباید به اوکراین تحویل داده شوند.»

بیش از ۱۳۰۰ پرونده جنایی به اتهام خیانت در اوکراین باز شده است


طبق اظهارات خود، اداره تحقیقات دولتی اوکراین در طول عملیات نظامی ویژه ۵۰۰ روزه بیش از ۱۶۰۰ پرونده جنایی جنایت علیه امنیت ملی را تشکیل داده است. در ۱۳۱۵ مورد از ۱۶۷۷ دادرسی آغاز شده، ظن خیانت وجود داشت. ۲۸۶ پرونده جنایی دیگر برای همکاری با دشمن در حال بررسی است. ۲۳ مورد نیز مربوط به کمک به روسیه در جریان است.

به گفته این آژانس، از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، در مجموع ۷۹۷ نفر متهم شده اند. ۴۳۶ مظنون در لیست تحت تعقیب هستند. ۱۰۵۲ نفر دیگر به دلیل دست داشتن در خیانت و همکاری تحت بازجویی قرار دارند. ۴۷۵ پرونده جنایی در حال حاضر در دادگاه رسیدگی می شود. اکثر مظنونان از جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک و همچنین از مناطق زاپورژیه و خرسون هستند.دو کشته در گلوله باران اوکراینی در منطقه خرسون

مقامات بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون روز شنبه از حمله مرگبار نیروهای اوکراینی خبر دادند. دو غیرنظامی در نتیجه شهرک آلجوشکی در ساحل چپ دنیپر کشته شدند. خبرگزاری تاس به نقل از یک سخنگوی خود نوشت یکی دیگر از ساکنان این شهر زخمی شده است. بر این اساس، ارتش اوکراین روز جمعه ۵۷ پرتابه به سمت آلیوشکی شلیک کرد. شهرک های کورسونکا، ساگی و گلایا پرستان نیز زیر آتش قرار گرفته اند. ارتش اوکراین شب گذشته به حملات خود به شهرهای نوایا کاخوفکا، کاخوفکا و سولونزی ادامه داد. در مجموع ۲۸ گلوله شلیک شد.

نمایندگان مقامات روسیه در منطقه زاپوروژیه: نیروهای اوکراینی در حال ترک مواضع خود در نزدیکی پیاتیخاتکی هستند.

ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش “ما با روسیه هستیم” به خبرگزاری ریانووستی گفت که ارتش اوکراین به طور کامل مواضع خود را در نزدیکی شهرک پیاتیخاتکی رها کرده است. این اتفاق به طرز شگفت آوری رخ داد.
شاید این کار به علت ش نیروها و گروه‌بندی‌ها صورت گرفته باشد تا بار دیگر از سمت جلویی به ما حمله کنند.
اینکه چرا آنها مواضع خود را ترک کردند بعداً مشخص خواهد شد. اما آنها متحمل خسارات بسیار سنگینی شدند.
روگوف پیش از این اعلام کرده بود که ارتش روسیه حمله ای را در نزدیکی پیاتیخاتکی آغاز کرده است. دشمن از لبه شمالی روستا آواره خواهد شد. این شهرک در حال حاضر تحت کنترل ارتش روسیه است.زلنسکی از جزیره مار در دریای سیاه بازدید کرد.

به گفته ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، او از جزیره مار بازدید کرده است. صبح شنبه، این سیاستمدار ویدئوی مربوطه را در توییتر منتشر کرد. این دیدار یک سال پس از خروج ارتش روسیه از جزیره دریای سیاه انجام شد. زلنسکی با قایق تندرو به جزیره رسید. رئیس دفتر ریاست جمهوری، آندری یرماک، وی را همراهی می کرد. زلنسکی به سربازان کشته شده ادای احترام کرد و از همه کسانی که برای امنیت در دریای سیاه می جنگند تشکر کرد.
“امروز ما در جزیره مارها هستیم، جزیره مارهایمان، که هرگز مانند کل اوکراین توسط نیروهای اشغالگر فتح نخواهد شد. زیرا ما کشور شجاعان هستیم.”
روسیه در پایان فوریه ۲۰۲۲ کنترل جزیره مار را به دست گرفت. در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ وزارت دفاع در مسکو از عقب نشینی نیروهای روسی خبر داد. در آن زمان ارتش روسیه این اقدام را یک ژست حسن نیت توصیف کرد. آنها میخواستند نشان دهند که روسیه مانعی برای صادرات غلات از اوکراین از طریق دریای سیاه ایجاد نمی کند.

نظرسنجی: اکثریت آلمانی ها موافق پیوستن اوکراین به ناتو هستند

اکثریت آلمانی ها موافق پذیرش دیر یا زود اوکراین در ناتو هستند. در نظرسنجی موسسه تحقیقاتی YouGov به نمایندگی از آژانس مطبوعاتی آلمان (dpa)، 42 درصد موافق این واقعیت هستند که این اتفاق فقط پس از پایان جنگ رخ دهد. ۱۳ درصد موافق الحاق فوری علیرغم ادامه جنگ هستند. ۲۹ مخالف اساساً با گنجاندن اوکراین در ائتلاف مخالف هستند که هسته اصلی آن کمک نظامی متقابل در صورت حمله از خارج است.

این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که تمایل به مذاکرات صلح اکنون در آلمان چقدر گسترده است. اکثریت بزرگ ۵۸ درصد از پاسخ دهندگان موافق آغاز مذاکرات کیف و مسکو برای پایان فوری جنگ هستند. ۲۶ درصد مخالف هستند، ۱۶ درصد هیچ اطلاعاتی ارائه نمی دهند.

در هفته آینده، سران کشورها و دولت‌های ۳۱ کشور عضو ناتو می‌خواهند از جمله در مورد چشم‌انداز الحاقی که می‌خواهند به اوکراین بدهند، بحث کنند. ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در نشست ویلنیوس لیتوانی شرکت خواهد کرد.


پس از گلوله باران شبکینو: فرماندار بازگشت ساکنان به شهر را تا اطلاع ثانوی متوقف می کند

بازگشت اعلام شده ساکنان شهر شبکینو به خانه های خود اکنون به تعویق افتاده است. این را ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه پس از یک حمله دیگر اوکراینی شب گذشته، تصمیم گرفت. این سیاستمدار صبح شنبه در تلگرام نوشت که بسته به وضعیت امنیتی تصمیمات بعدی اتخاذ خواهد شد. علاوه بر این، گلادکوف پس از حملات گسترده اوکراینی در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن به کارگران ساختمانی که در حال بازسازی شهر بودند، دو روز مرخصی داد.

پیش از این فرماندار در تلگرام اعلام کرده بود که ارتش اوکراین با چند راکت انداز به سمت شبکینو شلیک کرده است. یک گلوله به بازار مرکزی اصابت کرد. آتش سوزی رخ داده بود. عکس ها و فیلم هایی که عواقب این حمله را نشان می دهد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

رسانه ها: اردوغان ممکن است پس از گفتگو با زلنسکی با پوتین دیدار کند

شبکه تلویزیونی «آ هبر» ترکیه گزارش داد که به احتمال زیاد دیداری بین رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین پس از دیدار اردوغان با زلنسکی صورت خواهد گرفت. این دیدار می تواند هم در ترکیه و هم در روسیه برگزار شود.

شبکه تلویزیونی «آ هبر» ترکیه گزارش داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از گفتگو با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود دیدار خواهد کرد. در این گزارش آمده است:

«این احتمال وجود دارد که پس از گفتگو با زلنسکی، رئیس جمهور اردوغان شخصا با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه دیدار کند. این دیدار می تواند در ترکیه یا روسیه انجام شود. اما احتمال آن زیاد است».

به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس دولت روسیه، کرملین احتمال مذاکرات پوتین و اردوغان در آینده قابل پیش بینی را رد نمی کند.

به گفته سخنگوی کرملین، مسکو همچنین مذاکرات اردوغان با زلنسکی را که قرار است ۷ جولای وارد ترکیه شود (دیروز انجام شد)، از نزدیک دنبال خواهد کرد. پسکوف تاکید کرد:

«ما نتایج مذاکرات را از نزدیک دنبال خواهیم کرد. ما از روابط سازنده خود با آنکارا قدردانی می کنیم. البته ما کنجکاو هستیم که ببینیم اردوغان و زلنسکی در مورد چه چیزی صحبت خواهند کرد. این مهم است.»

اردوغان روز جمعه در استانبول با زلنسکی درباره وضعیت اوکراین و چشم انداز توافق غلات که در ۱۸ جولای منقضی می شود صحبت خواهد کرد. این سفر اولین سفر کاری رئیس جمهور اوکراین به ترکیه در دو سال گذشته خواهد بود که آخرین آن در آوریل ۲۰۲۱ انجام می شود. در آگوست ۲۰۲۲، اردوغان برای دیدار با زلنسکی به لووف رفت.

پیش از این منبع ریانووستی در دفتر ریاست جمهوری ترکیه گفته بود که سفر پوتین به ترکیه در دستور کار قرار دارد اما هیچ توافق مشخصی در مورد تاریخ، مکان و محتوا وجود ندارد. یوری اوشاکوف مشاور رئیس جمهور روسیه نیز به نوبه خود گفت که این سفر در دستور کار قرار دارد، اما مقدمات هنوز آغاز نشده است.

تانک های CV-90 سوئدی وارد اوکراین شدند

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین ویدئویی را در توییتر منتشر کرد که در آن تانک‌های سوئدی CV 90 (Strf 90) نشان داده شد. رزنیکوف در متن ضمیمه می نویسد که تانک هایی که وارد اوکراین شده اند آماده رزم هستند. او همچنین از همتای سوئدی خود Pål Jonson و تمام سوئد برای این حمایت تشکر می کند.
دولت استکهلم می گوید 50 تانک CV-90 را رایگان به ارتش اوکراین تحویل داده است. این یک توسعه از گروه تسلیحاتی BAE Systems AB است که دارای چندین نسخه است. این خانواده تانک در دانمارک، نروژ، هلند، سوئیس، فنلاند و استونی نیز استفاده می شود.

دونتسک ۲۵ حمله اوکراینی را ظرف ۲۴ ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک ۲۵ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۳۱ گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز و پرتابه در کالیبرهای ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری استفاده کرد. سه شهر مورد حمله قرار گرفتند: گورلووکا، دونتسک و ماکیفکا.
سه غیرنظامی ساکن دونتسک در این حملات زخمی شدند. ۱۳ خانه در دونتسک و ماکیفکا آسیب دیدند. سه زیرساخت غیرنظامی نیز آسیب دیده است.
یک روز قبل، مقامات دونتسک ۵۷ حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند. دو غیرنظامی کشته شدند. ده غیرنظامی از جمله یک دختر چهار ساله زخمی شدند.

شبکینو در منطقه بلگورود با چندین راکت انداز شلیک شد

شهر شبکینو در منطقه مرزی بلگورود روسیه بار دیگر مورد حمله اوکراین قرار گرفته است. همانطور که فرماندار ویاچسلاو گلادکوف در اوایل صبح شنبه در تلگرام نوشت، ارتش اوکراین با چندین موشک انداز به سمت شهر شلیک کرد. این سیاستمدار خسارت را گزارش کرد. یک گلوله به بازار مرکزی اصابت کرد. این باعث آتش سوزی شد. یک انبار سبزیجات و یک خودرو آسیب دیده است. در ابتدا گزارشی از تلفات جانی گزارش نشد.


پدافند هوایی روسیه دو پهپاد را در منطقه ورونژ سرنگون کرد

پدافند هوایی روسیه دو پهپاد را در منطقه ورونژ سرنگون کرد. همانطور که فرماندار الکساندر گوسف شنبه شب در تلگرام نوشت، این دو هواپیمای بدون سرنشین در حین نزدیک شدن به پایتخت منطقه ورونژ کشف و منهدم شدند. این سیاستمدار از تلفات یا خسارات احتمالی خبر نداد.

چندین تن از ساکنان پیش از این در شبکه های اجتماعی از انفجار در جنوب غربی ورونژ خبر داده بودند.

گلوله باران در دونتسک: آتش سوزی در مرکز خرید، برخی از خانه ها آسیب دیدند.

نیروهای اوکراینی بار دیگر دونتسک را گلوله باران کردند. به گفته نماینده جمهوری خلق در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین، یکی از گلوله ها مستقیماً به ساختمان یک مرکز خرید برخورد کرد. در اثر برخورد آتش سوزی رخ داد.

همچنین دو ساختمان مسکونی در مجاورت مرکز خرید نیز مورد اصابت قرار گرفت. در نتیجه یک زن و مرد مجروح شدند. به گفته این مقام، در مجموع هفت خمپاره کالیبر ۱۵۵ میلی متری به سمت منطقه شلیک شده است.


ایالات متحده می تواند قبل از پایان درگیری، جنگنده های اف-۱۶ را به اوکراین تحویل دهد


واشنگتن تحویل جنگنده های اف ۱۶ به اوکراین قبل از پایان درگیری را رد نمی کند. جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت آمریکا به سی ان ان گفت.
به گفته وی، چنین جنگنده هایی هرگز برای این ضد حمله اوکراینی در نظر گرفته نشده بود. با وجود این، پنتاگون ممکن است هنوز بتواند آنها را قبل از پایان درگیری اوکراین تحویل دهد.
ما اکنون در حال مشاهده اوضاع هستیم. امیدوارم این جنگ خیلی زودتر به پایان برسد.بایدن تصمیم گرفته است: آمریکا مهمات خوشه ای را به اوکراین تحویل دهد

آمریکا به اوکراین بمب های خوشه‌ای می‌دهد. این را دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه جمعه اعلام کرد. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی در کاخ سفید گفت که این تصمیم دشواری بود – اما جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت این گام را بردارد.

سالیوان اذعان کرد که استفاده از چنین مهمات خطراتی را برای غیرنظامیان به همراه دارد، به همین دلیل است که واشنگتن تصمیم در مورد انتقال آنها را «تا زمانی که بتوانیم» به تعویق انداخته است.

در همان زمان، کاخ سفید اعلام کرد که اوکراین از مهمات خوشه ای در خاک خود استفاده خواهد کرد و تلاش خواهد کرد تا خطرات را برای مردم به حداقل برساند. همانطور که دولت ایالات متحده تصریح کرده است، واشنگتن “ضمانت های کتبی” از کیف دریافت کرده است که از بمب ها “با احتیاط” برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان استفاده می شود.

استفاده از بمب‌های خوشه ای بر اساس یک کنوانسیون بین المللی که توسط ۱۲۳ کشور به استثنای روسیه، ایالات متحده و اوکراین به تصویب رسیده است، ممنوع است.

دبیرکل سازمان ملل استفاده از بمب های خوشه ای را محکوم کرد


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با استناد به کنوانسیون مربوط به مهمات خوشه ای، نسبت به استفاده از این نوع مهمات در میدان های جنگ نظر داد. فرحان حق، معاون سخنگوی گوترش، روز جمعه در یک نشست خبری موضع دبیرکل سازمان ملل را تشریح کرد. وی با اشاره به گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر اینکه ایالات متحده می‌خواهد مهمات خوشه‌ای به اوکراین ارسال کند، گفت که دبیرکل خواستار رعایت این کنوانسیون است.
کنوانسیون مربوط به مهمات خوشه ای استفاده، ساخت و انتقال انواع خاصی از مهمات خوشه ای را ممنوع می کند. در اول آگوست ۲۰۱۰ لازم الاجرا شد. آمریکا، روسیه و اوکراین به این توافق نپیوسته‌اند.


زلنسکی برای گفت‌وگو با اردوغان به ترکیه رفت

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین وارد ترکیه شد. وی در آنجا با همتای ترکیه ای خود رجب طیب اردوغان برای گفت و گو دیدار می کند.
به گفته زلنسکی، از جمله مواضع دو کشور در آستانه نشست ناتو در ویلنیوس هماهنگ شده و تضمین‌های امنیتی احتمالی برای اوکراین مورد بحث قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، قرارداد غلات و همکاری در حوزه دفاعی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدودف: پدافند هوایی روسیه باید تقویت شود

در پس زمینه تحویل تسلیحات غربی به اوکراین، روسیه باید توسعه یک سیستم دفاع هوایی قابل اعتماد، از جمله در منطقه عملیات ویژه نظامی را پیش ببرد. دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه روز جمعه این پیشنهاد را مطرح کرد.
به گفته مدودف، غرب با ارائه سامانه‌های تسلیحاتی مدرن و دوربرد به کیف، توانایی‌های رزمی ارتش اوکراین را گسترش می‌دهد. علاوه بر این، اوکراین خواستار تحویل جنگنده های اف-۱۶ آمریکا و سایر هواپیماهای ناتو است.
«وضعیت بسیار جدی است و ما باید یک سیستم دفاع هوایی قابل اعتماد بسازیم، هم در منطقه عملیات ویژه نظامی و هم برای محافظت از تأسیسات دور از خط تماس».
برای مقاومت در برابر این خطر، باید تمام خطرات و تهدیدات احتمالی را در نظر گرفت. تجزیه و تحلیل مربوطه در حال حاضر در حال انجام است.

سربازان اوکراینی: خطر پهپادهای روسیه “بسیار بالا” است

نیروهای اوکراینی به سختی در جنگ با ارتش روسیه موفق کسب میکنند. این را روزنامه نگاران پل رونزهایمر، وادیم مویسنکو و جورج موتافیس در مقاله ای برای روزنامه بیلد گزارش کرده اند.
بنابراین، سربازان اوکراینی اعتراف می کنند که وضعیت در میدان جنگ همیشه دشوار بوده است. اما اکنون حتی دشوارتر است. ارتش روسیه رویکرد خود را بهبود بخشیده و در تلاش است تا با تکنولوژی همگام شود.
خطر پهپادها بسیار زیاد است، آنها همه چیز را می بینند و معمولا بلافاصله آتش می گشایند.
روزنامه نگاران همچنین خاطرنشان کردند که ارتش اوکراین فاقد تسلیحات لازم برای مقابله با برتری هوایی روسیه است. یک افسر اوکراینی وضعیت را به شرح زیر توصیف کرد:
روس‌ها همه تحرکات ما را می‌بینند. ما معمولاً فقط در شب می‌توانیم حرکت کنیم. ما به عینک دید در شب و خودروهای زرهی نیز بسیار نیاز داریم. دشمن با هلیکوپتر، هواپیما، سلاح‌های ضد تانک ما را تعقیب می‌کند.

پلیس انبار اسلحه را در منطقه خرسون نابود کرد

افسران پلیس یک انبار اسلحه اوکراینی را در منطقه خرسون منهدم کردند. بر اساس بیانیه وزارت کشور این منطقه، مهمات مذکور در یک ساختمان خالی کارخانه در حومه شهرک میرنویه کشف شده است. مخفیگاه حاوی ۹ گلوله تکه تکه شدن کالیبر ۱۵۲ میلی متر بود. پس از کشف، ماموران کلانتری مهمات را به مکان امنی منتقل و در آنجا منفجر کردند.