آمریکا و فرانسه از دست نیروی هوایی روسیه در سوریه شاکی هستند.ترجمه مجله هفته

به ادعای نیروی هوایی آمریکا، گویا جنگنده‌های روسی حداقل دو بار در هفته جاری پهپادهای آمریکایی MQ-9 ریپر را که به طور غیرقانونی در سوریه فعالیت میکنند را «آزار» داده‌اند.

سخنگوی نیروی هوایی ایالات متحده گفت که دو جت جنگنده روسی – یک SU-45 و یک SU-35 – در روزهای ۵ و ۶ ژوئیه برای نزدیک به یک ساعت در نزدیکی هواپیماهای بدون سرنشین به صورت “پایدار” و “غیرحرفه ای” پرواز کرده‌اند. یکی از جت ها نیز شروع به پرتاب شعله به هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کرد و که در نهایت موجب متواری شدن پهپاد آمریکایی شده است.
درگیری دیپلماتیک میان مسکو و واشنگتن در اوایل سال جاری زمانی که جت های روسی یک پهپاد ریپر را بر فراز دریای سیاه سرنگون کردند، آغاز شد.

ژنرال الکسوس گرینکویچ، رئیس فرماندهی مرکزی نیروی هوایی ایالات متحده (AFCENT)، گفت.: «این وقایع نمونه دیگری از اقدامات غیرحرفه ای و خطرناک نیروهای هوایی روسیه در سوریه است که امنیت ائتلاف و نیروهای مسلح را به خطر می اندازد».

به گزارش اکانت رسمی توییتر نیروهای مسلح فرانسه، فرانسه نیز این هفته روسیه را به انجام “تعامل غیرحرفه ای” با دو جت جنگنده رافائل در نزدیکی مرز عراق و سوریه متهم کرد.
آخرین اتهامات آمریکا علیه روسیه همزمان با رزمایش مشترک نیروهای هوایی روسیه و سوریه با هدف “کنترل” بر فضای هوایی سوریه و مطالعه “اثربخشی ابزارهای پدافند هوایی روسیه در این کشور”بود.

اشغال سوریه توسط ائتلاف به رهبری آمریکا، ناقض قوانین بین المللی است زیرا بدون رضایت دمشق انجام شد. در مقابل، ارتش روسیه در سال ۲۰۱۵ زمانی که دمشق درخواست کمک نظامی برای مقابله با داعش و دیگر گروه‌های افراطی که توسط ایالات متحده و متحدانش راه انداخته بودند، به مناقشه سوریه وارد شد.
ماه گذشته گرینکویچ روسیه را متهم کرد که به پروتکل های توافق شده رفع مناقشه در سوریه پایبند نیست. او مدعی شد که «ارتش روسیه اخیراً از استانداردهای مورد انتظار یک نیروی هوایی حرفه‌ای منحرف شده و در عوض عمداً این توافق‌ها را نقض کرده است.»
بر اساس توافق ضعیف واشنگتن و مسکو، جت های روسی باید حداقل سه مایل دریایی از هواپیماهای جنگنده آمریکا فاصله داشته باشند. بر اساس اطلاعات رسمی، نیروهای کرملین اخیراً به ۱۵۰ متری خلبانان آمریکایی رسیده اند.
در ماه آوریل، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) هشدار داد که این وضعیت خطر یک “اشتباه محاسباتی” را به همراه دارد.

در واکنش به این وضعیت، پنتاگون ماه گذشته ناوگانی از جنگنده های رادارگریز F-22 Raptor را از اسکادران جنگنده ۹۴ در پایگاه هوایی موفق سالتی در اردن مستقر کرد.

گرینکویچ به خبرنگاران گفت: «اف-۲۲ یا بمب افکن های گروه ضربت عناصر کاملاً ضروری هستند و نشان دهنده رویکرد ما به منطقه است و من امیدوارم که این واقعاً نشان دهنده تعهد ایالات متحده و این واقعیت باشد که مرکز نیروی هوایی ما اینجاست تا بماند».
در ماه‌های اخیر، ایالات متحده برای تحکیم حضور نظامی خود در غرب آسیا تلاش کرده است زیرا بسیاری از کشورهای عربی ترجیح داده‌اند روابط خود را با روسیه، چین و ایران تقویت کنند.

اینها شامل ارسال نیروهای کمکی به شمال شرق سوریه، ساخت «ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین» برای گشت زنی در آب های خلیج فارس و ساخت بزرگترین سفارت غرب آسیا در پایتخت لبنان است.