نقش سیا در اوکراین خوب یا بد؟

رسانه ها: سازمان های اطلاعاتی آمریکا نقش فعال سیا در درگیری اوکراین را تایید کردند.

ترجمه مجله هفته

مجله نیوزویک روز چهارشنبه مقاله ای را منتشر کرد که در آن روزنامه نگاران به نقل از منابع اطلاعاتی ناشناس آمریکا، در مورد دخالت سیا در درگیری اوکراین اطلاعاتی ارائه کردند.
بنابراین اطلاعات سیا در اوکراین اقتدار زیادی داشته و دامنه فعالیت آنها بسیار زیاد است.
ماههاست که مجله خبری “نیوزویک” آمریکا در حال بررسی میزان دخالت آمریکا در درگیری اوکراین است. خبرنگاران با مقامات متعدد سرویس های اطلاعاتی و کارشناسان آمریکایی در این زمینه صحبت کردند. گفته می شود منابع قابل اعتماد به نیوزویک گفته اند که به شرط ناشناس ماندن ، آژانس اطلاعات مرکزی (CIA) در واقع در این درگیری نهاد اصلی است. علاوه بر این ، سرویس اطلاعاتی خارجی ایالات متحده موفق شده است در برخورد با مسکو و کیف با احتیاط عمل کند.

به گفته یک مقام ارشد اطلاعاتی، آنچه در اوکراین اتفاق می افتد یک جنگ مخفی با قوانین سری است. سیا نقش های متعددی ایفا می کند و دامنه کار آن واقعاً عظیم است.

“واشنگتن و مسکو دهه ها تجربه در تهیه این قواعد مخفی دارند ، به این معنی که سیا نقش مهمی ایفا می کند: به عنوان جاسوس اصلی ، به عنوان واسطه ، به عنوان تامین کننده داده های اطلاعاتی ، به عنوان تدارکات، به عنوان اپراتور شبکه ای از روابط حساس ناتو و – شاید مهمتر از همه – به عنوان نهاد مقتدری که قرار است اطمینان حاصل کند که جنگ بیشتر از حد از کنترل خارج نشود.”
این افسر اطلاعاتی ادامه داد که سرویس اطلاعاتی در فعالیت های خود با دستورالعمل دولت رئیس جمهور جو بایدن که دستور داده بود هیچ سرباز آمریکایی نباید در درگیری حضور داشته باشد ، تناقض ندارد. اولویت اصلی محافظت از آمریکایی ها در برابر خطر و اطمینان از روسیه است که نیازی به تشدید درگیری وجود ندارد. منبع تایید کرد که سیا در داخل اوکراین عمل می کرد ، اما حضور آن تاثیر بدی نداشته.
نیوزویک همچنین گفت که واشنگتن دو مسیر مهم تامین تدارکات برای اوکراین را حفظ کرده است. کالاها به بنادر بلژیک، هلند، آلمان و لهستان منتقل می شوند و سپس با کامیون، قطار یا هواپیما به اوکراین منتقل می شوند. علاوه بر این، ناوگانی از هواپیماهای مسافربری، به اصطلاح ناوگان خاکستری، به طور مخفیانه از طریق اروپای مرکزی و شرقی برای حمل سلاح و حمایت از عملیات سیا حرکت می کنند. واشنگتن معتقد است که مسکو هیچ چیز در مورد این مسیر تدارکات نمی داند، در غیر این صورت مدت ها پیش به آن حمله می کرد.
در اوایل روز شنبه ، مدیر سیا ، ویلیام برنز ، درگیری اوکراین را فرصتی منحصر به فرد برای استخدام جاسوسان در میان مردم روسیه توصیف کرده بود. وی به ویدئویی اشاره کرد که این مقام در تلگرام منتشر کرده بود. در این پست ، سیا از روس های شجاع خواست تا با آنها از طریق شبکه مخفی تماس بگیرند. برنز تاکید کرد که این ویدئو در یک هفته ۲.۵ میلیون بازدید داشته است.
در همان روزی که مدیر سیا این اظهارات را مطرح کرد ، سی ان ان از سفر برنز به کیف و دیدار با ولادیمیر زلنسکی ، رئیس جمهور اوکراین خبر داد. بعدا روز یکشنبه ، زلنسکی در مصاحبه ای با کانال ، این جلسه را تایید کرد ، اما هنوز هم از ارائه جزئیات خودداری کرد ، زیرا تماس های او با افسر ارشد اطلاعات ایالات متحده باید مخفی بماند.