حرفهای مفت زاخاروآ

حرفهای مفت زاخاروآ

ادعای بی سند و مدرک زاخارووا: تظاهرکنندگان در فرانسه از سلاح هایی استفاده می کنند که از غرب به کی یف ارائه شده است

گردآوری حمید علوی

به ادعای ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، معترضان در فرانسه از سلاح‌هایی استفاده می‌کنند که توسط غرب به کیف تحویل داده شده است. زاخاروآ مدعی شد این سلاح ها به ویژه علیه پلیس مورد استفاده قرار گرفته شده. زاخارووا در ادامه مدعی شد:
«من نمی‌دانم که آیا ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه این موضوع را به مردمش اطلاع داده یا این مخفی نگه داشته می‌شود. اما ما به آنها [مردم فرانسه] خواهیم گفت. بله، دقیقاً تسلیحاتی که توسط غرب، ناتو و مستقیماً توسط فرانسه صادر شده است.»
این پولی است که “برای حمایت از ناسیونالیست ها، نازی ها و فاشیست ها در اوکراین هزینه شده است”. این پول نه تنها مانند بومرنگ به خاک فرانسه سرازیر می شود، بلکه به مردم نیز ضربه می زند. این دیپلمات افزود:
“ما یک سال و نیم پیش در مورد این اتفاق صحبت کردیم. این چیزی است که اکنون اتفاق می افتد.”
زاخاروا، برای ادعاهای خود کمترین سند و مدرکی ارائه نکرد، تابحال نیز چه از طرف دولت فرانسه و یا رسانه‌های حاضر در صحنه و حتی نیز از سوی معترضان و سازمان‌های سیاسی مخالف دولت فرانسه کوچک‌ترین اشاره‌ای به استفاده از سلاح گرم از طرف معترضان نشده است. اصولا این قصه چیزی نیست که در این دوره زمانه تلفن همراه و اینترنت واقع شود و از دیده مردم و رسانه پنهان بماند. حتی اگر هم چنین اتفاقی واقع شود اول باید ثابت سود سلاح بنابر ادعای خانم سخنگو فرنسوی بوده بعد به اوکراین صادر شده و سپس سر از پاریس یا هر جای دیگری درآورده و تازه باید اثبات شود آنکه آنرا چکانده کی بوده معتزض؟ مجرم یا مامور مخفی؟
در عین حال تا به حال از ماموران پلیس کسی مورد اصابت گلوله‌ای قرار نگرفته. او با این ادعای بی پایه معترضان در فرانسه را متهم به قیام مسلحانه‌ای میکند که واقعا اتفاق نیافتاده، و به دست پلیس سرکوبگر و دستگاه سرکوب فرانسه بهانه برای قلع و قم بیشتر و شدیدتر میدهد.
از آغاز شورش‌های اخیر در فرانسه رسانه «روسیه امروز» موضعی کاملاً تفرقه افکنانه برگزیده است و در عین حال که خشونت پلیس کمبچی تا قسمتی کمرنگتر منعکس می‌کند به طور همزمان بر طبل غریبه هراسی و مسئله مهاجرت جرم انگاری مهاجران حاشیه شهرهای فرانسه و عدم توافق فرهنگ اروپایی با فرهنگ‌های آفریقایی و شمال آفریقایی میکوبد.
اصولا اخیرا سیاست کلی رسانه های روسی انگشت نهادن بر ترسهای اکثریت شهروندان بومی جوامع غربی بوده و موضوع غریبه هراسی و پناه دادن «زیادی» به خارجیها از جمله فراریان اوکراینی را برجسته میکنند و از این طریق سعی سوار شدن بر موج گرایشات ناسیونالیستی و برتری طلبی سفیدها در این جوامع دارند.
دولت روسیه روی احزاب و گرایشات خارجی ستیز مانند جبهه مارین لوپن فرانسه، اوربان مجارستان و مشخصاً آلترناتیو برای آلمان آ اف د حساب جدی باز میکند و به نظرات افراطی و بخصوص پناهجو ستیز آنها برای ایجاد اختلاف در سیاست داخلی اتحادیه اروپا پر و بال میدهد و آنها به عنوان ترس و نگرانی معقول مطرح میکند، اظهارات اخیر زاخاروآ مانند اظهارات بی شمار مدودیف را میتوان تا حدودی در زمره حرف های مفت، پروپاگاندا اما فریبکارانه دستگاه تبلیغاتی روسیه در دوران جنگ گذاشت اما گرایش پوپولیستی و ضد خارجی در آنها غیر قابل چشم پوشی است و تا زمانی که آنها برای ادعاهای خود سند و مدرکی ارائه ندهند، اظهاراتشان با چرندیات زلنسکی و دارودسته اش تفاوتی نخواهد داشت.

2 Comments

  1. باید بگویم درود بر شرف شما . مجله هفته نشان داد که هوادار روسیه نیست و بدنبال انعکاس حقایق است، من شخصا معتقدم روسیه مجبور شد به اوکراین ورود کند اما اینکه روس ها هرکاری میکنند پس باید بشینیم و از آنها دفاع کنیم به قول شما حرف مفت است، روسها اشتباهات زیادی کرده اند در همین سایت اتفاقا بیشتر از بقیه سایتها به آن اشاره شده بقیه سایت های ایرانی یا دشمن خونی روسها و پوتین هستند یا مدافع بی چون چرای آن این خط خود را حفظ کنید و به انعکاس حقیقت ادامه دهید نمونه چنین سایتی در چپ ابران وجود ندارد. برایتان موفقیت آرزو میکنم. از دوشنبه تاجیکستان دست شما را میفشارم رفقا!

    • آقای علوی لطفا اگر گردآوری می کنید، فقط حرف های مفت را گردآوری نکن، به گزارش های مستند نیز مراجعه کن که اشاره به کشف اسلحه های قاچاق شده از اکراین دارد در نقاط مختلف، از جمله اروپا دارد. فکر می کنید این اسلحه ها برای ایجاد امنیت در اروپا یا هر جای دیگر تقسیم شده است؟ معلوم نیست این گردآوری های سطحی شما به چه منظور صورت می گیرد. خیالتان راحت باشد، از شما بسیار نیرومندتر، باهوشتر و خوش نویس تر، این گردآوری ها را انجام می دهند، شما وقت خودتان را تلف تلف نکنید.

Comments are closed.