سخنرانی شی جین پینگ و تبریک دبیر کل سازمان شانگهای به ایران.

سخنرانی شی جین پینگ و تبریک دبیر کل سازمان شانگهای به ایران.

سخنرانی شی جین پینگ در بیست و سومین نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

بعد از ظهر روز سه شنبه ۴ ژوئیه، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در بیست و سومین نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شرکت و سخنرانی کرد.

رئیس جمهور چین اظهار کرد، در این دوره از نشست شورای سران سازمان همکاری شانگهای، ایران به عضویت رسمی سازمان همکاری شانگهای در می آید و یادداشت تفاهم تعهدات بلاروس برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای نیز به امضا می‌رسد که نشانه‌ای از نشاط و انرژی خانواده بزرگ سازمان همکاری شانگهای است و به همین خاطر به هر دو کشور تبریک می‌گویم.

شی جین پینگ با اشاره به تحولات و چالش‌های بی سابقه پیش روی جامعه بشری بر همبستگی، صلح و همکاری تاکید و خاطر نشان کرد که صلح، توسعه، همکاری و برد-برد، روند زمان است که نمی توان جلوی آن را گرفت.

رئیس جمهور چین عنوان کرد: ما باید با تقویت رایزنی و همآهنگی راهبردی، خواستار حل اختلافات از طریق گفت و گو باشیم و با ارجحیت دادن به همکاری بر رقابت به منافع اصلی و ملاحظات مهم و بزرگ یکدیگر احترام بگذاریم و قاطعانه از رشد و توسعه یکدیگر حمایت کنیم.

وی اضافه کرد که باید با در نظر داشتن منافع درازمدت کل منطقه و اجرای سیاست مستقل خارجی، هدایت رشد و توسعه و سرنوشت خود را محکم در دست مان بگیریم.


رئیس جمهور چین در بخش دیگری از سخنان خود با یاد کردن از برقراری امنیت و ثبات پایدار در منطقه به عنوان یک وظیفه مشترک همگانی گفت: چین مایل است به اتفاق سایر طرف ها با اجرای ابتکار امنیت جهانی و ضمن پایبندی بر حل اختلافات و تضادها بین کشورهای مختلف از طریق گفت و گو و رایزنی، به حل مسائل مهم بین المللی و منطقه ای یاری برساند و یک حصار حائل را برای حفظ امنیت منطقه ای ایجاد کند.

شی جین پینگ ارتقاء رشد اقتصادی را وظیفه مشترک کشورهای منطقه دانست و گفت چین مایل است به اتفاق دیگر طرفها، برای عملی کردن ابتکار توسعه جهانی و هدایت روند جهانی شدن اقتصاد در جهت صحیح تلاش کند.

او افزود، چین همچنین مایل است تا در مخالفت با حمایتگرایی تجاری، یکجانبه گرایی، گسترش بی رویه مفهوم امنیت ملی، مانع تراشی در روابط تجاری و جدایی انداختن در ارتباطات اقتصادی با دیگر طرف ها همسو باشد و با همکاری آنها، همکاری برد-برد را گسترش دهد و نتایج همکاری را بیشتر در دسترس این کشورها و مردم آنها قرار دهد.

رئیس جمهور چین در سخنرانی خود بر لزوم اجرای هماهنگ ابتکار کمربند و جاده، راهبردهای توسعه کشورها و دیگر ابتکارهای مربوط به توسعه منطقه ای تاکید کرد و گفت باید ضمن تسهیل تجارت و سرمایه گذاری، توسعه زیرساختهای گذرگاهی و مسیرهای محوری لجستیک بین المللی در منطقه را به منظور تضمین حرکت روان زنجیره صنعتی و زنجیره تامین منطقه ای تسریع بخشید.

رئیس جمهور «شی» با اشاره به آنکه امسال مصادف با دهمین سالگرد مطرح شدن ابتکار کمربند و جاده توسط او است، گفت که چین امسال سومین مجمع عالی همکاری بین المللی کمربند و جاده را برگزار می کند و از همه طرفها دعوت می کند تا در آن شرکت کنند.

رهبر چین توسعه هماهنگ تمدن ها را خواسته مشترک همه ملت های منطقه خواند و گفت چین از همه طرفها دعوت می کند به منظور ارتقاء همزیستی تمدن ها و درک متقابل میان ملت ها، در عملی کردن ابتکار تمدن جهانی با چین همسو باشند.

تبریک دبیر کل سازمان همکاری شانگهای به ایران برای پیوستن رسمی به این سازمان

بعد از ظهر روز سه شنبه چهارم ژوئیه (13 تیر)، دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای در پکن با برگزاری مراسم برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی ایران به استقبال عضویت رسمی این کشور در سازمان همکاری شانگهای رفت و بر این اساس تعداد کشورهای عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای به 9 کشور افزایش یافت. جانگ مینگ، دبیر کل سازمان همکاری شانگهای، محسن بختیار، سفیر جدید ایران در چین و نمایندگان و دیپلمات‌هایی از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در این مراسم حضور یافتند و شاهد این رویداد مهم سازمان همکاری شانگهای بودند.


جانگ مینگ، دبیر کل سازمان همکاری شانگهای پس از این مراسم عنوان کرد: نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به تازگی به پایان رسیده و در آن مجموعه‌ای از اسناد به تصویب رسیدند که در میان آنها یک سند هست که فکر می کنم برای ایران یک خبر خوب و خوشایند به همراه داشته و در این سند سازمان همکاری شانگهای عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای را تایید کرد. ما همین حالا جلوی درب دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای، مراسم برافراشتن پرچم عضو جدیدمان، جمهوری اسلامی ایران را برگزار کردیم. جمهوری اسلامی ایران در سال 2005 میلادی درخواست پیوستن به سازمان همکاری شانگهای را ارائه کرد و فکر می‌کنم طی 18 سال گذشته تنها به انتظار به نتیجه رسیدن این درخواست نبوده و در کنار آن تلاش‌های زیادی برای مشارکت در همکاری‌های گوناگون در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و پشتیبانی از این سازمان انجام داده و سهم شایانی در توسعه این سازمان داشته است. تصمیم امروز سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مؤید سهم مهم ایران در توسعه سازمان همکاری شانگهای طی 18 سال گذشته و نیز به رسمیت شناختن نقش ایران برای حفظ صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است. ما مشتاقانه منتظر آن هستیم که اعضای سازمان همکاری شانگهای بتوانند ابتکارات و پیشنهادهای همکاری از سوی ایران در زمینه های مختلف امور سازمان همکاری شانگهای را ببینند و شاهد تلاش‌های عملی برای همکاری‌ با این سازمان و کمک‌های بزرگتر ایران برای پیشبرد توسعه آن باشیم.


او افزود: من به دولت جمهوری اسلامی و مردم ایران صمیمانه تبریک می گویم و نیز انتظار دارم که ایران بیش از پیش در روند همکاری های سازمان همکاری شانگهای مشارکت کند و ضمن حمایت از این سازمان کمک بزرگی به توسعه و همکاری سازمان همکاری شانگهای داشته باشد.


محسن بختیار سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در چین نیز در مصاحبه با خبرنگار بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی ایران در چارچوب دستور کار بیست و سومین اجلاس سران کشورهای شانگهای به صورت رسمی به سازمان همکاری شانگهای پیوست و پرچم جمهوری اسلامی ایران در کنار پرچم سایر کشورها به اهزاز درآمد. تا قبل از این تاریخ عملاً 8 کشور عضو این سازمان بودند که با پیوستن ایران تعداد کشورهای عضو به 9 کشور افزایش پیدا کرد. من اطمینان دارم که ایران با پیوستن به جمع کشورهای سازمان همکاری شانگهای زمینه همکاری های بیشتر را بین کشورهای عضو این سازمان افزایش خواهد داد و طبیعتاً ایران تلاش خواهد کرد که توانمندی های سازمان را در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی افزایش بدهد. ایران با توجه به آنکه در مسیر ترانزیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای قرار دارد، فرصت انتقال و تبادل کالاهای کشورهای عضو از شرق به غرب را فراهم خواهد کرد. کشور ایران دارای منابع غنی نفت و گاز است و طبیعتاً با استفاده از این ظرفیت امکان تأمین منابع مورد نیاز انرژی کشورهای عضو بیش از گذشته فراهم خواهد شد و زمینه همکاری کشورهای عضو در حوزه انرژی بیشتر از گذشته خواهد بود. ایران به عنوان کشوری که تجربیات بسیار خوبی در مبارزه با تروریسم دارد می‌تواند تجربیات خود را در اختیار سازمان همکاری شانگهای قرار بدهد و با استفاده از این تجربیات ما زمینه های مقابله با تروریسم را در کشورهای عضو بیش از گذشته فراهم خواهیم کرد..China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040