کویت «قاطعانه» طرح ایران برای حفاری در میدان گازی مورد مناقشه را رد کرد


میدان دوره که ایران به آن آرش می‌گویند، در سواحل ایران، عربستان سعودی و کویت قرار دارد.


المانیتور در ۴ ژوئیه گزارش داد که کویت طرح های حفاری ایران برای میدان گازی دره را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، سعد البراک، وزیر نفت کویت گفت: «ما فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده ایران در اطراف میدان گازی فراساحلی دره را قاطعانه و بطور کامل رد می‌کنیم».

میدان دورا که ایران به آن آرش می‌گویند، در آب‌های خلیج فارس در سواحل ایران، عربستان سعودی و کویت قرار دارد. هر سه کشور مدعی بخش هایی از میدان مورد مناقشه هستند که مانع از توسعه آن شده است.

سعد البراک، افزود که کویت و عربستان سعودی «حقوق انحصاری» در میدان دارند و برنامه‌های ایران «در تضاد با اصول اساسی روابط بین‌الملل» است.

این اختلاف به دهه ۱۹۶۰ برمی گردد، زمانی که ایران و کویت امتیازات فراساحلی مشترکی را برای این میدان پس از کشف آن در نظر گرفتند به این دلیل که مرزهای گازی دو کشور در مناطقی تداخل میکرد..

میدان دورا حدود ۲۰ تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز دارد که می تواند یک میلیارد فوت مکعب در روز تولید کند.

ایران به توافق قبلی عربستان و کویت برای بهره برداری از میدان دورا بدون دخالت ایران اعتراض کرده بود. وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که چنین اقدامی «غیرقانونی» است زیرا مرزهای میدان مشترک بین سه کشور هنوز تعیین نشده است.
با این حال، هفته گذشته محسن خجسته مهر، رئیس شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که در پی احیای روابط دو کشور در اسفندماه، کار مقدماتی برای همکاری های دوجانبه ایران و عربستان در صنعت نفت آغاز شده است.
خجسته مهر گفت: ایران آماده آغاز حفاری در میدان نفتی دره-آرش است.
وی افزود: با فراهم شدن شرایط لازم، عملیات حفاری در میدان آرش آغاز خواهد شد.
الجریده در ۳ ژوئیه گزارش داد که ایران تصمیم به آغاز طرح های حفاری در دره آرش گرفت، علیرغم اینکه کویت و عربستان سعودی مدعی شدند ایران در مذاکرات در مورد این موضوع ادعایی در زمینه میدانی نداشت.
این اختلاف پس از سفر ماه گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به کویت در چارچوب یک سفر دیپلماتیک خلیج فارس به وجود آمد.
امیرعبداللهیان با شیخ سالم عبدالله الجابر الصباح نخست وزیر کویت و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری دولتی کویت کونا، طرفین در دیدار با شیخ احمد نواف الاحمد الصباح، نخست وزیر کویت، درباره آخرین تحولات در صحنه منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند.