اخبار جنگ اوکراین – چهارم ژوئیه

ضد حمله: کیف استراتژی خود را تغییر می دهد

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین گفت که نیروهای مسلح این کشور استراتژی ضد تهاجمی خود را تغییر داده اند. به گفته دانیلوف، پیشروی در این مرحله از حمله، وظیفه اصلی نیروهای مسلح اوکراین نیست.

وی تصریح کرد که نیروهای دفاعی کی یف اکنون هدف اصلی خود را “تخریب حداکثری افراد و تجهیزات” می دانند.


مقامات زاپوروژیه: ارتش اوکراین نتوانست به سمت جاده منتهی به نیروگاه هسته ای پیشروی کند

یکی از اعضای شورای اداری مرکزی منطقه ولادیمیر روگوف به خبرگزاری ریانووستی گزارش داد، یگان های اوکراینی در حال انجام حملات مداوم در نزدیکی روستای واسیلیوکا در منطقه زاپوروژیه هستند تا از دیوار دفاعی که توسط نیروهای روسی در آنجا ایجاد شده است عبور کنند و به سمت جاده منتهی به نیروگاه هسته ای پیشروی کنند.
به گفته وی، جاده مذکور به شهرهای توکمک و ملیتوپل نیز منتهی می شود. به گفته این مقام، یگان های روسی در حال خنثی کردن تمامی تلاش های اوکراین برای پیشروی در منطقه هستند. نبرد شدید در تمام جبهه ادامه داشت:
استراتژی دفاع فعال ما به ثمر نشسته است: دشمن نمی تواند در خط تماس پیشروی کند.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود از آخرین تحولات در خط تماس خبر داد.

ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته به تلاش های ناموفق برای پیشروی در نزدیکی دونتسک، جنوب دونتسک و کراسنی لیمان ادامه داده است.
تشکیلات نیروهای جنوبی ده حمله دشمن را به بخش دونتسک در جبهه دفع کرد.
تا ۲۹۰ پرسنل ارتش اوکراین کشته یا زخمی شدند.
ارتش اوکراین دو نفربر زرهی، ۹ خودرو، دو دستگاه وانت، یک اسلحه خودکششی آکازیجا، دو هویتزر Msta-B و D-30 و یک هویتزر خودکششی کراب را از دست داد.
کوناشنکوف اعلام کرد یک انبار مهمات متعلق به یک تیپ اوکراینی نیز منهدم شد.
سخنگوی ارتش روسیه گفت: در جبهه کراسنی لیمان، واحد نیروی مرکزی چهار حمله ارتش اوکراین را دفع کرد و یک گروه خرابکار و شناسایی مخالف را بی خطر کرد.
وی تلفات پرسنل اوکراینی را بیش از ۱۳۵ پرسنل ارتش اعلام کرد.
دشمن همچنین دو خودروی زرهی، دو دستگاه وانت، یک قبضه اسلحه خودکششی گووزدیکا، دو دستگاه هویتزر D-30 و یک دستگاه هویتزر D-20 را از دست داد.

در ۲۴ ساعت گذشته، یگان نیروهای شرق، دو تلاش تهاجمی دشمن را در قسمت جلویی در جنوب دونتسک دفع کرد.
علاوه بر این، فعالیت یک گروه خرابکاری و شناسایی اوکراینی در منطقه زاپوروژیه سرکوب شد. در این درگیری ها تا ۲۰۰ سرباز اوکراینی کشته شدند.
یک تانک اوکراینی، چهار نفربر زرهی، چهار نفربر زرهی، سه واگن، دو دستگاه هویتزر Msta-B و یک هویتزر D-20 ناک اوت شدند.
کوناشنکوف گفت ارتش روسیه همچنین یک انبار مهمات دشمن را منهدم کرد.
به گفته سخنگوی ارتش روسیه، در بخش جبهه کوپیانسک، یگان نیروهای غربی حمله اوکراین را دفع کرد.
در مجموع تا ۳۰ سرباز اوکراینی در این بخش از جبهه کشته شدند.
ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته سه خودرو، دو قبضه اسلحه خودکشش هیازینث-سی و آکازیجا، یک هویتزر D-20 و یک اسلحه M777 را از دست داده است.
علاوه بر این، یک انبار مهمات متعلق به یک تیپ اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت.
به گفته کوناشنکوف، تا ۵۰ نفر از نیروهای ارتش اوکراین در جبهه خرسون جان خود را از دست دادند.
گفته می شود که سه خودروی اوکراینی، یک هویتزر Msta-B و یک اسلحه M777 از کار افتاده اند.نظر کی یف در مورد حملات هواپیماهای بدون سرنشین به مسکو

آندری یوزوف، نماینده سرویس اطلاعات نظامی اوکراین، در اظهار نظر درباره حمله پهپادی صبح امروز در مسکو گفت که این “ممکن است اتفاق بیفتد”.
البته به طور سنتی، وقتی درباره مسکو صحبت می کنیم، در مورد آن اظهار نظر نمی کنیم، اما این اتفاق می افتد، در زندگی همه چیز اتفاق می افتد. او افزود که “چیزی می تواند بر فراز مسکو پرواز کند، این ممکن است و اتفاق می افتد”. در واقع، این اظهارات عملا مسئولیت این حمله پذیرفت.


گروسی حضور مداوم آژانس بین المللی انرژی اتمی را در NPP زاپورژیه اعلام کرد


خبرگزاری تاس با نقل از رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی رافائل گروسی گزارش می دهد که نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) نیز در آینده در نیروگاه هسته ای زاپوروژیه مستقر خواهند داشت. :
“ما جایی نمی رویم ، ما اینجا می مانیم.”
گروسی به درخواست یک روزنامه نگار برای اظهار نظر در مورد اظهارات طرف اوکراینی که گفته می شود از کارمندان این مقام خواسته شده تا ۵ ژوئیه نیروگاه هسته ای را ترک کنند ، این پاسخ را داده بود. او همچنین تاکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعات روزانه از نمایندگان خود را در مورد وضعیت اطراف این مرکز همچنان دریافت می کند.
او همچنین تکرار کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی وضعیت نیروگاه هسته ای زاپوروژیه را “بسیار شکننده و خطرناک”می داند. در این زمینه:
«آژانس بین المللی انرژی اتمی می داند که چه کاری باید برای جلوگیری از یک حادثه هسته ای انجام شود. و ما امیدواریم که همه کسانی که مسئولیت را بر عهده دارند مطابق با آن عمل کنند و بدین ترتیب از یک حادثه تشعشع غم انگیز در نیروگاه هسته ای جلوگیری کنند.»گزارش رسانه ای: غرب نگران است که ارتش اوکراین تنها چند متر در ضد حمله پر سرو صایش پیش روی داشته است.


شبکه آمریکایی سی ان ان با نقل از منابع خود گزارش می دهد که کشورهای غربی “عصبی هستند زیرا پیشرفت ضد حمله طولانی مدت کیف نه در واحد کیلومتر بلکه در واحد متر اندازه گیری می شود”.
گفته می شود که یک افسر اوکراینی به سی ان ان درباره عدم پیشرفت گفته است که میدان های مین در جنوب اوکراین آنقدر متراکم هستند که سربازان فقط می توانند “درخت به درخت”پیشرفت کنند.
با توجه سرعت آهسته حمله اوکراین و اگر درگیری ادامه یابد ، کمک های غربی به کیف ممکن است کاهش یابد ، ادامه دارد.
به گفته این سازمان، با سرعت آهسته تهاجم اوکراین و در صورت طولانی شدن درگیری، کمک های غرب به کی یف ممکن است کاهش یابد. رهبران غربی به زودی باید به رای دهندگان خود که “به سختی زندگی خود را تامین می کردند” توضیح دهند که بودجه هنگفتی صرف چه چیزی شده است.


ارتش روسیه سه فروند جنگنده سوخو۲۵ و یک فروند بالگرد Mi-8 نیروی هوایی اوکراین را سرنگون کرد.


وزارت دفاع روسیه از حملات بیشتر ارتش روسیه به مواضع نظامی اوکراین خبر داده است. همانطور که سپهبد ایگور کوناشنکوف سخنگوی این مقام در نشست خبری روزانه خود اعلام کرد، در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ واحد توپخانه و ۱۰۲ مکان با فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است.

به گفته کوناشنکوف، نیروی هوایی روسیه یک فروند جنگنده سوخو ۲۵ و یک بالگرد Mi-۸ نیروی هوایی اوکراین را سرنگون کرد. اوکراین با استفاده از پدافند هوایی روسیه دو جنگنده دیگر سوخو-۲۵ را از دست داد. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۵ فروند موشک HIMARS رهگیری شده است. پدافند هوایی روسیه همچنین ۱۴ پهپاد دشمن را منهدم کرد.

رئیس انجمن آلمانی هاب کریمه، شولتز را دست نشانده آمریکا توصیف کرد


یوری گمپل، رئیس جامعه فرهنگی آلمانی در کریمه، از موضع اولاف شولتس صدراعظم آلمان در شبه جزیره دریای سیاه به شدت انتقاد کرده است. او از هموطنان خود خواست نظر سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان را جدی نگیرند. خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از گمپل گفت:

«صدراعظم آلمان شولز یک دست نشانده آمریکایی است که هیچ نظری مستقلی از خود ندارد و منافع مردم و کشورش را نمایندگی نمی کند. نکته اصلی این است که کریمه ها، به میل و انتخاب خود، دوباره بخشی از روسیه هستند و در سرزمین تاریخی خود احساس راحتی و خوشحالی می کنند.»
گمپل همچنین معتقد است که محبوبیت شولتس در آلمان روز به روز در حال کاهش است. شولتس یک فرد عوضی در سیاست آلمان است که کشورش را از نظر سیاسی و اقتصادی ویران می کند.

پیش از این، صدراعظم آلمان در مصاحبه ای با کانال یک حکومتی آلمان گفته بود که اوکراین از دیرباز یک کشور مستقل بوده و شبه جزیره کریمه دریای سیاه نیز بخشی از آن است.


سفارت روسیه در آمریکا: واشنگتن اقدامات توهین آمیز افراطیون اوکراینی علیه روسیه را تسهیل می کند

سفارت روسیه در واشنگتن بار دیگر از فعالیت های مقامات آمریکایی که مانع کار نمایندگی های دیپلماتیک روسیه در آمریکا می شود، شکایت کرد. فهرست نمونه هایی از «میهمان نوازی» آمریکایی که طرف روسی روزانه با آن مواجه می شود طولانی است. دیپلمات‌های روسی طرف آمریکایی را به مصادره تهاجمی دارایی‌های دیپلماتیک و رد دخواست یا تأخیر باورنکردنی در صدور ویزا برای هیئت‌های رسمی روسیه در سازمان ملل متهم کرد.

در بیانیه مرتبط، سفارت آمریکا می نویسد که دولت ایالات متحده اعضای جامعه اوکراینی را که دارای تفکر رادیکال هستند در این کشور تشویق می کند تا اقدامات تهاجمی علیه روسبه انجام دهند و در نتیجه مانع از کار ماموریت های دولتی روسیه در ایالات متحده شوند. علاوه بر این، سرویس های اطلاعاتی آمریکا تلاش کردند دیپلمات های روسی را آزار دهند و یا آنها را به خیانت تحریک و تشویق کنند.

از همه ابزارها علیه ما استفاده می شود: از تلفن همراه گرفته تا تحریکات در حل مشکلات روزمره شخصی. آیا مقامات محلی هنوز نفهمیده اند که هیچ خائنی در بین ما وجود ندارد؟!

سفارت روسیه همچنین تاکید می کند که کارکنان این کشور به شدت از قوانین آمریکا پیروی می کنند و در عین حال از منافع ملی روسیه دفاع می کنند تا نگذارند روابط دوجانبه کاملاً خراب شود. محدودیت های دیپلمات های آمریکایی در روسیه یک اقدام متقابل است.

همانطور که روزنامه نگار یوری پودولیاکا تجزیه و تحلیل می کند ، انتظار می رود حمله بزرگی از طرف کیف در این هفته از ۴ تا ۹ ژوئیه انجام شود. مشخص نیست که آیا نیروهای اوکراینی در بخش جبهه زاپاروژیه پس از گروه بندی مجدد خود در امتداد خط مقدم مانور می کنند یا فقط می خواهند زمان بیشتری کسب کنند.
این که آیا این یک مانور برای پنهان کردن مکان دقیق حمله بزرگ بعدی است ، همانطور که یوری پولیکا احتمال می دهد ، یا به سادگی برای به خرید زمان ، کیف میداند که ارتش هنوز در وضعیتی نیست که آماده حمل باشد: با وجود این حمله بزرگ باید شروع شود – و حتی قبل از اجلاس ناتو در کمی بیش از یک هفته تا برگزاری‌اش فرصت باقی است ، که در آن زلنسکی یا نمایندگان او باید چیزی را ارائه دهند که حداقل به نظر می رسد موفقیت جزئی است. به عبارت دیگر ، این حمله بزرگ هنوز در هفته ۴ تا ۹ ژوئیه قریب الوقوع است.
در همین حال ، در بخش جبهه خرسون ، ارتش اوکراین به طور مداوم در حال شکست خوردن در وظیفه‌ای است خودش برای خودش انتخاب کرده، و در تصرف پل آنتونوفکا که به شدت آسیب دیده است ، دائما با عدم موفقیت روبرو میشود. با این وجود آنها در تیررس توپخانه روسیه هستند و وضعیت نامناسبی دارند.توپخانه روسیه بشدت آنها را گلوله‌باران میکند.
سربازان روسی در شمال بخش دونباس جبهه و در جنوب بخش خارکف-سوات به موفقیت رسیده اند.پس از دفع حملات اوکراینی روز قبل ، که قرار بود آنها را از منطقه ای که توسط آنها در جهت کراسنی لیمان تصرف کرده بودند ، بیرون کنند، آنها نت تنها موفق به بیرون کردن اوکراینی ها شدند بلکه به نوبه خود توانستند دست به حمله بزنند و اولین دستاوردهای خود را در منطقه ثبت کنند.

وزیر خارجه بریتانیا: روند سریع الحاق اوکراین به ناتو امکان پذیر است

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی La Repubblica گفت که اوکراین می تواند بدون بوروکراسی معمول به عضویت ناتو درآید. او به عنوان نمونه به درخواست های عضویت از سوئد و فنلاند اشاره کرد.

وی در عین حال اظهار داشت که در حال حاضر نمی توان دقیقاً گفت که چه زمانی این امکان وجود دارد. در همین رابطه، کلورلی گفت که معلوم نیست خصومت ها در اوکراین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. به گفته وزیر بریتانیا، دست‌کم نیروهای مسلح اوکراین اکنون تجربه سلاح‌ها، استانداردها و آموزش‌هایی را دارند که در این ائتلاف رایج است.مقامات روسیه در منطقه خرسون از حملات مداوم اوکراین در کرانه چپ دنیپر خبر می دهند

مقامات بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون از حملات مداوم ارتش اوکراین به شهرهایی در ساحل چپ دنیپر خبر می دهند. در ۲۴ ساعت گذشته، شهرک های دنیپریان، کورسونکا، آلیوشکی، ریبالچه، کارداشینکا، نوایا کاخوفکا، کاخوفکا، سوننتسی و پسچانوفکا مورد آتش سوزی قرار گرفته اند. ارتش اوکراین در مجموع ۷۸ گلوله توپ شلیک کرد. در ابتدا گزارشی از خسارات و تلفات جانی در دست نیست.

مشاور شرکت هسته‌ای روسیه: ارتش اوکراین می‌تواند به انبارهای مواد رادیواکتیو در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیه حمله کند.


سربازان اوکراینی می‌توانند از راکت‌ها برای حمله به ساختمان‌های نیروگاه زاپوروژیه که در آن مواد رادیواکتیو ذخیره می‌شود برای ایجاد پس‌زمینه تشعشع بالاتر استفاده کنند. رنات کارچا، مشاور مدیر کل شرکت اتمی روسیه روزنرگواتم در تلویزیون دولتی روسیه اظهار نظر کرد.

به گفته کارچا، کیف می خواهد اطمینان حاصل کند که مناطق بزرگتر اطراف نیروگاه هسته ای آلوده به رادیواکتیو هستند. این احتمال وجود دارد که نیروهای اوکراینی پس از آن سعی در تصرف نیروگاه هسته ای داشته باشند و در عین حال این موضوع را مطرح کنند که روسیه یک کشور تروریستی هسته ای است.

یک شهروند روسیه به دلیل ترغیب پرسنل ارتش به فرار با حبس ابد مواجه است

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) می گوید مردی را در شهر تیومن سیبری دستگیر کرده است که گفته می شود به یک افسر روسی توصیه کرده است پس از رسیدن به منطقه جنگی به همراه یگان خود به طرف اوکراینی فرار کند. بر اساس بیانیه روز سه شنبه سرویس اطلاعات داخلی روسیه، مظنون یک شهروند روسیه است. او عمدا از اطلاعات نادرست به عنوان استدلال استفاده کرد و نیروهای مسلح روسیه را بدنام کرد. این مرد به اعضای ارتش قول داده بود که در صورت فرار از خدمت، با سرویس‌های مخفی اوکراین ارتباط برقرار کند.
متهم دستگیر متهم به خیانت است. بر اساس قوانین جزایی که اخیراً به روز شده است، او با مجازات حبس ابد روبرو است.

حداقل چهار پهپاد در نزدیکی مسکو رهگیری شدند.


به گزارش خبرگزاری روسی تاس، در چند ساعت گذشته حداقل چهار پهپاد در نزدیکی مسکو رهگیری شده اند.
دو فروند هواپیمای بدون سرنشین با تجهیزات جنگ رادیویی الکترونیکی از آسمان پایین آمدند.
یک پهپاد دیگر در منطقه همسایه کالوگا در جنوب پایتخت روسیه سرنگون شد.
تاکنون گزارشی از تلفات یا خسارات احتمالی گزارش نشده است.
پهپاد دیگری نیز در نزدیکی شهر کوبینکا در غرب پایتخت روسیه گزارش شده است. خبرگزاری تاس به نقل از یک منبع می نویسد که یک هواپیمای بدون سرنشین در محل یک تاسیسات نظامی سقوط کرد.
همچنین گزارشی از تلفات یا خسارات احتمالی در دست نیست. یک فرودگاه نظامی مهم در کوبینکا قرار دارد.

به دلیل این حوادث، فرودگاه بین المللی ونوکوو در جنوب مسکو تا حدودی فعالیت خود را برای حدود سه ساعت محدود کرده است – از ساعت 4:10 صبح تا 7:00 صبح به وقت CEST. پنج هواپیمای ورودی باید به فرودگاه های دیگر مسکو مانند دوموددوو و شرمتیوو هدایت می شدند.

ارتش روسیه حمله پهپادی به منطقه مسکو را تایید کرد

وزارت دفاع روسیه صبح روز سه‌شنبه حمله پهپاد اوکراینی به اهدافی در منطقه مسکو و پایتخت روسیه را تایید کرد. این مقام از “حمله تروریستی با پنج هواپیمای بدون سرنشین” سخن گفت. همانطور که این وزارتخانه در تلگرام نوشت، پدافند هوایی چهار پهپاد را بر فراز منطقه مسکو منهدم کرد. یک هواپیمای بدون سرنشین دیگر پس از بی خطر شدن با وسایل جنگ رادیویی الکترونیکی در منطقه اودینتسوو در غرب مسکو سقوط کرد. این وزارتخانه از تلفات یا تلفات جانی گزارش نکرده است.

سرگئی سوبیانین، شهردار پایتخت روسیه نیز در تلگرام تایید کرد که حمله به مسکو و اطراف آن دفع شده است. تمام پهپادهای کشف شده منهدم شدند. تلفات جانی و خسارتی نداشته است. این سیاستمدار نوشت که فرودگاه بین المللی ونوکوو از ساعت ۷ صبح به وقت CEST دوباره به طور کامل فعال شد. تمامی محدودیت ها برای رفت و آمد هوایی برداشته شده است.

دونتسک ۳۲ حمله اوکراینی را ظرف ۲۴ ساعت گزارش می دهد


مقامات دونتسک ۳۲ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۸۸ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز و پرتابه با کالیبرهای ۱۵۵، ۱۵۳ و ۱۲۲ میلی متری استفاده کرد. شش شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.

یک غیرنظامی ساکن یلنووکا در حملات دیشب کشته شد. یک شهروند غیرنظامی یاسینواتایا زخمی شد. شش خانه در هر دو شهر آسیب دیده است. دو زیرساخت غیرنظامی نیز آسیب دیده است.

روز قبل، مقامات دونتسک بیش از ۵۶ حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند. دو غیرنظامی در شهر گورلووکا زخمی شدند.

سربازان چچنی مواضع اوکراین را منهدم کردند


سربازان چچنی مواضع اوکراین را در منطقه عملیات ویژه نظامی منهدم کردند. این را رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن گزارش داده است.

این درگیری در نزدیکی شهرک نائوموفکا رخ داد. به گفته قدیروف، دشمن امیدوار بود در شهرک از خود دفاع کند و به پیشروی خود ادامه دهد. با این حال، گفته می شود که سربازان چچنی این نقشه ها را خنثی کردند و نیروهای اوکراینی را شکست دادند. قدیروف در تلگرام می نویسد:

پس از چندین ضربه دقیق از گلوله های کالیبر بزرگ، نقشه ها به طور ناگهانی تغییر کرد. به زبان ساده، دشمن فرار کرد و چندین خمپاره، مهمات و سایر سلاح ها را پشت سر گذاشت که اکنون با موفقیت به واحدهای چچنی خدمت خواهند کرد.

اوکراین از آغاز حمله روسیه از آرتموفسک نگران است


به گفته فرمانده ارتش اوکراین، الکساندر سیرسکی، درگیری های فعال دوباره در نزدیکی شهر آتریوموفسک در حال انجام است. به گفته سرهنگ ژنرال، نیروهای کی یف با تهدید نیروهای مسلح روسیه به سمت شهرک چاسوف یار تهدید می شوند. بنابراین می‌توان پیشروی را از شهر آرتموفسک که ماه‌ها تحت کنترل روسیه بود آغاز کرد.

شهر چاسوف یار در حدود یازده کیلومتری غرب آرتموفسک واقع شده است. به گفته مقامات جمهوری خلق دونتسک، تصرف این شهرک یک هدف مهم است، زیرا امکان محافظت از جناح های جنوبی واحدهای پیشرو را فراهم می کند.