امریکا درماندگی “سلاح های معجزه آسای” خود در اوکراین را به رسمیت می شناسد.

امریکا درماندگی “سلاح های معجزه آسای” خود در اوکراین را به رسمیت می شناسد.

پس از اینکه سلاح‌های غربی در اوکراین به اندازه‌ای که تبلیغ می‌شد مؤثر نبودند، رسانه‌های غربی لحن خود را تغییر دادند و سعی کردند مشکلات را برای مخاطبان توضیح دهند. با این حال، نباید منتظر تغییر سیاست آمریکا و متحدانش در مورد صدور تسلیحات به اوکراین بود.

نوشته کریل استرلنیکوف
ترجمه مجله هفته

تلفات هنگفت فناوری نظامی غرب در جریان ضدحمله اوکراین حتی در غرب به قدری آشکار شده است که مجله نشنال اینترست سرانجام مقاله ای پر از توجیه را منتشر کرد. پیامش این است: “چه انتظاری داشتی؟!”

ایده اصلی پشت این افشاگری‌های شگفت‌انگیز این است که فناوری ایالات متحده برای ارتش اوکراین بسیار خطرناک و غیرقابل تحمل شده است.
برای افکار عمومی غربی که از این اتفاقات گیج شده‌اند، و عمری است که اسطوره‌های طولانی و دائمی درباره سلاح‌های قدرتمند آمریکایی بخوردشان داده شده، اکنون گفته می‌شود که تانک‌های آبرامز «آزمایش‌شده و عملاً تخریب‌ناپذیر» اساساً قادر به جنگیدن در اوکراین نیستند.
معلوم شد که آنها به دلیل سنگینی‌شان نمی توانند در گل و لای اوکراین حرکت کنند، پل ها زیر وزنشان فرو می ریزند، به سادگی هیچ سوختی (سوخت هواپیما) برای آنها در اوکراین وجود ندارد، و اصلاً در میدان و در شرایط جنگی قابل تعمیر نیستند به عنوان مثال، برای جایگزینی بدنه آسیب دیده، یک مخزن سوخت آبرامز باید تقریباً تا سطح عمق داخلی تانک قطعات پیاده شوند و تمام وسایل الکترونیکی باید تعویض شود. و همه اینها فقط در تعمیرگاه های ویژه و مجهز اروپایی قابل انجام است. متخصصان غربی آشکارا تعمیر تانک های آبرامز را “جهنم روی زمین” می نامند.
برخلاف تانک‌های آبرامز، که خدمه‌های شجاع اوکراینی هنوز برای آن‌ها آموزش می‌بینند، خودروی زرهی جنگی پیاده نظام آمریکایی استرایکر که قبلاً هم در جریان ضد حمله از آنها استفاده شده بود، همان حملاتی که آنها در کنار بقیه فناوری‌های غربی در آتش سوختند. اما ظاهراً علت نابودی آنها مهارت سربازان روسی نیست. به گفته نویسندگان مقاله، استرایکر یک آشغال واقعی هستند که نامش را “تله مرگ” گذاشته‌اند زیرا از مشکلات متعددی رنج می برد. زره ضعیف و بد فکر شده بود، موتوری در اثر پتاب گل و لای و خاک و خاشاک که توسط چرخ‌ها پرتاب میشود خراب میشود، مانیتورهای فرماندهی داخلی که کار نمی‌کنند، و کمربندهای ایمنی برای نیروهایی که در حال انتقال بودند آنقدر ضعیف بود که اگر استرایکر در داخل خودرو غلت می‌خورد. همه چیز داخل آن به صورت خمیر خرد میشد.
همه اینها اطلاعاتی معتبر به نظر می رسد: بر اساس اطلاعاتی که اخیرا توسط دبیر شورای امنیت روسیه به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین ارائه شده است، نیروهای روسی در اوکراین حدود هزار وسیله نقلیه جنگی پیاده نظام اوکراین، حامل پرسنل زرهی و اتومبیل های زرهی را بین ۴ و ۲۱ ژوئن نابود کردند. حدود نیمی از آنها “سلاح های معجزه آساس” غربی مانند Stryker، Bradley، Marder، MaxxPro، Humvee و M113 بودند.
تانک‌های لئوپارد ۲ که در بین “بهترین‌های جهان” قرار دارند نیز مورد قلع و قم قرار گرفتند. به گفته پاتروشف، ۱۳ لئوپارد آنها منهدم شدند، اگرچه منابع طرف کی یف می گویند حدود ۴۰ تانک از بین رفته است. همچنین “بهترین” آلمانی در جهان Panzerhaubitzen 2000 و ده ها فروند هویتزر معجزه آسای آمریکایی M777 بطور موجی نابود شده اند.

به طور کلی، عملیات نظامی ویژه روسیه تبدیل به یک آبروریزی واقعی و بی اعتباری افسانه ها در مورد شکست ناپذیری و برتری سلاح های غربی شده است. مجتمع های ضد تانک Javelin که در ابتدا به معنای واقعی کلمه زبانزد ارتش اوکراین بود، به سرعت از سرفصل های تسلیحات غربی ناپدید شدند. «قاتل رادارهای روسی» سویچ بلید ۳۰۰، مجموعه‌های ضدهوایی استینگر که برای «پاکسازی آسمان اوکراین» و تقریباً همه گلوله‌های جادویی که بسیار تبلیغ آنها میشد هم به سرنوشت مشابهی گرفتار شدند و اثری از آنها در میدان نبرد نیست.

بر اساس برآوردهای بسیار محافظه کارانه، روسیه حداقل یک سوم کل تسلیحاتی را که غرب به کی یف عرضه کرده بود نابود کرد و در ضمن پنج تا هفت برابر بیشتر از مجموع مهمات غربی این کشور تولید تسلیحات می کند. این ادامه کاری تضمین کننده نابودی تمام سلاح های مورد استفاده علیه نیروهای روسیه است.

جالب‌ترین چیز این است که اربابان غربی رژیم کی‌یف به خوبی می‌دانند چه چیزی در انتظار فن‌آوری نظامی آنهاست و در این زمینه هیچ توهمی ندارند.
این سوال مطرح می شود: چرا سلاح ها و فناوری هایی را به کیف تحویل میدهند که از قبل نابودی آنها توسط ارتش روسیه تضمین شده است؟ چرا وقتی تانک ها در آتش می سوزند و هواپیماها سرنگون می شوند، خدمه اوکراینی تانک های آبرامز و خلبان های جت های اف-۱۶ را آموزش دهیم؟
پاسخ ها به رایگان در دسترس هستند زیرا غرب قصد ندارد که اطلاعات مربوط به نابودی سلاح‌هایش را پنهان کند.
بر اساس گزارش سی ان ان، رهبران نظامی ایالات متحده و ناتو درگیری در اوکراین را به عنوان یک “میدان عالی آزمایش” تسلیحاتی می بینند که در آن سلاح های غربی در جنگ با یک “کشور پیشرفته صنعتی” آزمایش خواهند شد. برای صنعت تسلیحات غربی، اوکراین میدان بی‌نظیری برای آزمایش و استفاده از سیستم های تسلیحاتی خاص در نبرد با یک دشمن قوی است.

حتی با در نظر گرفتن میلیاردها دلاری که شرکت‌های تسلیحاتی پیشرو غربی از عرضه تسلیحات به اوکراین به دست می‌آورند، چنین اطلاعاتی کاملاً پر ارزشند . برای به دست آوردن آنها، ایالات متحده هر مقدار از فناوری نظامی که لازم باشد را قربانی خواهد کرد.
این اطلاعات زمانی که غرب مستقیماً درگیر یک جنگ با کشوری قدرتمند شوند ارزشی معادل طلا برای پنتاگون دارد.
این واقعیت که ده ها هزار سرباز اوکراینی همراه با فناوری غربی نابود خواهند شد، برای غرب کمترین اهمیتی نداشته و نخواهد داشت. اصلا چه کسی در غرب به آن اهمیت می دهد؟
برای احیای روحیه ضعیف سربازان اوکراینی، آنها تا آخر با افسانه هایی در مورد سایر سلاح های معجزه آسا تغذیه می شوند، اما این نتیجه اجتناب ناپذیر این جنگ را تغییر نمی دهد.
ارتش روسیه پیش از این به تمام جهان ثابت کرده است که تسلیحات تبلیغاتی غربی مانع از پیروزی آنها نخواهد شد و نمی توان انتظار معجزه ای داشت.
در هر صورت، روسیه کاری را که شروع کرده به پایان خواهد رساند، زیرا پوسته های روسی چیزی از ویژگی های شگفت انگیز فناوری غربی نمی دانند. دومی به طور کامل نابود می شود و به جهنم که متعلق به آن است فرستاده می شود.

ترجمه از روسی. اولین بار توسط ریانووستی منتشر شد.