اخبار جنگ اوکراین – دوم ژوئیه

انفجاری قدرتمند در نزدیکی فرودگاه نظامی در منطقه کراسنودار

به گزارش کانال تلگرامی مش، انفجاری قوی در منطقه کراسنودار رخ داد. Lenta.ru در مورد این حادثه می نویسد:

«طبق اطلاعات اولیه رسانه، این حادثه در شهر پریمورسکو-آختارسک رخ داده است.» 

حدس زده میشود که  افراد ناشناس به یک تاسیسات ذخیره سوخت در محل یک فرودگاه نظامی حمله کرده باشند. گفته می شود که یک موشک توسط پدافند هوایی روسیه رهگیری شده است.

مش ویدئویی را منتشر کرد که عواقب این حمله احتمالی را مستند کرد. این ویدئو عکسی از یک دهانه بزرگ را نشان می دهد. تصاویر شاهدان عینی نیز نمایش داده می شود. مردم از پنجره هایشان فیلم می گرفتند که ستون بلندی از دود از دور بلند می شد. 

ونیامین کندراتیف، فرماندار منطقه کراسنودار در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که علل این حادثه در حال بررسی است، این حمله تلفات جانی و جراحتی در پی نداشته و به ساختمان های مسکونی و زیرساخت ها آسیبی وارد نشده است. 

فرمانده نیروی دریایی: اوکراین روی کشتی‌های قدرتمند شرکای غربی حساب می‌کند

معاون دریاسالار الکسی نیشپاپا، فرمانده نیروی دریایی این کشور به مطبوعات گفت: اوکراین از شرکای غربی خود انتظار دارد کشتی‌های جنگی با ظرفیت و عملکرد طراحی شده برای ۱۰ تا ۱۵ سال استفاده در سطح فنی بالا باشد دریافت کند. 

وی افزود: پس از دستیابی به چنین کشتی هایی، اوکراین همه چشم انداز تبدیل شدن به یک “کشور دریایی و نه یک کشور کنار دریا” را دارد. 

«البته من به عنوان یک فرمانده انتظار زیادی دارم و دوست دارم کشتی های مدرن تری داشته باشم… البته ساخت کشتی های جدید فرآیندی طولانی است. در عین حال، برنامه‌هایی برای تحویل کشتی‌هایی وجود دارد که ظرفیت و پتانسیل لازم برای خدمت به نیروی دریایی را برای ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر در سطح فنی بالا دارند.»

رئیس جمهور زلنسکی از منطقه اودسا بازدید می کند

هر ساله در ۲ ژوئیه، اوکراین روز نیروی دریایی را جشن می گیرد. به همین مناسبت، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به منطقه اودسا سفر کرد. او در آنجا به گزارش نایب دریاسالار الکسی نیشپاپا گوش داد. به گفته خودش، زلنسکی درباره بسیاری از موضوعات مهم و وضعیت دریای سیاه با فرمانده نیروی دریایی گفتگو کرد. رئیس دولت در توییتر نوشت، توانایی‌های دفاعی نیروی دریایی اوکراین و توسعه آن در طول جنگ و دوران پس از جنگ و همچنین چشم‌انداز برنامه موشکی و پهپادهای آبی اوکراین مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

انتقال واگنر به بلاروس: لهستان افسران پلیس بیشتری را به مرزهای دولتی می فرستد

به دلیل انتقال برنامه ریزی شده شرکت نظامی خصوصی واگنر به بلاروس، لهستان صدها افسر پلیس را به مرز شرقی خود منتقل می کند. ماریوش کامینسکی، وزیر کشور، در توییتی نوشت که ۵۰۰ افسر از جمله اعضای واحد ضد تروریسم به ۵۰۰۰ مرزبان و ۲۰۰۰ سرباز مستقر در مرز خواهند پیوست. 

جاروسلاو کاچینسکی، معاون نخست وزیر، که مسئولیت امنیت را بر عهده دارد، پیشتر از افزایش پرسنل در مرز ایالت شرقی خبر داده بود. به گفته وی، ورشو اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه تا ۸۰۰۰ جنگنده واگنر می توانند در بلاروس مستقر شوند. لهستان عضو اتحادیه اروپا و ناتو ۴۱۸ کیلومتر مرز مشترک با بلاروس دارد

بانک ملی اوکراین در سال جاری تقریباً ۱۲.۵ میلیارد دلار از ذخایر خود را فروخت

وب سایت خبری و تحلیلی اوکراین اقتصادچسکایا پراودا گزارش داد که بانک ملی اوکراین تاکنون ۱۲.۵ میلیارد دلار از ذخایر خود را در سال ۲۰۲۳ فروخته است. 

به گفته رسانه ها، رگولاتور ابتدا ۱.۷۹۸ میلیارد دلار در ماه ژوئن و سپس ۴۳۵.۸۲ میلیون دلار در هفته گذشته فروخت. 

به گزارش اقتصادچسکایا پراودا، بانک مرکزی از اواخر اردیبهشت سال گذشته هر هفته حدود یک میلیارد دلار از ذخایر خود را به فروش رساند تا بازار بین بانکی متعادل شود. 

دونتسک: واحد نظامی روسیه تانک های AMX فرانسوی را تصرف کرد

ارتش روسیه یک تانک چرخدار AMX فرانسوی را تصرف کرد. این را آندری رودنکو خبرنگار جنگ روسیه در کانال تلگرامی خود گزارش داد. 

خبرنگار نظامی نوشت که ارتش اوکراین قادر به مقاومت در برابر یورش واحد تاکتیکی کاسکاد دونتسک نبود و “تانک چرخدار در نزدیکی اوگلدار” را رها کردند. 

در ویدئوی ارسال شده توسط خبرنگار نظامی، یک جنگنده روسی می گوید که تانک توسط ارتش اوکراین در حال فرار از نوودونتسکویه در کنار جاده رها شده است. 

سربازها حتی وقت نداشتند مهمات را شلیک کنند. اظهار نظر این جنگنده در مورد از دست دادن تانک فرانسوی توسط اوکراینی ها در میدان نبرد:

«چرخ های فرانسوی برای خاک روسیه مناسب نیستند.» 

زلنسکی خواستار موفقیت ارتش اوکراین قبل از نشست ناتو شد

به گفته رئیس جمهور زلنسکی، کی یف باید در ده روز آینده “نتایج را در میدان نبرد” نشان دهد. مقامات غربی معتقدند که حمله اوکراین به خوبی پیش نمی رود و حمایت بیشتر به نتیجه آن بستگی دارد.

ولادیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین در گفتگو با چندین رسانه اسپانیایی گفت که کی‌یف باید قبل از نشست ۱۱ جولای سران کشورها و دولت‌های ناتو در ویلنیوس “نتایج خود را نشان دهد”. منظور او از ضد حمله اوکراین علیه روسیه بود. در همان زمان، این سیاستمدار اعتراف کرد که “هر کیلومتر به قیمت جان سربازان بدست میآید”.

زلنسکی با اشاره به اینکه “باران های سیل آسا برخی از فرآیندها را تا حدی کند کرده است” مجدداً از حامیان غربی خواست به تامین تسلیحات به اوکراین ادامه دهند. او همچنین مدعی شد که عملیات تهاجمی اوکراین در پاییز گذشته با ورود دیرهنگام توپخانه تضعیف شد. زلنسکی ادعا کرد:
«ما متوقف شدیم زیرا نتوانستیم پیشروی کنیم. پیشروی به معنای از دست دادن افراد بود و ما توپخانه نداشتیم. ما در این زمینه بسیار مراقب هستیم. اقدام سریع همیشه امن نیست.»
رئیس جمهور اوکراین همچنین درخواست دیرینه خود را برای پذیرفته شدن کی یف در ناتو تکرار کرد. او اعلام کرد که ناتو بدون اوکراین ناتو نیست و مدعی شد که هیچ ارتش دیگری مانند ارتش اوکراین با چنین تجربه رزمی در این قاره وجود ندارد.
پیش از این، ایگور ژوکا، معاون دفتر ریاست جمهوری هشدار داده بود که اگر این اتحادیه به طور جدی از الحاق کی یف حمایت نکند، رهبر اوکراین می تواند از نشست سران ناتو دور بماند. پیش از این، ینس استولتنبرگ، رئیس بلوک نظامی به رهبری ایالات متحده، گفته بود که مذاکرات درباره عضویت اوکراین تنها در صورتی می تواند آغاز شود که اوکراین بر روسیه پیروز شود.

بورل از “رویدادهای بسیار مهم” در اوکراین خبر می دهد

جوزپ بورل، رئیس دیپلمات اتحادیه اروپا، روز جمعه در تلویزیون اسپانیا از “رویدادهای بسیار مهم” در اوکراین در آینده نزدیک خبر داد. این سیاستمدار اسپانیایی اتحادیه اروپا دقیقاً منظورش را مشخص نکرد.

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، روز جمعه در تلویزیون اسپانیایی TVE گفت که ریاست شورای اتحادیه اروپا “رویدادهای بسیار مهم” را برای اوکراین به همراه خواهد داشت. اینها باید به وقایع میدان نبرد مربوط شود:

بورل گفت: «آنها باید با آنچه قرار است در میدان نبرد اتفاق بیفتد و با مذاکرات کم و بیش پنهان برای پایان دادن به درگیری، ارتباط داشته باشند.»

وی همچنین خاطرنشان کرد که مذاکرات صلح بین کی یف و مسکو به رویدادهای نامشخصی بستگی دارد که باید در روزهای آینده منتظر آن بود.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خود از حملات مداوم اوکراین به مواضع روسیه در خط تماس خبر داد. در ۲۴ ساعت گذشته، گروه نیروهای جنوبی یازده حمله اوکراینی را به بخش دونتسک در جبهه دفع کرد. در این نبرد تا ۳۶۰ سرباز دشمن کشته شدند. ارتش اوکراین همچنین شش تانک اصلی جنگی، هشت خودروی جنگی پیاده نظام، پنج خودرو، یک اسلحه M119، یک هویتزر خودکششی کراب و یک اسلحه خودکششی گووزدیکا را از دست داد. دو انبار مهمات اوکراینی نیز مورد اصابت قرار گرفت.

در جبهه کراسنی لیمان، واحد نظامی مرکز سه حمله ارتش اوکراین را دفع کرد. علاوه بر این، یک گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی بی خطر شد. در ۲۴ ساعت گذشته، ۹۵ نفر از نیروهای ارتش اوکراین در این بخش از جبهه کشته شدند. کوناشنکوف گفت که یک تانک اصلی جنگی، دو نفربر زرهی، یک خودروی زرهی، یک کامیون وانت و دو هویتزر D-30 از کار افتاده است.

به گفته سخنگوی ارتش روسیه، یگان نیروهای شرق حمله دشمن را در بخش جلویی در جنوب دونتسک به عقب رانده است. یک گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی نیز در Vremevka تشکیل شده بود. در بخش زاپوروژیه از جبهه، واحد نیروهای شرق با تجمع پرسنل نظامی و فنی از نیروهای مسلح اوکراین مواجه شد. بیش از ۱۵۰ پرسنل ارتش اوکراین در نبردهای این دو بخش از جبهه کشته یا مجروح شدند. همچنین دشمن یک تانک، دو نفربر زرهی، دو خودروی زرهی، سه خودرو و یک هویتزر FH70 را از دست داد.

در بخش کوپیانسک جبهه، واحد غربی دو حمله تهاجمی ارتش اوکراین را در دوره ذکر شده دفع کرد. علاوه بر این، یک گروه خرابکار و شناسایی مخالف در آنجا بی خطر شد. سخنگوی ارتش روسیه تلفات پرسنل اوکراینی در این بخش را تا ۴۰ پرسنل ارتش اعلام کرد. یک خودروی زرهی، دو کامیون وانت و یک هویتزر D-20 و همچنین دو انبار مهمات اوکراینی منهدم شدند.

کوناشنکوف همچنین اعلام کرد که نیروهای اوکراینی که پیشتر در جزیره آنتونوف نزدیک پل آنتونوف فرود آمده بودند سرانجام درهم شکسته شدند. بیش از ۲۰ نفر از نیروهای ارتش اوکراین در روز گذشته در جبهه خرسون کشته شده اند. دشمن دو خودروی نظامی و دو دستگاه هویتزر M777 را نیز از دست داد.


مشاور سابق زلنسکی غرب را مسئول شکست ضد حمله اوکراین می داند

الکسی آرستویچ، مشاور سابق دفتر ریاست جمهوری اوکراین در مصاحبه با مارک فیگین، روزنامه نگار، گفت که ضدحمله نیروهای مسلح اوکراین بخاطر ایالات متحده و ناتو شکست خورده است. آرستوویچ گفت که به این ترتیب متحدان غربی از همان ابتدا سعی کردند کی یف را وارد مذاکره با روسیه کنند. وی خاطرنشان کرد:
می توان از آمریکایی ها پرسید: “چرا این ضد حمله را به این شکل آماده کردید و سلاح های کمی تحویل دادید؟ شاید از همان ابتدا ما را به مذاکره سوق دادید؟”[…] سؤالات بسیاری برای متحدان عزیز ما ایجاد می شود: […] چرا، وقتی هواپیماهای جنگنده F-16 اصولاً وعده داده شده است و خلبانان مجاز به شروع آموزش هستند، باید این فقط در ماه اکتبر / نوامبر انجام شود یا چگونه آنها می گویند؟ شاید حتی تا سال ۲۰۲۴ بجای آنکه آنها را به ما در ماه مه قبل از ضد حمله تحویل دهند که بسیار مهم برای ما بود؟”
آرستوویچ همچنین تاکید کرد که اوکراین در خدمت حفاظت از کل جهان غربی است که آنها ما را با مسدود کردن کمک هاذبه زانو در میاورند.


پدافند هوایی روسیه جنگنده سوخو-۲۵ اوکراینی را سرنگون کرد


وزارت دفاع روسیه از حملات موفقیت آمیز به مواضع نیروهای مسلح اوکراین خبر داد. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این مقام، روز یکشنبه گفت که دو ایستگاه راه آهن در نزدیکی شهرهای بالاکلیا و چوگویف در منطقه خارکف، که ارتش اوکراین از آن‌ها به عنوان مرکز حمل و نقل استفاده می‌کرد، مورد اصابت قرار گرفت. تسلیحات حمل شده از مناطق مرکزی و غربی اوکراین منهدم شد. در جمهوری خلق دونتسک، نقاط کنترل دو تیپ اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت.

اظهار نظر مقام روسی زاپوروژیه در مورد شرط زلنسکی برای مذاکرات صلح: در سال ۱۹۹۱ اوکراین هنوز بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.

ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش اجتماعی “ما با روسیه هستیم”، روز یکشنبه در مورد سخنان ولادیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین، اظهار نظر کرد که بر اساس ان مذاکرات صلح با مسکو تا زمانی که ارتش اوکراین به مرزهای سال ۱۹۹۱ برسد، امکان پذیر نخواهد بود. روگوف به زلنسکی یادآوری کرد که اوکراین در ان سال هنوز بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.
“اگر شما در مورد مرزهای سال ۱۹۹۱ صحبت می کنید، فقط می توانید در مورد زمانی صحبت کنید که اوکراین بخشی از کشور مشترک ما اتحاد جماهیر شوروی بود. اگر منظور زلنسکی این مرزها است، من کاملا موافقم.”زمان آن فرا رسیده است که کل اوکراین به روسیه بزرگ بازگردد.”
روگوف گفت، علاوه بر این، رئیس جمهور اوکراین باید سرزمین هایی را که ویکتور یوشچنکو سلف وی به این کشور اتحادیه اروپا واگذار کرده است، از رومانی پس بگیرد.


نیوزویک: غرب دیگر سیستم استینگر برای اوکراین ندارد – و روسیه آن را می داند

غرب عملاً هیچ سیستم ضد هوایی قابل حمل انسان استینگر برای ارتش اوکراین باقی نمانده است. به گفته مجله آمریکایی نیوزویک، این به طور جدی بر اثربخشی رزمی ارتش اوکراین تأثیر می گذارد.
این مجله در مقاله ای اعلام کرد که فقدان سیستم های ضد هوایی قابل حمل انسان، ضد حمله اوکراین را با مشکل مواجه کرده است، زیرا نیروهای مسلح اوکراین قادر به غلبه بر میدان های مین و دفاع توپخانه روسیه بدون کنترل حریم هوایی نیستند.
همچنین، برای افزایش دوباره تولید استینگر، ایالات متحده باید مهندسانی را استخدام کند که حداقل ۷۰ سال سن از عمر آنها می‌گذرد.
نیوزویک نتیجه می گیرد که با کمک این سیستم های ضد هوایی قابل حمل انسان، ارتش اوکراین برخی از موقعیت های بلند را حفظ کرده است اما اکنون در همه جا عقب نشینی می کند.
اما مهمترین چیز این است که روس ها از مشکل آگاه هستند، مجله آمریکایی نتیجه می گیرد: استینگرها اساسا تمام شده اند و روسیه هم اکنون آن را می داند.


شکایت رئیس ستاد کل اوکراین از کمبود مهمات – غیرنظامیان در دونباس همچنان زیر آتش اوکراین هستند

والری سالوشنی (زالوشنی)، رئیس ستاد ارتش اوکراین، برای اولین بار پس از مدت ها به طور علنی صحبت کرد. ژنرال در مصاحبه با واشنگتن پست از عدم حمایت ادعایی غرب ابراز خشم کرد. وی بار دیگر خواستار تحویل هواپیماهای جنگنده به اوکراین شد.
پیشینه ادعاهای زالوشنی این واقعیت است که ضد حمله ارتش اوکراین پیشروی نمی کند. اما در حالی که رئیس ستاد از کمبود مهمات شکایت داشت، ظاهراً نیروهای وی مهمات کافی برای ادامه گلوله باران مناطق غیرنظامی در دونباس را دارند.

نیروهای اوکراینی یک شهرک در منطقه مرزی کورسک روسیه را گلوله باران کردند

به گفته رومن استاروویت، فرماندار منطقه کورسک روسیه، نیروهای اوکراینی منطقه گلوشکوو در مرز با اوکراین را گلوله باران کردند.
همانطور که این سیاستمدار در تلگرام نوشت، هفت گلوله در نزدیکی روستای Elizavetovka سقوط کرد.
استاروویت، هیچ تلفات یا جراحتی گزارش نکرده است. اگرچه هیچ خسارتی در این حمله وارد نشد، اما برق روستا قطع شد.

فرماندار بلگورود: نیروهای اوکراینی روز شنبه ۷۰ گلوله به منطقه مرزی روسیه شلیک کردند

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه روز یکشنبه در تلگرام از حملات مداوم ارتش اوکراین به چندین شهر خبر داد. در ۲۴ ساعت گذشته، مقامات محلی حدود ۷۰ حمله صورت گرفته است. به گفته این سازمان، ۱۲ شهرک در پنج منطقه شهری زیر آتش قرار گرفتند.

گلادکوف همچنین گفت که پدافند هوایی روسیه دو پهپاد اوکراینی را سرنگون کرده است. فرماندار در تلگرام از تلفات و مصدومان خبر نداد. با این حال چهار خانه آسیب دیده است.

بازسازی در شبکینو: تقریباً ۱۳۰ خانه در حال حاضر تعمیر شده است

فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه، ویاچسلاو گلادکوف، روز یکشنبه در شبکه اجتماعی از بازسازی شهر شبکینو که به شدت تحت تاثیر حملات اوکراین قرار گرفت، گزارش داد. در این میان ۶۵ آپارتمان و ۶۲ خانه شخصی تعمیر شده است. این سیاستمدار تصریح کرد:
ما در درجه اول سقف، سیستم گرمایشی و پنجره ها را تعمیر می کنیم. تنها پس از آن دیگر کارهای تعمیر انجام می شود.”
وظیفه اصلی تعمیر سیستم گرمایش تمام خانه های آسیب دیده تا اول اوت است.
گلادکوف اعلام کرد که شرکت های منطقه آسیب دیده شبکینو به تدریج فعالیت خود را از سر خواهند گرفت. بیش از نیمی از شرکت های بزرگ و متوسط در حال حاضر مشغول به کار هستند. روز دوشنبه یک تولید کننده ماکارونی که در سراسر روسیه شناخته شده است تا حدی بازگشایی خواهد شد. تا زمانی که تمامی خطوط تولید فعال نباشد، کارخانه در هر ساعت یک تن کالای ماکارونی تولید خواهد کرد.

مشاور وزیر دفاع اوکراین خواستار استفاده از مهمات غربی علیه پهپادهای لانست روسیه شد

یوری ساک، مشاور وزیر دفاع اوکراین به روزنامه دیلی تلگراف گفت که پهپادهای رزمی روسی از نوع لانست نگرانی زیادی برای ارتش اوکراین دارند. ساک به نقل از اطلاعات اوکراین گفت که روسیه پول زیادی را برای ساخت این هواپیماهای بدون سرنشین هزینه می کند.
من ابدا دلم نمی‌خواهد از روسها تعریف کنم، اما این سلاح اصلا چیز بدی نیست.
در این زمینه، مشاور نظامی خواستار استفاده از مهمات غربی برای مبارزه با پهپادهای نسبتا ارزان اما بسیار قابل مانور روسی لانست شد. به گفته ساک، آلمان می تواند با تانک های ضد هوایی گپارد خود به حل این مشکل کمک کند. اینها بسیار متحرک هستند و سیستم های راداری خوبی دارند. اوکراینی همچنین ابراز تاسف کرد که کشورش دستگاه های پارازیت مدرن کافی برای دفاع در برابر هواپیماهای بدون سرنشین ندارد.


توپخانه های روسی دستگاه استارلینک اوکراینی را در نزدیکی آرتموفسک منهدم کردند


وادیم آستافیف، دبیر مطبوعاتی اتحادیه نیروهای جنوبی روسیه در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، گفت: توپخانه‌های روسیه یک دستگاه استارلینک و یک نقطه کنترل پهپاد ارتش اوکراین را در نزدیکی شهر آرتموفسک (باخموت) منهدم کردند. یک پهپاد لهلکا-۱۰۰ نیز مورد اصابت قرار گرفت.
آستافیف همچنین اعلام کرد که یگان نیروهای جنوب روسیه حمله اوکراین را در نزدیکی روستای برخوفکا دفع کرده است. ارتش اوکراین دو تانک سنگین جنگی و دو نفربر زرهی را در دقایق ابتدایی نبرد از دست داد. بیش از ۳۰ عضو ارتش اوکراین در تلاش برای دستیابی به موفقیت شرکت کردند.


مقامات روسیه: کیف در حال آماده شدن برای مرحله دوم حمله خود در منطقه زاپوروژیه است.

ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش “ما با روسیه هستیم” به خبرگزاری ریانووستی گفت که ارتش اوکراین در حال حاضر برای مرحله دوم حمله خود در منطقه زاپوروژیه آماده می شود. این می تواند از امروز به روز فردا شروع شود. دشمن با برگزاری مانورها و تحرکات نیروها در طول کل خط تماس در منطقه زاپوروژیه سعی در سردرگمی شناسایی روسیه دارد. بنابراین، ارتش اوکراین می خواهد مکان مهم ترین نیروهای خود را پنهان کند.
روگوف همچنین گزارش داد که دشمن در چهار هفته گذشته عملیات های متعددی را برای یافتن نقاط ضعف در دفاع روسیه انجام داده است. تلاش‌های شناسایی خشونت‌آمیز و حملات متعددی به پل‌ها، مراکز حمل‌ونقل، فرودگاه‌ها و انبارهای مهمات در مناطق داخلی روسیه صورت گرفته است.دونتسک ۳۶ حمله اوکراینی را ظرف ۲۴ ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک ۳۶ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۲۱۵ گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز، موشک های ضد رادار از نوع هارم و پرتابه هایی در کالیبرهای ۱۵۵ و ۱۲۲ میلی متری استفاده کرد. شهرهای گورلووکا، یاسینواتایا، ماکیفکا، ولادیمیروفکا و پایتخت منطقه دونتسک مورد حمله قرار گرفتند.
دو غیرنظامی در دونتسک در این حملات زخمی شدند. علاوه بر این، ۱۹ خانه در دونتسک و سه زیرساخت غیرنظامی آسیب دیدند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک ۲۸ حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند. ده غیرنظامی زخمی شدند.


هشدار حمله هوایی در هشت منطقه اوکراین – گزارش هایی از انفجار در کیف

در شب تا یکشنبه و در ساعات اولیه صبح هشدار حمله هوایی در هشت منطقه اوکراین به صدا درآمد. پایتخت کیف، مناطق چرنیهیو، سومی، پولتاوا، خارکف، کیرووگراد، دنپروپتروفسک، نیکولایف، اودسا و بخش‌هایی از مناطق چرسون و زاپوروژیه تحت کنترل اوکراین تحت تأثیر قرار گرفتند. رسانه های محلی از انفجارهایی در استان های نیکولایف و در شهر زاپوروژیه تحت کنترل اوکراین خبر دادند.

انفجارهایی از کیف پایتخت نیز گزارش شده است. بر اساس اظهارات خود، پدافند هوایی اوکراین در اوایل صبح در آنجا مستقر شد. شاهدان انفجارهایی را شنیدند که شبیه صدای سیستم های ضدهوایی بود. اطلاعات مربوط به خسارت احتمالی در ابتدا در دسترس نبود.