اسرائیل سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین را به اوکراین نمی‌دهد.

اسرائیل اعلام کرد سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین را از ترس ایران به اوکراین نخواهد داد.

ترجمه مجله هفته


نتانیاهو به بهانه افتادن سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین به دست ایران از فروش این سامانه به اوکراین خودداری کرد.
گفته می شود که اسرائیل اخیراً به واشنگتن اطلاع داده است که از ارائه دو باتری سامانه گنبد آهنین به اوکراین حمایت نمی‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تامین سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین به اوکراین را رد کرد و بار دیگر بر نگرانی اسرائیل مبنی بر اینکه این فناوری حیاتی به دست ایران بیفتد، تاکید کرد. در مصاحبه با وال استریت ژورنال که روز چهارشنبه منتشر شد، از نتانیاهو در مورد حمایت اسرائیل از اوکراین و اینکه چگونه این حمایت با نیاز اسرائیل برای حفظ روابطش با مسکو در همسایگی سوریه همخوانی دارد، سؤال شد.
لازم به یادآوری است که ارتش اسرائیل مرتباً در آنجا حملات هوایی را علیه نیروهای وفادار به ایران انجام می دهد، در حالی که در عین حال روسیه دارای حق حاکمیت هوایی در سوریه است.
اسرائیل یکی از معدود کشورهایی است که هم با اوکراین و هم با روسیه روابط نسبتاً خوبی دارد.

ادعا می شود ایران به متحد خود روسیه پهپادهای تهاجمی می دهد که اوکراین قصد دارد آنها را استفاده از سیستم ضد هوایی اسرائیلی گنبد آهنین سرنگون کند. وی افزود: «من فکر می‌کنم درک این موضوع مهم است که ما همچنین نگران این هستیم که سیستم‌هایی که به اوکراین می‌دهیم ممکن است به دست ایران بیفتد و به سوی ما برگردانده شوند و علیه خود ما مورد استفاده قرار بگیرند و ما در کشور خودمان مجبور به مقابله با سیستم‌های اسرائیلی شویم.».

وی با استناد به سامانه‌های ضد تانک که در لبنان مستقر هستند و توسط حزب الله لبنان مورد استفاده قرار می‌گیرند و در ایران ساخته شده‌اند گفت، این‌ها فرضیات و تئوری نیست ایران نشان داده که می‌تواند از تسلیحات غربی الگوبرداری کند و آن را بر علیه ما مورد استفاده قرار دهد.
نتانیاهو خاطرنشان کرد که اسرائیل به اوکراین سامانه هشدار موشکی و پهپادی ارائه کرده است.
«ما به اوکراین نیز کمک می کنیم. ما به آنها در دفاع غیرنظامی کمک می کنیم، یک سیستم هشدار غیرنظامی که از رفتن نیمی از کشور به پناهگاه برای هر موشکی که شلیک می شود جلوگیری می کند. بنابراین ما در این زمینه به آنها کمک می کنیم»

با این حال، اوکراین اخیراً در زمینه کمک‌های نظامی اسرائیل خود را به طور فزاینده ای خشمگین نشان داده است. زیرا بکارگیری یک سیستم هشدار دهنده زود هنگام ضد موشکی که قرار بود توسط اسرائیل به جای صدور تسلیحات مرگبار به این کشور تحویل داده شود تا به حال با مشکلات جدی روبرو شده و زمان زیادی می‌برد.
در پایان هفته اخیر یک پست تند و تیز در صفحه فیس بوک سفارت اوکراین در اسرائیل منتشر شد. در این بیانیه آمده است که “به اصطلاح “بی طرفی” اسرائیل به عنوان “یک موضع آشکار طرفدار روسیه” تلقی می شود.
هفته گذشته، دو سناتور آمریکایی گفتند که اسرائیل مانع از تحویل دو باتری گنبد آهنین متعلق به آمریکا به اوکراین برای تقویت دفاع هوایی کی‌یف در برابر روسیه شده است.

نخست وزیر همچنین اتهامات اخیر سفارت اوکراین در اسرائیل مبنی بر انتخاب تل آویو “مسیر همکاری نزدیک” با روسیه را رد کرد. وزارت امور خارجه گفت که سفیر یوگن کورنیچوک را برای شفاف سازی این اظهارات احضار کرده است.