پاریس و بروکسل در آتش: اروپا آنچه کاشته است را درو می‌کند!

ترجمه مجله هفته

فرانسه: موج خشونت به بلژیک سرایت کرد، افسر پلیس مسئول دستگیر شد

پس از تیراندازی مرگبار به یک نوجوان ۱۷ ساله، ناآرامی ها در فرانسه ادامه دارد. افسری که مستقیماً به جوان غیر مسلح شلیک کرده بود اکنون دستگیر شده است. درگیری بین پلیس و تظاهرکنندگان در بروکسل، به پایتخت بلژیک نیز کشیده شده است.

افسر پلیس مظنون به مرگ یک پسر ۱۷ ساله با تیراندازی به خودروی در حال حرکت در نانتر، یکی از حومه پاریس، روز ۲۹ ژوئن در بازداشت شد. این افسر پیش از این به «قتل عمد» متهم شده بود. دادستان عمومی تحقیق از نانتر “با توجه به واقعیت ها و نیاز به ادامه تحقیقات” درخواست بازداشت وی را کرده بود.

پس از راهپیمایی تشییع جنازه جوانان تیر خورده در نانتر با حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده، (به ادعای پلیس ۶۰۰۰ نفر در این تشییع جنازه شرکت کردند در حالی که برگزارکنندگان تشییع جنازه معتقد بودند تعداد آنها تا ۱۵ هزار نفر می‌رسید) عصر پنجشنبه درگیری بین معترضان و پلیس رخ داد. پس از حمله ماموران پلیس به چند جوان آنها نیز به سمت ماموران کوکتل مولوتف پرتاب شد. سپس خشونت در حومه شهر افزایش یافت و یک شعبه بانک Credit Mutuel به آتش کشیده شد و شعله های آتش به یک ساختمان آپارتمانی در بالای بانک سرایت کرد. آتش نشانی توانست بدون آسیب رسیدن به کسی آتش را خاموش کند.
در طول شب، ساکنان معترض و پلیس نبردهای خیابانی واقعی در سراسر کشور داشتند. از جمله، یک انبار اتوبوس در شمال پاریس به آتش کشیده شد:چهل هزار مامور پلیس در سراسر کشور در لیل، لیون، تولوز و در بوردو بسیج شده اند. معترضان ترقه به سمت یک اتوبوس در حال حرکت در گرنوبل شلیک شد. این ویدیو مربوط به شهر لیل در شمال فرانسه و نزدیک مرز بلژیک است.همچنین در بروکسل، پایتخت بلژیک، درگیری بین جوانان و مأموران نیروی انتظامی رخ داده است. به گزارش خبرگزاری بلژیکی بلگا، حدود ۳۰ نفر دستگیر شدند که بیشتر آنها خردسال بودند. بخشی از حمل و نقل عمومی محلی باید متوقف می شد.

روز پنجشنبه، طبق گزارش Le Parisien، دو دادستان که مسئول تحقیقات بودند، مشخص کردند که «استفاده مامور پلیس از اسلحه نه دفاع شخصی بوده و نه شامل ماده L. 435-1 قانون امنیت داخلی، که به افسران پلیس و ژاندارم ها اجازه می دهد در صورت سرپیچی از دستورات، اقدام به تیراندازی کنند شامل نمی شده.
مامور پلیس ۳۸ که دستگیر شده است در توجیه اقدامات خود مدعی شده است که او فقط می‌خواسته جلوی فرار راننده را بگیرد چرا که از شیوه رانندگی خطرناک مقتول نگران بوده که کسی را زیر بگیرد. در عین حال مامور پلیس در هنگام فرار راننده ۱۷ ساله از مجروح شدن خود نیز بیم داشته است تحقیقات بیشتری باید شرایط تیراندازی را روشن کند.
ماجرا از آنجا شروع شد که دو مامور پلیس موتور سیکلت سوار ابتدا قصد داشتند خودروی سواری که این جوان آن را در مسیر تعیین شده برای اتوبوس با سرعت زیاد رانندگی می‌کرده متوقف کنند اما موفق نشدند، اتومبیل فراری چند متر جلوتر مجبور شد در راهبندان توقف کند و پلیس‌ها به او رسیدند و بدین ترتیب این فاجعه مرگبار رقم خورد.
در مصاحبه‌ای که با همسایگان این جوان صورت گرفت آنها اعلام کردند که جوان مزبور فردی آرام و سر به زیر بوده و او تنها فرزند خانواده بود این جوان برای کمک به وضعیت مالی خانواده خود یعنی مادرش با اتومبیل به پخش پیتزا می‌پرداخته و احتمالاً به علت نداشتن تصدیق رانندگی و از دست دادن شغل خود دچار وحشت شده و پا به فرار گذاشته است.

جالب توجه این است که در حالی که فرانسه در آتش این واقعه می‌سوزد رئیس جمهور و همسرش در کنسرت التون جان خواننده انگلیسی در پاریس شرکت کردند و فیلم رقصیدن همسر رئیس جمهور در سرتاسر کشور منتشر شد.


تشدید اعتراضات همچنین منجر به غارت و تشدید امواج تخریب شد: