راب مالی به دلیل امنیتی از کار برکنار شد. دست اسرائیل درکار است.

راب مالی به دلیل امنیتی از کار برکنار شد. دست اسرائیل درکار است.

کاخ سفید: اسرائیل اطلاعاتی درباره مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران لو داده است.
ترجمه مجله هفته


لابی اسرائیل در واشنگتن دوباره فعال شد: گفته می شود که اسرائیل اطلاعات داخلی در مورد مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران را در اختیار مطبوعات قرار داده است. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به دلیل سوء استفاده احتمالی از مطالب طبقه بندی شده توسط دولت آمریکا تعلیق شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هفته گذشته در گفتگو با همتای اسرائیلی خود تزاچی هانگبی، ابراز نگرانی کرد که اطلاعات داخلی در مورد مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران از طریق اسرائیل به بیرون درز کرده است. این اطلاعات را مقام آمریکایی و اسرائیلی در اختیار آکسیوس قرار دادند.

اطلاعات فاش شده درباره مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران انتقاد جمهوری خواهان کنگره آمریکا را برانگیخته است که از دولت بایدن می خواهند هرگونه توافق با ایران را در کنگره بررسی کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اخیرا در یک جلسه محرمانه در کنست به مقامات اسرائیلی گفت که ایالات متحده در حال کار بر روی یک “توافق کوچک” با ایران است. به گفته یک مقام ارشد اسرائیلی، سالیوان در تماس تلفنی هفته گذشته خود با مشاور امنیت ملی اسرائیل، ناامیدی خود را از اظهارات نتانیاهو ابراز کرد.

اسرائیل رسما هرگونه توافق جدید با ایران را رد می‌کند و ظاهراً هر کاری که ممکن است انجام می‌دهد تا این توافق را به هم بزند. راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه گفت که در رابطه با لایحه مجوز امنیتی از دولت بایدن به مرخصی اجباری رفته است. سی ان ان روز پنجشنبه گزارش داد که مجوز امنیتی مالی در اوایل سال جاری به دلیل تحقیقات در مورد سوء استفاده احتمالی از مواد طبقه بندی شده به حالت تعلیق درآمد. این تعلیق در حالی صورت می گیرد که مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران تشدید شده بود.

در جریان مذاکرات توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ مالی به عنوان یکی از پر نفوذ ترین افراد در دولت ایالات متحده به حساب میامد که از راه حل دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران دفاع می کرد.