اعتصاب کارگران فولاد در ونزوئلا

اعتصاب کارگران فولاد در ونزوئلا

ونزوئلا: کارگران فولاد خواستار دستمزد بهتر و پایان دادن به جرم انگاری اعتراضاتشان هستند.

نوشته آندرینا چاوز آلاوا

منبع تحلیل ونزوئلا

ترجمه مجله هفته 

کارگران سیدور خواستار این هستند که اعتراضات کارگران دیگر جرم انگاری نشود و دستمزدها افزایش یابد

کارگران فلزکاری ونزوئلا خواستار آزادی فوری دو رهبر اتحادیه هستند که در جریان اعتراضات اخیر در شرکت دولتی فولاد Siderúrgicas del Orinoco (Sidor) دستگیر شده اند. 

دانیل رومرو و لئوناردو آزوکار در ۱۱ ژوئن در سیوداد گویانا، ایالت بولیوار، پس از رهبری یک تحصن پنج روزه با صدها کارگر فلزکار دستگیر شدند. هدف این بود که مدیریت را وادار به تنظیم دستمزدها با افزایش هزینه های زندگی و بازگرداندن بیمه درمانی و حقوق چانه زنی جمعی کند. 

چهارشنبه گذشته کارگران سیدور به همراه فعالان اجتماعی و سیاسی به سمت دادستانی کل کاراکاس راهپیمایی کردند. در آنجا آنها نامه ای را تحویل دادند و خواستار آزادی رهبران اتحادیه شدند. معترضان همچنین خواستار حمایت از تمامی کارگران معترض به حقوق قانونی خود و همچنین پایان اشغال نظامی شرکت هستند. 

به گفته ادواردو تورس، وکیل و فعال حقوق بشر، رهبران اتحادیه به تحریک به نفرت، ارتباط جنایی و تحریم در یک “جلسه نمایشی” در دادگاهی در ایالت بولیوار متهم شدند. یک قاضی محلی نیز در ۱۳ ژوئن دستور ممنوعیت اعتراضات را صادر کرد و رهبران اتحادیه ها و کارگران فلزکار را به مجازات زندان تهدید کرد. تورس گفت که این دستور شامل لیستی از ۱۵ نفری است که اجازه اعتصاب ندارند.

از ۷ ژوئن، صدها کارگر سیدور پس از اینکه هیئت مدیره از نشست و گفتگو با کارگران در مورد مسائل قانون کار خودداری کردند، این دست به اعتصاب زدند. 

در کنار دستمزدها و مزایا، آنها همچنین خواستار بازگرداندن کامل افرادی هستند که در سال ۲۰۲۰ از کار بیکار شدند و همچنین افرادی که در لیست کارکنان “غیر ضروری” قرار دارند. 

سزار سوتو که خود از کارگران آسیب دیده است، توضیح داد که در این شرایط، کارگران مجبور می شوند در خانه بمانند و کمتر از ۶۰ دلار در ماه دریافت کنند. تا فوریه، فقط نیمی از ۷۰۰۰ کارگر سیدور کار میکردند. 

به گفته سوتو، یک کارگر فعال فولاد حدود ۲۰۰ دلار در ماه بعلاوه ۸۰ دلار سود دریافت می کند. اما با توجه به ارزش سبد غذایی پایه این کشور که بالغ بر بیش از ۵۰۰ دلار است، کارگران خواستار تعدیل فوری دستمزدها هستند. 

این مطالبات همچنین در ژانویه زمانی که کارگران سیدور بزرگراهی در سیوداد گویانا را مسدود کردند، مطرح شد.

 در نتیجه چندین نفر دستگیر شدند. اکثر آنها پس از مدت کوتاهی دوباره آزاد شدند، برخی در حالت “عدم احتیاج” رده بندی شدند. در آن زمان، مدیریت شرکت با تشکیل کمیته گفتگو موافقت کرد. با این حال، توافقات هرگز محقق نشد. 

در ۳۰ مارس، نستور استودیلو، رئیس سیدور و پدرو مالدونادو، معاون وزیر صنایع پایه، در یک پرونده ضد فساد دستگیر شدند. مالدونادو همچنین ریاست شرکت گویانا ونزوئلا (CVG) را بر عهده داشت که چندین صنعت سنگین را در شرق ونزوئلا گرد هم می آورد. 

پس از دستگیری ها، دولت ونزوئلا یک «کمیته مداخله» به ریاست معاون وزیر اقتصاد مولد، هکتور سیلوا، و نماینده پارلمان، الکسیس رودریگز کابلو، منصوب کرد. در ماه آوریل، سرهنگ ساندی ویارول رودریگز جایگزین سیلوا شد. 

پیش از این، رئیس جمهور نیکلاس مادورو از سیدور بازدید کرد و به مدیریت دستور داد که اولویت را به کارگران بدهد. او گفت: «ما باید بیشتر تولید کنیم و روی طبقه کارگر، در قراردادهای دسته جمعی و حقوق آنها سرمایه گذاری کنیم. 

بزرگترین کارخانه فولاد کشور توسط دولت فرمانده هوگو چاوز در سال ۲۰۰۸ ملی شد و قبل از معرفی مدل مدیریت از بالا به پایین توسط دولت به طور موقت تحت کنترل کارگران بود. در سال‌های اخیر تحت تأثیر بحران اقتصادی و تحریم‌های ایالات متحده و همچنین کاهش نیروی کار به دلیل مهاجرت و کاهش ظرفیت سرمایه‌گذاری و وضعیت تعمیر و نگهداری قرار گرفته است. 

تظاهرات کارگران فولاد در شرق ونزوئلا با مجموعه‌ای از بسیج کارگران نفت، معلمان و کارکنان بخش دولتی در ماه‌های اخیر که خواستار دستمزد عادلانه و قراردادهای دسته‌جمعی جدید شده‌اند، همزمان شده است.