اخبار جنگ اوکراین – ۳۰ ژوئن

آمریکا: حمله اوکراین سخت تر از حد انتظار است


به گزارش خبرگزاری تاس، رئیس ستاد ارتش ایالات متحده، مارک میلی اعتراف کرد که حمله اوکراین کندتر از حد انتظار پیش می رود. در یک کنفرانس مطبوعاتی، او تخمین زد که حمله می تواند برای چند هفته ادامه یابد و “بسیار خونین” شود. وی اظهار داشت:

“آیا کندتر از محاسبات رایانه ای و افراد مختلف پیش بینی می شود؟ بله. اما من گفتم شش تا ده هفته طول می کشد، بسیار دشوار و بسیار طولانی خواهد بود و بسیار بسیار خونین خواهد بود. هیچ کس در اینجا دچار توهم نیست. “
میلی مدعی شد که از کند شدن سرعت حمله اوکراین شگفت زده نشده است. او توضیح داد که جنگ روی کاغذ و جنگ واقعی چیزهای بسیار متفاوتی هستند.نظر کاخ سفید در مورد تحویل احتمالی موشک های ATACMS به کیف

ایالات متحده در حال حاضر ترکیب تحویل تسلیحات به اوکراین را تغییر نمی دهد، اما این حق را برای خود محفوظ می دارد که آنها را تعدیل کند. این را جان کربی سخنگوی شورای امنیت آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت.

کربی در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده قصد دارد مجموعه‌های موشکی نوع ATACMS را به کیف تحویل دهد، گفت که در حال حاضر نمی‌تواند «هیچ چیز جدیدی در مورد تسلیحات جدیدی که ممکن است به اوکراین تحویل داده شود یا نشود» بگوید. وی با اشاره به اینکه آمریکا در حال تعدیل محموله های تسلیحاتی خود برای پاسخگویی به درخواست ها است، افزود:
“با وجود اینکه من امروز هیچ تغییری را پیش بینی نمی کنم و در مورد بودجه های جدید گزارش نمی دهم، اما انتظار دارم که آنها را تعدیل کنیم.»

آژانس انرژی اتمی روسیه: ادعای تخلیه نیروگاه زاپوروژیه نادرست است

ادعاهای کی یف مبنی بر اینکه روسیه به کارکنان نیروگاه اتمی زاپوروژیه دستور داده تا رآکتور را تا ۵ جولای ترک کنند، صحت ندارد. این را رنات کارچا، مشاور مدیر عامل شرکت انرژی هسته‌ای روسیه Rosenergoatom توضیح داد.:
در واقع، این یک حمله دیگر اسکیزوفرنی یا یک دروغ عمدی دیگر است سناریویی است که رژیم اوکراین هر روز آنرا اجرا می کند.
پیش از این، در کانال تلگرامی اطلاعات نظامی اوکراین، این بیانیه ظاهر شد که کارکنان نیروگاه اتمی زاپروژیه توصیه هایی برای انتقال به کریمه دریافت کرده اند.اوکراین در ماه ژوئن ۳ میلیارد دلار دریافت خواهد کرد

ارزش کمک های بین المللی به اوکراین در ماه ژوئن ۳ میلیارد دلار بود. وزارت دارایی کشور در کانال تلگرامی خود گزارش داد:

در ژوئن ۲۰۲۳ دولت اوکراین سه میلیارد دلار امریکا به عنوان تامین مالی خارجی دریافت کرد. اوکراین حدود ۴۰ درصد از بودجه اعطا شده در قالب کمک های مالی را بدون هیچ تعهدی برای بازپرداخت دریافت کرد.

این آژانس افزود که از این بودجه، بیش از ۱.۶۴ میلیارد دلار از اتحادیه اروپا و ۱.۲ میلیارد دلار از ایالات متحده تامین شده است. تامین مالی خارجی برای بودجه دولتی در سال جاری تاکنون بالغ بر ۲۲.۷ میلیارد دلار بوده است.

زلنسکی دستور تقویت نیروها در مرز بلاروس را صادر کرد

ولادیمیر زلنسکی طی یک نشست کاری با نمایندگان رهبری نظامی اوکراین دستور تقویت نیروها در مرز با بلاروس را صادر کرد. وی در همین رابطه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد:

“گزارش جداگانه ای از اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین، سرویس اطلاعات خارجی، سرویس امنیت اوکراین و گارد مرزی دولتی اوکراین در مورد وضعیت بلاروس. ما دائما آنها را رصد می کنیم.”

زلنسکی گفت، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، والری زالوشنی، و فرمانده فرماندهی عملیات شمال، سرگئی نایف، دستوراتی برای تقویت مناطق هم مرز با بلاروس دریافت کردند.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

یگان های اوکراینی مجدداً حملاتی را در بخش های جلویی دونتسک، کراسنی لیمان، کوپیانسک و در جنوب جمهوری خلق دونتسک آغاز کرده اند. این را ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود اعلام کرد.

پنج حمله اوکراینی با موفقیت در جبهه دونتسک دفع شد. در یک روز ۱۶۰ سرباز اوکراینی کشته شدند. سه خودروی جنگی زرهی، پنج خودرو، یک پانزرهاوبیتزه ۲۰۰۰ ساخت آلمان و یک اسلحه خودکششی منهدم شد.

حمله به کراسنی لیمان در جمهوری خلق لوگانسک دفع شد. بیش از ۵۰ سرباز اوکراینی کشته شدند. دو خودروی جنگی زرهی، سه خودرو، دو هویتزر D-30 و یک هویتزر D-20 و یک SPG منهدم شد.

بیش از ۱۲۰ سرباز اوکراینی در جنوب جمهوری خلق دونتسک و در منطقه زاپوروژیه کشته شده اند. چهار خودروی جنگی زرهی، دو خودرو، یک سامانه توپخانه ام ۷۷۷ و دو هویتزر منهدم شد.

دو حمله اوکراینی در بخش کوپیانسک جبهه دفع شد. تا ۵۰ سرباز اوکراینی از بین رفتند. دو خودروی جنگی زرهی و دو خودرو منهدم شد.

۴۵ سرباز اوکراینی در منطقه خرسون کشته شدند. چهار خودرو، یک پرتابگر چندگانه گراد، دو سامانه توپخانه ام۷۷۷ و یک هویتزر منهدم شد.

همچنین پدافند هوایی روسیه طی ۲۴ ساعت ۷ موشک HIMARS را رهگیری کرد. ده پهپاد اوکراینی نیز منهدم شد.

حمله گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی در منطقه زاپوروژیه

سربازان روسی به گروهی از جنگنده‌های اوکراینی و یک خودروی زرهی در بخش جبهه در جنوب جمهوری خلق دونتسک در منطقه بین ماکاروفکا و راونوپولیه حمله کردند. این را اولگ چخوف سخنگوی انجمن نیروهای شرقی گزارش داده است. علاوه بر این، دو خدمه خمپاره‌انداز در ماکاروکا حذف شدند. نیروی هوایی روسیه یک خودروی زرهی حامل سربازان اوکراینی را در نزدیکی ماکاروفکا منهدم کرد. علاوه بر این، تمرکز سربازان اوکراینی در نزدیکی Urozhajnoe و Ravnopolye مورد حمله قرار گرفت.

سه خودروی نظامی و سه خدمه خمپاره‌انداز در بخش زاپوروژیه از جبهه حذف شدند. یک گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی در نزدیکی رابوتینو مورد حمله قرار گرفت.

به عنوان بخشی از یک حمله توپخانه، دو قطعه توپ در Stepnogorskoye و دیگری در Kamenskoye و همچنین یک اسلحه خودکششی Gvozdika و یک هویتزر در نزدیکی Privolnoye منهدم شد.

نیروهای هوانوردی تهاجمی و ارتش به گروه‌هایی از سربازان اوکراینی در نزدیکی روستاهای نوودانیلوکا، مالایا توکماچکا و پیاتیچاتکی حمله کردند. پدافند هوایی دو پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد.

لاوروف سیاستمداران غربی را به دلیل بی توجهی به منافع ملی محکوم کرد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: روسیه در مورد مناسب بودن فعالیت‌های سیاسی بسیاری از رهبران غربی، که می‌دانستند رای دهندگانشان از تصمیمات آنها در رنج هستند اما همچنان به تسلیح اوکراین ادامه می‌دهند، تردید جدی دارد. خبرگزاری روسی تاس از او نقل می کند:
«ما خود در مورد مناسب بودن بسیاری از رهبران غربی برای تصدی پست خود با توجه به اینکه آنها به طور علنی و رسمی می گویند که میدانند رای دهندگان خود را با تصمیماتشان آزار میدهند، تردید جدی داریم، اما آنها میگویند باید به تسلیح اوکراین برای شکست روسیه ادامه دهند. آیا این کار مناسب است؟»

لاوروف معتقد است که این رویکرد سران دولت و دولت های غربی با منافع ملی مطابقت ندارد.شش غیرنظامی پس از گلوله باران یاسینواتایا زخمی شدند

شش غیرنظامی بر اثر گلوله باران شهر یاسینواتایا توسط سربازان اوکراینی مجروح شدند. شهردار دیمیتری شوچنکو این را در تلگرام اعلام کرد. او عکس هایی را منتشر می کند که عواقب گلوله باران امروز یاسینواتایا توسط واحدهای اوکراینی را نشان می دهد.

پیش از این، نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین گزارش داده بود که در ساعت 10:45 به وقت محلی واحدهای اوکراینی ده راکت چند پرتابی را به سمت شهر شلیک کردند.

اوربان: بودجه اتحادیه اروپا به اوکراین کمکی نمی کند

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان معتقد است که کمک های مالی بیشتر اتحادیه اروپا به اوکراین به درگیری ها در این کشور پایان نمی دهد و به این کشور کمک نمی کند روسیه را شکست دهد. به گزارش تاس، این سیاستمدار در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کرد. در ادامه گفت:

«یک سال و نیم از کاری که انجام دادیم می گذرد. نتیجه صفر و حتی منفی است. روسیه شکست نخورده است، رهبری سیاسی روسیه بر سر کار است، اقتصاد روسیه به خوبی کار می کند. و ما از تورم بالا رنج می بریم، ما پولی برای حمایت از اوکراین نداریم. بدیهی است که ضد حمله اوکراین دشوار است و تردیدهای جدی وجود دارد که ما اصلاً می توانیم به چنین چیزی برسیم.»

علاوه بر این، اوربان یادآور شد که اتحادیه اروپا امکانات خود را به پایان رسانده است. پول دیگری در بودجه اتحادیه اروپا وجود ندارد:

“پول کجاست؟ ما پاسخ را می دانیم: برای جنگی که نباید اتفاق می افتاد به اوکراین داده شد.”

وی در این رابطه بار دیگر تاکید کرد که مجارستان با پیشنهاد کمیسیون اروپا برای کمک های اضافی به بودجه اتحادیه اروپا تا زمانی که مشخص شود 70 میلیارد یورو از بودجه اتحادیه اروپا کجا رفته است، مخالف است.

سربازان روسی تانک های لئوپارد آلمانی بیشتری را منهدم می کنند

سربازان ارتش روسیه به انهدام تانک های لئوپارد آلمانی ادامه می دهند. به عنوان شاهد، ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره استان زاپوروژیه، عکس هایی را منتشر کرده است که احتمالاً یک تانک Leopard 2A4 آلمانی را نشان می دهد. روگوف می نویسد:

«تانک های آلمانی با صلیب، مانند هشتاد سال پیش، دوباره در خاک روسیه می سوزند. یک تانک دیگر لئوپارد 2A4 منهدم شده در بخش زاپاروژیه در جبهه.»

منطقه خرسون: خمپاره‌ها و هویتزرهای اوکراینی نابود شدند

سربازان یگان نیروهای دنیپر روسیه یک خمپاره انداز ۱۲۰ میلی متری و مهمات متعلق به نیروهای مسلح اوکراین را در منطقه خرسون نزدیک پل آنتونوف از بین بردند. سخنگوی خدمات اورژانس محلی این موضوع را به تاس گزارش داد. سه سرباز اوکراینی کشته و چهار سرباز دیگر زخمی شدند.
همچنین هویتزر و مهمات ام-۷۷۷ اوکراینی در نزدیکی روستاهای اینگولز و نادنپریانسکویه نیز منهدم شد.

زاپوروژیه: یگان های اوکراینی با موشک های طوفان سایه به بردیانسک حمله کردند

بر اساس اطلاعات اولیه، یگان های اوکراینی از موشک های طوفان سایه برای حمله به شهر بندری بردیانسک در منطقه زاپوروژیه استفاده کردند. ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره منطقه ای زاپوروژیه، گزارش می دهد که این حمله توسط پدافند هوایی روسیه دفع شد. او در تلگرام می نویسد:

«بر اساس اطلاعات اولیه، حمله صبح امروز توسط جنگنده های اوکراینی و با استفاده از موشک های طوفان سایه انجام شده است.»

نیروهای ویژه منطقه زاپوروژیه پیش از این گزارش داده بودند که صدای چندین انفجار در بردیانسک حدود ساعت ۸ صبح به وقت محلی شنیده شده است. بر اساس گزارش های اولیه، یک سامانه دفاع ضد هوایی روسیه فعال شده است.

مرکز واحد نیرو، نفربرهای زرهی و خودروهای نظامی اوکراینی را منهدم می کند

سربازان روسی حرکت واحدهای اوکراینی را در نزدیکی روستای تورسکویه در جمهوری خلق دونتسک کشف و به آنها حمله کردند. این توسط سخنگوی انجمن نیروهای مرکزی الکساندر ساوچوک گزارش شده است. دو نفربر زرهی اوکراینی و سه پیکاپ منهدم شدند. علاوه بر این، ارتش اوکراین متحمل خسارات قابل توجهی در پرسنل شد.

در کراسنی لیمان، سامانه های موشک انداز چندگانه روسی از نوع Smerch به مجموعه ای از سربازان و سلاح های اوکراینی حمله کردند. دو هویتزر D-30، چندین خودروی جنگی پیاده نظام و وانت منهدم شد.

ساوچوک گفت، علاوه بر این، نیروی هوایی این مرکز به هشت موضع اوکراینی حمله کرد.

ماروچکو کارشناس نظامی: تلاش تهاجمی اوکراین در آرتموفسک (باخموت) دفع شد

آندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک گزارش داد، گروه‌های نبرد گردان اوکراینی با پشتیبانی توپخانه، خودروهای زرهی و تانک‌های کشورهای عضو ناتو، تلاش کرده‌اند تا دفاع نیروهای روسیه را در نزدیکی شهر آرتموفسک (باخموت)، در جمهوری خلق دونتسک نقض کنند. او به خبرگزاری روسی تاس گفت:
«در آرتموفسک یا باخموت، گروه‌های نبرد گردان اوکراینی با پشتیبانی توپخانه ناتو از شمال غرب و جنوب غربی شهر تلاش کردند تا دفاع ما را بشکنند. از خودروهای زرهی و تانک‌های غربی نیز در این حمله استفاده شد.»
ماروچکو تأکید می کند که سربازان روسی تمام حملات اوکراین را دفع کردند و توانستند از پیشرفت آنها جلوگیری کنند.

کارشناس نظامی لوهانسک: جنگ از داخل تونلها در نزدیکی کوپیانسک در جریان است

جنگ در نزدیکی کوپیانسک در منطقه خارکف در حال وقوع است. این را آندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوهانسک با استناد به داده های اطلاعاتی روسیه گزارش کرده است. :
“جنگ تونلها در نزدیکی کوپیانسک در حال وقوع است. هیچ تلاش جدی از سوی دشمن برای حمله در نزدیکی کوپیانسک وجود ندارد. واحدهای مسلح اوکراین در درجه اول درگیر ضد توپخانه و تقویت مواضع دفاعی خود هستند.”

بمب افکن های روسیه به مواضع اوکراین حمله کردند

بمب افکن های نیروهای جنوبی روسیه به مواضع اوکراین در سه بخش از جبهه حمله کردند و سه موضع تیپ های مکانیزه و یکی از دفاع سرزمینی اوکراین را منهدم کردند. این را سخنگوی انجمن وادیم آستافیف صبح جمعه گزارش داد.

در جبهه Avdeyevka در نزدیکی روستای Krutaya Balka در جمهوری خلق دونتسک، سربازان روسی از یک حمله اوکراینی جلوگیری کردند. یک گروه شناسایی و خرابکاری اوکراینی در نزدیکی روستای پروومایسکویه کشف و با آتش توپخانه متوقف شد. در اینجا، ارتش اوکراین متحمل خسارات پرسنل و تجهیزات شد.

علاوه بر این، توپخانه روسیه به پایگاه های اوکراین در نزدیکی شهرهای کراسنوگروفکا و بلوگروفکا حمله کرد. سه خمپاره و دو خودروی نظامی متعلق به یگان های اوکراینی منهدم شد.

در آرتموفسک، سامانه‌های شعله‌افکن سنگین روسی، تمرکز سربازان اوکراینی در سولنتسپیوک را در هم شکستند.

سیمور هرش: با این سرعت، ضد حمله اوکراین ۱۱۷ سال طول خواهد کشید

سیمور هرش، روزنامه‌نگار آمریکایی در مقاله جدید خود به وضعیت ضد حمله ضعیف نیروهای مسلح اوکراین می‌پردازد. هرش به نقل از یک منبع آگاه اطلاعاتی ایالات متحده گزارش می دهد که فشار اوکراین به اندازه ای که مقامات واشنگتن می خواهند موفقیت آمیز نبوده است.

گفته می شود در دو هفته اول ضدحمله، کیف کمی کمتر از ۱۱۴ کیلومتر مربع را پس گرفته است. با این حال، ارتش روسیه بیش از ۱۰۳ هزار کیلومتر مربع از خاک اوکراین را کنترل می کند. گفته می شود در ده روز گذشته، نیروهای اوکراینی هیچ موفقیت قابل توجهی در حمله به دفاع روسیه نداشته اند. فراتر از آن، آنها تنها پنج کیلومتر مربع دیگر را پس گرفته بودند.

هرش به سخنان یک مقام آمریکایی استناد می کند که به شوخی گفته است که ۱۱۷ سال طول می کشد تا اوکراین به طور کامل قلمرو خود را بازپس گیرد.
«با این سرعت، ارتش زلنسکی ۱۱۷ سال زمان لازم دارد تا کشور را از اشغال روسیه آزاد کند.»

وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن به اوکراین نیرو اعزام نخواهد کرد

واشنگتن هیچ قصدی برای انتقال نیروها به اوکراین ندارد. این را متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد.

او در مورد اظهارات آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سابق ناتو، که گفته بود چندین کشور ناتو می‌توانند به صورت جداگانه به اوکراین نیرو بفرستند، اظهار نظر کرد. میلر به طور کلمه در یک جلسه توجیهی در روز پنجشنبه گفت:
«تاکید می‌کنم که رئیس‌جمهور به صراحت گفته است که ایالات متحده به اوکراین نیرو نخواهد فرستاد.»


زاخارووا: غرب هیچ نتیجه‌ای از حمله نافرجام اوکراین نمی‌گیرد

کشورهای غربی هیچ نتیجه‌ای از تلاش نافرجام تهاجمی نیروهای مسلح اوکراین نمی‌گیرند و معتقدند که می‌توانند با تامین تسلیحات اوضاع را به نفع خود تغییر دهند. این را ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست هفتگی خود در روز چهارشنبه گفت.

غرب داده های شناسایی نیروی هوایی روسیه را در اختیار اوکراین قرار می دهد

کشورهای غربی به طور مداوم اطلاعاتی در مورد اقدامات نیروی هوایی روسیه در اختیار نیروهای مسلح اوکراین قرار می دهند. این را یوری ایگنات، دبیر مطبوعاتی نیروی هوایی اوکراین به خبرنگاران گفت.
اگرچه اوکراین مجموعه وسیعی از تجهیزات راداری نظامی دارد، موشک‌های بالستیک روسیه همچنان یک مشکل بزرگ هستند. ایگنات گفت، بنابراین، متحدان غربی از اوکراین با اطلاعاتی مانند پرتاب هواپیماهای استراتژیک و پروازهای راه دور از فرودگاه های دور در روسیه حمایت خواهند کرد. این داده ها سپس توسط پدافند هوایی اوکراین استفاده خواهد شد.


سفیر روسیه در برن میانجیگری سوئیس در مناقشه اوکراین را رد کرد

سرگئی گارمونین، سفیر روسیه در سوئیس، در مصاحبه ای برای روزنامه محلی Le Temps، کنفدراسیون سوئیس را به عنوان کشوری میانجی برای مذاکره در بحران اوکراین کنار گذاشت. این دیپلمات در ادامه گفت که سوئیس با پیوستن به تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه، بی طرفی خود را از دست داده است. گرمومین همچنین خاطرنشان کرد که مسکو بارها مخالفت خود را با میانجیگری برن اعلام کرده است.
«ظاهراً سوئیس قصد دارد به بسته یازدهم تحریم بپیوندد».
سفیر گفت: در چنین موقعیتی غیرقابل تصور است که خود را به عنوان یک میانجی معرفی کنیم. روسیه می داند که غرب در حال اعمال فشار فزاینده بر سویس برای صدور تسلیحات به اوکراین است. در این زمینه، مسکو از نزدیک بحث در مورد مجوزهای احتمالی برای کشورهای ثالث برای تامین تسلیحات ساخت سوئیس به اوکراین را دنبال می کند.
برن قبلا ۸.۱ میلیارد دلار دارایی روسیه را مسدود کرده بود. سوئیس همچنین اعلام کرد که همکاری خود را با ناتو تشدید خواهد کرد. در سال ۲۰۲۳، این کشور می خواهد در روابط خود با روسیه  به عنوان بخشی از استراتژی جدید سیاست خارجی سویس بازنگری کند.

سرویس اطلاعات داخلی روسیه یک خبرچین اوکراینی را دستگیر کرد

به گفته سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB)، یک خبرچین از سرویس مخفی داخلی اوکراین SBU دستگیر شده است. اداره محلی FSB روز پنجشنبه اعلام کرد که این دستگیری در شهر استاخانوف در جمهوری خلق لوگانسک صورت گرفته است. مظنون از فوریه ۲۰۲۲ اطلاعات مربوط به ارتش روسیه در منطقه را از طرف اوکراین جمع آوری می کرد و از یک سرویس پیام رسانی برای ارسال آن به یک مامور SBU استفاده می کرد. به همین دلیل او به خیانت متهم شده و با ۲۰ سال زندان مواجه است.

دادگاه اوکراین سرپرست فرمانداری منطقه زاپوروژیه را غیابا محکوم کرد

سرویس امنیتی اوکراین روز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد، دادگاهی در اوکراین، یوگنی بالیتسکی، سرپرست فرمانداری منطقه زاپوروژیه را به ۱۵ سال زندان با مصادره اموال غیابی محکوم کرده است. در این گزارش آمده است:
“بر اساس مدارک جمع آوری شده توسط سرویس امنیتی اوکراین، امکان محکومیت یوگنی بالتسکی وجود داشت… طبق گفته سرویس امنیتی اوکراین، دادگاه او را به ۱۵ سال زندان و مصادره اموالش محکوم کرد.”