تایوان چین را به نابودی هواپیماها و کشتی ها تهدید کرد.

تایوان چین را به نابودی هواپیماها و کشتی ها تهدید کرد.

ترجمه مجله هفته

تایوان هواپیماها و کشتی های نیروهای مسلح چین را که وارد منطقه ۱۲ مایلی می شوند، نابود خواهد کرد. این را وزارت دفاع تایوان اعلام کرد و خاطرنشان کرد که تایپه این منطقه را آب‌ها و حریم هوایی تایوان می‌داند.

ژنرال لین ون‌هوانگ، سخنگوی مقامات نظامی تایوان، روز سه‌شنبه لفاظی‌های خود را نسبت به جمهوری خلق چین تشدید کرد. به گفته این افسر، نیروهای مسلح تایوان در آینده هواپیماها و کشتی‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLA) را در صورت ورود به منطقه ۱۲ مایلی (حدود ۲۲ کیلومتری) اطراف جزیره که تایپه آن را آب‌ها و حریم هوایی تایوان می‌داند نابود می‌کند.
علاوه بر این، لین ون‌هوانگ هشدار داد که ارتش تایوان از نزدیک رفتار هواپیماها یا کشتی‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین را پس از عبور از خط مرکزی تنگه تایوان (همچنین به عنوان تنگه فورموسا) زیر نظر دارد. سرلشکر جزیره متعلق به چین در این خصوص بیان کرد:

اگر نیروهای ارتش آزادی‌بخش خلق چین به نادیده گرفتن هشدارهای ما ادامه دهند و حریم هوایی و آب های سرزمینی ما را نقض کنند، ما برای محافظت از امنیت ملی به سرعت پاسخ خواهیم داد.

نیروهای مسلح تایوان بارها اعلام کرده اند که اولین کسانی نیستند که در صورت بروز حوادث از سلاح استفاده می کنند تا مبادا “بهانه ای برای تهاجم” به سرزمین اصلی چین ارائه دهند. با این حال، در مارس ۲۰۲۳، وزیر دفاع تایوان، چیو کو-چنگ، تصریح کرد که این بیانیه به این معنا نیست که نیروهای مسلح تایوان از مناطقی که تایپه آن‌ها را حریم هوایی تایوان می‌داند، دفاع نخواهند کرد.

در ۲۴ ژوئن، وزارت دفاع جزیره متعلق به چین بنام تایوان پنج کشتی ارتش آزادیبخش خلق چین و ۱۹ هواپیما را در حال نزدیک شدن به تایوان رصد کرد، از جمله جت های جنگنده J-10 و J-16. حداقل ۸ هواپیما از خط مرکزی تنگه تایوان عبور کرده و بر فراز منطقه دریایی تا ۴۴.۵ کیلومتری ساحل جزیره نزدیک شدند.

نزدیک شدن هواپیماهای ارتش آزادیبخش خلق چین در چنین فاصله نزدیک بسیار کم اتفاق می‌افتد: آخرین حادثه تقریباً شش ماه پیش، در شب اول ژانویه ۲۰۲۳ ثبت شد.