لوکاشنکو: همه مسئول این شورش هستند.

لوکاشنکو: همه مسئول این شورش هستند.

لوکاشنکو: برای برقراری صلح، ما مجبوریم برای جنگ آماده شویم.
ترجمه مجله هفته
الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس روز سه شنبه در مورد وضعیت کشور و اتحادیه با روسیه و تلاش برای شورش توسط گروه واگنر اظهار نظر کرد.
به گفته وی، امروز منطقه با خطر بزرگی مواجه است که به معنای آزمون قدرت برای مردم است.
الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس روز سه شنبه با سربازان و نمایندگان محافل امنیتی در مینسک دیدار کرد.
این برنامه شامل اهدای نشان عمومی برای افسران ارشد بود. علاوه بر این، لوکاشنکو برای خبرنگاران سخنرانی کرد و به سوالاتی از جمله وضعیت کشور اتحادیه با روسیه و قیام گروه واگنر پاسخ داد.
در ابتدای سخنرانی خود ، لوکاشنکو به اتهاماتی اشاره کرد که او را متهم میکند که ۳۰ سال است که به طور مداوم برای جنگ آماده می شود. با این حال ، هیچ انقلاب رنگی موفق نخواهد شد اگر علتی در داخل برای آن وجود نداشته باشد ، به همین دلیل است که کشور در تا بحال در صلح زندگی کرده است. دولت اتحادیه در حال حاضر با خطری روبرو است که مردم را در معرض چالش بزرگی قرار می دهد.
«ما وظیفه داریم صلحی را که به قیمت جان میلیون ها قهرمان، پدران و پدربزرگ هایمان تمام شده حفظ کنیم. این فقط یک راه دارد: ما باید قوی تر از تهدیدی باشیم که بار دیگر بر کشور ما سایه افکنده است. »
لوکاشنکو ادامه داد: خطر یک جنگ جهانی جدید هرگز به اندازه امروز به ما نزدیک نبوده است.
بار دیگر تلاش می‌شود تا با هر وسیله‌ای که لازم باشد، کل منطقه را بی‌ثبات کنند، قوانین خود را تحمیل کرده و نظم خود را برقرار کنند. برنامه های غرب جمعی در این زمینه به دقت پنهان کاری می شود.

تلاش برای حل و فصل اوضاع در اوکراین از طریق مذاکرات صلح آمیز یک «فریب دیپلماتیک» نامیده می شود. صدها هزار نفر هزینه این فریب را با زندگی خود پرداخت کرده اند. موج جدیدی از گسترش ناتو و گسترش بی سابقه توانایی های اعضای ناتو در منطقه نیز مشاهده می شود. با این حال، تحت این قوانین و نظم، نه روسیه و بلاروس و نه مردم دو کشور وجود نخواهند داشت. لوکاشنکو اشاره کرد که سقوط روسیه به معنای فاجعه برای همه خواهد بود.
به نظر من: اگر روسیه سقوط کند، ما زیر آوار خواهیم ماند، همه خواهیم مرد.
در این راستا، لوکاشنکو تاکید کرد که پیگیری وقایع جنوب روسیه برای او به ویژه دردناک است. رئیس جمهور نه تنها به خود، بلکه به بسیاری از بلاروسی ها اشاره کرد که به گفته او شورش واگنر را تعقیب کردند، زیرا “سرزمین پدری یکی است.
«صبح روز شنبه، تمام نیروهای مسلح، همراه با پلیس و نیروهای ویژه، در آمادگی کامل جنگی قرار گرفتند. جامعه از این تصمیم حمایت کرد، زیرا مردم بلاروس می دانند چگونه از میهن خود محافظت کنند.»
به گفته لوکاشنکو، همه دست اندرکاران این شورش، از جمله خود او، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین و رئیس واگنر یوگنی پریگوژین، مسئول این شورش هستند. در این شرایط، هیچ کس را نمی توان قهرمان دانست.
«ما وضعیت را نادیده گرفتیم و فکر می کردیم که خود به خود حل می شود، اما این اتفاق نیفتاد. دو نفر که در جبهه می جنگیدند با هم درگیر شدند. اینجا هیچ قهرمانی وجود ندارد.»
لوکاشنکو روز شنبه با رئیس گروه واگنر مذاکره کرد. با وساطت او، پریگوژین با پایان دادن به قیام موافقت کرد.