لوکاشنکو جزئیات مذاکرات با پریگوژین را بیان می کند.

لوکاشنکو جزئیات مذاکرات با پریگوژین را بیان می کند.

خبرگزاری های روسیه و بلاروس
ترجمه مجله هفته

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس جزئیات مذاکرات خود با یوگنی پریگوژین را منتشر کرد.
به گفته رئیس جمهور، او هم توانست از خشونت جلوگیری کند و هم پریگوژین را متقاعد به عقب نشینی کند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، روز سه شنبه در دیدار با سربازان و نمایندگان محافل امنیتی گفت که چگونه به شورش گروه واگنر با میانجیگری پایان داده است.
رئیس دولت جزئیات گفتگوهای خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و یوگنی پریگوژین، رئیس شورشیان واگنر را بیان کرد.

به گفته لوکاشنکو، حدود ساعت ۸ صبح شنبه گذشته، اخبار نگران کننده ای از روسیه بگوش میرسید. اندکی پس از آن، سرویس های ویژه بلاروس به رئیس جمهور اطلاع دادند که پوتین می خواهد با او صحبت کند.
طی تماس تلفنی معلوم شد که وضعیت واقعاً وخیم است. علاوه بر این، تصمیم بر سرکوب قیام هم گرفته شده است.
“خطرناک ترین چیز، همانطور که من فهمیدم، خود موقعیت نیست، بلکه چگونگی توسعه آن و پیامدهای آن بود. این خطرناک ترین چیز بود.
من همچنین متوجه شدم که یک تصمیم سخت گرفته شده است – نابودی آنها.”
به پیشنهاد لوکاشنکو برای صحبت با پریگوژین، پوتین پاسخ داد که بیهوده است، به خصوص که رئیس واگنر حتی نمی خواهد با او تماس بگیرد.
با این وجود، مدتها قبل سه کانال ارتباطی ایجاد شده بود و رئیس جمهور بلاروس با پریگوژین تماس گرفت.
لوکاشنکو گزارش داد که شورشیان در هیجان خاصی به سر می برند و خواستار استرداد سرگئی شویگو وزیر دفاع و والری گراسینوف رئیس ستاد کل ارتش و دیدار با پوتین شدند.
او به هشدارهای لوکاشنکو مبنی بر اینکه این امر غیرممکن است و پوتین هرگز در این شرایط با پریگوژین ملاقات نخواهد کرد، پاسخ داد که گروه واگنر به دنبال عدالت هستند و به مسکو خواهند رفت.
لوکاشنکو نیز در این مورد به او هشدار داد، اما پریگوژین نیز گوش نکرد.
“در نیمه راه شما مانند یک حشره له خواهید شد. اگرچه سربازان (پوتین این را با جزئیات به من گفت) در جبهه مشترکی مشغول به جنگ هستند. گفتم “در مورد آن فکر کنید.” نوعی هیجان حکم‌فرما بود.”
در نهایت ادعا می شود که لوکاشنکو اعلام کرده است که یک تیپ از نیروهای مسلح بلاروس آماده حرکت به مسکو است. همانند سال ۱۹۴۱، آنها از مسکو دفاع خواهند کرد.
مذاکرات تنها در غروب، زمانی که واحدهای واگنر حدود ۲۰۰ کیلومتر با مسکو فاصله داشتند، به پایان رسید. به گفته لوکاشنکو، یونس بیک یوکوروف، معاون وزیر دفاع روسیه و الکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیتی روسیه، سهم ویژه ای در این امر داشتند.
رئیس جمهور به پریگوژین و گروه واگنر پیشنهاد مهاجرت به بلاروس را داد و امنیت کامل آنها را در کشور تضمین کرد. در نتیجه، پریگوژین به اردوگاه های واگنر در جمهوری خلق لوگانسک عقب نشینی کرد.