اخبار جنگ اوکراین – ۲۷ ژوئن

ولادیمیر پوتین: شرکت نظامی واگنر توسط تامیم مالی شده است.

پس از شورش شبه‌نظامیان واگنر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، جزئیاتی از کار این شرکت نظامی خصوصی را فاش کرد. پوتین روز سه شنبه در نشستی با مقامات ارتش روسیه گفت که شرکت نظامی یوگنی پریگوژین توسط دولت اداره خواهد شد.

“تامین مالی واگنر بر دوش دولت قرار داشت.”

پوتین گفت که از ماه می ۲۰۲۲ تا می ۲۰۲۳ دولت روسیه بیش از ۸۶ میلیارد روبل (۹۲۰ میلیون یورو) به این شرکت پرداخت کرده است. در همان زمان، پریگوژین، به عنوان مالک شرکت کنکورد، در مدت یک سال ۸۰ میلیارد روبل (۸۵۰ میلیون یورو) درآمد داشته زیرا شرکت کترینگ تامین غذای ارتش را نیز به عهده داشت.
“امیدواریم هیچ کس چیزی را اختلاس نکرده باشد یا حداقل کمی دزدیده باشد. اما ما همه اینها را بررسی خواهیم کرد.” پوتین به نام پریگوژین اشاره نکرد.


لوکاشنکو سخنان پوتین در مورد روند عملیات ویژه را نقل می کند: “بهتر از همیشه”.


الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس روز سه شنبه جزئیات شورش شرکت نظامی خصوصی واگنر را اعلام کرد. در میان چیزهای دیگر، سیاستمدار در مورد یک مکالمه تلفنی با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین گفت. پس از حدود یک ساعت گفتگو، پوتین او را در مورد وضعیت در خط تماس در درگیری اوکراین مطلع کرد. لوکاشنکو، رئیس کرملین گفت:

«می دانی، به طرز عجیبی، اوضاع در خط مقدم بهتر از همیشه است.»

رئیس جمهور بلاروس سپس ادعا می کند که او را با کلمات زیر تشویق کرده است:
“می بینی، آنقدرها هم اوضاع بد نیست.”


پوتین: از ابتدای حمله تاکنون ۲۵۹ تانک اوکراینی و ۷۸۰ خودروی زرهی منهدم شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه در دیدار با خلبانان روسی در کرملین، آخرین آمار مربوط به تجهیزات نظامی نابود شده اوکراین را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، ارتش اوکراین از زمان اغاز تهاجم خود از ۴ ژوئن، ۲۵۹ تانک و ۷۸۰ خودروی زرهی را از دست داده است. پوتین توضیح داد که تنها در بخش اورخوف جبهه، دشمن هفته گذشته ۴۱ تانک و ۱۰۲ خودروی زرهی را از دست داد. به گفته این سیاستمدار، ظاهرا ارتش اوکراین این مسیر را مهمترین مسیر تهاجمی ارزیابی میکند. او از ارتش روسیه به خاطر نتایج خوبشان قدردانی کرد. در دیدار با خبرنگاران جنگی در ۱۳ ژوئن، رئیس جمهور روسیه از ۱۶۰ تانک نابود شده اوکراینی و ۳۶۰ وسیله نقلیه زرهی صحبت کرده بود. او همچنین از تلفات زیادی در میان پرسنل نظامی اوکراین خبر داد.


قدیروف: شبه نظامیان اخمت از نفوذ گروه خرابکاران اوکراینی به منطقه بلگورود جلوگیری می کنند.

رمضان قدیروف، رهبر چچن، در کانال تلگرام خود گفت که جنگجویان اخمت از تلاش یک گروه خرابکاری و شناسایی اوکراینی در منطقه بلگورود جلوگیری کرده اند. او نوشت:
«روز قبل، جنگجویان ما پس از جمع آوری تمام اطلاعات لازم، با موفقیت به گروه دشمن در منطقه مسئولیت خود شلیک توپخانه کردند. آنها با اقدام با دوراندیشی از تلاش یک گروه خرابکاری و شناسایی اوکراینی برای نفوذ به مواضع ما جلوگیری کردند و دشمن را نابود کردند.»

در اواسط ماه ژوئن، رهبر چچن گفت که جنگجویان گردان اخمت غرب حفاظت از مرز دولتی در منطقه بلگورود را آغاز کرده اند.

اوربان نخست وزیر مجارستان می گوید پیروزی کی یف غیرممکن است

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در مصاحبه ای با روزنامه های ولت، بیلد و پولیتیکو دیدگاه خود را درباره جنگ اوکراین ارائه کرد. این سیاستمدار به پیروزی نظامی اوکراین در برابر روسیه اعتقادی ندارد و چنین سناریویی را «غیر ممکن» توصیف می کند. اوربان تز خود را این گونه توجیه کرد که دولت در کیف “زودتر از روس ها سرباز از دست خواهد داد.” این عامل تعیین کننده در پایان خواهد بود.

همزمان رئیس دولت خواستار آتش بس شد. اکنون صلح به معنای آتش بس است. در غیر این صورت اوکراین “مقدار عظیمی از ثروت و جان بسیاری” را از دست خواهد داد. برای نجات اوکراین، آمریکا و روسیه باید برای صلح مذاکره کنند، زیرا اوکراین دیگر یک کشور مستقل نیست.
آنها بودجه ای ندارند، سلاح ندارند. آنها فقط می توانند به جنگ ادامه دهند چون ما در غرب از آنها حمایت می کنیم.

مقامات روسی از زاپوروژیه از درگیری شدید در ورموکا خبر می دهند


رئیس جنبش عمومی “ما با روسیه هستیم” ولادیمیر روگوف در ایستگاه رادیویی پراودا کومسومولسکایا در مورد وضعیت در خط تماس در منطقه زاپوروژیه گزارش می دهد. به گفته روگو، وضعیت در ورموکا بسیار سخت شده است. دشمن در تلاش است تا در آنجا پیشروی کند و درگیری شدید و بزرگی در جریان است. تنها روز دوشنبه، ارتش روسیه چهار حمله اوکراینی را در نزدیکی شهرک رونوپلیه دفع کرد.

نماینده مقامات روسیه در منطقه زاپوروژیه گفت: علاوه بر این، دشمن در حال تلاش برای حمله به جنوب شهر اورخوف است. ارتش اوکراین در گروه های خرابکار و شناسایی قاچاق می کرد. با این حال، ارتش روسیه کاملاً اوضاع را کنترل می کند.

به طور کلی، دشمن در تلاش است تا به جلو حرکت کند. اما بچه های ما به خوبی و فعالانه دفاع می کنند. دوئل های توپخانه تقریباً در سراسر خط تماس رخ می دهد.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه در گزارش خط مقدم خود در روز سه‌شنبه، از تلاش‌های مستمر نیروهای اوکراینی برای پیشروی در جبهه‌های کراسنی لیمان، دونتسک و جنوب دونتسک در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. همانطور که سپهبد ایگور کوناشنکوف توضیح می دهد، مرکز نیروهای روسی دو حمله دشمن را در نزدیکی کراسنی لیمان دفع کرد.
علاوه بر این، دو گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی در این بخش از جبهه از کار افتادند شده بودند.
ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع بیش از ۱۰۰ سرباز، چهار خودروی زرهی، سه پیکاپ، دو دستگاه هویتزر D-20 و D-30 و دو قبضه اسلحه خودکششی گووزدیکا را در آنجا از دست داده است.
یگان نیروهای جنوبی روسیه اخیراً از هفت حمله به بخش دونتسک در جبهه جلوگیری کرد. کوناشنکوف تلفات پرسنل در اوکراین را تا ۳۲۵ نفر حدس میزند.
در ۲۴ ساعت گذشته یک تانک اوکراینی، سه خودروی رزمی پیاده نظام و پنج خودروی نظامی منهدم شده است. علاوه بر این، ارتش روسیه یک انبار مهمات اوکراینی را در این بخش جلویی گلوله باران کرد.

سخنگوی ارتش روسیه اعلام کرد که سه حمله تهاجمی ارتش اوکراین در پیچ ورموکا در جنوب دونتسک دفع شد.

او همچنین از یک شناسایی توسط ارتش اوکراین در نزدیکی شهر اورخوف خبر می دهد. یک گروه خرابکاری و شناسایی دشمن نیز در منطقه زاپوروژیه تشکیل شد.
در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۱۱۵ سرباز اوکراینی کشته شده اند.
گفته می شود که پنج خودروی زرهی اوکراینی از جمله یک خودروی رزمی پیاده نظام بردلی، سه پیکاپ و دو دستگاه هویتزر Msta-B و D-20 از کار افتاده اند.
نیروهای روسیه غربی به یک انبار مهمات اوکراینی در منطقه خارکف حمله کردند.
به گزارش کوناشنکوف، ارتش اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۳۰ سرباز، دو خودروی زرهی، دو خودروی نظامی، یک هویتزر D-۲۰ و یک رادار شناسایی توپخانه AN/TPQ-36 را در بخش کوپیانسک در جبهه از دست داده است.
سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل اوکراین در جبهه خرسون را تا ۳۰ سرباز اعلام کرد. سه خودروی نظامی اوکراینی و یک اسلحه خودکششی آکازیجا نیز منهدم شد.

بر اساس گزارش ها، غرب در جریان شورش واگنر به اوکراین درباره حملات به روسیه هشدار داد

بر اساس گزارش سی ان ان، آمریکا و متحدانش به اوکراین درباره اقدامات تحریک آمیز در جریان شورش روز شنبه توسط شرکت نظامی خصوصی واگنر هشدار دادند. این شبکه تلویزیونی آمریکایی به نقل از یک مقام رسمی گزارش داد که از دولت کیف در سطوح مختلف خواسته شده است که از هرج و مرج روسیه برای حمله به خاک این کشور همسایه استفاده نکند:
“پیام این بود که دست به کاری نزنید.”

تاکید شد که این مشکل داخلی روسیه است. نباید باعث تشدید تنش شد. سی ان ان مینویسد:
«از فرصت‌ها در خاک اوکراین استفاده کنید، اما در امور داخلی روس ها دخالت نکنید و به تأسیسات نظامی در داخل روسیه حمله نکنید».

پرتال خبری آکسیوس پیشتر گزارش داده بود که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، برنامه‌ای به کارمندان وزارتخانه‌اش تاکید کرده بود که در مورد تحولات روسیه صحبتی نکنند.

دادرسی کیفری روسیه برای شورش مسلحانه واگنر قرار منع تعقیب صادر کرد.

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) تحقیقات جنایی در مورد شرکت نظامی خصوصی واگنر به دلیل شورش مسلحانه را لغو کرد. در بیانیه مطبوعاتی روز سه شنبه، سرویس اطلاعات داخلی روسیه این تصمیم را اینگونه توجیه کرد که افراد دخیل در ۲۴ ژوئن “اقدامات خود را با هدف مستقیم ارتکاب جنایت” متوقف کردند.

«با عنایت به این واقعیت و سایر شرایط مربوط به تحقیقات، مقام بازپرسی دستور داد تا پرونده جنایی متوقف شود.»
روز دوشنبه، چند رسانه روسی گزارش دادند که پرونده جنایی یوگنی پریگوژین، موسس این شرکت نظامی خصوصی، هنوز نهایی نشده است. بنابراین FSB در حال بررسی بیشتر است. این رویه جمعه گذشته پس از فراخوان پریگوژین برای “راهپیمایی برای عدالت” آغاز شد.

نماینده لوهانسک از خروج نیروهای اوکراینی از بخش کوپیانسک خبر داد


آندری ماروچکو، سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق لوهانسک به خبرگزاری تاس گفت که فرماندهی نظامی اوکراین واحدهای خود را از خط مقدم در نزدیکی شهر کوپیانسک در منطقه خارکف خارج می کند.

نماینده لوهانسک این را با پیشروی ارتش روسیه و تلفات اوکراینی در این بخشب از جبهه مرتبط دانست.

دشمن در حال حاضر مواضع «ثانویه» را اشغال کرده و با یگان های پدافند ارضی سعی در تقویت مواضع خود در خط دوم پدافندی دارد.

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود گفت که بیش از ۳۰ پرسنل ارتش اوکراین در جبهه کوپیانسک کشته شده اند. علاوه بر این، ارتش اوکراین دو خودروی نظامی و دو هویتزر خودکششی کراب را در آنجا از دست داد.

رئیس کریمه از آسیب به یک خط راه آهن خبر داد

سرگئی آکسیونوف، رهبر کریمه در تلگرام گزارش داد که یک خط راه آهن در منطقه کیروف در شبه جزیره کریمه آسیب دیده است. او هیچ آسیب دیدگی دیگری را گزارش نکرده است. نیروهای خدماتی مسئول در محل حادثه حاضرند. کار تعمیر می تواند حدود چهار تا هشت ساعت طول بکشد.

آکسیونوف از مردم می خواهد که آرامش خود را حفظ کنند و اطلاعات را فقط از منابع معتبر دریافت کنند.

سرویس اطلاعات داخلی روسیه ساکنان نالچیک را به اتهام توطئه و خیانت دستگیر کرد.


سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) مردی را در جمهوری کاباردینو-بالکاریا روسیه دستگیر کرد که گفته می شود برنامه ریزی برای خیانت به کشورش داشته است.
همانطور که دفتر مطبوعاتی سرویس اطلاعات داخلی صبح سه شنبه اعلام کرد، شهروند روس قصد داشت در به اوکراین بپیوندد و در کنار دشمن بجنگد.
این مرد ۳۵ ساله قصد داشت به یک گروه مسلح بپیوندد که با نیروهای روسی در اوکراین می جنگیدند.

مظنون از طرف یکی از نیروهای مسلح اوکراین داروهایی از جمله مسکن و مواد روانگردان خریداری کرده است.
این مرد بلافاصله قبل از سفر به اوکراین از طریق بلاروس در پایتخت منطقه ای نالچیک دستگیر شد. جزئیات بیشتر در ابتدا اعلام نشد.

Su-۳۴ روسیه پایگاه های اوکراینی را در جبهه نزدیک کراسنی لیمان منهدم کرد

جنگنده بمب افکن های Su-34 از یگان مرکزی روسیه حملاتی را در بخش کراسنی لیمان در جبهه انجام دادند. الکساندر ساوچوک، رئیس دفتر مطبوعاتی انجمن به خبرگزاری ریانووستی گفت: در این عملیات یک ستاد فرماندهی، یک پایگاه و یک نقطه استقرار موقت ارتش اوکراین منهدم شد.
به گفته ساوچوک، خدمه هوانوردی سطح پایین و ارتش به بیش از ده منطقه که نیروها و مهمات ارتش اوکراین در آن مستقر بودند، حملات موشکی انجام دادند.

گفته می شود که ارتش اوکراین از عوامل جنگ شیمیایی علیه نیروهای روسیه استفاده کرده است

جنگنده های اوکراینی با استفاده از مهمات شیمیایی ممنوعه به مواضع نیروهای روسی در نزدیکی سولدار در جمهوری خلق دونتسک (DPR) حمله کردند. آندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوهانسک، این موضوع را به آژانس تاس گزارش می دهد. ماروچکو با استناد به منابع خود در جبهه گفت:
این تسلیحات هنگامی که منفجر می شود، دود شدیدی آزاد می کند که باعث سوختگی پوست می شود و افراد هنگام استنشاق هوشیاری خود را از دست می دهند.
متخصصان نیروهای دفاعی NBC روسیه در حال بررسی ماهیت ماده سمی مورد استفاده نیروهای مسلح اوکراین در این حمله هستند.مقامات: کیف قصد دارد در نیروگاه هسته ای زاپوروژیه اقدامی تحریک آمیز انجام دهد

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری مرکزی استان زاپوروژیه، به خبرگزاری ریانووستی گفت، در پس زمینه ضد حمله ناموفق، کیف چندین گزینه برای استفاده از زور علیه نیروگاه زاپوروژیه را باز نگه می دارد.

این مقام گفت که این می تواند یک حمله موشکی، یک حمله تروریستی و همچنین تلاشی برای عبور از رودخانه دنیپر و تصرف نیروگاه هسته ای باشد. روگوف به معنای واقعی کلمه:

«اکنون رژیم کی یف در تلاش است روسیه را از قبل مقصر همه چیز بداند و به مردم مناطق تحت کنترل خود و همچنین به مردم غربی دروغ می گوید که گفته می شود روسیه نیروگاه هسته ای را برای خود استفاده می کند. این ادعا حتی از سوی نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز رد شده است.»
روگوف معتقد است که کیف قبل از نشست سران ناتو که برای اواسط ژوئیه برنامه ریزی شده است، اقدامی تحریک آمیز در نیروگاه هسته ای زاپوروژیه آغاز خواهد کرد.دونتسک ۱۸ حمله اوکراینی را در ۲۴ ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک ۱۸ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۰۳ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از توپخانه و پرتابه در کالیبرهای ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری استفاده کرد. سه شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.

در ۲۴ ساعت گذشته گزارشی از تلفات غیرنظامیان دریافت نشده است. گلوله باران به سه ساختمان آپارتمانی در دونتسک و الکساندروفکا و همچنین یک ساختمان زیرساختی عمرانی آسیب رساند.

یک روز قبل، مقامات دونتسک ۱۹ حمله از اوکراین را گزارش کردند.

وزیر دفاع اوکراین: در مورد انتظارات از ضد حمله ما “اغراق” شده است
وزیر دفاع اوکراین اعتراف کرده است که انتظارات اولیه از یک ضد حمله اوکراینی بسیار زیاد بوده است. برعکس، اوکراین بسیار با احتیاط عمل می کند تا سربازان خود را به خطر نیندازد.

وزیر دفاع اوکراین روز یکشنبه گفت که انتظارات از ضد حمله مداوم کی یف علیه روسیه “بیش از حد” بود. حمله نیروهای مسلح اوکراین را باید «نوعی عملیات تدارکاتی» دانست تا یک نبرد سرنوشت ساز.

الکسی رزنیکوف در مصاحبه ای با فاکس نیوز تاکید کرد که کی یف هرگز حمله خود را به عنوان یک حمله رعد اسا برنامه ریزی نکرده است. وی اذعان کرد که روس ها “خطوط دفاعی بسیار قوی” را در سراسر خط مقدم ایجاد کرده اند.
وزیر دفاع اوکراین تاکید کرد که تلاش‌های ارتش فعلا متوقف شده با این وجود “گام بعدی برای پیروزی” برداشته خواهد شد. او همچنین مدعی شد که کی یف در استقرار نیروهای خود در میدان نبرد بسیار محتاط بوده و تمام تلاش خود را برای “نجات جان” سربازانش انجام داده است، در حالی که مسکو نیروهای خود را به “چرخ گوشت” فرستاده است. وزیر ابراز اطمینان کرد که امسال “نقطه عطفی” در درگیری نظامی خواهد بود، اما از مردم خواست که انتظار پیروزی قاطع را نداشته باشند.
در آغاز ژوئن، رهبری اوکراین یک ضد حمله که مدتها درباره آن تبلیغات گسترده‌ای را کرده بود را آغاز کرد و مکرراً به مواضع روسیه در نقاط مختلف خط مقدم حمله کرد. اما تاکنون هیچ یک از تلاش ها نتیجه ملموسی نداشته است. خود ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اخیرا اعتراف کرد که پیشرفت در میدان نبرد «کندتر از حد مطلوب است».

به گفته وزارت دفاع روسیه، کیف حدود ۱۳ هزار سرباز و تجهیزات نظامی زیادی را در این حملات اخیر از دست داده است.

گزارش: کشورهای در حال توسعه از فرمول صلح زلنسکی حمایت نمی کنند

یک منبع از دولت رئیس جمهور برزیل به خبرگزاری تاس گفت.
برزیل و سایر کشورهای در حال توسعه از فرمول صلح پیشنهادی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین حمایت نمی کنند.
بر اساس این گزارش، سلسو آموریم، دستیار رئیس جمهور برزیل در امور ویژه، در نشستی در کپنهاگ شرکت کرد که در آن مقامات غربی می خواستند سایر کشورها را متقاعد کنند که علیه روسیه در مناقشه اوکراین موضع بگیرند. منبع تاس توضیح داد:
«کشورهای در حال توسعه، از جمله برزیل، از “فرمول صلح” اوکراین حمایت نکردند. ما همچنین از مشارکت طرف روسیه در مذاکرات بیشتر حمایت کردیم.»
به گفته نمایندگان برزیل، پیشنهاد کیف “غیرمولد” است زیرا موضع روسیه را در نظر نمی گیرد. علاوه بر این، آموریم مشارکت چین در مذاکرات آتی را پیشنهاد کرد


پوتین از سران سازمان های امنیتی می خواهد تا وضعیت را تجزیه و تحلیل کنند

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جریان نشست کاری با روسای سرویس های امنیتی روسیه از آنها به خاطر کار آنها در چند روز گذشته تشکر کرد و از آنها خواست تا پس از تجزیه و تحلیل رویدادهای اخیر درباره وظایف آتی صحبت کنند. وی در ویدئویی که کرملین منتشر کرد، گفت:

«من شما را فرا خواندم تا از شما بابت زحماتی که کشیدید تشکر کنم و در مورد وضعیت کنونی بحث کنیم، همچنین پس از تجزیه و تحلیل وقایع رخ داده در کشورمان در مورد وظایف پیش رو صحبت خواهیم کرد.

پسکوف: پوتین در حال برگزاری نشستی با روسای سازمان های امنیتی است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از سخنرانی خود با روسای سازمان های امنیتی از جمله وزارت دفاع دیدار خواهد کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت:

ولادیمیر پوتین پس از سخنرانی خود در حال حاضر در حال برگزاری یک نشست کاری است که با حضور مقامات ارشد زیر برگزار می شود: دادستان کل ایگور کراسنوف، رئیس دولت کرملین آنتون واینو، رئیس وزارت کشور ولادیمیر کولوکولتسف، وزیر دفاع. سرگئی شویگو، رئیس FSB الکساندر بورتنیکوف، رئیس گارد ملی روسیه ویکتور سولوتوف، رئیس سرویس امنیتی دیمیتری کوچنف و رئیس کمیته تحقیقات الکساندر باستریکین.پوتین از مردم برای اتحاد و میهن پرستی تشکر می کند

رئیس جمهور روسیه در خطاب به مردم روسیه از هموطنان خود برای حمایت از نظم قانون اساسی تشکر کرد.
«از استقامت، اتحاد و میهن پرستی شما متشکرم، این همبستگی مدنی نشان داده است که هر باج خواهی، هر تلاشی برای ایجاد آشفتگی داخلی محکوم به شکست است. باز هم می گویم: جامعه، قوه مجریه و مقننه در همه سطوح به بالاترین درجه تحکیم یافته اند.»
وی همچنین از الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس به خاطر تلاش هایش برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای این وضعیت تشکر کرد.


پوتین خطاب به مردم گفت: به هر حال قیام مسلحانه سرکوب می شد

رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود خطاب به مردم روسیه تاکید کرد که قیام مسلحانه ای که آخر هفته گذشته رخ داد در هر صورت سرکوب می شد. به گفته وی، بلافاصله پس از شروع تلاش برای شورش، تمام تصمیمات لازم اتخاذ شد:
وی افزود: «مایلم تأکید کنم که در آغاز حوادث، فوراً ضروری ترین تصمیمات برای خنثی کردن خطری که به وجود آمده بود و حفظ نظم قانون اساسی، جان و امنیت شهروندانمان اتخاذ شد. قیام مسلحانه در هر صورت سرکوب می شد.»
پوتین تاکید کرد که اکثریت قریب به اتفاق مبارزان واگنر میهن پرست روس هستند، اما تلاش هایی برای بهره برداری از آنها صورت گرفته.