اخبار جنگ اوکراین – ۲۶ ژوئن

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

در شب دوشنبه، انبارهای مهمات توپخانه، از جمله انبارهای تولیدات غربی، با سلاح‌های دوربرد دریایی با دقت بالا مورد حمله قرار گرفتند. تمام اهداف مورد اصابت قرار گرفتند.

در ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای مسلح اوکراین به حملات خود در جهت دونتسک، کراسنی لیمان و جنوب دونتسک ادامه دادند. واحدهای نیروهای روسی جنوبی دو حمله دشمن را در جهت دونتسک دفع کردند.

تلفات اوکراین بالغ بر ۱۹۵ سرباز، دو خودروی جنگی پیاده نظام، شش خودرو، و همچنین دو فروند پالادین اس پی جی ساخت ایالات متحده بود.

بیش از ۹۰ نظامی اوکراینی در نزدیکی کراسنی لیمان کشته شدند. سه خودروی جنگی زرهی، پنج دستگاه وانت، یک اسلحه خودکششی آکازیجا و یک هویتزر D-30 از کار افتادند.

در نبرد در دهانه ورموسکی به سمت جنوب دونتسک، چهار حمله اوکراینی با استفاده از توپخانه و پرتابگرهای موشکی متعدد (سیستم‌های شعله‌انداز سنگین) دفع شد. حمله دشمن در نزدیکی روستای رابوتینو در جهت زاپوروژیه دفع شد.

مجموع تلفات اوکراین در این بخش از جبهه به بیش از ۱۵۰ سرباز، سه خودروی جنگی، دو کامیون وانت و همچنین هویتزرهای Msta-B و D-20 بالغ شد.

بیش از ۳۰ نظامی اوکراینی در جبهه کوپیانسک کشته شدند. دو خودرو و دو فروند Krab SPG ساخت لهستان منهدم شد.
در جریان عملیات در جبهه خرسون، نیروهای اوکراینی حدود ۳۵ سرباز، سه خودرو و دو هویتزر Msta-B را از دست دادند.
در عرض ۲۴ ساعت ۸۳ واحد خمپاره انداز اوکراینی و همچنین نیروهای دشمن و تجهیزات آنها در ۱۰۴ نقطه مورد حمله هوایی، موشکی و توپخانه ای نیروهای روسی قرار گرفتند.
علاوه بر این، ارتش روسیه در مجموع ۱۹ پهپاد را منهدم کرد.


مجارستان موضع خود را در مورد مناقشه اوکراین تغییر نمی دهد


مجارستان سیاست خارجی خود را در رابطه با درگیری اوکراین تغییر نخواهد داد. این را ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور پس از نشست نخست وزیران گروه ویسگراد در براتیسلاوا بیان کرد. اگرچه بوداپست اساساً مایل به همکاری با کشورهای اتحادیه اروپا است، اما مجارستان یک سیاست خارجی مستقل را دنبال می کند.

«ما مسیری را که پس از آغاز جنگ [در اوکراین] در پیش گرفتیم تغییر نخواهیم داد و برای صلح تلاش خواهیم کرد. اقدامات ما در جهت دستیابی به آن خواهد بود.»

سران دولت های اسلواکی، جمهوری چک و لهستان که همراه با مجارستان گروه ویشگراد را تشکیل می دهند، به نفع ادامه کمک های همه جانبه به اوکراین صحبت کردند. آنها تاکید کردند که دولت هایشان نمی خواهند درگیری ها تشدید شود.

فایننشال تایمز: آلمان مخالف طرح اتحادیه اروپا برای استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای بازسازی اوکراین است


به گزارش فایننشال تایمز، مقامات ارشد آلمانی تردید دارند که طرح اتحادیه اروپا برای انتقال و مصرف دارایی های مسدود شده بانک مرکزی روسیه برای بازسازی اوکراین حمایت کافی را به همراه داشته باشد. این (FT) است.
به گفته یک منبع در وزارت امور خارجه، برلین هر کاری که از نظر قانونی ممکن است انجام می‌دهد تا دارایی‌های شهروندان و شرکت‌های تحریم‌شده روسیه را بیابد و مسدود کند. با این حال، ایده استفاده از بودجه روسیه برای بازسازی اوکراین مسائل پیچیده مالی و حقوقی را ایجاد می کند.
یکی دیگر از مقامات آلمانی در این مورد گفته است که این چیز جعبه پاندورا را باز می کند:
«اگر اتحادیه اروپا از پولهای بانک مرکزی روسیه مصادره کند، برای دیگر مشورها مورد قابل ارجاع ایجاد می کند – مانند ادعای لهستان برای غرامت علیه برلین برای خسارات وارده در جنگ جهانی دوم».

فایننشال تایمز به نقل از یک مقام دیگر اعلام کرد، مارکو بوشمان، وزیر دادگستری آلمان، پیشنهادات اتحادیه اروپا برای توقیف بانک مرکزی روسیه را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که آنها از نظر قانونی قابل اجرا نیستند. سخنگوی بوشمن از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

مقامات: سربازان مجروح اوکراینی به دلیل سرریز شدن بیمارستان ها به شهر زاپوروژیه تحت کنترل کیف منتقل شدند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری مرکزی استان زاپوروژیه، به خبرگزاری ریانووستی گفت که نیروهای اوکراینی در بخش زاپوروژیه متحمل خسارات زیادی شده اند. حتی رژیم زلنسکی که ارتش خود را به مرگ حتمی می فرستد، دیگر نمی تواند این واقعیت را پنهان کند. روگوف به معنای واقعی کلمه:

“سربازان و افسران مجروح به طور دسته جمعی از جمله با قطار به شهر زاپوروژیه آورده می شوند. تمام بیمارستان های شهر پر شده است.”لیتوانی خواستار ارتقای جناح شرقی ناتو است

گابریلیوس لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی، با توجه به پس‌زمینه رویدادهای اخیر روسیه، از ناتو می‌خواهد تا جناح شرقی خود را تقویت کند. پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، این سیاستمدار گفت که متحدان باید برنامه های ملموسی برای تسلیح کشورهای در جناح شرقی، به ویژه کشورهای هم مرز با روسیه و بلاروس، طراحی کنند.

لندسبرگیس گفت که نشست سران ناتو در ویلنیوس در ۱۱ تا ۱۲ ژوئیه فرصت خوبی برای اتخاذ چنین تصمیمی خواهد بود.

فرماندار خرسون گزارش ها مبنی بر استقرار واحدهای اوکراینی در ساحل چپ دنیپر را رد کرد.


ولادیمیر سالدو، فرماندار موقت منطقه خرسون در تلگرام گفت که رژیم کی‌یف دوباره گزارش‌های نادرستی منتشر می‌کند مبنی بر اینکه گفته می‌شود واحدهای اوکراینی در ساحل چپ رودخانه دنیپر در زیر پل آنتونوفسکی مستقر هستند. وی در ادامه تاکید می کند:

«من رسما اعلام میکنم که این یک دروغ است.»

به گفته سالدو، نیروهای مسلح اوکراین تنها چندین بار تلاش کردند تا در گروه‌های کوچک با قایق‌ها از رودخانه عبور کنند و زیر پل پنهان شوند، اما “مانند موش در تله موش از بین رفتند”.

این امکان وجود دارد که دشمن همچنان سربازان خود را مانند گاو برای سلاخی به زیر پل آنتونوفسکی بفرستد.

پیش از این، پیام‌هایی در تلگرام منتشر شد مبنی بر اینکه نیروهای اوکراینی در ساحل چپ رودخانه دنیپر مستقر شده‌اند و در حال توسعه پایگاه خود در نزدیکی خودرو و پل عابر پیاده آسیب‌دیده بر فراز دنیپر هستند که روستای آنتونوفکا را به شهر آلیوشکی متصل می‌کند.


گزارش رسانه ها: کیف نتوانست از قیام واگنر به نفع خود استفاده کند


روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز (NYT) گزارش می دهد که اوکراین نتوانسته از شورش گروه واگنر به رهبری یوگنی پریگوژین در عملیات های رزمی استفاده کند. بنابراین رویدادهای اخیر هیچ تأثیر منفی بر روسیه در جبهه نداشته است.
در این زمینه، نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی و کارشناسان مستقل اشاره می‌کند که «هیچ شکافی در دفاع» وجود نداشت که «می‌توان از آن بهره‌برداری کرد، هیچ واحد روسی مواضع خود را در آخر هفته ترک نکرد و «هیچ وقفه‌ای در نبرد وجود نداشت».
در همان زمان، این روزنامه گزارش می دهد که کی یف تلاش خواهد کرد تا “از هرج و مرج” که گفته می شود توسط قیام واگنر ایجاد شده است، استفاده کند.

دونتسک: نیروهای کی یف تاکنون 32 غیرنظامی دونتسک را با موشک های HIMARS کشته اند.


شلیک موشک HIMARS اوکراین 32 غیرنظامی را در جمهوری خلق دونتسک (DPR) در طول سال کشته است. این توسط ناتالیا شوتکینا، رئیس نمایندگی دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین گزارش شده است. همچنین 145 نفر نیز مجروح شدند.

مقامات دونتسک از جوانترین قربانیان عملیات HIMARS در روز یکشنبه خبر دادند. یک مرد و یک زن ۱۸ ساله بر اثر گلوله باران در منطقه کیف اسکای دونتسک کشته شدند.

رسانه: دادرسی کیفری علیه پریگوژین متوقف نشد


چند رسانه صبح دوشنبه گزارش دادند که تحقیقات علیه رئیس گروه واگنر، یوگنی پریگوژین، رسماً متوقف نشده است. این اطلاعات توسط روسیه امروز به نقل از یک منبع در نیروی انتظامی نیز تایید شده است.

این منبع گفت که برای انصراف از این پرونده جنایی، اداره تحقیقات سرویس امنیت فدرال، که آن را آغاز کرده است، یا دفتر دادستانی عالی نظامی به عنوان نهاد ناظر، باید تصمیمی را صادر کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، پیش از این اعلام کرده بود که پریگوژین به بلاروس می رود و “تحقیقات کیفری برای تدارک قیام مسلحانه” علیه رئیس واگنر لغو شده است.

رئیس دونتسک: ارتش روسیه در حال تقویت مواضع خود در آودیوکا است

واحدهای روسی در جبهه آودیوکا در جمهوری خلق دونتسک (DPR) مواضع خود را بهبود بخشیده اند، بنابراین اکنون چشم اندازهایی وجود برای موفقیت دارد. این را دنیس پوشیلین، رئیس موقت دونتسک در تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد. او گفت: «بچه ها مصمم هستند که این شهر را در اسرع وقت آزاد کنند و از شدت گلوله باران هم از خود دونتسک و هم از یاسینواتایا و ماکیفکا بکاهند.»
نیروهای اوکراینی شهر آودیوکا را که تحت کنترل خود بودند، به یکی از مهم ترین مناطق مستحکم خود تبدیل کرده بودند. از آنجا به پایتخت منطقه ای دونتسک و همچنین شهرهای ماکیفکا، یاسینواتایا و اطراف آنها حمله می کنند.


قیام واگنر: اقدامات ضد تروریستی در مسکو و سایر مناطق لغو شد

اقدامات ضد تروریسم که شنبه گذشته در واکنش به قیام گروه واگنر اعمال شده بود در مسکو لغو شد. این موضوع را سرگئی سوبیانین، شهردار پایتخت روسیه در تلگرام اعلام کرد. او مجددا از ساکنان بخاطر حفظ آرامش و درک آنها تشکر می کند.
ادارات منطقه ای در منطقه مسکو و منطقه ورونژ نیز این اقدامات را لغو کرده اند.

وزیر دفاع شویگو از یگان نیروهای غرب بازدید کرد

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه از منطقه عملیات نظامی ویژه بازدید کرد. بر اساس بیانیه رسمی، وزیر امور خارجه از یک اسکادران فرماندهی پیشرفته انجمن نیروهای غرب بازدید کرد.

فرمانده واحد سرهنگ ژنرال یوگنی نیکیفوروف به شویگو در مورد وضعیت جبهه و اقدامات نیروهای مسلح اوکراین گزارش داد. علاوه بر این، وزیر دفاع از انجام وظایف رزمی توسط نیروهای روسی و تشکیل هنگ های ذخیره برای یگان نیروهای غرب مطلع شد.
شویگو در نشست با فرماندهی به کارایی بالا در کشف و از بین بردن تجهیزات نظامی و انباشته جنگنده های دشمن اشاره کرد. وظیفه دیگر ادامه شناسایی فعال به منظور کشف نقشه های سربازان اوکراینی از قبل و جلوگیری از اجرای آنها است.
به ویژه، شویگو به سازماندهی حمایت همه جانبه از سربازان درگیر در عملیات ویژه نظامی اشاره کرد. شرایط برای اسکان امن کارکنان باید ایجاد شود.وزیر امور خارجه مجارستان: اروپا به دلیل روان پریشی جنگی با فاجعه مواجه است


پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان در شبکه های اجتماعی نوشت که اروپا “متاسفانه از هر نظر” به سمت یک فاجعه پیش می رود. خبرگزاری ریانووستی به نقل از وی گفت:
«در حال حاضر هنوز می‌توان از یک فاجعه بزرگ‌تر جلوگیری کرد و جان هزاران نفر را نجات داد، اما برای آن لازم است که از روان‌پریشی جنگ خارج شویم. اما من هیچ توهمی ندارم که این اتفاق در نشست امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ رخ دهد. »

دونتسک ۱۹ حمله توسط نیروهای اوکراینی در ۲۴ ساعت را گزارش می دهد

مقامات دونتسک ۱۹ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۰۷ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین چندین راکت انداز، قطعات توپخانه، نارنجک انداز ۱۲۰ میلی متری و پرتابه های ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری را مستقر کرد. چهار شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.

در این حملات دو غیرنظامی کشته و چهار غیرنظامی با شدت متفاوت زخمی شدند. چهار ساختمان آپارتمانی در دونتسک و دو زیرساخت غیرنظامی در گلوله باران آسیب دیدند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک ۳۸ حمله از اوکراین را گزارش کرده بودند.


استرالیا بسته کمک چند میلیونی به اوکراین را اعلام کرد

استرالیا کمک های بیشتری به اوکراین ارائه خواهد کرد، این بار به ارزش حدود ۶۷ میلیون یورو. بر اساس بیانیه نخست وزیر آنتونی آلبانیز، بسته حمایتی شامل ۷۰ خودروی نظامی از انواع مختلف و تامین مهمات کالیبر ۱۰۵ میلی متری است.

قرار است حدود شش میلیون یورو به وزارت هماهنگی امور بشردوستانه در سازمان ملل منتقل شود و برای کمک های بشردوستانه به شهروندان اوکراینی استفاده شود.

با بسته جدید، کل حمایت استرالیا از اوکراین به حدود ۴۳۸ میلیون یورو افزایش می یابد که تقریباً ۳۷۳ میلیون یورو برای خرید تسلیحات در نظر گرفته شده است.

حملات ارتش اوکراین در نزدیکی آرتموفسک دفع شد

بنابر ادعای آندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوهانسک، تلاش های سربازان اوکراینی برای حمله به آرتموفسک در جمهوری خلق دونتسک موفقیت آمیز نبوده است گفته می شود که ارتش اوکراین برای این منظور واحدهای نیروگاهی مستقر کرده است. گردان های روسیه در شمال غربی و جنوب غربی آرتیوموفسک در معرض خطر بودند.
ماروچکو گفت که نیروهای توپخانه و موشک و هواپیماهای نیروهای مسلح روسیه با موفقیت تجمع پرسنل و تجهیزات دشمن را از بین بردند. تمام تلاش ها برای حمله دفع شد.
پس از متحمل شدن تلفات، جنگنده های اوکراینی مجبور شدند تا خطوط خروجی عقب نشینی کنند.

لوگانسک: بیش از ۵۰ حمله اوکراین در یک هفته دفع شد

آندری ماروچکو، کارشناس نظامی و سرهنگ بازنشسته شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک به تاس گفت، در عرض یک هفته، سربازان یگان جنوبی نیروهای روسیه بیش از ۵۰ حمله اوکراینی را در جهت لوگانسک دفع کردند. گفته می شود که نیروهای روسی حدود ۲۶۰۰ سرباز اوکراینی و مزدوران خارجی را از بین برده اند.

علاوه بر این، ماروچکو تاکید کرد که اقدامات ۳۳ گروه خرابکاران اوکراینی در هفته گذشته متوقف شده است. طبق گزارش ها، یک جوخه از نیروهای اوکراینی تقریباً به طور کامل تسلیم شده و دستگیر شدند.

بیش از ۷۰ خودرو و ۸۰ خودروی جنگی زرهی مختلف منهدم شد و همچنین ۳۴ سامانه توپخانه یدک‌کش و خودکششی مورد اصابت قرار گرفت.

نیروهای روسیه ده ها موضع توپخانه اوکراینی را گلوله باران کردند

توپخانه‌های یگان مرکزی روسیه حدود ۳۰ موضع توپخانه‌ای متعلق به نیروهای مسلح اوکراین را در جهت کراسنی لیمان کشف و گلوله‌باران کردند.

همانطور که الکساندر ساوچوک، سخنگوی این گروه تاکید کرد، بیش از ۲۰ واحد گلوله خمپاره و خدمه آنها در این روند از بین رفتند.

علاوه بر این، هواپیماهای روسی بیش از ۴۰ ماموریت هوایی را انجام دادند. پایگاه ها و مواضع و همچنین انباشت تجهیزات، نیروها و قدرت آتش نیروهای مسلح اوکراین در جریان حملات راکتی و بمب گذاری مورد اصابت قرار گرفت.

به گفته ساوچوک، تحرکات واحدهای اوکراینی در جمهوری خلق لوگانسک نیز کشف شد. گفته می‌شود که خودروهای زرهی جنگی و دو وانت که نیروها را اسکورت می‌کردند منهدم شده‌اند. نیروهای دشمن متحمل تلفات قابل توجهی شدند.

کی یف مشارکت لوکاشنکو در مذاکرات با روسیه را در نظر می گیرد

به گزارش خبرگزاری ریا نووستی، الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین در صفحه فیس بوک خود گفت که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس می تواند در مذاکرات برای حل و فصل درگیری در اوکراین شرکت کند. دانیلوف نوشت:

«گروه واقعی میانجیگران آینده روسیه با اوکراین در حال حاضر وجود دارد، اما در حال حاضر در سایه باقی مانده است و مشارکت لوکاشنکو در این روند حذف نشده است.»

“اتاقی در کریمه برایت رزرو شده”: زاخارووا به وزیر خارجه چک پاسخ می دهد

در جریان قیام گروه واگنر، یان لیپاوسکی وزیر خارجه چک با تمسخر گفت:
«من می بینم که تعطیلات تابستانی من در کریمه نزدیک است.»
اکنون، با حل مناقشه، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، درباره این بیانیه اظهار نظر می کند و خاطرنشان می کند که اتاقی در شبه جزیره برای دیپلمات خارجی در رزرو شده است. او در تلگرام خود می نویسد:
“فکر می کنم یان به قولش وفادار است. اتاقش رزرو شده است. ما منتظریم.”

بیست خانه در منطقه ورونژ در آتش سوزی در پاساژ واگنر آسیب دیدند

به گزارش خبرگزاری تاس، در تیراندازی که روز شنبه در جریان عبور کاروان گروه واگنر از منطقه ورونژ رخ داد، تقریباً ۲۰ خانه آسیب دیدند. به گزارش این خبرگزاری، ماکسیم یانتسف، رئیس منطقه پاولوفسکی منطقه در تلگرام خود گفت:
“در نتیجه تیراندازی که در ۲۴ ژوئن در نزدیکی روستای Elizavetovka در ناحیه پاولوفسکی رخ داد، هنگامی که کاروان گروه واگنر از منطقه ما عبور کردند، ۱۹ خانواده در روستا آسیب دیدند. هیچ خطری برای سازه وجود ندارد. “
این مقام افزود که در حال حاضر منطقه در حال بررسی است و پس از آن مردم برای جایگزینی یا ترمیم آسیب ها کمک دریافت خواهند کرد.ووچیچ: پوتین به لطف اقتدار خود از یک سناریوی منفی جلوگیری کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تنها فردی است که می توانست از سناریوی منفی قیام واگنر جلوگیری کند. این را الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی پینک بیان کرد. وی در این باره خاطرنشان کرد:
«پوتین دیروز با پیام شخصی و موضع تند و محکم خود همه چیز را متوقف کرد.»
ووچیچ تاکید کرد که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس کمک جدی به حل این وضعیت کرد، اما “این پوتین بود که دیروز به آن پایان داد”.

لاریپوبلیکا: ناتو در مورد قیام واگنر با وزارت دفاع روسیه تماس گرفت

به گزارش روزنامه ایتالیایی لا رپوبلیکا، “تماس های غیررسمی” بین ائتلاف ناتو و وزارت دفاع روسیه در مورد وضعیت قیام گروه واگنر وجود داشت. نگرانی اصلی نمایندگان اتحاد، تهدید تشدید تنش هسته ای بود – صحبت از بیش از ۱۴۰۰ کلاهک هسته ای آماده استفاده از روسیه بود. همانطور که مقاله روزنامه ادعا می کند، غرب بلافاصله می خواست روشن کند که خودشان هیچ نقشی در این قیام نداشته اند.
به نوشته این روزنامه، پرهیز از خطر تشدید تنش و «جلوگیری از یک حادثه هسته ای» محورهای گفت وگوهای «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و رهبران ارشد اروپایی بود.


در بلغارستان، انبار یک صادر کننده اسلحه به اوکراین در آتش سوخت

طبق گزارش های ایستگاه رادیویی بلغارستان BNR، دومین آتش سوزی در یک سال اخیر در یک انبار مهمات در کارنوبات بلغارستان که متعلق به سرمایه دار امیلیان گبرو است رخ داده است. گبرو در سال ۲۰۱۴ در اوج درگیری ها در شرق اوکراین به کیف تسلیحات ارسال کرد. قبل از آتش سوزی اخیر چندین انفجار رخ داده است. به کسی آسیب نرسید، اما انبار به طور کامل در آتش سوخت.
خبرگزاری ریانووستی به نقل از BNR گزارش می دهد:گبرو گفت: “طبق گفته پلیس، آژانس ایمنی ملی در حال بررسی این حادثه است. مشخص نیست که آیا ارتباطی بین دو آتش سوزی وجود دارد یا خیر.”
روزنامه نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۱ گزارش داد که گبرو اعتراف کرد که در اوج درگیری در شرق این کشور در سال ۲۰۱۴ به اوکراین تسلیحات می‌فرستد و همچنین تأیید کرد که مهمات را در انبارهای شهر وربیتیس چک ذخیره کرده است.