کوبا از نظم مالی بدون استثمار کشورهای جنوب دفاع می کند.

منتشر شده در گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا
ترجمه مجله هفته


میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، امروز از یک نظم مالی بین المللی جدید حمایت کرد که مانع غوطه ور شدن کشورهای جنوبی در عقب‌ماندگی و توسعه نیافتگی شود و از سلطه نهادهای منسوخ بر آنها جلوگیری کند.

میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، امروز از نظم مالی بین المللی جدیدی حمایت کرد که دیگر کشورهای جنوب را در عقب ماندگی فرو نبرد و آنها را در معرض تسلط نهادهای قدیمی قرار ندهد.
رئیس جمهور که به عنوان رئیس گروه ۷۷ بعلاوه چین در اجلاس سران فرانسه برای یک پیمان مالی جدید جهانی سخنرانی می کرد، نظم فعلی را ناعادلانه، غیردموکراتیک، سفته بازانه و طردکننده توصیف کرد.
وی همچنین پیامدهای فاجعه‌بار ساختار مالی فعلی برای کشورهای در حال توسعه را محکوم کرد و نمونه‌هایی مانند دو برابر شدن بدهی خارجی آنها در یک دهه گذشته و اختصاص نزدیک به ۳۸۰ میلیارد دلار از ذخایر خود را به آن را مورد انتقاد قرار داد: «ابتدا از دعوت من برای شرکت در این اجلاس برای یک پیمان جدید مالی جهانی که می تواند نقطه شروع دیگری برای بحث و فرآیند تصمیم گیری بین دولتی گسترده تر در چارچوب سازمان ملل باشد، تشکر می کنم.
ما با این مسئولیت عظیم در این نشست شرکت می کنیم که کوبا ریاست گروه ۷۷ بعلاوه چین، که گسترده‌ترین نمایندگی گروه کشورهای در حال توسعه، که همیشه پرچم و صدای خواسته هایی است که امروز ما را گرد هم می آورد، بر عهده دارد.
وقتی می گویم زیانبارترین عواقب نظم اقتصادی و مالی بین المللی کنونی، که عمیقاً ناعادلانه، ضد دموکراتیک، سوداگرانه و طردکننده است، بیشترین ضربه را به کشورهای در حال توسعه وارد می کند، رازی را برملا نمیکنم.
این کشورهای ما هستند که بدهی خارجی آنها در دهه گذشته تقریباً دو برابر شده است تا سال ۲۰۲۲ به ۳۷۹ میلیارد دلار نیاز است.»

او هشدار داد که در چنین شرایط نامطلوبی، جنوب نمی تواند سالانه ۴.۳ تریلیون دلاری را که برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در طول یک دهه باقیمانده نیاز دارد، جمع آوری و تامین کرده و به آن دسترسی داشته باشد.
«خلق‌های ما نه میتوانند و نه اجازه دارند که همچنان به عنوان آزمایشگاه طرح های استعماری و یا فرم های جدید سلطه است مورد سو‌استفاده کسانی قراربگیرند که فقط هدفشان افزودن به بدهی ها، حفظ استخوان‌بندی فعلی سیستم استعماری و تحمیل عقب ماندگی به ما است، آنهم در خدمت حفظ سلطه و پر کردن جیب چند نفر و با هزینه کشورهای جنوب»

دیاز کانل در کنار امانوئل ماکرون میزبان و سیریل رامافوزا روسای جمهور آفریقای جنوبی و گوستاوو پترو کلمبیا و همچنین دیگر رهبران سیاسی و شخصیت ها در یکی از پانل های این رویداد شرکت کرد.
به گفته رئیس دولت کوبا، سناریوی فعلی نیاز فوری به نظم بین المللی جدید و عادلانه تر را نشان می دهد.
به نظر وی، این امر مستلزم اصلاح نهادهای مالی بین‌المللی، هم از نظر حکمرانی و نمایندگی و هم دسترسی به منابع مالی است که منعکس کننده منافع مشروع کشورهای در حال توسعه است.
او در سخنرانی در کاخ برونگنیارت در پاریس خاطرنشان کرد که این مؤسسات برای سود بردن از ذخایر جنوب و در نتیجه بازتولید یک طرح استعماری مدرن طراحی شده‌اند.
وی همچنین خواستار افزایش وام‌های عمومی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و بودجه اضافی با حمایت اقدامات مشخص در زمینه‌های دسترسی به بازار، ظرفیت‌سازی و انتقال فناوری شد.