رسانه های آمریکایی: واشنگتن از قبل از شورش پریگوژین اطلاع داشت.

ترجمه مجله هفته

بر اساس گزارش واشنگتن پست و نیویورک تایمز، دولت جو بایدن از قبل از برنامه های پریگوژین اطلاع داشت، اما تصمیم گرفته است اطلاعات خود را با مخاطبان عمومی یا با دولت روسیه به اشتراک نگذارد تا مبادا به روسیه کمک کند.

رسانه های آمریکایی روز شنبه (به وقت محلی) به نقل از مقامات گزارش دادند که سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده در اواسط ژوئن به کاخ سفید اطلاع دادند که یوگنی پریگوژین در حال تدارک یک قیام است.

به گزارش واشنگتن پست، آژانس های اطلاعاتی “سیگنال های کافی” دریافت کرده اند که نشان می دهد یک شورش در حال آماده شدن است.
با این حال، برنامه های دقیق پریگوژین یا یک جدول زمانی مشخص مشخص نبود. در دو هفته گذشته، جامعه اطلاعاتی کاخ سفید، وزارت امور خارجه، پنتاگون و كنگره را در جریان تحولات قرار داده است.

نیویورک تایمز به نوبه خود می افزاید که مقامات آمریکایی تصمیم گرفتند این یافته ها را منتشر نکنند زیرا می ترسیدند مسکو آنها را به سازماندهی یک کودتا متهم کند.
علاوه بر این، به گفته این روزنامه، آنها نمی خواستند به مقامات روسیه کمک کنند.

به گفته مقامات آمریکایی ناشناس که با این روزنامه مصاحبه کرده اند، دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و فرماندهان نظامی در اوایل روز چهارشنبه در جریان آماده سازی واگنر قرار گرفتند.
با مشخص شدن جزئیات بیشتر، گزارش شده است که جلسه توجیهی دیگری روز پنجشنبه با حضور گروه کوچکی از اعضای ارشد کنگره برگزار شد.

در شب ۲۴ ژوئن، مزدوران گروه “واگنر” مقر منطقه نظامی جنوب در روستوف-آن-دون در جنوب روسیه را اشغال کردند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این سرکوب را یک شورش مسلحانه توصیف کرده است. دادرسی کیفری علیه پریگوژین رئیس واگنر آغاز شد.
عصر روز بعد، سرویس مطبوعاتی رئیس جمهور بلاروس گزارش داد که الکساندر لوکاشنکو، در هماهنگی با ولادیمیر پوتین، با پریگوژین گفتگو کرد و پریگوژین پیشنهاد او برای متوقف کردن پیشروی مزدوران واگنر در خاک روسیه و برداشتن گام های بیشتر برای کاهش تنش را پذیرفت.

بعداً، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رهبری روسیه اعلام کرد که پریگوژین “به بلاروس خواهد رفت” در حالی که پرونده جنایی به حالت تعلیق درآمده است.