اخبار جنگ اوکراین – ۲۵ ژوئن

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه


وزارت دفاع در مسکو روز یکشنبه در گزارش خط مقدم خود از تلاش‌های تهاجمی بیشتر نیروهای مسلح اوکراین خبر داد. به گفته سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این مقام، در 24 ساعت گذشته در مجموع 14 حمله اوکراینی به بخش دونتسک از جبهه دفع شده است. وی تلفات پرسنل دشمن را تا 430 پرسنل نظامی برآورد کرد. ارتش اوکراین همچنین 11 نفربر زرهی، 7 خودروی نظامی، 3 وانت و یک هویتزر D-30 را از دست داد. علاوه بر این، ارتش روسیه یک انبار مهمات اوکراینی را هدف قرار داد.

چهار حمله اوکراینی در جبهه کراسنی لیمان دفع شد. کوناشنکوف گفت که دو جوخه خرابکاری و شناسایی نیز در آنجا از کار افتادند. در 24 ساعت گذشته 130 سرباز اوکراینی در این بخش از جبهه جان باختند. سه خودروی زرهی اوکراینی، دو پیک آپ، یک قبضه اسلحه خودکششی گووزدیکا و دو دستگاه هویتزر D-30 منهدم شد. سه نفر از ارتش اوکراین به اسارت رفته اند.

در خم وره‌موکا در جنوب دونتسک، ارتش روسیه دو حمله دشمن را دفع کرد. حمله اوکراین در جبهه زاپوروژیه شکست خورده بود. کوناشنکوف مجموع تلفات اوکراین در این بخش های جبهه را بیش از 170 سرباز اعلام کرد. ارتش اوکراین همچنین یک تانک، چهار خودروی زرهی، سه خودروی نظامی، دو هویتزر Msta-B، دو هویتزر D-20 و یک هویتزر D-30 را از دست داد. یک انبار مهمات اوکراینی نیز در منطقه زاپوروژیه هدف قرار گرفت.

در 24 ساعت گذشته 25 سرباز اوکراینی در جبهه کوپیانسک کشته شده اند. سخنگوی ارتش روسیه گفت: دو پیکاپ اوکراینی منهدم شد.

کوناشنکوف تلفات اوکراینی در جبهه خرسون را بیش از 50 سرباز اعلام کرد. دو خودروی نظامی و یک هویتزر M777 از عملیات خارج شدند. یک انبار مهمات اوکراینی نیز در منطقه چرسون منهدم شد.

واحدهای اوکراینی مرکز شهر دونتسک را گلوله باران کردند

واحدهای اوکراینی روز یکشنبه مرکز دونتسک را زیر کلولهباران خود قرار دادند. آنها از موشک انداز HIMARS آمریکا استفاده کردند. یک مرکز تجاری مورد حمله قرار گرفت و چندین قربانی داشت.

ستاد دفاع ارضی از کشته شدن یک غیرنظامی در گلوله باران اوکراین خبر داد.


پاسخ وزیر خارجه اسرائیل به ادعای سفارت اوکراین: «در سمت درست تاریخ»

سفارت اوکراین در اسرائیل در بیانیه‌ای از رهبری سیاسی این کشور خاورمیانه انتقاد کرد. این هیئت دیپلماتیک دولت بنیامین نتانیاهو را به اتخاذ مواضع طرفدار روسیه متهم کرد. اسرائیل همکاری نزدیک با روسیه را انتخاب کرده است. در این بیانیه همچنین به ادعای «سفر بی نتیجه وزیر خارجه اسرائیل از اوکراین در فوریه سال جاری» اشاره شده است. اسرائیل از دادن هرگونه کمک دفاعی به اوکراین خودداری می کند. رهبری اسرائیل به عنوان توجیه این موضوع، وضعیت حساس جمعیت یهودی در روسیه و حضور ارتش روسیه در سوریه همسایه را مطرح می کند.

ما از دولت اسرائیل می‌خواهیم که موضع خود را تغییر دهد، با ابزارهای دفاعی به اوکراین کمک کند و از صلح و دموکراسی حمایت کند. ما انتظار داریم اسرائیل در سمت درست تاریخ قرار گیرد.»

الی کوهن، دیپلمات ارشد اسرائیل، سپس روز یکشنبه اعلام کرد که نمی‌خواهد در این بحث دخالت کند. کشور او از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین حمایت می کند. همچنین دیدارهایی بین پرسنل ارتش اوکراین و اسرائیل برگزار شده است. اسرائیل همچنین به اوکراین کمک های بشردوستانه می کند.
«اسرائیل در سمت درست تاریخ قرار دارد».
از اوایل سال ۲۰۲۲ کی‌یف از دولت اسرائیل تسلیحات از جمله سیستم‌های دفاع هوایی درخواست کرده است. اسرائیل به طور مداوم چنین درخواست هایی را رد می کند.

وزیر امور خارجه ایران: تحویل تسلیحات به یکی از طرف های درگیر بحران اوکراین را تشدید می کند

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران با لارس لوکه راسموسن همتای دانمارکی خود تلفنی گفتگو کرد. علاوه بر روابط دوجانبه تهران و کپنهاگ، جنگ اوکراین نیز مورد بحث قرار گرفت. به گزارش طرف ایرانی، امیرعبداللهیان اعلام کرد که کشورش با جنگ مخالف است. این دیپلمات خاطرنشان کرد که راه حل سیاسی برای بحران اوکراین نیز در تهران پیشنهاد شده است.
تامین هر گونه سلاح به یکی از طرفین درگیری منجر به تشدید تنش خواهد شد.
ایالات متحده و اتحادیه اروپا با تسلیحات از دولت کیف حمایت می کنند. آنها ایران را به تامین پهپادهای جنگی به روسیه متهم می کنند که ارتش روسیه از آنها برای حمله به زیرساخت های غیرنظامی نیز استفاده می کند. مسکو و تهران مرتباً و قاطعانه این اتهام را رد می کنند.


رسانه ها: پریگوژین تانک و موشک انداز را به سمت مسکو ارسال کرده بود.

به گزارش کانال تلگرامی باسا، کاروان واگنر که دیروز توسط یوگنی پریگوژین از طریق منطقه ورونژ به مسکو در جریان تلاش برای قیام فرستاده شد، شامل بیش از هزار خودرو تجهیزات نظامی از جمله تانک و راکت انداز بود.
بر این اساس، اولین ستون واگنر با ۳۵۰ خودروی نظامی کمی بعد از نیمه شب ۲۴ ژوئن از مرز منطقه ورونژ عبور کرد. این شامل ۹ تانک، چهار خودروی زرهی ببر، یک موشک انداز گراد، یک قطعه توپخانه و کامیون و سایر وسایل نقلیه بود.

کاروان دوم با حمل ۳۷۵ قطعه تجهیزات نظامی در ساعات اولیه ۲۴ ژوئن به منطقه ورونژ رسید. این کاروان به سمت بوتورلینوفکا حرکت کرد، جایی که یک فرودگاه نظامی وجود دارد. سومین کاروان متشکل از ۱۰۰ خودرو در ساعت ۷ صبح و چهارمین کاروان از ۲۱۲ خودرو در ساعت ۹ صبح به منطقه رسیدند.


لاوروف درباره اظهارات درباره تهدید هسته‌ای ادعایی روسیه: “سیر افکار از ریل خود خارج شده است”

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در مورد تهدید هسته ای ادعایی روسیه را به عنوان “قطار افکار آنها کاملاً از ریل خارج شده” توصیف کرد که شایسته اظهار نظر نیست. لاوروف در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسی ۱ گفت:

«پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور ایالات متحده برای من دشوار است، مانند سایر ناظرانی که در تعجب هستند که چگونه همه اینها را تفسیر کنند.»
وزیر خارجه روسیه اظهارات زلنسکی را «جریان افکار آشفته‌تر» توصیف کرد و تأکید کرد:
“من هیچ آموزش پزشکی ندارم، اورسولا فون در لاین دارد. من نمی توانم به وضعیت روانی افرادی که هر روز ناتوانی خود را در عمل نشان می دهند کمک کنم.”

نظریه های تهاجمی ایالات متحده در اوکراین شکست خورده است.

به گفته ستون نویس مجله آمریکایی Greatness مستقر در ایالات متحده، تلفات نیروهای اوکراینی در ضد حمله، درس مهمی برای ایالات متحده خواهد بود.
زیرا نه تاکتیک ها و نه استراتژی و فناوری ناتو در کارزار اوکراین نتوانستند خدی نشان دهند. در مقاله آمده است:
«اگرچه نیروهای ناتو در ماه‌های اخیر به آموزش، تجهیزات و توانایی عملیاتی برتر خود افتخار کرده‌اند، اما تیپ‌های آموزش دیده ناتو عملکرد خوبی نداشته‌اند.»
تاکتیک‌های دقیق مبارزه با تسلیحات ترکیبی باید مزیت خاصی به همراه می‌آورد، اما آنها از پاکسازی مین و دفاع ضد هوایی غفلت می‌کردند.
بدین ترتیب بالگردهای تهاجمی روسیه خودروهای زرهی اوکراینی را منهدم کردند.
«اوکراینی ها در استفاده از این تکنیک مهارت چندانی ندارند، حتی زمانی که هلیکوپتر مورد حمله قرار نگیرد. خیلی چیزها اشتباه پیش میرود.»

شایان ذکر است که تنها تیپی که در ضد حمله به موفقیت های قابل توجهی دست یافت، یکی از تیپ های جدید نبود، بلکه تیپی «متشکل از سربازان مجرب اوکراینی و با استفاده از تجهیزات شوروی» بود.
او می گوید که نتایج نبرد در اوکراین نمونه آزمایشی برای ماهیت جنگ ایالات متحده علیه یک حریف برابر است. و در حال حاضر، اوکراین، زیر رهبری ایالات متحده، به وضوح در موقعیت بازنده قرار گرفته زیرا قادر به غلبه بر خطوط دفاعی روس ها نیست.

مقامات روسیه در منطقه خرسون خواهان تقویت سپر موشکی برای حفاظت از زیرساخت های غیرنظامی هستند

پس از حمله اوکراین به پل چونگار که منطقه خرسون را به شبه جزیره کریمه دریای سیاه متصل می کند، اداره روسی این منطقه اعلام کرد سپر موشکی تقویت خواهد شد.

ولادیمیر سالدو، فرماندار موقت گفت، بنابراین، زیرساخت های غیرنظامی در منطقه چرسون باید بهتر در برابر حملات اوکراین محافظت شود. اقدامات مناسب در حال حاضر در حال انجام است.

این سیاستمدار همچنین در تلگرام گزارش می دهد که تعمیرات پل آسیب دیده در حال انجام است. به عنوان یک متخصص ساخت و ساز، او می تواند بگوید که کار بخوبی جلو میرود.

در این بین پایه ستون تخریب شده تعویض شده است. این پل به زودی دوباره به روی ترافیک باز خواهد شد.

پل چونگار روز پنجشنبه از اوکراین گلوله باران شد. ارتش اوکراین احتمالا از موشک های کروز طوفان سایه استفاده کرده است. تردد از روی پل متوقف شده است. مقامات یک مسیر جایگزین ترتیب دادند.

جنگجویان چچنی در حال بازگشت به منطقه جنگی از روستوف-آن-دون هستند

فرمانده یگان نیروهای ویژه چچن احمد آپتی آلودینوف به خبرگزاری تاس گفت که پس از شورش در شرکت نظامی خصوصی واگنر به رهبری یوگنی پریگوژین، نیروهای چچنی اکنون از روستوف-آن-دون به خط تماس در اوکراین بازگشتند. علائودینوف تصریح کرد که همه جنگجویان اخمت به منطقه روستوف منتقل نشده اند. اکنون آنها به تدریج به محل استقرار خود در نزدیکی شهر مارینکا باز می گردند.
روز گذشته، رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه اعلام کرد که تعداد معینی از جنگجویان نیروهای ویژه به روستوف-آن-دون اعزام شده اند تا در صورت لزوم اوضاع را تحت کنترل درآورند. با این حال، وضعیت بدون درگیری مستقیم آرام شد.



جنگنده های واگنر منطقه ورونژ را ترک می کنند


فرماندار منطقه ورونژ در جنوب روسیه در تلگرام گزارش داد که عقب نشینی جنگنده های واگنر که در شورش روز شنبه شرکت کرده بودند به پایان می رسد. به گفته الکساندر گوسف، این مانور طبق برنامه و بدون اتفاق خاصی در حال انجام است. به محض حل و فصل نهایی وضعیت، تمامی محدودیت های اعمال شده قبلی برداشته می شود.

گوسف از همه ساکنان منطقه به خاطر استقامت، استواری و عقل سلیم تشکر کرد. وی همچنین از تمامی آژانس های امنیتی به دلیل حرفه ای بودن و تلاش های هماهنگ آنها قدردانی کرد. بعداً فرماندار می خواهد در مورد اقداماتی برای ترمیم خسارت گزارش دهد.

پیش از این، نیروهای واگنر قبلاً از منطقه همسایه روستوف عقب نشینی کرده بودند. در پایتخت منطقه ای روستوف-آن-دون، آنها تشویق مردم غیرنظامی را برانگیختند. بسیاری از مردم با نظامیان عکس و سلفی گرفتند.


پدافند هوایی روسیه یک پهپاد را بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کرد – فرماندار از حملات مداوم اوکراین خبر داد.

پدافند هوایی روسیه حمله پهپادی اوکراینی را در منطقه مرزی بلگورود دفع کرد. همانطور که فرماندار ویاچسلاو گلادکوف نوشت، یک هواپیمای بدون سرنشین بر فراز شهرک دولگویه سرنگون شد. در ابتدا گزارشی از خسارات احتمالی دریافت نشد.

گلادکوف در مطلب دیگری در تلگرام نوشت که ارتش اوکراین روز شنبه حدود ۸۰ گلوله به سمت شهرک های منطقه بلگورود شلیک کرد. در مجموع دوازده شهر در شش ولسوالی حملات صورت گرفت. هیچ کشته یا زخمی را گزارش نشده است. مستقل از این حمله خانه ای در شهر گریوورون آسیب دید و آتش سوزی هم در یک کارخانه صنعتی در شهر شبکینو پس از پرتاب یک وسیله انفجاری توسط هواپیمای بدون سرنشین بر روی کارخانه بوقوع پیوست.

شهردار روستوف-آن-دون: ده هزار متر مربع سنگفرش توسط تانک های واگنر آسیب دیده است.

حضور شرکت نظامی خصوصی واگنر برای روستوف-آن-دون بی عواقب نبوده است. شهردار این شهر در جنوب روسیه در صبح نوشت که اکنون چندین جاده نیاز به تعمیر دارند.
به گفته الکسی لوگویننکو، بیش از ده هزار متر مربع از سطح جاده توسط خودروهای رزمی سنگین واگنر از جمله تانک آسیب دیده است.
تعمیر احتمالاً دو روز طول می کشد.

مقامات روسیه از حملات مداوم به شهرک‌ها در منطقه خرسون خبر می‌دهند

سرویس امداد و نجات در بخش تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون از حملات بیشتر اوکراین در صبح روز یکشنبه خبر داد. شهر Tavriysk در نزدیکی Novaya Kakhovka و دیگر شهرک ها مورد حماه قرار گرفتن و آتش سوزی هایی در آنجا رخ داد. ۲۹ گلوله توپ شب گذشته توسط ارتش اوکراین به این مناطق شلیک شده است. در ابتدا گزارشی از خسارات و تلفات احتمالی در میان غیرنظامیان گزارش نشده است.

توکایف رئیس جمهور قزاقستان جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی را درباره وضعیت روسیه برگزار کرد

قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان شورای امنیت این کشور را برای یک جلسه فوق العاده تشکیل داد. رئیس دولت در این نشست به گزارش های چند وزارتخانه گوش فرا داد. همانطور که دفتر مطبوعاتی دفتر رئیس جمهور روز یکشنبه گزارش داد، اوضاع در کشور همسایه رهبری در آستانه را نگران کرد، اگرچه آنچه روز شنبه اتفاق افتاد یک موضوع داخلی روسیه بود. توکایف تاکید کرد که روسیه شریک استراتژیک کشورش در آسیای مرکزی است. این سیاستمدار از توافق بعدی با شرکت نظامی خصوصی واگنر که احیای نظم قانون اساسی در روسیه و امنیت شهروندان روسی را ممکن کرده بود، استقبال کرد. 

نشست شورای امنیت قزاقستان همچنین بر لزوم تضمین ثبات مالی و اقتصادی قزاقستان تاکید کرد. رئیس جمهور به همه مقامات دستور داد تا برای شرایط بحرانی احتمالی آماده شوند. 

فرمانده نیروی زمینی اوکراین: همه چیز هنوز پیش روی ماست

سرهنگ الکساندر سیرسکی فرمانده نیروی زمینی اوکراین در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه بریتانیایی گاردین درباره مشکلات پیش روی تهاجم اوکراین صحبت کرد. بر این اساس، ستاد کل روسیه از قبل تشخیص داد که نیروهای مسلح اوکراین در کدام بخش از جنگ خطرناک ترین هستند. او در این کفتگو وضعیت را دشوار توصیف کرد زیرا ارتش روسیه تلاش می کند ابتکار عمل را به دست بگیرد. اوکراین نباید دشمن خود را دست کم بگیرد. (قبلا این فرد حرفهایی کاملا برعکس میزد و ارتش روسیه را مورد تمسخر قرار میداد)

“همه می خواهند سریع و فوری یک برد بزرگ به دست آورند، و ما هم همینطور. اما باید آماده باشیم که این روند زمان بر است زیرا نیروها، مواد و موانع فنی زیادی روی هر دو طرف متمرکز شده است.”

با این حال، نظامیان ارشد ادعا کردند که بخش اصلی ذخیره تهاجمی اوکراین هنوز درگیر ضد حمله نبوده است. ارتش اوکراین در ابتدا همچنان به دنبال نقاط ضعف در دفاع روسیه است. 

قدیروف، رئیس چچن، غرور و جاه طلبی پریگوژین را عامل شورش واگنر می‌داند.

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه در تلگرام درباره شورش شرکت نظامی خصوصی واگنر در روز شنبه با تکبر، جاه طلبی و طمع یوگنی پریگوژین توضیح داد. معلوم شد که عده‌ای نمی‌خواستند از عشقشان به خانه حرفی بزنند.

“من با پریگوژین صحبت کردم و او را متقاعد کردم که از جاه طلبی های تجاری خود دست بردارد و آنها را با مسائل مهم دولتی مخلوط نکند.”

با توجه به درگیری بین رئیس واگنر و مدیریت شهری سن پترزبورگ، قدیروف نوشت که زنجیره ای از توافقات نامطلوب در دراز مدت باعث رنجش پریگوژین می شود. رئیس چچن از مبارزان واگنر خواست تا در تصمیمات خود احتیاط بیشتری به خرج دهند.

«به فکر آینده کشور، خانواده ها و فرزندان خود باشید، چنین اقداماتی می تواند به نتایج اسفناکی منجر شود.»

قدیروف نوشت که حتی ممکن است عاقبت اینکارها به خونریزی منجر شود.

بلاروس از ولادیمیر پوتین و عملیات نظامی در اوکراین حمایت می کند.


مینسک از شورشیان «واگنر» خواسته است که تسلیم شوند و به عقل متوسل شده است. بلاروس نیز برای اولین بار به طور رسمی و آشکار حمایت خود را از عملیات نظامی ویژه روسیه اعلام می کند.

در بیانیه شورای امنیت جمهوری بلاروس که توسط وزارت امور خارجه بلاروس در روز شنبه منتشر شد، کشور همسایه و شریک روسیه در کشور اتحادیه بلاروس-روسیه و سایر پروژه های ادغام به وضوح پشت سر ولادیمیر پوتین قرار دارد. تلاش برای شورش مسلحانه مزدوران “واگنر” در این بیانیه محکوم شده و مینسک برای اولین بار رسما همبستگی خود را با عملیات نظامی ویژه روسیه اعلام می کند.

متن بیانیه:

“بلاروس متحد روسیه است و می ماند و به طور کامل در اهداف عملیات ویژه نظامی سهیم است. این یک ماموریت سنگین، اجباری و موجه برای محافظت از مردم روسیه در دونباس است. در واقع، این مبارزه برای آینده جهان اسلاو است. بلاروس ها و روس ها مردمانی برادر هستند، کشورهای ما با یک اتحاد سیاسی به هم مرتبط هستند. و ما نمی توانیم از آنچه در جنوب روسیه اتفاق می افتد دور بمانیم.
هر تحریک، هر درگیری داخلی در محافل نظامی و سیاسی، در بخش اطلاعات و در جامعه مدنی هدیه ای برای غرب جمعی است. حتی اگر نیروهای ذینفع در مبدأ چنین سناریوهایی نباشند، فرصت توسعه و هدایت آنها را از دست نخواهند داد. این می تواند منجر به فاجعه شود. در تاریخ روسیه هرگز چیزی وحشتناک تر از شورش وجود نداشته است – ذاتاً ویرانگر و بی معنی.»

این بیانیه ادامه می دهد که هیچ چیز نمی تواند ضررهایی را که تصمیمات احساسی و اقدامات غیرقانونی می تواند به همراه داشته باشد، توجیه کند. منافع مردم، جان شهروندان عادی و تمامیت روسیه در خطر است.

بنابراین مینسک به عقل متوسل می شود:

«در این زمان دشوار، همه کسانی که امروز درگیر رویارویی غیرقابل تحمل در درون برادری نظامی هستند، نیاز دارند تا به نیروهای خود بپیوندند تا آینده جهان اسلاو و سرنوشت میلیون‌ها نفر از دو ملت ما تعیین شود.»

دونتسک از ۳۸ حمله اوکراینی ظرف ۲۴ ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک ۳۸ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۹۷ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز و پرتابه در کالیبرهای ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری استفاده کرد. پنج شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.

هیچ تلفات یا زخمی در این حملات بین نیمه شب ۲۴ ژوئن تا نیمه شب ۲۵ ژوئن (به وقت محلی) گزارش نشده است. خسارت به اشیاء زیرساختی غیرنظامی نیز گزارش نشده است. با این حال، سه ساختمان مسکونی در گورلوکا در اثر گلوله باران آسیب دیدند.

یک روز قبل، مقامات دونتسک ۳۶ حمله از اوکراین را گزارش کردند. هیچ تلفات یا جراحتی گزارش نشده است.

وال استریت ژورنال: آمریکا به تعویق انداختن تحریم ها علیه گروه واگنر فکر می کند

وال استریت ژورنال گزارش می دهد که دولت بایدن در حال بررسی تعویق تحریم ها علیه شرکت نظامی خصوصی واگنر است. این محدودیت ها ابتدا از ۲۷ آوریل اعمال شد. ژوئن باید اجرایی شود، اما به دلیل حوادث اخیر در روسیه، مهلت باید تمدید شود. یک منبع آگاه به وال استریت ژورنال گفت:
«واشنگتن نمی خواهد به نظر برسد که در این موضوع جانبداری می کند.»