آنها نمی خواهند برای زلنسکی یا ناتو بجنگدآنها نمی خواهند برای زلنسکی یا ناتو بجنگد – سربازان اوکراینی بیشتر و بیشتر تسلیم می شوند

با تشدید نبرد در اوکراین ارتش این کشور به تعداد قابل توجهی سرباز نیاز دارد در عین حال با افزایش تعداد سربازان تمایل آنها به شرکت در امواج حملات انسانی نیز هر روز کمتر می شود زیرا همه سربازان اوکراینی با رژیم کیف همدل و همفکر نیستند.

نوشته یوگنی پوزدنیاکوف
ترجمه مجله هفته

ارتش اوکراین تبادل اسیران جنگی خود را در ازای اسرای روسی در یک سیستم ارزشی طبقه‌بندی می‌کند. به گزارش خبرگزاری ریانووستی مذاکره کنندگان اوکراینی در وهله‌ی اول به دنبال تعویض اسرای روسی با سربازان و افسران توانمند تیپ آزوف می باشند.
پس از نظامیان و شبه نظامیان آزوف نوبت سربازان و افسرانی است که در لیست اوکراینی ها در اولویت هستند، بر این اساس افسران گردان های مختلف با تخصص خاص در اولویت هستند، پس از آن پرسنل نظامی مجروح اوکراینی هستند که به دلایل پزشکی برای خدمت مناسب نیستند.

همانطور که این آژانس اشاره میکند، رسانه های اوکراینی و غربی قبلاً بارها از کمبود جدی پرسنل در ارتش اوکراین به دلیل تلفات سنگین خبر داده بودند که این باعث یورش به روستاها و شهرهای اوکراین برای سربازگیری اجباری شد. این اطلاعات توسط اسرای جنگی اوکراینی نیز تایید شده است.
چنین رفتار بدبینانه ای با سربازان خودی نیز در میدان جنگ قابل مشاهده است. روز دوشنبه، قهرمان فدراسیون روسیه، فرمانده گروهان تانک تیپ پیاده نظام تفنگداران دریایی ناوگان اقیانوس آرام روسیه، کاپیتان روسلان کوربانوف، خطاب به ارتش اوکراین پیام ویدئویی منتشر شد.
کاپیتان تأکید کرد که پس از شکست در نوودونتسکویه، ارتش اوکراین نه تنها فناوری خود را رها کرد، بلکه رفقای خود را نیز رها کرد. کوربانوف یک سرباز اوکراینی را نشان داد که سه روز را در حومه نوودونزکویه سرگردان بود، بدون اینکه توسط همرزمانش کمکی دریافت کند و در نهایت این سربازان روسی بودند که به او کمک کردند.
در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در کنفرانس خود با خبرنگاران منطقه جنگی، اشاره کرد که اظهارات او در مورد تلفات بالای اوکراین در ضد حمله در اوکراین “در گفتگوهای خصوصی” تایید شده است. پیش از این، او اظهار داشت که تلفات طرف اوکراینی بسیار زیاد است و حتی در مقایسه با نیروهای روسی بیش از یک به ده خواهد بود.

به گفته کارشناسان، نگرش کاملاً سهل انگارانه رهبری اوکراین نسبت به پرسنل نظامی خود و تلفات وحشتناک در جبهه به این معنی است که تعداد بیشتری از سربازان می خواهند به نیروهای مسلح روسیه تسلیم شوند. این را رئیس جنبش “ما با روسیه هستیم” ولادیمیر روگوف گزارش داد. به گفته وی، پرسنل نظامی اوکراینی به طور فزاینده ای آگاه می شوند که “به سلاخ خانه هدایت می شوند”.

در این زمینه، این سوال مطرح می شود که چگونه نیروهای مسلح روسیه تسلیم شدن بیشتر سربازان اوکراینی را تضمین خواهند کرد. به گفته ولادیمیر اسکاتچکو، دانشمند علوم سیاسی کیف، این هدف را می توان با ترکیب ابزار نظامی و سیاسی به دست آورد. وی گفت: «ابتدا باید در مبارزه مصمم تر باشیم که این امر باعث ایجاد گسست روانی در صفوف مقابل می شود.
«ثانیاً، تأثیری که با ابزارهای نظامی به دست می‌آید را می‌توان با کار اطلاعاتی صحیح افزایش داد. البته تبلیغات اوکراینی همچنان می تواند تلاش های ما را در این زمینه خنثی کند.»

“به همین دلیل است که ما باید مستقیماً به سربازان اوکراینی نزدیک شویم و به مسائلی که شخصاً آنها را تحت تأثیر قرار می دهد رسیدگی کنیم. اول، تضمین زندگی. دوم، تضمین عفو در صورتی که سرباز در جنایات جنگی شرکت نداشته باشد. سوم، حق انتخاب برای ماندن در روسیه یا بازگشت به اوکراین پس از پایان درگیری.»

«همه سربازان دشمن باید این را بدانند. چنین تصمیمی جان سربازان را در هر دو طرف خط مقدم نجات خواهد داد. علاوه بر این، کار تبلیغاتی باید به دو زبان روسی و اوکراینی انجام شود. اسکاچکو گفت: در صفوف ارتش اوکراین افراد فریب‌خورده و گیج زیادی وجود دارد، کار با آنها در فضای اطلاعاتی بسیار مهم است. »

واسیلی استواکین، کارشناس علوم سیاسی کیف، دیدگاه متفاوتی دارد. به نظر او، در حال حاضر غیرممکن است که سربازان اوکراینی بیشتری تسلیم شوند.
“در حالی که آنها در امواج انسانی به حمله رانده می شوند، در این وضعیت آنها آماده هستند تا سلاح های خود را زمین بگذارند. اما تصمیم در مورد چنین حملاتی دارای ویژگی محلی است و نه توده ای و عمومی. بنابراین، تنها یک حمله بزرگ جدید توسط ارتش روسیه می تواند وضعیت را تغییر دهد.»
«مهم است که به یاد داشته باشیم که سربازان اوکراینی در یک فضای اطلاعاتی بسته هستند، گزارش های رسانه های روسی از آنها رد می شود و بر آنها تاثیری نمی‌گذارد. از سوی دیگر، آنها با ایده پیروزی زودهنگام اوکراین به جبهه می‌آیند، بنابراین مسئله تسلیم شدن برای اکثر سربازان اوکراینی مطرح نیست.»
«به طور کلی، تسلیم شدن بسیار دشوار است. برای اتخاذ این تصمیم، فرد باید از نظر روانی آماده شود. علاوه بر این، آنها باید از کنترل رهبری اوکراین فرار کنند. لاریسا شسلر، فعال حقوق بشر، رئیس اتحادیه مهاجران سیاسی و زندانیان سیاسی اوکراین گفت: «یکی از دلایل اصلی تسلیم شدن سربازان اوکراینی در منطقه زاپوروژیه، تضعیف کنترل رهبری نظامی اوکراین بر آنها است.»
به گفته او، بسیاری از اعضای ارتش اوکراین آماده تسلیم شدن هستند. این امر به ویژه در مورد کسانی که هوادار روسیه هستند و کسانی که به زور به خدمت سربازی کشانده شده اند مشاهده می شود. آنها نمی خواهند برای زلنسکی یا ناتو بجنگند، اما ترس از ناشناخته ها این افراد را فلج می کند. این کارشناس تاکید کرد: مهم است که این حقیقت را به آنها منتقل کنیم که روسیه به آنها آسیبی نمی رساند اگر داوطلبانه سلاح های خود را زمین بگذارند.
او توضیح داد: “این بچه‌ها باید توسط ما با آغوش باز پذیرفته شوند. در آینده آنها باید به مناطق آزاد شده فرستاده شوند و آنجا را بازسازی کنند. این غیرممکن نیست که آنها وطن خود را در آنجا باز بیابند. به همین دلیل است که ما نیاز به یک روند عفو قانونی و روان داریم.”
در عین حال، این فعال حقوق بشر علیه کسانی که مخالف چنین رویه ای هستند به این دلیل که می تواند به خرابکاران اجازه ورود به روسیه را دهد، صحبت کرد. «ما تجربه غنی از کمپین های ضد تروریستی در قفقاز شمالی داریم. و امروز، در عصر اینترنت و رسانه های اجتماعی، ردیابی خرابکاران بالقوه چندان دشوار نخواهد بود.»