گامی بزرگ در جهت حل کردن مشکل انرژی در کوبا

مشارکت استراتژیک: کوبا و روسیه به توافق بلندمدت انرژی دست یافتند
ترجمه مجله هفته


کوبا و روسیه توافق کرده اند که صادرات منظم نفت و سوخت را آغاز کنند.

طبق اظهارات مانوئل ماررو، نخست وزیر کوبا، این توافق دوجانبه تامین ۱.۶۴ میلیون تن نفت و مشتقات سوخت در سال از طریق گروه دولتی روسنفت روسیه را فراهم می کند. وی از سه شنبه گذشته یک سفر طولانی مدت به فدراسیون روسیه را آغاز کرد و همچنین مورد استقبال ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قرار گرفت.

ماررو در مراسمی در سفارت کوبا در مسکو گفت: «همانطور که می‌دانید، ما مشکلات زیادی داریم، اما می‌دانیم که می‌توان به دنبال جایگزین‌هایی بود. او مطمئن بود که «درآمدهای ارزی جدید و راه‌هایی برای تحریک اقتصاد» پیدا خواهد شد. ماررو می گوید: «کار روزانه ما پیشرفت و توسعه است.»

پوتین در دیدار با وی محاصره آمریکا علیه کوبا را محکوم کرد. «ما از تحریم‌های غیرقانونی که کوبا برای دهه‌ها از آن رنج می‌برد می‌دانیم، اما مردم کوبا در حال غلبه بر آنها هستند. به نوبه خود، ما نهایت تلاش خود را خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که همکاری اقتصادی ما به غلبه بر این مشکلات تحمیلی خارجی کمک می کند.»

ماررو به نوبه خود تاکید کرد که کشورش “موضعی قاطعی در برابر تحریم های یکجانبه غرب” و “تلاش های آنها برای منزوی کردن روسیه از مجامع بین المللی و گسترش نوعی روسوفوبیا” اتخاذ کرده است.

چندین کارگروه مسئول اجرای توافقات اقتصادی توافق شده در این بازدید با یکدیگر ملاقات کردند. نخست وزیر کوبا گفت: وزیر انرژی ما اینجا بود و به همراه نمایندگانی از روسنفت کارهای بسیار جدی انجام دادند که موجب حل بسیاری از مشکلات و پیشرفت در بسیاری از مسائل شد.

آخرین معامله دو کشور درباره «تامین پایدار» نفت است. ترکیب برق کوبا عمدتاً بر پایه نفت خام است. علاوه بر این، از آن برای تولید گازوئیل، بنزین و نفت سفید در پالایشگاه های خود استفاده می کند.
اقتصاد کوبا در حال حاضر در بحران انرژی و سوخت بسر میبرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ونزوئلا اخیرا صادرات نفت خود را از ۴۵۲۵۰ به ۵۸۱۰۰ بشکه در روز افزایش داده است. با تحویل اضافی ۱.۶۴ میلیون تنی نفت از روسیه می توان بخش خوبی از مصرف پایه در کوبا را پوشش داد.

ماررو همچنین در نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سوچی، جایی که این جزیره از سال ۲۰۲۰ جایگاه ناظر را در اختیار دارد، شرکت کرد. برای نشست آتی، کوبا ریاست موقت این نهاد را بر عهده خواهد گرفت.

در حاشیه این دیدار، میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه، کوبا را یک شریک کلیدی در منطقه توصیف کرد. روابط دو کشور با “دوستی، همبستگی و احترام متقابل” مشخص می شود. وی گفت: برای ما بسیار مهم است که همکاری ها را برای افزایش تجارت و سرمایه گذاری با تاکید زیاد بر پروژه های بلندمدت در مقیاس بزرگ تقویت کنیم.

نخست وزیر کوبا همچنین مهمان مجمع اقتصادی سن پترزبورگ امسال بود.

کوبا و روسیه اخیراً قراردادهای متعددی امضا کردند، هر دو کشور از یک “مشارکت استراتژیک” صحبت می کنند . از جمله، روسیه می خواهد گردشگری کوبا را با نیم میلیون مهمان در سال تقویت کند. برای این منظور اقامتگاه های تفریحی و هتل های جدیدی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، تحویل منظم غلات برای تضمین عرضه پایه ای و مرجع دولتی بنام “Libreta” مورد توافق قرار گرفت.

سایر قراردادها ایجاد سرمایه گذاری مشترک برای صنعت قند، افتتاح یک کارخانه خودروسازی برای تولید کننده خودروهای تجاری UAZ و یکپارچه سازی سیستم های مالی را در نظر گرفته اند.

پس از پذیرش کارت‌های میر روسی در دستگاه‌های خودپرداز که در ماه مارس معرفی شد، کوبا قصد دارد در آینده امکان پرداخت روبلی در رستوران‌ها و مغازه‌ها را فراهم کند تا بتواند ارتباطات تجاری و گردشگری بین دو کشور را ارتقا دهد. علاوه بر این، کوبا به سرمایه گذاران روسی شرایط ویژه ای اعطا کرد، مانند اجاره زمین به مدت ۳۰ سال برای حق انتفاع و کاهش تعرفه.

در سال ۲۰۲۲ حجم مبادلات تجاری بین دو کشور ۴۵۰ میلیون دلار بوده است.بر اساس گزارش آژانس روسی اینترفاکس، در ۴ ماهه اول سال جاری، فروش 9 برابر شده است.