“چه باید کرد؟”- آیا نیروهای چپگرای حزب چپ برای یک حزب جدید جلسه گذاشتند؟

“چه باید کرد؟”- آیا نیروهای چپگرای حزب چپ برای یک حزب جدید جلسه گذاشتند؟

ترجمه مجله هفته

درگیری بین چپ ضد امپریالیستی اطراف سارا واگنکنشت و بقیه حزب حول رهبری حزب وارد فاز بعدی می شود – به نظر می رسد جدایی اجتناب ناپذیر است و از طرف هر دو طرف تحت فشار قرار می گیرد.
در برلین و زاکسن به ویژه، اعضا ظاهراً در حال بررسی هستند که چه کسی به یک حزب جدید احتمالی می‌پیوندد.
اواخر اردیبهشت اپوزیسیون چپ درونی حزب چپ در جلسه ای تحت عنوان «چه باید کرد؟!» برای اولین بار جمع شدند.
این می توانست مقدمه ای برای یک حزب جدید باشد که جدایی بین دو اردوگاه خصمانه را نشان می دهد. به ویژه در حوزه های حزبی پر عضو در برلین، که از بسیاری جهات خود را به عنوان پیشگام حزب معرفی میکند و همچنین در ایالت زاکسن که برای حزب منطقه ای مهم و استراتژیک است، جنب و جوشی در کار است.
این در حالی است که از چندین عضو هیئت مدیره شنیده می شود که مقدمات یک “حزب واگنکنشت” تا چه اندازه پیشرفت کرده است.
به عنوان مثال، یانیس اهلینگ از برلین، در توییتر نوشت که در چندین ایالت فدرال با اعضا و نمایندگان منتخب از محیط سارا واگنکنشت تماس گرفته می‌شود که آیا آنها به حزب جدید خواهند پیوست یا خیر.
به گفته «نوویس دویچلند» ارگان حزب چپ مقامات حزبی در همه سطوح درگیر این سوال و جواب شده‌اند.
بنابر ادعای یانیس اهلینگ ۳۷ ساله برخی از نمایندگان درگیر در این پروژه «دفاتر حوزه انتخابیه خود را بسته اند و بودجه را در جیب خود گذاشته‌اند. به‌عنوان رهبری حزب، نباید بی‌تفاوت نظاره گر این اتفاقات باشیم.»
از ۳۴ عضو بوندستاگ، حدود یک چهارم انها میتوانند به حزب جدید واگنکنشت» بپیوندند.
علاوه بر این چهره‌هایی برجسته، گمانه زنی هایی در شبکه های اجتماعی در مورد سویم داگدلن، کلاوس ارنست، آندری هونکو، کریستین لی، ژاکلین ناستیچ، جسیکا تاتی و الکساندر اولریش وجود دارد.

همچنین نامزدهای متزلزلی مانند سورن پلمان از لایپزیگ وجود دارند که عمیقاً ناامید شده بودند و مجبور شد در انتخابات سال گذشته از کاندیدای رهبری مارتین شیردوان بشدت ناتویی حمایت کند.
از دیگر شخصیت‌های برجسته – مانند اولریکه گوئرو، کارشناس ارشد علوم سیاسی – بارها به عنوان اعضای احتمالی نام برده می‌شود.
به گفته اهلینگ – و این واقعاً تعجب آور نیست – گرگور گیزی به چپ “قدیمی” وفادار خواهد ماند، به ویژه در کنار رهبری – و در مقابل واگنکنشت از آنها حمایت میکند. اهلینگ در توییتی نوشت:

“گرگور نیز در قایق است. افرادی هستند که بسیار شناخته شده هستند و ازین معروفیت فقط برای خود استفاده نمی کنند. گرگور گیسی یک فانوس دریایی است.”

طبقه بالای ساکسون چپ نیز متوجه شد که اعضا باید در مورد پروژه جدید مشتاق باشند.

همانطور که فرستنده حکومتی زاکسن گزارش داد، هیئت ایالتی حزب چپ نمی خواهد تسلیم شود. کمیته اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه قرار است در نیمه دوم سال یک حزب مخالف در زاکسن تأسیس شود. به طور خاص، فرستنده حکومتی زاکسن می نویسد:
«گفته می شود برای رسیدن به این هدف به اعضای لایق حزب مراجعه شده است، گفته می شود جلسات کم و بیش برنامه ریزی شده و توطئه گرانه بوده است. خیلی از شایعات زیادی وجود دارد، که احتمالاً ذهن چپ‌های برجسته زاکسن را بخود مشغول کرده است.”

مهمتر از همه، هیئت رهبری ایالت زاکسن در در درسدن روی زابینه تسیمرمن، سیاستمدار چپگرای تسویکا – که به مدت ۱۶ سال برای حزب در بوندستاگ حضور داشت – به عنوان یک فرد مشکوک حساب میکند که در این مورد دستی در کار دارد.
«او باید در رفتار خود “بازنگری” کند یا بهتر از همه، فوراً حزب را ترک کند.»
در زاکسن، حلقه لیبکنشت اخیراً خود را آشکارا به عنوان یک اپوزیسیون درونی چپگرا از هیئت رهبری درسدن و برلین متمایز کرده است.
گروه های مخالف مشابه دیگری در ایالت های فدرال نیدرزاکسن، برمن، هامبورگ، هسن، بادن-وورتمبرگ، براندنبورگ و زاکسن-آنهالت وجود دارند. تا زمانی که «واگنکنشت-لینکه» رسماً انجمن های ایالتی خود را اعلام نکنند، دیگر سوال این نیست که آیا کسی به حزب میپیوندند، بلکه سوال این است چه زمانی به حزب میپیوندند.