راننده پابلو نرودا درگذشت.

Photo Rodrigo Garrido/Reuters

راننده پابلو نرودا درگذشت.

فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

سانتیاگو دی شیلی به گزارش روز چهارشنبه (به وقت محلی) حزب کمونیست شیلی اعلام کرد، مانوئل آرایا، راننده سابق پابلو نرودا، برنده جایزه نوبل ادبیات شیلیایی، روز سه شنبه در سن ۷۷ سالگی درگذشت. علت مرگ آنوریسم بود که او در ۱۲ ژوئن پس از مشکلات قلبی عروقی به بیمارستان مراجعه کرد.

آرایا همیشه این نسخه رسمی را به چالش کشیده بود که مرگ نرودا در ۲۳ سپتامبر ۱۹۷۳ – دوازده روز پس از کودتای نظامی فاشیستی – به دلیل عوارض ناشی از سرطان پروستات بود. در عوض، او ادعا کرده بود که نرودا قبل از رفتن به تبعید در یک کلینیک خصوصی مسموم شده است. آرایا که سال ها شاعر را در سفرهایش همراهی می کرد، یکی از چهره های همیشه حاضر در حلقه نزدیک به او بود. بیش از دوازده سال است که شیلی درباره علت مرگ این شاعر ملی دست به تحقیق زده که دوست صمیمی سالوادور آلنده، رئیس جمهور مارکسیست شیلی بود که در سال در۱۹۷۰ انتخاب ریاست جمهوری این کشور پیروز شد و در سال ۱۹۷۳ توسط ارتش دست راستی شیلی و ایالات متحده سرنگون شد.نرودا در یک استراحتگاه ساحلی در سواحل شیلی زندگی می کرد. پس از کودتا، محل اقامت وی توسط نظامیان محاصره شد. آرایا و همسر شاعر، ماتیلده اوروتیا، او را به کلینیکی در پایتخت شیلی منتقل کردند تا به فرودگاه بین‌المللی سانتیاگو نزدیک‌تر باشد، جایی که قرار بود سوار هواپیمایی شود که او را به مکزیک تبعید می‌کرد. اما روز قبل از پرواز نرودا درگذشت. حزب کمونیست که شاعر معروف مردمی از اعضای آن بود و نزدیکان نرودا تصور می‌کنند که او توسط سرسپردگان رژیم فاشیستی پینوشه به قتل رسیده است تا از مهاجرتش به مکزیک جلوگیری شود.

مانوئل آرایا شهادت داده بود که در حالی که او و ماتیلده اوروتیا در خارج از سانتیاگو مشغول انجام کارهایشان بودند، نرودا با آنها تماس گرفت و به آنها گفت که یک آمپول به او تزریق شده و احساس بیماری می کند. او ساعاتی بعد درگذشت. رودولفو ریس، برادرزاده نرودا، به مطبوعات گفت که به عنوان شاکی در پرونده دادگاه، به گزارشی دسترسی داشت که تأیید می کرد بدن نویسنده حاوی “مقدار زیادی کلستریدیوم بوتولینوم” است، سمی که می تواند در بدن انسان مشکلاتی ایجاد کند. به عنوان مثال، در کنار علائم دیگر، مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن، و فلج – و حتی مرگ.

آرایا قبلاً مدعی شده بود که از همان ابتدا نسبت به این وضعیت شکایت کرده است، اما اظهارات او تقریباً هرگز به طور جدی در شیلی نه منتشر شده و جدی گرفته نشده است. آرایا در اوایل سال جاری گفت که منتظر است تا قاضی پائولا پلازا در مورد یافته‌ها پس از ارائه گزارش جدیدی درباره علت مرگ نرودا توسط هیئتی از کارشناسان از شیلی، دانمارک و کانادا اظهار نظر کند. او خوشحالترین انسان کشور است زیرا بالاخره به آن نقطه ای که میخواست رسیده است و ثابت خواهد کرد که نرودا بوسیله آن تزریق سمی کشته شده است. (ولکر هرمزدورف)