چرت غرب پاره شد: غرب قدرت ارتش روسیه را تحسین میکند.

چرت غرب پاره شد: غرب قدرت ارتش روسیه را تحسین میکند.

ترجمه مجله هفته

گزارش‌هایی که موفقیت‌های روسیه در جنگ اوکراین را تأیید می‌کنند، به‌ویژه در رسانه‌های با نفوذ آمریکا در حال افزایش است. واشنگتن پست تجزیه و تحلیل می کند که چرا اولین تلاش های اوکراینی برای پیشروی در جبهه زاپاروژیه شکست خورده است و نیویورک پست از جنگ خندق در جبهه دونباس گزارش می دهد.

مرحله اول حمله اوکراین که حدود دو هفته به طول انجامید و عمدتاً در منطقه زاپاروژیه انجام شد، به پایان رسید. این مرحله را می توان به عنوان یک شکست توصیف کرد، زیرا نیروهای مسلح اوکراین در حال تغییر تاکتیک های رزمی خود هستند. با عدم موفقیت از پیشروی با زرهپوش‌های غربی، آنها به صورت “موجی” فشار می آورند و گروهی از مهاجمان بلافاصله با گروهی دیگر جایگزین می شوند. تصاویری از سوختن نفربرهای زرهی «لئوپارد» و «برندلی» به گوشه و کنار جهان رفت و در گزارش‌های جبهه غرب و به‌ویژه رسانه‌های آمریکایی، موجب ناامیدی شد.

واشنگتن پست روز یکشنبه نوشت, در حالی که اوکراین با جمع آوری تسلیحات غربی و فرستادن سربازان خود به کشورهای ناتو برای آموزش، اقدام متقابل خود را آماده می کرد، روسیه حداقل هفت ماه را صرف آماده سازی برای این مرحله بالقوه حیاتی جنگ کرد – با ایجاد ذخایر.
این روزنامه می افزاید، تاکنون هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه اوکراین به موفقیت های برق آسا مانند پاییز گذشته در مناطق شمال شرقی خارکف و جنوب خرسون دست یابد، وجود ندارد. چندین کارشناس نظامی تحلیل می کنند و استدلال می کنند که شکست های نظامی روسیه در سال گذشته تصور نادرستی از ضعف ایجاد کرده است.

دارا ماسیکوت، کارشناس ارتش روسیه در اندیشکده آمریکایی شرکت رند، گفت: “انها ماه ها برای کار بر روی یک طرح دفاعی داشته اند، آنها حفاری کرده اند و از سایت استفاده کرده اند، آنها شش ماه است که در آنجا نشسته اند، تله ها و مین های کوچک را قرار داده اند.”

یان ماتویف، تحلیلگر نظامی اوکراین گفت: “روس ها در مواضع به خوبی آماده شده می جنگند و مقدار کافی مهمات توپخانه را جمع آوری کرده اند، علاوه بر این، انها هواپیماهای بدون سرنشین بیشتری دارند و در این زمینه در حال حاضر موقعیت بهتری نسبت به نیروهای مسلح اوکراین دارند.”
کارشناسانی که با آنها مصاحبه شده است توضیح می دهند که روسیه آنقدر استحکامات ساخته است که حتی نیروهای کافی برای مدیریت تمام خطوط دفاعی خود را ندارد. سنگرها و موانع متعددی از جمله اهرام ضد تانک سیمانی موسوم به دندان اژدها در منطقه زاپروژیا حفر شد جایی که محور اصلی ضدحمله اوکراین است.

نیویورک تایمز که در مورد مواضع مختلف در امتداد جبهه دونباس بین باخموت و کرمنایا گزارش می دهد، در گزارش خود به نتایج مشابهی می رسد. به گفته سربازان اوکراینی، سنگرهای روسی در ساخت و ساز برتری دارند. یک گزارش داخلی نظامی ایالات متحده می گوید که این پناهگاه ها “شبیه سوراخ های عنکبوت به سبک ویتنام هستند” و “آنقدر عمیق هستند که توسط هواپیماهای بدون سرنشین قابل شناسایی نیستند.”

یک مقام آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفت که چنین مواضع دفاعی چالش بزرگی برای نیروهای اوکراینی است. هنوز خیلی زود است که قضاوت کنیم که آیا اوکراین می تواند بر آنها غلبه کند یا خیر. با این حال، با وجود ماه‌ها شکست و تلفات، روس‌ها عزم زیادی برای ادامه جنگ نشان داده میدهند.

کانال فرانسوی TF1 به طرز شگفت انگیزی خطوط دفاعی روسیه را در پشت جبهه نشان داد. در این گزارش از حرکات تکنولوژی نظامی روسیه، “دندان های اژدها”، سنگرهایی در اندازه قد انسان و همچنین پرتاب یک هواپیمای بدون سرنشین FPV تصاویری منعکس شد. همانطور که یک پورتال خبری اوکراینی اشاره می کند، تهیه کننده این گزارش از انداختن تقصیر حمله به گردن روسیه در طول گزارش خودداری کرد که این باعث خشم اوکراین شد.

به گزارش واشنگتن پست، مین هایی که از طریق هوا پرتاب شده اند نیز برای اوکراین به یک مشکل جدید تبدیل شده است. «بیشتر تجهیزات مین زدایی اوکراین قبلاً نابود شده است، بنابراین پاکسازی یا عبور از میادین مین به یک چالش واقعی تبدیل شده است.»

رسانه های غربی به ندرت به گزارش های رسانه های روسی یا وبلاگ نویسان نظامی بدون صدور “هشدار تبلیغاتی” استناد می کنند. وقتی صحبت از کارایی پهپادهای کامیکازه روسی می شود، واشنگتن پست در اینجا نیز استثنا قائل می شود.

وبلاگ نویسان و خبرنگاران روسی طرفدار جنگ تقریباً هر روز در دو هفته گذشته کلیپ های ویدیویی از هواپیماهای بدون سرنشین لانست منتشر کرده اند که تسلیحات غربی را نابود می کنند. “سبک، سریع، بی صدا و دقیق – لنست ده ها هدف را در منطقه عملیات ویژه نظامی را هدف قرار داده‌اند.» نیویورک تایمز در مورد جنبه فنی جنگ خاطرنشان می کند:

پدافند هوایی روسیه همچنان قدرتمند است، آنچنان که توانایی آن در مسدود کردن رادیوها و سرنگونی هواپیماهای بدون سرنشین غیر قابل چشم پوشی است. با پیشروی نیروهای اوکراینی، این نیروها هر چه بیشتر در معرض نیروی هوایی روسیه قرار خواهند گرفت.

به طور کلی، روسیه نظم و انضباط سربازان، هماهنگی و پشتیبانی هوایی خود را بهبود بخشیده است. این را میتوان در تغییر در روند جنگ مشاهده کرد.

پتر پاول، رئیس جمهور چک، گمان می کند که اوکراین در سال جاری تنها قادر به انجام یک حمله خواهد بود. او به عنوان یک ژنرال ارتش آموزش دیده توسط ایالات متحده، چندین سال ریاست کمیته نظامی ناتو را بر عهده داشت. بنابراین، مذاکرات برای پایان دادن به مناقشه می تواند در طول سال انجام شود. پاول در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: اوکراین «امسال فقط یک شانس دارد». وی افزود: در صورت شکست، کیف نمی تواند «به دلایل عینی» دوباره تلاش کند.
پاول معتقد است که پس از مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۳، مذاکرات برای پایان دادن به درگیری یا توقف آن تا سال آینده می تواند آغاز شود.

اتحادیه اروپا انتظار یک جنگ طولانی تر را دارد. تیری برتون، کمیسر اتحادیه اروپا به روزنامه فرانسوی Le Parisien گفت: ما برای جنگی آماده می‌شویم که ماه‌ها، شاید حتی بیشتر طول بکشد. او وعده داد که بدون در نظر گرفتن موفقیت های میدان نبرد، ارسال تسلیحات و مهمات به اوکراین را در حمایت از ضدحمله ادامه خواهد داشت و به آن سرعت خواهیم بخشید.