بایدن: شی جین پینگ یک دیکتاتور است.

بایدن: شی جین پینگ یک دیکتاتور است.

ترجمه مجله هفته

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شی جین پینگ رئیس جمهور چین را دیکتاتور خوانده است. این اظهارات بلافاصله پس از سفر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به پکن برای گفتگو در مورد روابط دوجانبه منتشر شد. به گفته پکن، این روابط در پایین ترین سطح خود قرار دارند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز سه‌شنبه در مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی در کالیفرنیا، به خود این اجازه را داد، که شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین را دیکتاتور خطاب کند. به گفته بایدن، شی از اینکه ایالات متحده بالن های چینی را بر فراز حریم هوایی خود رصد کرد و توانست آنها را سرنگون کند، شرمنده شد، زیرا او در مورد این ماموریت هیچ چیزی نمی دانست. رویترز به نقل از رئیس جمهور ۸۰ ساله امریکا نوشت:
“این مایه شرمساری بزرگی برای دیکتاتورها است. اگر آنها ندانند چه اتفاقی افتاده است. چیزی نباید در جایی که اتفاق افتاده است، اتفاق می افتاد. این نشان میدهد چیزی از مسیر خارج شده است.”

بایدن ابراز اطمینان کرد که پکن خواهان بهبود روابط با واشنگتن است، اما معتقد است که همگرایی دو کشور زمان می برد. بایدن افزود که گفته می شود اکنون پکن در موقعیتی قرار دارد که مایل است روابط خود را احیا کند. وی همچنین به حضار اطمینان داد که چین در شرایط سخت اقتصادی قرار دارد:

«نگران چین باشید اما نگران چین نباشید. جدی میگم چین مشکلات اقتصادی واقعی را تجربه میکند.»

شی جین پینگ که با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده بود، علنا به حملات کلامی بایدن پاسخی نداد. بلینکن سفر خود به چین را به پایان رساند، او در آنجا با چین گانگ، وزیر امور خارجه، وانگ یی، مدیر کمیسیون امور خارجه مرکزی و سپس شی جین پینگ دیدار کرد. این بالاترین سفر یک مقام آمریکایی به چین در پنج سال گذشته بود. هر دو طرف خاطرنشان کردند که مذاکرات باز و اساسی بود. پکن گفت که روابط دو کشور در پایین ترین سطح خود در بیش از ۴۰ سال گذشته قرار دارد.
بلینکن پیشنهاد کرد که فصل بادکنک ها را باید بست. او سفر خود به پکن را آغازی مهم برای تثبیت روابط آمریکا و چین توصیف کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین درباره اظهارات رئیس جمهور آمریکا در مقایسه رئیس جمهور چین با یک دیکتاتور اظهار نظر کرد. این اظهارات رئیس دولت آمریکا شاهدی بر سیاست خارجی متناقض و غیرقابل پیش بینی واشنگتن است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین درباره اظهارات جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین را با یک دیکتاتور یکسان می‌داند، اظهار نظر کرد. پسکوف توضیح داد که رفتار رئیس جمهور آمریکا شاهدی بر سیاست خارجی متناقض و غیرقابل پیش بینی واشنگتن است.:

«می دانید، این اظهارات از یک سو، این یک تظاهرات کاملاً متناقض از سیاست خارجی ایالات متحده است که عنصر بزرگی از غیرقابل پیش بینی بودن را نشان می دهد. از سوی دیگر، چنین اظهارات که دیگر برای بسیاری از کشورها غیرقابل قبول شده است، باز هم ادامه خواهد یافت. در عین حال، تعداد کشورهایی که به خود اجازه چنین توضیحاتی را می دهند در حال افزایش است.»

پسکوف یادآور شد که همین چند روز پیش، گزارش های مختلفی از اظهارات تعامل جویانه در ارتباط با نشست وزیر امور خارجه آمریکا در پکن در رسانه ها منتشر شد. اکنون این اظهارنظر نامفهوم رئیس دولت آمریکا نتیجه آن است و به دنبال آن منتشر شده است. پسکوف افزود:

«اما این کار آنهاست. ما بدترین روابط خود را با ایالات متحده و بهترین آنرا را با چین داریم.»

وزارت خارجه چین به شدت اظهارات بایدن را محکوم کرد. مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، این اقدام را تحریک آمیز خواند. او گفت که ایالات متحده عمدا حقایق را تحریف کرده و تنش ها را بر سر بالون هواشناسی چین تشدید کرده است.