چهار سوار «انقلاب صنعتی چهارم» به کجا چنین ‌شتابان – ایلین – ا. م. شیری

چهار سوار «انقلاب صنعتی چهارم» به کجا چنین ‌شتابان

والری ایلین (VALERY ILYIN)

ا. م. شیری

اتحادیۀ اروپا و سازمان جهانی بهداشت راه‌اندازی «شبکۀ جهانی گواهی سلامت دیجیتال» را در ماه ژوئن اعلام کردند. اساس آن را به اصلاح گواهی کووید، در زبان محاوره موسوم به گذرنامۀ دارویی بزرگ یا «گذرنامۀ سبز» اتحادیۀ اروپا تشکیل می‌دهد.

پیش از آن، کلائوس شوآب، رئیس مجمع جهانی اقتصاد و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بمنظور تسریع در «دستور کار» دورۀ تا سال ۲۰۳۰ توافقنامه‌ امضا کردند. شوآب اظهار داشت: «انقلاب صنعتی چهارم» نه تنها کاری را که ما انجام می‌دهیم، بلکه آنچه را که هستیم، تغییر خواهد داد».

بر اساس چهار سناریوی ارائه شده در مجمع جهانی اقتصاد برای توسعۀ بیشتر جهانی‌سازی تا سال ۲۰۲۷ (۱- جهانی‌سازی ۵: همبستگی مجدد؛ ۲- شبکه‌های غیررقمی: ملی‌گرایی مجازی؛ ۳- تسلط دیجیتال: بسترهای انعطاف‌پذیر؛ ۴- جهان خودکامه: تکه تکه کردن نظام‌مند)، هم اکنون نیز می‌توانیم یک ایدۀ کلی از آنچه ممکن است باشد، ارائه دهیم.

۱- هوش مصنوعی انسان‌نما؛

۲- دستگاه‌هایی با رابط مغزی (افراد تراشه‌ای)؛

۳- هدفون واقعیت مجازی با وضوح ۸ ک؛

۴- اولین کامپیوترهای کوانتومی با یک میلیون کیوبیت؛

۵- چاپ سه بعدی اعضای بدن انسان برای استفاده در پزشکی؛

۶- کاشت‌های مغزی مصنوعی که قادر به بازیابی خاطرات فراموش شده هستند؛

۷- اولین مأموریت سرنشین‌دار اسپیس ایکس در مریخ؛

۸- اولین نسخه اینترنت کوانتومی؛

۹- تعیین توالی یک میلیارد ژنوم انسان؛

۱۰- شبیه‌سازی مغز انسان؛

۱۱- سرعت اینترنت ترابایت؛

۱۲- فناوری شبکه‌های هوشمند؛

۱۳. الکترونیک تاشو؛

۱۴- لباس‌های چاپ سه بعدی با منبع باز و ارزش اسمی/هزینه صفر؛

۱۵- هاردهای با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت؛

۱۶- استفاده گسترده از موشک‌های مافوق صوت؛

۱۷- توقف کربن؛

۱۸- راکتورهای هسته‌ای مدولار کوچک؛

۱۹- احتمال احیای چندین گونه منقرض شده؛ 

۲۰- نقشه‌برداری از کل کف اقیانوس‌ها.

انسان آینده فراانسانی جدید، که قرار است توسط «انقلاب صنعتی چهارم» شکل بگیرد، باید بر اساس تعالیم دیجیتال شوآب، با استفاده از مهندسی ژنتیک در سطح بیولوژیکی طراحی شود و با استفاده از رابط‌های (تراشه‌های) تعبیه شده در بدن- در مغز به شبکۀ اطلاعات جهانی متصل شود.

دستورکار اجتماعی در حال تدارک برای دورۀ تا سال ۲۰۳۰ شامل موارد زیر است:

۱ـ سیستم اعتبار اجتماعی و کربن؛

۲ـ باروری- تولید مثل کنترل شده (کاهش جمعیت)؛

۳ـ مایه‌کوبی اجباری (واکسیناسیون)؛

۴ـ منع طب و روش‌های درمانی جایگزین؛

۵ـ سهمیه‌بندی غذا و انرژی؛

۶ـ ثبت اختراع بذر و محدودیت رشد غذا در زمین شخصی؛

۷ـ لغو برابری جنسیتی؛

۸ـ پهپادها، تشخیص چهره و حسگرهای حرکتی (با استفاده از تلفن همراه/تراشه)؛

۹ـ درآمد پایۀ جهانی برای شهروندانی که به «الزامات فعلی» کنترل اجتماعی گردن می‌نهند؛

۱۰ـ انحلال وجوه نقد؛

۱۱ـ سهمیه‌بندی انرژی و سایر منابع طبیعی؛

۱۲ـ لغو مالکیت خصوصی («انسان چیزی نخواهد داشت، اما خوشبخت خواهد بود»);

۱۳ـ در واقع «نقلاب صنعتی چهارم» ترکیبی از بیگ فارما و بیگ تک [دارویی برزگ و تکنولوژی بزرگ] اینترنت اشیا و بدن، ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی است.

یووال نوح هراری، مرید و سرسپردۀ شواب، دیدگاه مشترک خود و پدرخوانده‌اش را در مورد آینده بیان می‌کند: بدن و مغز را می‌توان ساخت، و همۀ افراد «بی‌فایده» آرامش خود را در مواد مخدر و بازی‌های ویدیویی خواهند یافت. به گفتۀ همان هراری، رایانه‌ها باید خیلی زود جایگزین افراد دیگر شوند و «اگر لوازم خانگی احساسی زیادی در دسترس باشد، زن به شوهر نیاز نخواهد داشت»…

۴ سوار «انقلاب صنعتی چهارم»، ۴ معیار جهانی «هنجار جدید» («سلامت»، «جنگ»، «زیبایی» و «علم»)

رابطۀ متقابل ۴ سوار «انقلاب صنعتی چهارم» را ژاک آتالی، یکی دیگر از منادی نظم نوین جهانی تقریباً نیم قرن پیش چنین ترسیم کرد: «مایه‌کوبی یک وسیله برای پاکسازی جامعه از افراد پیر و بیمار است؛ اتانازی به امری عادی تبدیل خواهد شد؛ مردم در واقع به ربات‌های زیستی تبدیل خواهند شد؛ فقط کسانی که درآمد بالایی دارند، پس از ۶۰ سالگی حق زندگی خواهند داشت؛ خانواده‌ به عنوان هستۀ اجتماعی وجود نخواهند داشت؛ کودکان قابل خرید خواهند بود و الی‌آخر». آتالی در سال ۲۰۱۴  اظهار داشت: «جنگ جهانی سوم با جنگ منطقه‌ای بین روسیه و اوکراین آغاز خواهد شد و به تشکیل یک حاکمیت نظم نوین جهانی مستقر در اورشلیم منجر خواهد شد»…

امروز، همۀ منادیان «انقلاب صنعتی چهارم» اتفاق نظر دارند که تا سال ۲۰۳۰ جهان باید بطور بنیادی «مجدداً بارگیری» شود. و جمعیت روسیه و اوکراین از طریق جنگ، حیات‌بخش بازسازی نظم جهانی خواهند بود. در این حالت، میزان «جایزه»، به عبارت دیگر، نتیجه‌ای که مسکو و کی‌یف در پایان دریافت خواهند کرد، نامشخص‌ترین کمّیت کل عمل است.

در چارچوب «انقلاب صنعتی چهارم» و معیارهای جهانی «هنجار جدید» که بر بشریت تحمیل شده، آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد، جنگ نخبگان حاکم غرب جمعی نه تنها علیه روس‌ها و روسیه، بلکه علیه طبقۀ متوسط ​​کشورهای «میلیاردر طلایی» است که با راه‌اندازی اپیدمی کووید-ترور آغاز شد.

امروزه روش نواستعماری سرقت انرژی و مواد خام توسط غرب، کشورهای جهان دوم و سوم سابق را در آستانۀ فروپاشی قرار داده است. از یک طرف، سرقت روز به روز دشوارتر می‌شود (زیرا، در برخی جاها چیزی برای دزدیدن وجود ندارد). از سوی دیگر، غارت‌شدگان در سرتاسر جهان- از هند و چین گرفته تا آمریکای لاتین، با وجود هر نوع بیماری همه‌گیر ساختۀ دست بشر، آشکارا عجله‌ای برای مردن ندارند. این وضعیت، صاحبان قدرت را در مرفه‌ترین کشورهای «میلیاردر طلایی» تا چنان حدی گیج می‌کند، که حتی در آنجا مجبور به اعتراف می‌شوند که بخش بسیار عظیمی از منابع استخراج شدۀ سیارۀ زمین را نه کشورها و قاره‌های تاراج شده‌ توسط استعمارگران، بلکه خود «میلیاردهای طلایی» مصرف می‌کنند.

بدین سبب، سازندگان «هنجار جدید» به سمت محو طبقۀ متوسط ​​و اقتصاد آن حرکت کردند. بجای آن، اقتصاد دیگری- یک نوع اردوگاه توزیعی با حشرات به جای گوشت به وجود خواهند آورد، که در آن هر منبعی (حتی مقداری آب معمولی) یک انعام برای رتبۀ اجتماعی معین‌شده به ازای اطاعت خواهد بود.

«کارشناسان» درباری شوآب، بلافاصله پس از شیوع اپیدمی کووید-ترور، سطح خانوادۀ برنامه‌ریزی شدۀ «دنیای شجاع جدید» را با اقتصاد سبز آن تا سال ۲۰۵۰ به طور مفصل توصیف کردند.

در مورد این موضوع، نویسندگان کار حجیم از دانشگاه لیدز موارد زیر را گزارش می‌دهند. کاهش مصرف انرژی در کشورهای جهان اول و دوم به میزان ۴۰-۶۰٪ وظیفۀ اصلی است که به جیره‌بندی زیر منتهی می‌شود:

ــ هر فرد نباید بیش از ۲-۲.۱ هزار کیلو کالری در روز قبول کند (اکنون حدود ۳ هزار کیلو کالری است). یعنی جیرۀ غذایی فعلی باید ۱.۵ برابر کاهش یابد. به ویژه، هر نفر نباید بیش از ۱۵ کیلوگرم گوشت مصرف کند (اکنون در روسیه- در حدود ۷۰ کیلوگرم، در ایالات متحده آمریکا – ۱۰۰ کیلوگرم یا بیشتر است)؛

ــ حداکثر ۵۰ لیتر آب به ازای هر نفر در روز، کمتر از ۱۵ لیتر آن برای شستشو؛

ــ کمتر از ۴ کیلوگرم لباس نو برای هر نفر در سال، ۱ گوشی برای هر نفر، ۱ لپ تاپ برای هر خانوادۀ ۴ نفره؛

ــ حرکت با تمام وسایل نقلیه ۵-۱۵ هزار کیلومتر برای هر نفر در سال. حتی برای ثروتمندترین و خوشبخت‌ترین ساکنان مسکو، این در بهترین حالت به این معنی است که اگر یک بار با هواپیما به نیویورک پرواز کند، در واقع، کل نرخ حرکت سالانه را یکباره مصرف می‌کند. از طرف دیگر، هر کس می‌تواند در تمام ۳۶۵ روز سال ۴۰ کیلومتر با ماشین شخصی سفر کند، اما پس از آن حرکت با هواپیما و قطار برایش ممنوع خواهد بود؛

ــ سرانۀ مسکن نباید بیش از ۱۵ متر مربع به ازای هر نفر باشد. برای اکثر ساکنان فضای پس از اتحاد شوروی، ممکن است این مشکل نباشد، اما برای ساکنان آمریکای شمالی و اروپای غربی، که به طور متوسط ​​۴۰-۴۵ متر مربع به ازای هر نفر است، باید بطور جدی فشرده شود [با افزودن نفرات].

چگونگی انجام همۀ این‌ها نیز معلوم است. آیا برای تمام نیازهای خانگی و بهداشت شخصی نه ۱۵ لیتر آب در روز، بلکه کمی بیشتر احتیاج دارید؟ در این صورت، با یک «واکسن معجزه‌گر» آزمایشی مایه‌کوبی شوید یا یک ریزتراشه دریافت کنید. آیا محدودیت اینترنت کمی بیشتر از حد تخصیص داده شده می‌خواهید؟ در این حالت، به انجام خدمات اجتماعی ملزم خواهید بود.

به موازات این‌ها، برای یک گروه بسیار ناچیز افراد، با میزان نامحدود مصرف همه و همه چیز، یک «بهشت زمینی» وجود خواهد داشت. اما این «برگزیدگان» از نظر اجتماعی باید بسیار متفاوت از ثروتمندان نوپا باشند – آن‌ها مالکیت شخصی نخواهند داشت. خیر، آن‌ها مباشر جمعی اموال کل جهان خواهند بود و کاملاً و کلاً به نظام وابسته خواهند بود- از دست دادن حقوق برای هر یک از آن‌ها به معنای مرگ فیزیکی یا سقوط به کاست پایین‌تر است.

مأخذ: وبگاه بنیاد فرهنگ راهبردی

۳۰ خرداد-جوزا ۱۴۰۲