غرب علاقه ای به صلح ندارد

غرب علاقه ای به صلح ندارد

پیشنهادهای آفریقایی برای پایان دادن به جنگ اوکراین بشکل دسته‌جمعی رد شد.

نوشته راینهارد لاوترباخ
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

پیشنهادات گروهی از کشورهای آفریقایی برای پایان سریع جنگ اوکراین با مخالفت گسترده غرب مواجه شده است.
در روسیه، واکنش محتاطانه‌تر بود و کرملین بیش از هر چیز جایگاه «متوازن» سیاستمداران آفریقایی را ستایش کرد.
هدف سخنرانی سیریل رامافوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی در روز جمعه در کیف و روز شنبه در سنت پترزبورگ این بود که ابتدا مسائل بشردوستانه ای را که هر دو طرف در آن منافعی دارند، را روشن کند: به ویژه، مبادله همه زندانیان، بازگشت کودکان اوکراینی که برخلاف میل خود به روسیه برده شده اند و تثبیت صادرات غلات. بر فراز دریای سیاه
مسائل کلیدی سیاسی تنها به طور غیرمستقیم و با درخواست برای به رسمیت شناختن حاکمیت «دولت ها و مردمان» بر اساس اساسنامه سازمان ملل مطرح می شود.
این بدان معناست که تغییرات سرزمینی در صورتی امکان پذیر است که همه طرف های درگیر آن را بپذیرند.
در این مرحله، ولودیمیر زلنسکی روز جمعه اعلام کرد که تمامیت ارضی کشورش غیرقابل معامله است.
اوکراین برای پس گرفتن هر متر مربع از “سرزمین مستقل” خود می جنگد.
گفت‌وگو با مسکو تنها در صورتی امکان‌پذیر است که روسیه ابتدا از تمام سرزمین‌های اشغالی به مرزهای بین‌المللی سال ۱۹۹۱ – از جمله کریمه و کل دونباس- خارج شود.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز بار دیگر بر رد آتش‌بس بر اساس خط مقدم کنونی تاکید کرد و گفت که این “یک صلح ساختگی” است که روسیه شرایط را برای آن دیکته خواهد کرد. که غیر قابل قبول است.
از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین، اعلام کرد که او اصولاً برای مذاکره باز است و از آن استقبال میکند، مشروط بر این که “بر اساس واقعیت های میدانی” باشد. وی همچنین پیش نویس توافق نامه ای را که در مارس ۲۰۲۲ در استانبول مورد مذاکره قرار گرفته بود و توسط هر دو طرف تایید شده بود، به مهمانان خود تقدیم کرد.

با این حال، این سند ۱۸ ماده ای که شامل بندهایی در مورد بی طرفی و تضمین های امنیتی نیز می باشد، پس از خروج نیروهای روسی از جبهه شمالی توسط کیف نادیده گرفته شد.

کیف این موضوع را با «کشف اجساد» در خیابان های حومه کیف بوچا توجیه کرد. در همان زمان، نخست وزیر وقت بریتانیا، بوریس جانسون، دو بار پیاپی در کیف بود و گفته می شود که اوکراین را متقاعد کرده است که میز مذاکره را ترک کند. همانطور که بعدا نخست وزیر وقت اسرائیل نفتالی بنت، در کنار دیگر شخصیت های شناخته شده این واقعیت را تایید کرد.

پوتین همچنین هشدار هایی درباره تحویل تسلیحات جدید و بیشتر به کیف داد.
:روسیه می‌داند که چگونه هر هواپیمای جنگی غربی را نابود کند، و اگر ناتو تصمیم بگیرد مهمات اورانیوم ضعیف شده زره‌پوش را در اختیار اوکراین قرار دهد، روسیه مقابله به مثل خواهد کرد و استفاده از این مهمات را نیز آغاز خواهد کرد.»
پیش از این نیز حادثه ای در جریان توقف هواپیمای ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در روز جمعه در ورشو رخ داده بود. گارد مرزی لهستان از ورود محافظان رامافوزا در حالی که وی با آندری دودا، رئیس جمهور لهستان در ورشو گفتگو می کرد، خودداری کرد.
طرف لهستانی دلیل این را بیان کرد که محافظان سلاح های ثبت نشده همراه خود داشتند.
از سوی دیگر، رئیس گروه حفاظت شخصی رامافوزا از یک رفتار نژادپرستانه صحبت کرد که هرگز در دوران دیپلماتیک خود تجربه نکرده بود.
پس از این حادثه، طبق گزارش های آفریقای جنوبی، مقامات لهستانی همچنین اجازه پرواز همراهان رامافوزا به کیف را هم رد کردند.
هواپیمایی که خبرنگاران رامافوزا با آن سفر کرده بودند، روز یکشنبه بدون رئیس جمهور به آفریقای جنوبی بازگشت.
همانطور که روزنامه آفریقای جنوبی میل و گاردین گزارش داد، این تنها توهین دیپلماتیک به آفریقای جنوبی به دلیل خط مشی غیرغربی آن در مورد اوکراین نیست.
مثلا چهار سناتور از هر دو حزب آمریکایی از وزارت امور خارجه خواسته اند که میزبانی آفریقای جنوبی را برای نشست تجاری آمریکا و آفریقا که در اواخر سال جاری برنامه ریزی شده است، به دلیل مواضع “طرفدار روسیه” این کشور لغو کنند.