بروکسل از کوزوو فاصله می گیرد

بروکسل از کوزوو فاصله می گیرد.

تشدید تنش بین کوزوو و صربستان: اتحادیه اروپا فشار بر نخست وزیر در پریشتینا را افزایش می دهد
نوشته مارکو دیانوویچ
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

ناآرامی ها بین بلگراد و پریشتینا ادامه دارد: روز چهارشنبه، پلیس صربستان اعلام کرد که سه افسر پلیس کوزوو را «در عمق قلمرو دولتی صربستان مرکزی»، تقریباً دو کیلومتری از مرز اداری این استان که به طور یکجانبه از صربستان اعلام جدایی کرده، دستگیر کرده است.
الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان به RTS شکایت کرد: «ما این افراد به شدت مسلح را در وسط جنگل خود کشف کردیم. آنها اینجا در حال چه ماموریتی هستند؟”
وقتی از او پرسیده شد، او تایید کرد که این از نظر صربستان یک “اقدام تروریستی” است. از سوی دیگر، آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو، بلگراد را به ربودن افسران پلیس در قلمرو مورد ادعای پریشتینا برای دامن زدن به تنش ها متهم می کند. کورتی در صفحه فیسبوک خود با اعلام بستن مرزها به روی کالاها و وسایل نقلیه صربستان نوشت: هجوم نیروهای صرب به خاک کوزوو یک تجاوز با هدف تشدید تنش و بی ثباتی است.
به گفته ووچیچ، خود افراد دستگیر شده اظهار داشتند که “نمی دانستند که از مرز عبور کرده اند و برخی از آنها نحوه استفاده از GPS را نمی دانستند”. وی همچنین توضیح داد که آنها قبلاً با نیروهای KFOR ناتو در تماس بوده‌اند آنها میگویند که می‌دانستند سربازان و پلیس صربستان در کجا قرار دارند – اینکه آنها اکنون چیز دیگری می‌گویند یا نه این دیگر ماجرای دیگری است: “من می‌دانم که آنها میدانستند چه می‌کنند”.

همانطور که کورتی خود اعتراف می کند، مشکلات سیاسی با سیاستمداران صرب البته چیز جدیدی یا تعجب آوری نیست. با این حال، حتی شرکای کوزوو در بروکسل اکنون او را به تشدید اوضاع متهم می کنند.
همانطور که روز چهارشنبه اعلام شد، جوزپ بورل دیگر نمی‌خواهد بودجه اتحادیه اروپا برای توسعه کشورهای بالکان غربی در اختیار کوزوو قرار گیرد.
علاوه بر این، او به کشورهای اتحادیه اروپا پیشنهاد می کند که دیگر کورتی را در سطح رئیس یک کشور رده بندی و استقبال نکنند، همانطور که سخنگوی او پیتر استنوس توضیح داد. روز جمعه هر دو طرف به مذاکرات هفته آینده در بروکسل دعوت شدند. یدی راما، نخست وزیر آلبانی نیز دیدار خود با کورتی را که ماهها برای ان کرده بود، لغو کرد؛ اقدامی که کورتی ان را غیرمنطقی» توصیف کرد.
در سطح بین المللی، رئیس دولت کوزوو به طور فزاینده ای منزوی به نظر می رسد. برنامه پنج ماده ای او برای بازگرداندن نظم تنها به خشونت بیشتر پلیس و دامن زدن به احساسات ضد صرب منجر شده است.
این یکی از دلایلی است که اتحادیه اروپا اقدامات سختگیرانه ای علیه او انجام داده است. با این حال، روز جمعه در برلین، آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه فدرال، به درخواست برای آزادی “بدون قید و شرط” دستگیرشدگان بی اعتنا کرد.
در همان زمان، ویوسا عثمانی، رئیس جمهور کوزوو، روز چهارشنبه در پارلمان اتحادیه اروپا سخنرانی کرد و در آنجا عمدتاً از پیشرفت هایی که پریشتینا در چند سال گذشته در زمینه های اقتصاد، قانون و دموکراسی به دست آورده است، صحبت کرد.
او همچنین تصریح کرد که می خواهد کوزوو را به اتحادیه اروپا وارد شود. عثمانی همچنین به طور غیرمستقیم در مورد کورتی اظهار نظر کرد:
«من از همه صرب‌های ساکن کوزوو می‌خواهم که از حقوق گسترده‌ای که قانون اساسی کوزوو به آنها اعطا کرده است، استفاده کنند.»

“جمهوری” خانه شماست و “ما هر کاری که در توان داریم انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که شما احساس امنیت، مشارکت، برابری و آزادی عقیده داشته باشید”. از سوی دیگر کورتی صرب ها را قبل از هر چیزی به اعمال خشونت تهدید می کند.»
به نظر می رسد که بروکسل قصد خود برای ادغام صربستان در اتحادیه اروپا را بسیار جدی تر از گذشته دنبال می کند.
اروپا با اقداماتی علیه تندروهای آلبانیایی کوزوو، ناسیونالیست های صرب را در صربستان آرام می کند، که اغلب می خواهند از نظر سیاسی از اتحادیه اروپا فاصله بگیرند این سیاست را به نمایش میگذارد.

زیرا این کشور یک بازار فروش بالقوه بزرگ برای صنعتگران بزرگ کشورهای ثروتمند اتحادیه اروپا مانند آلمان یا اتریش است که در حال حاضر میلیون ها دلار در صربستان سرمایه گذاری کرده‌اند.

در دراز مدت، بروکسل مایل است از نفوذ سیاسی و اقتصادی برای تغییر اختلافات سیاسی – به ویژه در نگرش نسبت به روسیه – به نفع خود استفاده کند.

اتحادیه اروپا سیاستمداری مانند عثمانی را به شخصی مانند کورتی ترجیح می دهد که به تشدید تنش‌ها متکی است.