مرگ مشکوک شاهد پرونده فساد بایدن و پسرش

جولیانی: حسابدار بوریسما که فساد بایدن را افشا کرد، در شرایطی مرموزی درگذشت.

ترجمه مجله هفته

در ژانویه ۲۰۲۰، دادستان بازنشسته ایالات متحده و شهردار سابق نیویورک نتایج تحقیقات خود را در مورد پرونده بوریسما ارائه کرد – یک رسوایی فساد مالی که جو بایدن و پسرش هانتر در آن درگیرند.

قوه قضاییه آمریکا این پرونده را به تعویق انداخت. شاهد اصلی اوکراینی این پرونده ظاهراً اکنون مرده است.

رودی جولیانی، دادستان بازنشسته و شهردار سابق نیویورک در مصاحبه ای با پایگاه خبری نیوزمکس آمریکا مدعی شد که حسابدار ارشد سابق شرکت انرژی اوکراینی بوریسما در شرایطی مرموز درگذشت.

در ژانویه ۲۰۲۰، این زن خود را به عنوان شاهد در تحقیقات فساد جو و هانتر بایدن در اوکراین در اختیار قوه قضاییه آمریکا قرار داد و ادعا کرد که می‌تواند از حساب‌های خارجی بایدن‌ها اطلاعات حساسی را در اختیار آنها قرار دهد.
جولیانی در این مصاحبه می گوید که او به وزارت دادگستری پیشنهاد “یک شاهد، زنی که حسابدار ارشد این شرکت متقلب بوریسما است” را مورد بازجویی قرار دهد.
او همسر صاحب قبلی این شرکت بود که او نیز در شرایط مرموزی مرده است.
شاهد مورد نظر موافقت کرد که تمام حساب های بانکی خارج از کشور که در ماجرای رشوه دریافت دخیلند، از جمله حساب های بایدن ها را افشا کند.
جولیانی یادآور شد که او قبلاً در ژانویه ۲۰۲۰ این ظن را بررسی کرده بود و نتایج تحقیقات خود را در اختیار قوه قضاییه قرار داده بود، از جمله نتایج تحقیقات درباره حسابداری که اکنون دیگر زنده نیست.
وکیل افزود، حتی در آن زمان، آنها (خانواده بایدن) امیدوار بودند که که یکجوری شاهدان این قضایا “ناپدید شوند یا بمیرند”.
جولیانی ادامه داد که مقامات ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ هر کاری را انجام می دادند تا تحقیقات را به تعویق بیاندازند و به قول معروف آنرا “دفن” کنند. دادستان ایالات متحده از پیتسبورگ، که برای اولین بار درگیر بود، همچنان علاقه نشان داد.
سپس وزارت دادگستری ایالات متحده پرونده را حذف و به دفتر دادستانی ایالات متحده در دلاور، ایالت زادگاه جو بایدن، منتقل کرد.
جولیانی ادعا می کند که دفتر دلاور اکنون پرونده را “بسته” است. از شاهد هم بازجویی نشد، با وجود آنکه در آن زمان او را به مرگ تهدید کرده بودند.
جولیانی در این مصاحبه جزئیاتی از مرگ این شاهد و خبرچین ارائه نکرد.
در دوران تصدی جو بایدن به عنوان معاون اوباما، بوریسما به پسر بایدن هانتر ماهانه ده ها هزار دلار برای سمت خود در هیئت مدیره شرکت حقوق پرداخت می کرد، با وجود اینکه او هیچ تجربه ای در بخش انرژی نداشت.

در این دوره، جو بایدن، معاون رئیس جمهور وقت، از کمک های ایالات متحده به اوکراین را برای تحت فشار قرار دادن دولت در کیف برای اخراج ویکتور شوخین، دادستان کل اوکراین، که در حال تحقیق از بوریسما و صاحبان آن به دلیل فعالیت های کلاهبرداری بود، خودداری کرد.
رئیس جمهور وقت اوکراین، پترو پوروشنکو، شوخین را برکنار کرد که جانشین او در دفتر دادستانی کل تحقیقات در مورد بوریسما را کنار گذاشت.
جو بایدن بعداً به طور علنی درباره اینکه چگونه پوروشنکو را مجبور به اخراج شوخین کرد، به خود می بالید:
“من شش ساعت دیگر با ماشین برمی گردم. اگر تا آن زمان دادستان کل اخراج نشود، شما پولی نخواهید گرفت.”
بایدن این واقعه را توصیف میکرد و سپس با خنده حضار یادآوری می‌کند که «مرتیکه عوضی» پس از آن اخراج شد و یک نامزد «با اعتبار» جایگزین آن شد.
منابع اوکراینی همچنین جو بایدن را متهم کرده بودند که علاوه بر پرداخت حقوق پسرش، ۹۰۰ هزار دلار اضافی از بوریسما دریافت کرده است.