اخبار جنگ اوکراین – ۱۹ ژوئن

کی یف تقویت ارتش را تنها راه پایان دادن به درگیری می داند


تنها با تقویت حداکثری پتانسیل نظامی اوکراین می توان به صلح در این کشور دست یافت. این را میخائیل پودولیاک، مشاور دفتر رئیس جمهور اوکراین در تلگرام اعلام کرد. این تنها راه ممکن برای پایان دادن به درگیری است. پودولجاک ادامه داد: هیچ آتش‌بسی، که بسیاری از طرفداران «صلح‌‌دوست» برای آن تلاش می کنند، نمی‌توانست صلح را به ارمغان بیاورد.
علاوه بر این، مشاور زلنسکی تاکید کرد که روسیه برای این کار باید از نظر اقتصادی و سیاسی تا آنجا منزوی شود که مجبور به به بازگرداند اراضی اوکراین شود.
در نوامبر ۲۰۲۲ زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین یک “طرح صلح” ۱۰ ماده ای را معرفی کرد. از جمله شامل، تضمین امنیت هسته ای، غذایی و انرژی، جایگزینی «افراد بازداشت شده» بر اساس فرمول «همه برای همه» و همچنین بازگرداندن تمامیت ارضی اوکراین.


استولتنبرگ: انبارهای تسلیحات و مهمات ناتو خالی است

زرادخانه های ناتو بدلیل از حمایت اوکراین تهی شده و نیاز فوری به تکمیل شدن دارند. این را ینس استولتنبرگ دبیرکل اتحادیه آتلانتیک شمالی در کنفرانس اقتصادی «روز صنعت آلمان» گفت. وی خاطرنشان کرد:
«ما به یک صنعت تسلیحاتی قوی‌تر نیاز داریم که نمایندگان آن امروز در اینجا جمع شده‌اند. ذخایر تسلیحات و مهمات ما خالی است و باید دوباره پر شود، نه تنها در آلمان، بلکه در بسیاری از کشورهای ناتو.»
بر اساس اظهارات استولتنبرگ، دبیرکل ناتو قبلاً با نمایندگان صنعت تسلیحات کشورهای عضو ناتو در مورد فرصت‌های فوری عرضه در هفته گذشته صحبت کرده بود.


کی یف خواستار دسترسی فوری به زندانیان اوکراینی در مچارستان است.

وزارت امور خارجه اوکراین بار دیگر از طرف مجارستانی درخواست کرده است تا کنسول اوکراین به اسرای جنگی اوکراین اجازه دسترسی فوری بدهد. این را اولگ نیکولنکو، سخنگوی مقامات کیف در فیسبوک اعلام کرد.
به گفته وی، امکان برقراری گفتگوی رسمی با مقامات مجارستان وجود ندارد، تلاش دیپلمات های اوکراینی برای برقراری تماس مستقیم با اسیران جنگی نیز شکست خورده است.
کلیسای ارتدکس روسیه پیشتر گروهی از اسرای جنگی اوکراینی را بدون مشورت با اوکراین از منطقه زاکارپاتیا در غرب اوکراین به بوداپست منتقل کرده بود.

وزارت دفاع روسیه: هلیکوپتر Mi-8 اوکراینی در منطقه زاپوروژیه سرنگون شد.

پدافند هوایی روسیه یک بالگرد Mi-8 اوکراینی را در منطقه زاپوروژیه سرنگون کرد. این را وزارت دفاع روسیه در گزارش روزانه خط مقدم خود اعلام کرد.

دو انبار با مهمات توپخانه نیز در نزدیکی شهر زاپوروژیه مورد اصابت قرار گرفت و سامانه پدافند هوایی پنج راکت را از پرتابگر چند راکت HIMARS در طول روز رهگیری کرد. در مجموع 14 هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی در جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک و همچنین در مناطق زاپوروژیه، چرسون و خارکف منهدم شدند.

استولتنبرگ: ناتو با تعلیق یا منجمد کردن درگیری اوکراین مخالف است

به گفته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، این ائتلاف مخالف توقف یا انجماد درگیری کنونی در اوکراین است، اما همچنین مخالف توافق در این زمینه بر اساس شرایط روسیه است. خبرگزاری روسی تاس به نقل از نماینده ناتو که روز دوشنبه برای بازدید از آلمان آمده است، گفت: «همه ما خواهان پایان یافتن این جنگ هستیم، اما صلح عادلانه نمی تواند شامل توقف درگیری و همچنین توافقی که روسیه دیکته می کند، باشد.»
این اولین بیانیه دبیرکل ناتو پس از مذاکرات درباره حل و فصل مناقشه اوکراین است که توسط نمایندگان کشورهای آفریقایی در کیف و مسکو برگزار شد.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه: حملات بیشتر اوکراین در دونتسک و زاپوروژیه دفع شد

بر اساس گزارش خط مقدم روزانه وزارت دفاع روسیه، نیروهای مسلح روسیه دوشنبه شب به انبار تسلیحات ساخت خارج در اوکراین حمله کردند. برای این کار از سلاح های دوربرد با دقت بالا مبتنی بر دریا استفاده شد. به گفته این سازمان، همه اهداف مورد اصابت قرار گرفته اند.

در طول روز، واحدهای اوکراینی به ویژه در تلاش برای پیشروی در جبهه های دونتسک و دونتسک جنوبی فعال بودند.

سه حمله اوکراینی در جهت جنوب دونتسک در نزدیکی شهرک Vremevka دفع شد. علاوه بر این، ارتش روسیه توانست دو حمله دشمن را در منطقه زاپوروژیه دفع کند. مجموع تلفات اوکراینی در این بخش از جبهه به بیش از 100 سرباز و همچنین سه تانک، 10 خودروی جنگی پیاده نظام، 14 خودروی جنگی زرهی و چهار خودرو رسید. دو فروند اس پی جی گووزدیکا و هویتزر D-20، Msta-B و D-30 نیز منهدم شد.

در مجموع چهار حمله اوکراینی در نزدیکی دونتسک دفع شد. تلفات دشمن بیش از 340 سرباز بود. دو خودروی جنگی زرهی، پنج خودرو، یک اسلحه خودکششی کراب ساخت لهستان و هویتزرهای D-20 و Msta-B منهدم شدند.

در جبهه کوپیانسک در منطقه خارکف، ارتش روسیه فعالیت دو گروه اوکراینی را متوقف کرد. اوکراین تا 45 سرباز، سه خودروی جنگی زرهی، چهار خودرو و یک اسلحه خودکششی کراب ساخت لهستان را در این بخش از جبهه از دست داد.

در مسیر کراسنی لیمان، فعالیت سه گروه اوکراینی خنثی شد. در طول روز، نیروهای کی یف تا 105 سرباز، دو خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی جنگی زرهی، دو کامیون وانت، دو اسلحه خودکششی Gvozdika و هویتزر D-20 و D-30 را از دست دادند.

در جهت خرسون، تلفات اوکراینی به بیش از 40 سرباز، و همچنین چهار خودرو و یک سیستم توپخانه M777 ساخت ایالات متحده بالغ شد.

رئیس اطلاعات خارجی روسیه: کی یف ممکن است به کار بر روی “بمب کثیف” ادامه دهد

بر اساس اطلاعاتی که اخیراً به دست آمده است، کیف ممکن است هنوز در حال کار بر روی توسعه یک “بمب کثیف” باشد، که انفجار آن می تواند به تشعشع یک قلمرو بزرگ منجر شود. این خبر را خبرگزاری ریانووستی با اشاره به سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه SWR منتشر کرد.
بر اساس این گزارش، بازرسی مقررات هسته ای اوکراین یک دسته سوخت پرتودهنده را از نیروگاه هسته ای Rovno برای غنی سازی ارسال کرده. دو کانتینر ویژه برای ذخیره سوخت هسته ای به چرنوبیل منتقل شده. طرف اوکراینی‌ها این موضوع را به اژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع نداده‌اند :
ما فرض می کنیم که استفاده احتمالی از یک بمب هسته ای کثیف توسط نیروهای مسلح اوکراین عواقب جدی برای زندگی و سلامت کل جمعیت و همچنین برای اکوسیستم اروپای شرقی از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه دریای سیاه، خواهد داشت. خواهد داشت.”
“بمب های کثیف” وسایلی با مواد منفجره معمولی هستند که مواد رادیواکتیو به آنها اضافه شده است.


فرماندار خرسون پیش نیاز بازسازی نیروگاه برق آبی کاخوفکا را بیان کرد.

ولادیمیر سالدو، سرپرست فرمانداری منطقه خرسون به خبرگزاری ریانووستی گفت: البته بازسازی نیروگاه برق آبی کاخوفکا زمانی آغاز خواهد شد که اهداف عملیات نظامی در اوکراین محقق شود.

به گفته وی، اما این اتفاق می تواند زودتر هم بیفتد، «زمانی که دشمن را به فاصله ایمن رسانده باشیم». :

هیچ راه دیگری وجود ندارد: محیط زیست و اقتصاد در ساحل چپ دنیپر در منطقه خرسون، و همچنین در بخش شمالی کریمه بیش از حد به آن وابسته است. این یک سوال اساسی است.

در همان زمان، سالدو اظهار داشت که هنوز برای صحبت در مورد طرح های ملموس و پروژه های مرتبط زود است.


سرویس امنیتی روسیه حملات تروریستی اوکراین در منطقه زاپوروژیه را خنثی کرد

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) چندین حمله تروریستی برنامه ریزی شده را در منطقه زاپوروژیه خنثی کرد. بر اساس بیانیه رسمی، سرویس اطلاعات نظامی اوکراین قصد داشت از همکاران اجیر شده برای انجام حملات علیه سران ادارات منطقه و مقامات مجری قانون روسیه استفاده کند.

در این بیانیه آمده است که دستیاران از میان ساکنان منطقه استخدام شده اند. یک کارمند سرویس اطلاعات نظامی اوکراین که فعالیت های آنها را هماهنگ می کرد شناسایی شد. علاوه بر این، FSB عامل فوری را شناسایی و یک همدست وی را نیز دستگیر کرد. این زن به برنامه ریزی یک حمله تروریستی و نگهداری و حمل غیرقانونی مواد منفجره متهم شده است.گزارش رسانه ها: اسرائیل می تواند تانک های مرکاوا از رده خارج شده را به اوکراین و لهستان بفروشد

پرتال خبری اسرائیلی والا روز یکشنبه به نقل از یک کارشناس نظامی لهستانی که نامش فاش نشد گزارش داد که اوکراین و لهستان می توانند تعداد زیادی تانک مرکاوا از رده خارج شده اسرائیل را دریافت کنند. بنابراین این گزارش در حال حاضر مذاکرات در جریان است. با این حال هنوز، صحبت درباره رسیدن طرفین به توافق زود است.

در این بیانیه آمده است که تجهیزات جنگی می تواند در اسرائیل، اما همچنین با همکاری شرکت های تسلیحاتی لهستانی، مدرن شود. این کارشناس نظامی می گوید:

اوکراین تانک و خودروهای جنگی پیاده نظام دارد، اما خود را برای یک جنگ طولانی آماده می کند و در حال حاضر در تلاش است تا تا پایان سال ۲۰۲۴ نیرو جمع آوری کند.

والا نوشت: این احتمال وجود دارد که دولت اسرائیل مذاکرات برای تامین تانک های مرکاوا را در بحبوحه فشار آمریکا برای ارائه کمک نظامی به اوکراین آغاز کرده باشد. تاکنون تل آویو از انجام این کار خودداری کرده است.

تانک سنگین جنگی مرکاوا از سال ۱۹۷۹ در اسرائیل ساخته شده است. نسل چهارم این خودروهای جنگی در حال حاضر در خدمت نیروهای اسرائیل است.

توپخانه روسیه انبار مهمات ارتش اوکراین را در منطقه میکولایف نابود کرد.
به گزارش ریا نووستی، یک منبع آشنا با وضعیت به خبرگزاری ریا نووستی گفت که توپخانه گروه نیروهای دنبپر یک انبار مهمات و یک هاویتزر D-30 را با مهمات و محاسبه در منطقه شهر اوخاکف در منطقه میکولایف نابود کردند.
همچنین ، به گفته وی ، روز یکشنبه در منطقه جزایر خرسون ، توپخانه مهمات و خدمه پنج نفره به یک هاویتزر D-30 را هدف قرار دادند.
حملات به زیرساخت های نیروهای مسلح اوکراین از ۱۰ اکتبر شروع شده — دو روز پس از حمله تروریستی به پل کریمه ، که به گفته مقامات روسی ، سرویس ویژه امنیتی اوکراین عامل آن بود.
حملات روسیه بر روی مراکزانرژی ، صنعت دفاعی ، اداره نظامی و امکانات ارتباطی در سراسر کشور انجام می شود. از آن زمان ، هر روز در مناطق مختلف اوکراین و حتی گاهی در سراسر کشور ، هشدار هوایی اعلام شده است.

سخنگوی نیروی هوایی اوکراین: همه سامانه های پاتریوت کار می کنند

یوری ایگنات سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در مصاحبه با کانال تلویزیونی رادا ادعا کرد، تمام سیستم های ضد هوایی پاتریوت که در اختیار اوکراین قرار گرفته اند، در وضعیت خوبی هستند.
«همه پاتریوت ها در شرایط خوبی هستند، کار می کنند و از آسمان ما محافظت می کنند.»

با انجام این اظهار نظر اما، ایگنات هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد سیستم‌های پاتریوت در همان ابتدا منهدم شده یا آسیب دیده است، ارائه نکرد. این سخنگو همچنین مشخص نکرد که در حال حاضر چه تعداد سامانه پدافند هوایی از این نوع در حال بهره برداری است.

تاکنون نیروهای اوکراینی دو سامانه پاتریوت ساخت آمریکا را دریافت کرده اند. در مجموع، ایالت های غربی قول دادند که پنج سیستم تسلیحاتی را به کیف تحویل دهند.

سربازان اوکراینی شهر در جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کردند: چندین غیرنظامی زخمی شدند

نیروهای اوکراینی شهر ولنوواخا در جمهوری خلق دونتسک (DPR) را گلوله باران کردند.
به گفته نماینده دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین، در ساعت ۹ صبح (به وقت محلی) ده راکت از یک پرتابگر چند راکتی شلیک شد.

همانطور که خدمات اضطراری جمهوری خلق به تاس گزارش داد، هشت نفر در این گلوله زخمی شدند. حال برخی از آنها وخیم است. چندین گلوله در نزدیکی یک مرکز اهدای خون سقوط کرد.

رئیس کریمه: دو پهپاد در شبه جزیره شمالی سرنگون شدند

سرگئی آکسیونوف، رئیس کریمه در تلگرام گفت: پدافند هوایی شب دوشنبه به دو پهپاد در آسمان قسمت شمالی کریمه پاسخ داد و آنها را سرنگون کرد. دستگاه ها در ارتفاع کم پرواز می کردند.

آکسیونوف از مردم می خواهد که آرامش خود را حفظ کنند و اطلاعات را فقط از منابع معتبر دریافت کنند.

نیروهای کی یف منطقه بلگورود را گلوله باران کردند: هفت نفر از جمله یک کودک زخمی شدند


نیروهای اوکراینی دوباره منطقه بلگورود روسیه را گلوله باران کردند. به گفته فرماندار ویاچسلاو گلادکوف در تلگرام، منطقه Valuysky مورد حمله قرار گرفت.

بر اساس اطلاعات اولیه در اثر گلوله باران هفت نفر از جمله یک کودک مجروح شدند. غیرنظامیان با شدت جراحات مختلف فرار کردند که همگی در حال حاضر تحت مداوا پزشکی هستند. دو نفر دیگر که جراحات جزئی ترکش داشتند، خودشان به دنبال کمک پزشکی بودند.

گلادکو ادامه داد: به ۹ ساختمان مسکونی آسیب وارد شد. آتش سوزی در یکی از ساختمان ها رخ داد. تمام خدمات اورژانس در محل کار کردند.

ژاپن قول کمک به اوکراین برای بازسازی را می دهد


توکیو و کیف تفاهم نامه همکاری در بازسازی زیرساخت های اوکراین را امضا کردند. از جمله باید از تجربیات کارشناسان ژاپنی که پس از زلزله سال ۲۰۱۱ به دست آورده بودند، استفاده کرد. بیانیه ای در این رابطه روز دوشنبه در وب سایت سازمان بازسازی ژاپن منتشر شد.

وزرای بازسازی دو کشور، هیرومیچی واتانابه و الکساندر کوبراکوف، از جمله با تبادل تجربیات در زمینه بازسازی خانه ها، تامین آب و زیرساخت های حمل و نقل موافقت کردند.

تا به امروز، ژاپن به اوکراین کمک های بشردوستانه و کمک های مالی به ارزش ۷.۶ میلیارد دلار ارائه کرده است.

نیروهای روسیه پایگاه های اوکراین را در جمهوری خلق دونتسک منهدم کردند


سربازان یگان نیروهای جنوبی روسیه سه پایگاه نیروهای مسلح اوکراین را در جمهوری خلق دونتسک (DPR) منهدم کردند. همانطور که وادیم آستافیف، رئیس مرکز مطبوعاتی واحد نظامی گزارش می دهد، از یک موشک انداز چندگانه از نوع Solnzepek استفاده شده است.

به گفته آستافیف، یک خودروی جنگی پیاده نظام، یک راکت انداز چندگانه Grad و یک هویتزر M777 ساخت آمریکا نیز در جریان نبرد توپخانه منهدم شد.

وزارت خارجه روسیه: اوکراین در حال استقرار واحدهای قوی در امتداد مرز با بلاروس است

ارتش اوکراین یک گروه نظامی قابل توجه را در امتداد مرز با بلاروس مستقر کرده است و به طور منظم تلاش می کند تا توانایی های دفاعی کشور عضو اتحادیه مستقل مشترک المنافع اوراسیا را آزمایش کند. این را الکسی پولیشچوک، رئیس بخش دوم کشورهای مستقل مشترک المنافع در وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با تاس گزارش کرده است.

«اطلاعاتی که ما در اختیار داریم و بارها در اظهارات مقامات بیان شده است، نشان می دهد که ارتش اوکراین در واقع نیروهای قابل توجهی را در امتداد مرز با بلاروس مستقر کرده است و مرتباً در تلاش برای افزایش توان دفاعی کشور است.
این دیپلمات همچنین یادآور شد که به همین دلیل، واحدهای اضافی از گروه مشترک نیروهای مسلح منطقه‌ای از اکتبر ۲۰۲۲ در بلاروس مستقر شده‌اند. هدف آنها این است که به عنوان یک عامل بازدارنده برای تهاجم به قلمرو ایالت اتحادیه عمل کنند و خطر نفوذ گروه های خرابکار و شناسایی را به حداقل برسانند. پولیشچوک تاکید کرد که وزارت او فرض می کند که منابع روسیه و بلاروس در دسترس در این منطقه برای دفع تجاوز کافی است.

ما امیدواریم که رژیم کی یف و متولیان غربی آن عقل سلیم داشته باشند که دست به ماجراجویی های نظامی نزنند که عواقب آن می تواند برای آنها بسیار جدی باشد.”

واحد روسی بیش از صد تفنگدار دریایی اوکراینی را از بین برد

سربازان ناوگان روسیه در اقیانوس آرام ۱۰۳ سرباز نیروی دریایی اوکراین را در شهرک نوودونتسکویه جمهوری خلق دونتسک کشتند. این را روسلان کوربانوف، فرمانده یک شرکت تانک در ناوگان اقیانوس آرام، که واحد آن مستقر شده، گزارش کرده است.

به گفته وی، نیروهای اوکراینی در طول شب اقدام به ضد حمله کردند اما دفع شدند. نوودونزکویه به مدت پنج ساعت تحت کنترل نیروهای اوکراینی بود. گفته می شود که در مجموع 23 سرباز از واحد کوربانوف علیه ۱۰۳ تفنگدار دریایی اوکراینی جنگیده اند. حریف در عرض سه ساعت حذف شد.