پوتین: بیش از ۸۰ درصد تجارت روسیه و چین با روبل و یوان.

رئیس جمهور روسیه گفت: بیش از ۸۰ درصد تجارت روسیه و چین اکنون با ارزهای داخلی صورت میگیرد.

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

به گزارش رسانه ها، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه در مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ گفت که بیش از ۸۰ درصد تجارت بین روسیه و چین امروز با روبل روسیه و یوان چین انجام می شود.
اظهارات رئیس جمهور روسیه در زمانی بیان شد که هر دو طرف به طور فزاینده ای بر تجارت ارز محلی و دلارزدایی برای کاهش ریسک و هزینه ها تاکید دارند.
این تنها یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه در مصاحبه‌ای با رسانه‌های روسی گفت که تجارت انرژی چین و روسیه به دو صورت یوان و روبل انجام می‌شود، همانگونه که تلویزیون دولتی CCTV گزارش داد.
نواک گفت که تجارت با یوان، روبل و لیر ترکیه در حال افزایش است و رایج تر می شود، در حالی که تجارت با دلار آمریکا یا یورو رو به کاهش است.
حجم تجارت بین دو کشور نیز به سرعت در حال افزایش است. در سال ۲۰۲۲، تجارت دوجانبه بین چین و روسیه از ۱۹۰ میلیارد دلار فراتر رفت و انرژی بیشترین سهم را به خود اختصاص داد.

ژانگ هانهوی سفیر چین در روسیه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک در ماه مارس گفت که چین در سال ۲۰۲۲ بیش از ۸۶.۲۵ میلیون تن نفت خام از روسیه وارد کرد که ۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
ایگور مورگولف، سفیر روسیه در چین، روز جمعه در یک مجمع سرمایه گذاری در پکن به روند استفاده از ارزهای محلی برای تسویه تجارت بین دو کشور اشاره کرد.
سفیر روسیه در چین گفت: از ژانویه تا می، حجم تجارت دوجانبه به ۹۳ میلیارد دلار رسیده است که نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته است. مورگولف گفت: این نشان می دهد که هر دو طرف می توانند به هدف تعیین شده از سوی سران دو کشور برای افزایش حجم تجارت بین دو کشور به ۲۰۰ میلیارد دلار زودتر از موعد مقرر دست یابند.
با انجام این کار، ما همچنین دائماً در حال تعدیل ساختار تجاری، از جمله وابستگی خود به دلار آمریکا و ارزهای سایر کشورهای غربی هستیم. در سال ۲۰۲۱، سهم ارز محلی در تجارت بین دو کشور تنها ۲۵ درصد یا یک چهارم بوده است، در حالی که این میزان در سال گذشته دو سوم بوده است. بین دو کشور و بهبود بیشتر حاکمیت اقتصادی.

تسویه ارز محلی در تمام بخش‌های تجاری، از جمله قطار باری چین-اروپا، که پیوند مهمی بین شرق و غرب در تجارت بین قاره‌ای است، جای پای محکمی به دست آورده است.

یکی از مدیران یک شرکت راه‌آهن مستقر در مسکو روز جمعه به گلوبال تایمز گفت که تاکنون برای پرداخت تنها به دلار و روبل آمریکا متکی بوده است. با این حال، اکنون یوان چین را نیز معرفی کرده اند و سهم آن در معاملات به سرعت در حال افزایش است.

این مدیر گفت: «این انتقال مدیریت هزینه و ریسک کمتری را به خصوص در خدمات قطار باری ما بین چین و اروپا ممکن کرده است.»

گلوبال تایمز