روز ملی افغانستان، روز پایان اشغالگری و خروج آمریکا!

روز ملی افغانستان، روز پایان اشغالگری و خروج آمریکا!

سالگرد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به عنوان روز ملی افغانستان نامگذاری شده است.

افغانستان تعطیلات جدیدی را به مناسبت روز خروج آخرین سرباز آمریکایی از کشور اعلام کرد. به گفته وب سایت حکومت طالبان، خروج نیروهای خارجی هر سال در ۳۱ اوت جشن گرفته می شود.

اولین جشن سال گذشته زمانی که مقامات و حامیان طالبان اولین سالگرد عقب نشینی را جشن گرفتند، برگزار شد. جنگجویان طالبان در میدان مسعود کابل در مقابل ساختمان سابق سفارت آمریکا تجمع کردند.
آخرین سرباز آمریکایی، سرلشکر کریس دوناهو از ارتش ایالات متحده، درست قبل از پایان ضرب الاجل عقب نشینی در ۳۱ اوت ۲۰۲۱، سوار یک هواپیمای ترابری نظامی شد و به یک کارزار اشغالگری طاقت فرسا ۲۰ ساله پایان داد.

ایالات متحده و متحدانش در سال ۲۰۰۱ نیروهای خود را برای مبارزه با القاعده و سایر گروه های جهادی به عنوان بخشی از “جنگ جهانی علیه ترور” که توسط واشنگتن پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اعلام شد، به افغانستان اعزام کردند.

تخلیه شتابزده پس از تصرف کابل

نیروهای غربی به سرعت کابل را تصرف کردند، اما طالبان در بیشتر مناطق کشور فعال ماندند و جنگ علیه شورشیان سال‌ها به طول انجامید، در حالی که این کمپین به طور فزاینده‌ای در ایالات متحده بی اهمیت و بدون پشتیبانی افکار عمومی شد.
طالبان در نهایت چندین مرکز استان را پس گرفتند و کابل را بدون مقاومت قابل توجه‌ای در اوت ۲۰۲۱ تصرف کردند. سقوط غیرمنتظره شهر، پنتاگون را مجبور کرد تا دیپلمات ها، اتباع آمریکایی و دستیاران افغان آنها را به سرعت تخلیه کند.

واشنگتن به دلیل مدیریت افتضاح تخلیه و جا گذاشتن هزاران افغان همدست خود به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.