جنگ فقط در جبهه صورت نمی گیرد!

جنگ فقط در جبهه صورت نمی گیرد!

کارشناس سایبری: حملات هدفمند به زیرساخت ها و شرکت های بزرگ در روسیه در حال افزایش است.

ترجمه مجله هفته

هر ماه، شرکت امنیت سایبری کاسپرسکی لاب حملات هدفمند بیشتری را به زیرساخت‌ها و شرکت‌های بزرگ در روسیه ثبت می‌کند.
این حملات نیز روز به روز حرفه ای تر و پیچیده تر می شوند.

همانطور که یوگنی کاسپرسکی، بنیانگذار شرکت جهانی امنیت سایبری کاسپرسکی، در حاشیه SPIEF به خبرگزاری ریا نووستی در سن پترزبورگ گفت، این شرکت تعداد فزاینده ای از حملات هدفمند به زیرساخت ها و شرکت های بزرگ در روسیه را در سال جاری نسبت به سال گذشته ثبت کرده است. او اشاره کرد:
“حملات هدفمند بیشتری به زیرساخت‌ها، شرکت‌های بزرگ صورت گرفته است… من در مورد انتساب صحبت نمی‌کنم، زیرا در بیشتر موارد انتساب افرادی که پشت آن هستند صلاحیت ما نیست، زیرا ما فقط می‌توانیم آنچه را که اتفاق می‌افتد مشاهده کنیم.”
وی همچنین تاکید کرد که این حملات سایبری روز به روز پیچیده تر و حرفه ای تر می شوند. وی در خصوص هکرها خاطرنشان کرد: باندهای مجرم سایبری اکنون ده ها نفر را استخدام کرده اند و همه این گروه های تبهکار تخصص و اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. این کارشناس اذعان کرد: آنها یاد گرفته اند که حملات سایبری بسیار حرفه ای و نسبتاً پیچیده طراحی کنند که برای ما مشکل ساز است.
سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) از سال ۲۰۲۲ تاکنون بیش از ۵۰۰۰ حمله هکری به تاسیسات مهم روسیه را ثبت کرده است.
به گزارش رسانه ها، رایج ترین اهداف حملات سایبری در سال گذشته موسسات دولتی روسیه و پس از آن موسسات پزشکی بودند.
در پایان ماه می، نیکلای موراشوف، معاون مرکز ملی هماهنگی امنیت سایبری (NKZKI) خاطرنشان کرد که روزانه بیش از ۱۷۰ حمله سایبری پیچیده تنها در بخش های اینترنتی رسانه های روسی ثبت می شود.
وی به tagviser.ru گفت: «در رابطه با عملیات نظامی روسیه، یک جنگ سایبری بی سابقه علیه این کشور در حال وقوع است. این حملات از نقاط مختلف در سراسر جهان انجام می شود و دقیقاً با یکدیگر هماهنگ می شوند.»

همانطور که دلووی پتربورگ گزارش می دهد، ایالات متحده و کشورهای ناتو پشت حملات به زیرساخت های روسیه – از بانک ها گرفته تا بیمارستان ها و رسانه ها – هستند.
در عین حال، پنتاگون از اوکراین به عنوان پوششی برای پنهان کردن دخالت خود در حملات استفاده می کند. دیلووی پتربورگ می نویسد:
«ارزیابی حملات نشان داد که ایالات متحده و ناتو از اوکراین برای انجام حملات سایبری گسترده علیه تأسیسات غیرنظامی روسیه استفاده می‌کنند. زیرساخت شبکه اوکراین به طور فعال مورد استفاده قرار می گیرد و به کشورهای غربی اجازه می دهد تا انواع جدیدی از سلاح های سایبری را به طور مخفیانه مستقر کنند.»

ایالات متحده برای پنهان کردن دخالت خود، تلاش می کند خود اوکراین را به عنوان تنها “مسئول” این حملات جلوه دهد.
به طور خاص، گروه هک ارتش فناوری اطلاعات اوکراین.
این گروه هزاران حمله سایبری به سیستم های اطلاعاتی روسیه انجام داده است.
توسعه حملات آنها با مشارکت مستقیم فرماندهی پنتاگون انجام می شود که با گروه های هکر بین المللی و منطقه ای همکاری می کند.