اخبار جنگ اوکراین – ۱۸ ژوئن

اولین اعتراضات در کیف: تصمیمات زلنسکی دلیل شکست ضد حمله اوکراین است.

مشاور سابق کوچما سوسکین: حمله ارتش اوکراین به دلیل اشتباهات زلنسکی شکست خورد
خبرگزاری ریا اولگ سوسکین ، مشاور سابق رئیس سابق اوکراین لئونید کوچما ، در وبلاگ خود در یوتیوب گفت که حمله ارتش اوکراین به دلیل اشتباه جدی رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی که آن را بدون مقدار مناسب سلاح های غربی آغاز کرد ، شکست خورد.

«حمله شروع شده و به هیچ نتیجه ای نرسیده است <…> بسیاری از نیروهای نظامی ما ما کشته شدند ، بسیاری هم زخمی شدند».
همانطور که کارشناس علوم سیاسی اشاره کرد ، ضد حمله طولانی مدت نیروهای مسلح اوکراین شکست خورد ، زیرا زلنسکی آن را مجهز کردن ارتش به سلاح های لازم برای موفقیت آغاز کرد. اوکراین به اندازه کافی تانک ، حامل پرسنل زرهی و مهمات ندارد و عملا هیچ هواپیما و هلیکوپتری در اختیار ندارد. سوسکین اشاره کرد که بدون بمب افکن های اف ۱۶ آمریکایی ، اوکراینی ها قادر نخواهند بود از هیچ یک از خطوط دفاعی ارتش روسیه عبور کنند.

“ما باید استراتژی را تغییر دهیم یا اصلا حمله نکنیم” او خلاصه کرد.
پیش از این ، سوسکین اظهار داشت که پس از تلاش ناموفق نیروهای مسلح اوکراین برای انجام یک حمله متقابل ، ولادیمیر زلنسکی باید از پست ریاست جمهوری برکنار شود.

ارتش اوکراین در تعمیرات میدانی با مشکلاتی مواجه است

به گفته تحلیلگران روسی Voennaya Chronicle، تاکتیک های حمله اوکراین در روزهای اخیر تغییر کرده است. ارتش اوکراین جوخه های کوچک تا ۴۰ نفر را به نبردگاه میفرستد. اکنون گفته می شود که این امر در مقایسه با روزهای اولیه حمله، که نیروهایی با بیش از یک گردان درگیر بودند، بسیار چشمگیرتر شده. 

علاوه بر این ، Voennaya Chronicle گزارش می دهد که نیروهای مسلح اوکراین در تعمیرات وسایل رزمی در میدان جنگ با مشکلاتی روبرو هستند: تعمیر سریع نقص خودروهای زرهی تقریباً غیرممکن است ، زیرا تقریباً هیچ وسیله نقلیه تعمیر و بازیابی وجود ندارد. علاوه بر این، تلفات قابل توجهی از فرماندهان ارشد و عدم پیشرفت در فضای باز کار را مشکلتر میکند.  

نظر رئیس جمهور چک در مورد عواقب ضد حمله نافرجام ارتش اوکراین

رئیس جمهور چک و رئیس سابق کمیته نظامی ناتو، پتر پاول گفت، اگر ارتش اوکراین در ضد حمله اش شکست بخورد، کی‌یف نمی‌تواند قبل از سال ۲۰۲۴ حمله جدیدی را آغاز کند.
به گفته رئیس جمهور چک، اوکراین “امسال فقط یک شانس دارد”. وی افزود: در صورت شکست، کیف نمی تواند “به دلایل عینی” دوباره تلاش کند.
پاول معتقد است که پس از مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۳، مذاکرات برای پایان دادن به درگیری یا توقف آن تا سال آینده می تواند آغاز شود.

واشنگتن پست: روسیه پیشروی نیروهای اوکراینی را متوقف کرد

نیروهای روسیه عملیات ضد حمله نیروهای اوکراینی را متوقف کردند. این را روزنامه واشنگتن پست به نقل از مصاحبه با کارشناسان گزارش داد. به نوشته این روزنامه، خط دفاعی ساخته شده توسط نیروهای مسلح روسیه “هم اکنون در حال کند کردن عملیات تهاجمی است و موانع جدی برای ارتش اوکراین ایجاد می کند.”

این روزنامه ادامه داد، بیش از یک هفته پس از “شروع ضدحمله ای که بسیار مورد تحسین قرار گرفته بود”، “نشانه هایی وجود دارد که بعید به نظر می رسد اوکراین پیشرفت سریعی داشته باشد.”

کارشناسان به سطح بالای آمادگی نیروهای مسلح روسیه برای ضد حمله اوکراین اشاره کردند. 

جنگجویان آخمت چچنی گروه اوکراینی را در نزدیکی اورخوف دستگیر می کنند

احمد قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه روز یکشنبه در تلگرام از آخرین تحولات در خط تماس نزدیک شهر اورخوف در منطقه زاپوروژیه خبر داد. قدیروف گفت که ارتش روسیه یک ضد حمله دیگر را در آنجا دفع کرد.
دشمن در جریان حملات خود سه خودروی جنگی پیاده، دو دستگاه تانک و دو خودروی زرهی را از دست داد.
تا ۵۰ سرباز اوکراینی کشته شدند.
قدیروف همچنین نوشت که جنگجویان گردان چچنی وستوک-احمت، اعضای یک گروه شناسایی اوکراینی را اسیر کردند. بدین‌ترتیب در عین حال جان آنها را نیز نجات دادند.
فرمانده آنها مجروح شده بود اما تمام مراقبت های پزشکی لازم به او داده شد.
رئیس چچنی همچنین از تمام جنگنده های روسی به دلیل دفع موثر حملات اوکراین و موفقیت آنها در میدان نبرد تشکر کرد.

پدافند هوایی روسیه ۱۸ پهپاد اوکراینی را منهدم کرد

روز یکشنبه، وزارت دفاع در مسکو از حملات بیشتر به مواضع نظامی اوکراین خبر داد. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی ارتش روسیه گفت: در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۱۱۳ واحد توپخانه و ۱۲۴ هدف که شامل فناوری و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین میشد مورد حمله قرار گرفته است. علاوه بر این، یک رادار شناسایی توپخانه ای AN/TPQ-50 آمریکایی در خاک جمهوری خلق دونتسک منهدم شد.

کوناشنکوف همچنین از استفاده از پدافند هوایی روسیه خبر داد. بر اساس این گزارش، یک فروند موشک کروز طوفان سایه و دو فروند موشک HIMARS در ۲۴ ساعت گذشته رهگیری شده است. همچنین ۱۸ هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی نیز منهدم شد.


گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری خود از تلاش‌های بیشتر ارتش اوکراین برای پیشروی در امتداد خط تماس در استان زاپوروژیه، نزدیک و جنوب دونتسک گزارش داد.
بیشترین فعالیت دشمن در ۲۴ ساعت گذشته در جبهه زاپوروژیه بوده است.
به گفته کوناشنکوف، ارتش اوکراین برای حملات خود از پرده های دود استفاده کرده است. با این حال، همه حملات دفع شد.
ارتش اوکراین در جبهه زاپوروژیه ۳۳ تانک، ۳۰ خودروی جنگی پیاده نظام و ۳۵ خودروی زرهی را از دست داد. بیش از ۲۰۰ سرباز اوکراینی در ۲۴ ساعت گذشته در آنجا کشته شده اند.
سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل اوکراینی در بخش جلویی در جنوب دونتسک را تا ۳۸۰ سرباز اعلام کرد.
ارتش روسیه چهار حمله را در آنجا دفع کرد.
دشمن ۳۵ دستگاه تانک، ۳۳ خودروی جنگی پیاده شامل دو دستگاه برادلی، ۳۸ خودروی زرهی شامل یک دستگاه ترابری استریکر و یک دستگاه هویتزر D-۲۰ را از دست داد.

کوناشنکوف گفت: در بخش دونتسک جبهه، یگان نیروهای جنوبی روسیه ۸ حمله اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته دفع کرد.
تا ۲۱۰ پرسنل ارتش اوکراین کشته شدند. گفته می شود که یک خودروی جنگی پیاده نظام، یک نفربر زرهی، سه خودروی نظامی، دو دستگاه وانت و یک راکت انداز چندگانه گراد منهدم شده است.
یک انبار مهمات اوکراینی نیز در این منطقه هدف قرار گرفت.
به گفته سخنگوی ارتش روسیه، دو گروه شناسایی و خرابکاری اوکراینی در جبهه کوپیانسک بی خطر شدند.
در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۶۰ سرباز اوکراینی در آنجا کشته شده اند.
ارتش روسیه همچنین سه پیکاپ، یک هویتزر Msta-B و یک هویتزر خودکششی کراب را از کار انداخت.
به گفته کوناشنکوف، دو گروه دیگر شناسایی و خرابکاران اوکراینی در جبهه کراسنی لیمان بزرگ شدند.
در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷۰ پرسنل ارتش اوکراین در آنجا کشته شده اند.
اوکراین همچنین یک خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی نظامی، یک اسلحه خودکششی آکازیجا و یک هویتزر D-30 را از دست داد.

بیش از ۳۰ سرباز اوکراینی در جبهه خرسون کشته شدند.
به گفته کوناشنکوف، دو خودروی نظامی، یک هویتزر M777، یک هویتزر Msta-B و یک تفنگ Hyazinth-B از کار افتاده است. وی همچنین از انهدام یک انبار مهمات اوکراینی خبر داد.

نمایندگان مقامات روسیه در منطقه زاپوروژیه: کیف از تاکتیک های موجی در حملات استفاده می کند.

ولادیمیر روگوف رهبر جنبش “ما با روسیه هستیم” به خبرگزاری ریانووستی گفت که ارتش اوکراین به صورت امواج در خط تماس در منطقه زاپوروژیه حمله می کند.
بنابراین دشمن می خواهد سعی کند از خط دفاعی روسیه عبور کند. اما تاکنون موفق به پیشروی نشده است زیرا ارتش روسیه در حال دفع حمله اوکراینی است.
به گفته روگوف، کیف در حال حاضر از این تاکتیک موجی در سه بخش از جبهه در نزدیکی روستاهای اورخوف، واسیلیفکا و ورموفکا استفاده می کند.
یک گروه از مهاجمان بلافاصله با گروهی دیگر جایگزین می شوند. با وجود درگیری های شدید، دشمن تاکنون نتوانسته هیچ موفقیت تاکتیکی و راهبردی را ثبت کند.


رئیس جمهور آفریقای جنوبی، رامافوزا، ماموریت حفظ صلح آفریقا را موثر توصیف می کند

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، جزئیات ماموریت حفظ صلح آفریقا را در ویدئویی که روز یکشنبه در توییتر منتشر شد، ارائه کرد. وی پس از گفتگو در اوکراین و روسیه، تلاش های صلح چندین کشور آفریقایی را موثر توصیف کرد. با این حال، در نهایت، موفقیت آنها باید با هدف آنها که توقف جنگ است سنجیده شود.
در این مذاکرات تاکید شد که جنگ باید پایان یابد. جنبه های بشردوستانه این بحران مانند تبادل اسرا و بازگشت کودکان اوکراینی به وطن نیز مورد بحث قرار گرفت. مهمترین نتیجه مذاکرات اوکراین و روسیه تمایل طرف های درگیر برای گفت و گو با کشورهای آفریقایی و برگزاری جلسات بیشتر است.
«ما قصد داریم با دبیرکل سازمان ملل ملاقات کنیم و نتیجه مذاکراتمان را به او گزارش دهیم.»

راما فوزا را سران کشورهای سنگال، جمهوری کنگو، زامبیا و کومور همراهی می کردند.
در این هیئت نمایندگانی از مصر و اوگاندا نیز حضور داشتند.

فرماندار منطقه بلگورود از ۱۲۰ مورد حمله موشکی خبر داد

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه، صبح یکشنبه آمار حملات اوکراین را در روز گذشته در تلگرام منتشر کرد. 

بر این اساس گفته می شود ارتش اوکراین حدود ۱۲۰ پرتابه به سمت شهرهای این منطقه شلیک کرده است. این سیاستمدار در این حملات کسی زخمی و کشته نشده است. 

تقریباً ۲۰ شهرک در نواحی بلگورود، بوریسوفکا، والویکی، ولوکونوفکا، گریوورون و شبکینو تحت تأثیر این موشک پرانی ها قرار گرفتند. به گفته گلادکو، یک سیم برق و دو بال یک ساختمان مزرعه آسیب دیده است. 

پوشیلین، رئیس موقت جمهوری خلق روسیه: تکمیل غیرنظامی‌سازی اوکراین به معنای پایان نازی روبی نیست. 

دنیس پوشیلین، فرماندار موقت جمهوری خلق دونتسک (DPR) در مورد سخنان دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، اظهار داشت که هدف روسیه از غیرنظامی کردن اوکراین تا حد زیادی کامل شده است زیرا این کشور هر روز کمتر از سلاح های خود استفاده می کند!!! و به طور فزاینده ای به ارسال اسلحه های از غربی متکی است.

پوشیلین گفت که ارسال تسلیحات و مهمات غربی به ارتش اوکراین تنها راه برای ادامه تجاوزات کی یف به منطقه دونباس است. از این نظر، غیرنظامی کردن اوکراین عملاً محقق شده است. (دلایل قوی باید و معنوی! تو گویی تا قبل از جنگ اوکراین خود مخترع تسلیحاتی بود که در ارتش ذخیره کرده بود! ایشان فراموش می کنند که غیر نظامی کردن یک کشور به معنی عدم وجود یک ارتش تهاجمی است و نه فقط عدم وجود سلاح های خارجی!)

اما این بدان معنا نیست که ما آزادسازی مناطق دونتسک، منطقه زاپروژیا و منطقه خرسون را متوقف کنیم. 

نیروهای روسی انبارهای مهمات و هویتزرهای اوکراینی را در منطقه خرسون منهدم کردند

گروه نظامی روسیه دنیپر یک انبار مهمات اوکراینی را در منطقه خرسون منهدم کرد. آنطور که خبرگزاری تاس به نقل از نماینده نیروهای امنیتی روسیه در منطقه گزارش داد، یک هویتزر آمریکایی ام ۷۷۷ نیز منهدم شد. پنج سرباز اوکراینی کشته شدند. سه نفر دیگر نیز مجروح شدند.
دشمن همچنین در نزدیکی روستای آنتونوفکا متحمل خساراتی شد.
هفت تن از نیروهای ارتش اوکراین در حمله روسیه کشته شدند.
ده نفر دیگر مجروح شدند. همچنین دشمن دو خودروی نظامی و یک هویتزر Msta-B را از دست داد.


بریتانیا ۳۲ میلیون دلار برای تقویت امنیت سایبری اوکراین متعهد شد


دولت بریتانیا ۲۵ میلیون پوند دیگر (۳۲ میلیون دلار آمریکا) را طی دو سال آینده به اوکراین خواهد داد. بر اساس بیانیه ای که شامگاه شنبه منتشر شد، هدف از این کار تقویت امنیت سایبری این کشور اروپای شرقی است.

نخست وزیر ریشی سوناک در این بیانیه استدلال کرد که ادعا می شود روسیه مکرراً در تلاش برای حمله به زیرساخت های فناوری اطلاعات اوکراین، از جمله در بخش های بانکی و انرژی است.

لندن سال گذشته برنامه سایبری اوکراین (UCP) خود را راه اندازی کرد. در مرحله اول، معادل ۸.۱۴ میلیون دلار آمریکا برای دفاع در برابر حملات سایبری به کی یف ارائه شد.

نیروهای روسیه حملات اوکراین را در خط تماس در منطقه زاپوروژیه دفع کردند

به گفته انجمن نیروهای روسیه – شرق، دو حمله نیروهای مسلح اوکراین به خط تماس در منطقه زاپوروژیه خنثی شده است. به گفته سخنگوی این گروه، اولگ چخوف، دو تانک و دو خودروی زرهی دشمن در نزدیکی روستای لوادنویه از کار افتاده است. ارتش اوکراین تا ۷۰ درصد از پرسنل مهاجم خود را در آنجا از دست داد. در تلاش برای حمله در نزدیکی روستای پیاتیخاتکی، دشمن بیش از ده تانک و خودروی زرهی را از دست داد. علاوه بر این، ارتش روسیه با حمله توپخانه و نیروی هوایی به مواضع اوکراینی از حمله نزدیک روستای اوروشانویه جلوگیری کرد. پدافند هوایی روسیه دو پهپاد اوکراینی را در خط تماس در منطقه زاپوروژیه سرنگون کرد.حمله به شهرک در منطقه مرزی بلگورود: هواپیمای بدون سرنشین سه بمب انفجاری را پرتاب کرد

فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه، ویاچسلاو گلادکوف، در تلگرام از حمله اوکراین به روستایی در ناحیه والوئیکی خبر داد. شهرک نووپتروفکا تحت تأثیر قرار گرفت. یک هواپیمای بدون سرنشین سه وسیله انفجاری را در آنجا پرتاب کرد. گلادکوو از تلفات جانی و خسارات انسانی دیگری گزارشی نداده است. یک دستگاه خودرو، یک دستگاه تریلر و یک دستگاه تراکتور آسیب دیدند.


استولتنبرگ دبیرکل ناتو: آینده اوکراین در ناتو نهفته است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه با هفته نامه دیت راستی «ولت آم زونتاگ» ورود اوکراین با توربوشارژ به این ائتلاف را رد کرد. در عین حال، او معتقد است که آینده کشور اروپای شرقی در اتحاد نظامی غرب نهفته است:
«اما اولویت اکنون این است که اوکراین خود را به عنوان یک کشور مستقل با در اختیار داشتن تمامیت ارضی مطرح کند – در غیر این صورت هیچ راهی برای بحث درباره عضویت وجود ندارد.

استولتنبرگ تاکید کرد که باید اطمینان حاصل شود که توافقات معتبری برای امنیت اوکراین پس از جنگ وجود دارد تا روسیه نتواند دوباره مسلح شود و دوباره حمله کند.

دبیرکل ناتو همچنین اعلام کرد که این ائتلاف در نشست ویلنیوس لیتوانی در ماه جولای بسته کمکی را به تصویب خواهد رساند که قرار است اوکراین را در طی چند سال به استانداردهای ناتو برساند. روابط سیاسی نیز باید تشدید شود.

استولتنبرگ پیش از سفر دوشنبه و سه شنبه خود به برلین از استراتژی امنیت ملی آلمان که روز چهارشنبه تصویب شد، تمجید کرد. رهبری جمهوری فدرال برای صلح و امنیت در منطقه یورو آتلانتیک “ضروری” باقی می ماند.

دونتسک از ۳۳ حمله اوکراینی را ظرف ۲۴ ساعت گزارش داد.

مقامات دونتسک ۳۳ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۹۹ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز و پرتابه در کالیبرهای ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری استفاده کرد. شش روستا مورد حمله قرار گرفتند: گورلووکا، پانتلیمونوفکا، یاسینواتایا، دونتسک، ماکیفکا و الکساندروفکا.

یک غیرنظامی ساکن یاسینواتایا در حملات یک روز گذشته کشته شد. سه غیرنظامی دیگر از ساکنان گورلووکا، ماکیفکا و یاسینواتایا، از جمله یک نوزاد زخمی شدند. یازده ساختمان مسکونی در گورلووکا، الکساندروکا و یاسینواتایا و همچنین دو زیرساخت غیرنظامی در اثر گلوله باران آسیب دیدند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک ۳۱ حمله از اوکراین را گزارش کردند. یک غیرنظامی ساکن دونتسک کشته شد. ۹ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.


رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی پس از دیدار با پوتین: بحث درباره بحران اوکراین ادامه خواهد داشت.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی پس از دیدار با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، گفت که بحران اوکراین نیز موضوع مورد بحث در نشست آتی روسیه و آفریقا در ماه جولای خواهد بود. رامافوزا با اشاره به ماموریت هیئت صلح آفریقایی که روز شنبه پس از بازدید از اوکراین در روسیه بود، گفت:
«ما تعدادی از مسائل مربوط به این بحران را مورد بحث قرار دادیم و توافق کردیم که بحث را ادامه دهیم.»
رئیس دولت آفریقای جنوبی از پوتین به خاطر توضیحات مفصل درباره موضع روسیه تشکر کرد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به نوبه خود، مشکلات خاصی را در اجرای طرح صلح آفریقا مشاهده کرد. به گفته وی، اما پوتین به آن ابراز علاقه کرده است. توافق شد که گفت و گو باید ادامه یابد.
راما فوزا را سران کشورهای سنگال، جمهوری کنگو، زامبیا و کومور همراهی می کردند. در این هیئت نمایندگانی از مصر و اوگاندا نیز حضور داشتند.