سخنرانی پوتین در سنت‌پترزبورگ

سخنرانی پوتین در سنت‌پترزبورگ

ریانووستی
ترجمه از روسی
مجله هفته

مسکو، ۱۶ ژوئن – ریانووستی. رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سنتی خود در جلسه اجلاس جهانی سنت پترزبورگ تنها در مورد اقتصاد صحبت نکرد. او توجه خود را به یک عملیات نظامی ویژه، ضد حمله توسط نیروهای مسلح اوکراین و اقدامات تهاجمی غرب معطوف کرد. به نظر او، ناتو به طور فزاینده ای درگیر درگیری ها شده است، اما مسکو نیازی به پاسخ با سلاح های هسته ای ندارد. حداقل فعلا نیازی مشاهده نمی‌کند. رئیس دولت فدراسیون روسیه همچنین درباره تغییرات نظم جهانی و نقش روسیه در آن صحبت کرد.

درباره غلبه بر موانع.

ابتدا پوتین یادآور شد که سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ سخت ترین دوران بود: «شرایط به سرعت در حال تغییر بود، نظم معمول تجارت، پرداخت ها و تدارکات، در حالی که در واقعیت کل ساختار تجارت و زندگی اقتصادی در حال بازسازی بود.»

با این حال، استراتژی انتخاب شده توسط دولت و تجارت روسیه کارساز بوده است.
رئیس جمهور گفت: روندهای مثبت اقتصاد کلان در حال شتاب و قدرت گرفتن است.
تولید ناخالص داخلی ۳.۳ درصد نسبت به سال قبل رشد کرد و این کشور در بین اقتصادهای پیشرو جهان باقی ماند، اگرچه حال و هوای اقتصاد محتاطانه بود. پوتین گفت: «در این شرایط، ارتقای اقتصاد و تقویت اعتماد به سیاست‌های دنبال‌شده از اهمیت اساسی برخوردار بود» که این امر نیز محقق شده است. ما سیاست مالی و پولی مسئولانه و متعادلی را دنبال کرده ایم. ترکیب موثر آنها دستیابی به حداقل سطوح بیکاری و تورم را ممکن کرد، که اکنون در روسیه کمتر از بسیاری از کشورهای غربی است – هم در منطقه یورو و هم در سایر مناطق. رئیس جمهور گفت: نرخ تورم ۲.۹ درصد به پایین ترین حد خود رسیده است.
هزینه های دفاعی عمدتاً به دلیل نیاز به حفاظت از حاکمیت کشور افزایش یافته است. به گفته پوتین، این امر بر اقتصاد نیز تأثیر مثبت داشته است.

درباره تجلیل از نئونازی ها

پوتین به مسائل دفاعی توجه ویژه ای کرد. رئیس جمهور روسیه با اشاره به ضدحمله اوکراین یادآور شد: جنگ در شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ با مشارکت مستقیم کشورهای غربی آغاز شد. امتناع این کشورها از حل مسالمت آمیز مناقشه بود که باعث شد روسیه تصمیم به پایان دادن به آن بگیرد.
پوتین با اشاره به تاریخچه توافقات مینسک گفت: ما شرکای خود را فریب نداده ایم. – ما مجبور شدیم تا از نیروهای مسلح استفاده کنیم.
رئیس دولت مقامات اوکراینی را به تمجید از نئونازی ها متهم کرد: “امروز نئونازی ها، فرزندان هیتلر، بجای قهرمانان اوکراین قرار می گیرند. هولوکاست نابودی شش میلیون یهودی بود. یک و نیم میلیون نفر در اوکراین کشته شدند، عمدتاً به دست حزب باندرا.
پوتین همچنین سوابق ناسیونالیست های اوکراینی را در سال های ۱۹۳۹-۱۹۴۱ را نقل کرد که در آن گزارش می شود: “مسکو و کیکدوم بزرگترین دشمنان اوکراین هستند.” او خاطرنشان کرد که پس از جنگ جهانی دوم شهادت مردی را خوانده که در آن او به اعدام یک خانواده یهودی توسط باندرا میپردازد: “غیرممکن است این را بخوانی بدون اینکه بغض گلویت را نفشارد <…> اینها قهرمانان اوکراین امروزی هستند. اینها کسانی هستند که شخصا از سوی مقامات امروز اوکراین و ایدئولوژی آنها محافظت می شوند. چگونه می توان با او نجنگید؟ ما موظف به مبارزه با آنها هستیم.”

آنها نمی توانند برای مدت طولانی به جنگ ادامه دهند.

همزمان با اوکراین، کشورهای غربی در تلاش برای شکست روسیه در میدان جنگ هستند. با این حال، این به موفقیت ارتش اوکراین کمکی نمی کند.
پوتین گفت: “همه سلاح های ارتش اوکراین <…> از خارج آورده شده اند، با وجود این اما شما نمی توانید برای این مدت طولانی به این جنگ ادامه دهید.”
سوال این نیست که اکنون ضدحمله در برخی مناطق چگونه پیش میرود. رئیس دولت روسیه تاکید کرد: مهم این است که کیف در هیچ کجا به اهداف خود نرسیده است.
همزمان، اتحاد آتلانتیک شمالی به طور فزاینده ای درگیر درگیری در خاک اوکراین است.
پوتین گفت: “البته ناتو در جنگ اوکراین مداخله می کند، چه چیزی میتوان در این مورد گفت. تحویل تجهیزات نظامی، تجهیزات سنگین در حال انجام است، گزینه تحویل هواپیما اکنون در حال بررسی است.”
رئیس جمهور در مورد چشم انداز تحویل جنگنده های F-16 به کی یف، تنها به این نکته اشاره کرد که روسیه نیز ابزاری برای مقابله با آنها دارد: “تانک های آنان در آتش میسوزند. چندین تانک از جمله لئوپارد منهدم شده. دیروز هم همینطور بود و امروز هم چنین خواهد بود. همانطور که لئوپاردهایشان در آتش سوختند همینطور F-16 هایشان هم خواهند سوخت.
برخلاف پیش بینی ها، روسیه از سلاح هسته ای استفاده نخواهد کرد. رئیس جمهور روسیه گفت: “همه از ما انتظار دارند که شروع به فشار دادن دکمه ها کنیم، اما ما این کار را انجام نمی دهیم.”
وی به استقرار سلاح های هسته ای در بلاروس اشاره کرد. او گفت: “این دقیقاً یک عنصر بازدارندگی است. به طوری که هر کسی که به حمله استراتژیک به ما فکر می کند باید فراموش نکند چه چیزی در انتظارش است.”
هیچ کس از رقابت نمی ترسد.

کشورهای غربی نه تنها از نظر نظامی، بلکه از نظر اقتصادی نیز روسیه را تحت فشار قرار می دهند. اما تلاش آنها بیهوده است. برعکس، آنها حتی باعث رشد و توسعه در صنایع مختلف می شوند.
مهمتر از همه، مسکو به طور فزاینده ای خود را از وابستگی به صادرات نفت و گاز رها می کند. پوتین گفت: “بخش واقعی اقتصاد در حال توسعه است. <…> به تدریج این روند در حال افزایش است.”
دولت همچنین ظرفیت مالی خود را برای انجام تعهدات اجتماعی افزایش داده است. نیازمندان به طور خاص حمایت می شوند، از سال گذشته ۱.۷ میلیون نفر از خط فقر عبور کرده اند. مزایای اجتماعی برجسته شده است.
پوتین یادآور شد که غرب انتظار داشت روسیه با توجه به تحریم ها به اقتصاد فرماندهی اداری (اقتصاد پادگانی با برنامه) بازگردد. با این حال، این کشور “مسیر گسترش آزادی کارآفرینی” را انتخاب کرد. جایگزینی شرکت های فراملی که در برابر فشار نخبگان سیاسی مقاومت نکرده بودند و روسیه را ترک کردند، موفقیت آمیز بود.
پوتین گفت: ما آنها را بیرون نکردیم، پیشنهاد دادیم همه چیز را بسنجیم. به گفته وی، کارآفرینان روسی اکنون به حدی سازگار شده اند که حالا درخواست می کنند شرکت های غربی “فراری” را دیگر راه ندهیم.
رئیس دولت اما بلافاصله اطمینان داد: “ما درها را نمی بندیم، هیچ کس از رقابت نمی ترسد.” اما قول داد که رفتار کسان و شرکتهایی که از روسیه “رفتند” برای آینده مورد توجه قرار گیرد. برای کسانی که با وجود فشار ماندند، مساعدترین شرایط ایجاد می شود.

پایان نواستعمار

با توسعه اقتصاد، حجم ساخت و ساز در حال افزایش است و تعداد زیرساخت های حمل و نقل افزایش می یابد.
ناوگان تجاری تجدید خواهد شد و انتظار می رود تعداد یخ شکن ها چندین برابر افزایش یابد.
روسیه به اصل اقتصاد باز پایبند است. روابط با کشورهایی که به گفته پوتین، “بازارهای آینده” هستند – با کشورهایی که “در برابر فشارهای بی‌رحمانه” از خارج سر فرود نمی‌آورند، در حال تعمیق است.
رئیس جمهور فدراسیون مطمئن است که این ثابت می کند که قوانین عینی بازار قوی تر از شرایط سیاسی هستند.
او معتقد است: «مدل نواستعماری دیگر وجود ندارد و نظم جهانی چندقطبی در حال تقویت است. در بازارهای بین المللی البته مخالفانی وجود دارند که خواهان رقابت نیستند. آنها مانع از مراکز جدید توسعه می شوند.»
اما آنها فقط “شهرت تجاری خود را خراب می کنند.”
محاسبات با ارزهای ملی گسترش یافته است و کشورهای بریکس و سازمان همکاری شانگهای در اولویت مسکو هستند. پرداخت ها به روبل و یوان قبلاً با چین تنظیم شده است.
پوتین در پایان گفت: در نهایت، روسیه توانسته است یک اقتصاد پایدار را حفظ کند – این یک “واقعیت علمی” است.