رسوایی: رفتار نژادپرستانه و بازداشت هیئت صلح آفریقایی در لهستان.

منبع تصویر تویتتر

رفتار نژادپرستانه و امنیتی با هیئت صلح آفریقایی در لهستان.

محافظان و خبرنگاران هیئت همراه رئیس جمهور آفریقای جنوبی در لهستان بازداشت شدند.

لهستان مانع حضور هیئت رئیس جمهور آفریقای جنوبی در فرودگاه شد.

ترجمه مجله هفته

بر اساس گزارش رسانه ها، مقامات لهستانی مانع ورود نیروهای امنیتی و خبرنگاران همراه هیئت رئیس جمهور آفریقای جنوبی سیریل راما فوزا شده اند. رامافوزا در حال حاضر در یک سفر دولتی برای تبلیغ طرح آفریقایی صلح در اوکراین بسر میبرد.

پورتال خبری نیوز۲۴ آفریقای جنوبی گزارش داد که مقامات لهستانی از ورود نیروهای امنیتی و خبرنگاران هیئت رئیس جمهور آفریقای جنوبی سیریل راما فوزا که همراه وی در هواپیما به لهستان سفر کرده بودند، جلوگیری کردند.

بر اساس این گزارش، مقامات مرزی لهستان از خروج نیروهای امنیتی را راما فوزا از محدود فرودگاه جلوگیری کردند. دلیل ذکر شده این بود که گویا آنها گواهینامه معتبر حمل اسلحه نداشتند. سرلشکر والی رود، رئیس گارد ریاست جمهوری آفریقای جنوبی، سپس مقامات لهستان را به خرابکاری و نژادپرستی متهم کرد.
وزارت امور خارجه لهستان بعداً اعلام کرد که پرواز چارتر SAA A340-300 که محافظان رامافوزا را حمل می کرد، متوقف شد زیرا “مواد خطرناکی” در هواپیما پیدا شد که مجوزی برای حمل آنها وجود نداشت.طرف لهستانی همچنین به حضور افرادی در هواپیما اشاره کرد که “قبلاً اسمی آنها اعلام نشده بود”. پیتر دو تویت، خبرنگار نیوز۲۴ در توییتر نوشت:
«این باور نکردنی است. بعد از این همه کش و قوس مقامات لهستانی هنوز از یک قدم هم از موضع خود عقب نمی نشینند.»
این خبرنگار وضعیت متشنج در فرودگاه را که ماموران لهستانی بوجود آورده اند اینگونه ترسیم میکند:
ژنرال والی رود، رئیس سرویس حفاظت ریاست جمهوری، در سمت چپ ایستاده و بی وقفه مشغول تلفن زدن و بحث و جدل است، به ما از همه طرف توصیه می شود که بهتر است فورا سوار هواپیمایمان شویم یعنی به داخل آن برگردیم. یکی از اعضای هیئت SAA که نامش فاش نشده است، می‌گوید: « ممکن است وضع از این هم بدتر شود».


پس از گذشت بیش از ۲۶ ساعت، سرانجام مجوز خروج صادر شد.
این تیم امنیتی در ابتدا قرار بود برای حمایت از سفر رئیس جمهور سیریل راما فوزا به اوکراین در روز جمعه سفر کند.
اعضای یک نیروی ویژه و سایر واحدهای ویژه از روز چهارشنبه، زمانی که هواپیما از پایگاه نیروی هوایی واترکلوف در پرتوریا خارج شد، در هواپیما این هیئت را همراهی میکردند.

خبرگزاری ها گزارش داد که رامافوزا برای گفتگو با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در اوکراین است.
با این حال، تیم های امنیتی بسیار آموزش دیده و تخصصی هرگز نتوانستند از هواپیما خارج شوند و رئیس جمهور آفریقای جنوبی را همراهی کند.
به گزارش نیوز۲۴، دلایل دقیق بازداشت ما توسط مقامات لهستانی مشخص نیست.