اخبار جنگ اوکراین – ۱۷ ژوئن

سخنگوی کرملین: شولتس و مکرون به پوتین پیشنهاد مذاکره نداده اند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اولاف شولز، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، نخست‌وزیر فرانسه با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه ارتباط برقرار کرده‌اند را رد کرد.
وی به خبرنگاران گفت که تاکنون هیچ پیشنهادی برای مذاکره از سوی طرف اروپایی ارائه نشده است.
پسکوف گفت در عین حال پوتین همیشه برای گفتگو باز است. سخنگوی کرملین در مورد گزارش ها مبنی بر عدم تماس تلفنی شولز و مکرون با پوتین اظهار داشت:
“نه، این درست نیست. در واقع، هم شولتس و هم ماکرون و نمایندگان آنها در مورد اهمیت حفظ گفتگو با روسیه از جمله در بالاترین سطح صحبت کرده اند. ما با این دیدگاه موافق هستیم، اما تاکنون هیچ پیشنهاد مشخصی برای تماس های تلفنی وجود ندارد.” “

کاخ سفید: بایدن ورود اوکراین به ناتو را تسهیل نخواهد کرد

اگرچه کیف امیدوار است که دعوت نامه ای برای پیوستن به بلوک ناتو در نشست ناتو در ویلنیوس در ماه جولای صادر شود، اما بعید است که این اتفاق بیفتد. مرکز مطبوعاتی کاخ سفید امروز اعلام کرد که حداقل ایالات متحده کار را برای پیوستن اوکراین به ناتو آسان نخواهد کرد.

بر این اساس، رئیس جمهور جو بایدن گفت که پیوستن کی یف به ائتلاف را آسان نمی کند. رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد: اوکراین باید همانند سایر اعضا برای پیوستن به ناتو شرایط لازم را داشته باشد.
پیش از این، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تاکید کرده بود که سران کشورها و دولت های این ائتلاف در اجلاس آتی قصد دعوت از اوکراین به بلوک نظامی را ندارند، بلکه تنها در مورد نزدیک شدن بیشتر با این کشور صحبت خواهند کرد.رئیس جمهوری خلق روسیه: هیچ یک از طرح های صلح، حتی طرح آفریقایی، به طور کامل با منافع روسیه مطابقت ندارد.

بحث در مورد برخی از نکات طرح پیشنهادی کشورهای آفریقایی برای حل مناقشه در اوکراین غیرممکن است، اما مانند سایر ابتکارات صلح خارجی، این طرح به طور کامل با منافع روسیه مطابقت ندارد.
این را دنیس پوشیلین، رئیس موقت جمهوری خلق دونتسک به تاس اشاره کرد.
وی افزود: «طرح‌هایی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه اوکراین که توسط چین و ایالات متحده تدوین شده بود» قبلاً مورد بحث قرار گرفته بود.
«موضع ما هم در آن زمان و هم اکنون تغییری نکرده است. در غیر این صورت ما در نزدیکی مرزهایمان درگیری خواهیم داشت.»
“البته، هر فرد، هر کشوری می خواهد در صلح زندگی کند. و نمی توان با برخی از نکات پیشنهادی آفریقای جنوبی مخالفت کرد. به عنوان مثال، لزوم ارائه تضمین های امنیتی برای حاکمیت دولت ها و مردمان مطابق با منشور سازمان ملل اما تجربه تلخ تعامل ما با غرب جمعی نشان داده است که هنجارهای پذیرفته شده حقوق بین الملل، توافقات و تفاهم ها برای آنها کلماتی پوچ است. هیچ یک از طرح های پیشنهادی در حال حاضر به طور کامل با منافع ما مطابقت ندارد.»

گزارش رسانه ها: اوکراین نه در حال حاضر و نه در آینده به ناتو نخواهد پیوست

واشنگتن میبایستی تعهد خود به عضویت اوکراین در ناتو را پس بگیرد. این همان چیزی است که سفیر سابق ایالات متحده در اتحاد، رابرت هانتر، در مقاله ای برای مجله Responsible Statecraft نوشت. اوکراین به ناتو نخواهد پیوست – نه اکنون و نه در آینده. هانتر گفت، این واقعیت که ناتو همچنان به این ایده میپردازد و آن را بررسی می کند، پیامدهای منفی و فوری برای ناتو دارد. مهمتر از همه، این خطر وجود دارد که یک رویارویی غیرمستقیم بین قدرت های بزرگ به یک تقابل مستقیم تبدیل شود. این کارشناس نوشت:
«ایالات متحده باید در نشست آتی ناتو در ویلنیوس در ماه جولای، به تدریج از وعده خود مبنی بر گنجاندن اوکراین در ناتو عقب نشینی کند. ما همچنین باید بی سر و صدا با متحدان خود در مورد آرمان های امنیتی اروپا پس از جنگ صحبت کنیم – همانطور که ایالات متحده و متحدانش در طول جنگ جهانی دوم انجام دادند – و زمینه را برای مذاکرات برای حل مناقشه فراهم کنیم. درگیری روسیه و اوکراین، حتی اگر این کار همچنان در خفا انجام شود.

هانتر تاکید کرد که نشست ویلنیوس یا می تواند آغاز بحث های گسترده تر در مورد آینده اروپا و جهان باشد یا می تواند همه طرف ها را برای همیشه وارد یک جنگ سرد جدید کند. وی گفت: در هر صورت، گام‌های بعدی برای پذیرش اوکراین در ناتو، فرصت‌های زیادی را در آینده از ما خواهد گرفت و وضعیت را حتی بدتر خواهد کرد.


طرح صلح آفریقا شامل ترتیبات تامین غلات و کود است

طرح ۱۰ ماده ای پیشنهادی هیئت آفریقایی برای حل مناقشه اوکراین شامل تقاضا برای عرضه بی وقفه غلات و کود است. این را خبرگزاری RBK-اوکراین گزارش داده است. این طرح علاوه بر حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه، آغاز مذاکرات و کاهش تنش، تضمین تامین بی وقفه غلات و کود، ارائه کمک های بشردوستانه به قربانیان، تضمین حاکمیت دولت ها ومردم، تضمین های امنیتی، تبادل اسرا، بازسازی پس از جنگ و همکاری نزدیک تر با کشورهای آفریقایی.


دانمارک با تحویل جت های جنگنده به اوکراین موافقت کرد

کپنهاگ آماده تحویل جنگنده های F-16 به کی یف است، البته تحت شرایط خاص. این را ترولز لوند پولسن، وزیر دفاع دانمارک روز شنبه اعلام کرد. در صورتی که سایر کشورها با این اقدام موافقت کنند و ایالات متحده نیز آن را تایید کند، این واگذاری انجام خواهد شد.
دانمارک نمی‌تواند به تنهایی جت‌های جنگنده اهدا کند: اگر می‌خواهیم ناوگان جت‌های جنگنده را به اوکراین ارائه و نگهداری کنیم، ائتلافی از کشورها لازم است. ما نیز نمی‌توانیم به تنهایی در مورد آن تصمیم بگیریم، زیرا این امر به تأیید ایالات متحده نیاز دارد، زیرا F-16 یک هواپیمای طراحی شده ایالات متحده است.
پیش از این مشخص شد که دانمارک در آینده نزدیک آموزش خلبانان اوکراینی را برای پرواز و نگهداری از جت های جنگنده F-16 آغاز خواهد کرد.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در تلاش هستند تا به طور غیرقانونی از تاسیسات نظامی روسیه در نیروگاه هسته ای زاپروژیه عکس بگیرند


رئیس جنبش زاپوروژیه “ما با روسیه هستیم” ولادیمیر روگوف به خبرگزاری ریانووستی گفت، در جریان بازدید اخیر هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه اتمی زاپروژیه، بازرسان این سازمان سعی کردند مخفیانه از استحکامات نظامی روسیه عکس بگیرند – و بلافاصله آنها را به بیرون بفرستند.

وی تاکید کرد که این گونه اقدامات هیچ ارتباطی با فعالیت مستقیم بازرسان ندارد. در متن آمده بود:

«در آخرین بازدید رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای، بازرسان همراه وی به هر طریق ممکن تلاش کردند تا تأسیسات دفاعی و پست‌های بازرسی نیروهای مسلح روسیه را شناسایی و عکس‌برداری کنند. بنا به دلایلی که بر ما روشن نیست، بازرسان اصلا نگران وضعیت نیروگاه هسته ای نیستند.
آنها از گلوله باران اوکراین، تلاش برای فرود چتربازان، تخریب نیروگاه برق آبی کاخوفکا توسط تروریست های نیروهای مسلح اوکراین و تخلیه رودخانه دنیپر در نزدیکی نیروگاه خشمگین نیستند. بجای آن، آنها نسبت به وضعیت خط تماس و وضعیت امنیت و حفاظت از نیروگاه هسته ای از نظر اطلاعات خارجی بسیار نگران هستند.»

روگو همچنین گفت که مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌توانستند هیچ یک از فیلم‌های فیلم‌برداری شده را ارسال کنند، زیرا وسیله نقلیه‌ای که آنها با آن سفر می‌کردند یک سیستم سرکوب سیگنال اینترنتی در حال کار بود.
سپس مؤدبانه اما فوری از آنها خواسته شد که همه چیز را حذف کنند.

خرابکاران طرفدار اوکراین تلاش می کنند از حمل و نقل فولاد در روسیه جلوگیری کنند.

به گزارش کانال تلگرام مش، خرابکاران طرفدار اوکراین تلاش کردند تا عرضه فولاد به شرکت فولاد نوولیپتسک را که ۱۷ درصد کل فولاد روسیه را تولید می کند، قطع کنند. برای این کار یک سعی کردند قطار را دچار آتش سوزی کنند. گفته می شود که خرابکاران این کار را برای ایجاد اختلال در حمل و نقل واگن های باری با تجهیزات مهم برای صنعت تسلیحات انجام داده اند. مش می نویسد:

«بر اساس اطلاعات ما، پرسنل امنیتی نظامی اخیرا یک کابینه رله منهدم شده را در ایستگاه Tschugun-2 راه آهن جنوب شرقی کشف کردند – خرابکاران سعی کرده بودند آن را باز کرده و منهدم کنند، اما موفق نشدند. طبق اطلاعات ما، این کابینه رله خاص به طور تصادفی انتخاب نشده است: وظیفه این بود که تردد قطارهای باری حامل محصولات فولادی را مختل کند. چدن، شمش فولاد و سایر لوازم ضروری برای صنایع دفاعی».

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

در ۱۶ ژوئن، نیروهای روسیه با استفاده از تسلیحات با دقت بالا به یکی از مراکز تصمیم گیری نیروهای مسلح اوکراین حمله هوایی و دریایی انجام دادند. هدف از این حمله محقق شده است. تاسیسات مورد نظر منهدم شد.

در طول روز گذشته، نیروهای اوکراینی به تلاش برای انجام عملیات تهاجمی در جهت‌های دونتسک جنوبی، زاپوروژیه و دونتسک ادامه دادند.

در دهانه Vremevsky، سه حمله اوکراین در Novodonezkoye، جمهوری خلق دونتسک، و Levadnoye، منطقه زاپوروژیه دفع شد. تا ۳۰ سرباز اوکراینی کشته شدند و دو تانک و دو نفربر زرهی منهدم شدند.

در جهت زاپوروژیه، نیروهای روسی طی روز گذشته سه حمله اوکراینی را در نزدیکی شربیانکی، مالایا توکماچکا و میرنویه در منطقه زاپوروژیه دفع کردند. علاوه بر این، پنج خودروی زرهی جنگی نیز با گلوله باران پیشروی ذخیره‌گاه‌های اوکراینی در نزدیکی روستای استپووو، در منطقه زاپوروژیه نابود شدند.

مجموع تلفات ارتش اوکراین در این مناطق در طول روز بالغ بر ۲۳۵ سرباز، چهار تانک، دو خودروی جنگی پیاده نظام، ۱۴ خودروی زرهی، یک سامانه توپخانه ام ۷۷۷ و یک هویتزر دی-۲۰ بوده است.

در بخش جلویی دونتسک، هفت حمله اوکراینی در اطراف بلوگروفکا و ورخنکامنکا، جمهوری خلق لوگانسک، و همچنین نووکالینوو، پروومایسکویه و مارجینکا، جمهوری خلق دونتسک، ظرف ۲۴ ساعت دفع شدند. در این نبرد تا ۳۴۰ سرباز اوکراینی کشته شدند و یک خودروی جنگی پیاده نظام، دو خودروی زرهی زرهی، پنج خودرو و دو هویتزر D-30 منهدم شد.

در جهت کوپیانسک، نیروهای اوکراینی در شهرک های سینکوکا، تیمکوکا، کیسلوفکا و برستووئه در منطقه خارکف مورد حمله قرار گرفتند. یک گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی در نزدیکی روستای Novoselovskoye در جمهوری خلق لوگانسک سرکوب شد. بیش از ۴۰ سرباز اوکراینی در طول روز کشته شدند و یک نفربر زرهی، دو خودرو و دو هویتزر D-30 منهدم شدند.

در جبهه کراسنی لیمان، واحدهای اوکراینی در نزدیکی شهرک‌های نوسکویه و چرونایا دیبرووا در جمهوری خلق لوگانسک، یامپولوفکا در جمهوری خلق دونتسک و در منطقه جنگلی سربریانسکویه مورد حمله قرار گرفتند. فعالیت یک گروه خرابکار و شناسایی اوکراینی در نزدیکی شهرک کوزمینو، جمهوری خلق لوهانسک سرکوب شد. در عرض ۲۴ ساعت، تلفات کیف در این قسمت از جبهه به ۵۰ سرباز، یک خودروی رزمی پیاده نظام، دو اسلحه خودکششی گووزدیکا و هویتزرهای D-20 و D-30 بالغ شد.

بیش از ۴۰ سرباز اوکراینی در منطقه خرسون کشته شدند و دو خودرو، یک هویتزر Giaziint-B و دو اسلحه خودکششی Gvozdika منهدم شدند.

جنگنده های نیروی هوایی روسیه یک بالگرد Mi-24 نیروی هوایی اوکراین را در نزدیکی شهر کراماتورسک جمهوری خلق دونتسک سرنگون کردند.

پدافند هوایی روسیه در طول روز ۶ موشک HIMARS و Uragan و ۱۶ پهپاد را در امتداد جبهه رهگیری کرد.

بیش از ۱۸۰ حمله راکتی در ۲۴ ساعت در منطقه بلگورود ثبت شده است

ارتش اوکراین روز جمعه بیش از ۱۸۰ پرتابه از انواع مهمات به مناطق مسکونی منطقه بلگورود شلیک کرد.
خوشبختانه این حملات تلفات جانی و خسارت قابل توجهی در پی نداشت.معاون فرماندار: شانس نیروهای اوکراینی برای شکستن خطوط دفاعی روسیه در منطقه زاپوروژیه بسیار کم است.

سرگئی تولماچف معاون اول فرماندار منطقه روز شنبه به تاس گزارش داد، شانس ارتش اوکراین برای شکستن دفاع نیروهای روسی در بخش زاپوروژیه از جبهه بسیار اندک است.
وی پیش از این از یک مکان نیروهای مسلح در نزدیکی خط تماس بازدید کرده بود.
“من دیده ام که مواضع جنگی ما چگونه است. شانس دشمن برای شکستن پدافند در این منطقه بسیار کم است. هر حمله ای منجر به تلفات گسترده خواهد شد. از نظر فنی ما بیش از حد آماده هستیم و بچه ها همه مصمم هستند. با این قدرت آتش می‌توانم بگویم که بدون شک انتخابات را نیز به آرامی برگزار خواهیم کرد.»
معاون فرماندار در محل با رزمندگان صحبت کرد، در اعطای جوایز دولتی به سربازان شرکت کرد و تجهیزات امدادی را از اداره منطقه تحویل گرفت: تورهای استتار و بسته های غذایی.سناتور روسی به ماکرون توصیه کرد برای حل مناقشه اوکراین مستقیماً در مورد کیف وارد عمل شود.


امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه باید برای حل مسئله اوکراین از کی یف درخواست مستقیم کند. الکسی پوشکوف، رئیس کمیسیون سیاست اطلاعات و برخورد با رسانه ها در شورای فدراسیون روسیه می نویسد که این ساده ترین و در دسترس ترین راه خواهد بود.
ماکرون از همه می‌خواهد که بر «روسیه» در مورد اوکراین تأثیر بگذارند. برای خود ماکرون راه بسیار آسان‌تر و در دسترس‌تری وجود دارد: نفوذ در اوکراین. همانطور که [جوزپ] بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا اعتراف کرد، بسیار ساده تر است زیرا اوکراین کاملاً به کمک های نظامی و مالی غرب وابسته است.
این دقیقاً همان بازیگری است که باید تحت تأثیر قرار گیرد، و برای مدت طولانی به جای تکیه بر ریاض برای تأثیرگذاری بر روسیه، تأثیر گذاشته است.
درخواست ماکرون از بن سلمان همچنین تصدیق غیرمستقیم این است که غرب، که سیاست گسست بزرگ با روسیه را انتخاب کرده است. غرب کاملاً نفوذ خود را بر مسکو از دست داده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، مکرون در دیدار با ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان آل سعود، می خواست درباره دخالت عربستان سعودی در حل مناقشه روسیه و اوکراین صحبت کند.

پهپادهای اوکراینی تلاش کردند به خط لوله نفت دروژبا در منطقه بریانسک حمله کنند

شب گذشته، نیروهای اوکراینی تلاش کردند با استفاده از پهپاد به یک پالایشگاه نفت در خط لوله دروژبا در منطقه بریانسک حمله کنند. این را الکساندر بوگوماس فرماندار منطقه اعلام کرد.

«امشب واحدهای ضد هوایی نیروهای مسلح روسیه حمله نیروهای اوکراینی به ایستگاه پالایشگاه نفت دروژبا در منطقه نووزیبکوفسکی را دفع کردند. به لطف حرفه ای بودن ارتش ما، سیستم های ضد هوایی سه هواپیمای بدون سرنشین را منهدم کردند.” “

خط لوله نفت دروژبا از آلمتیفسک سرچشمه می گیرد و نفت اتحادیه اروپا را تامین می کند. از منطقه بریانسک می گذرد و سپس به دو بخش تقسیم می شود: بخش شمالی از بلاروس به لهستان می رود و بخش جنوبی از طریق خاک اوکراین به مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک می رسد.

پسکوف: هر چه برد تسلیحات اوکراینی بیشتر باشد، منطقه امنیتی باید بزرگتر شود.

اندازه «منطقه حائل» در اوکراین به برد تسلیحات اوکراینی بستگی دارد که قلمرو روسیه باید از آن محافظت شود.
این را دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه به تاس گفت. این خبرگزاری از او پرسید که آیا مرزهای احتمالی چنین منطقه ای قبلاً مشخص شده است؟ پسکوف پاسخ داد:
«نه، بستگی به نوع سلاح‌هایی دارد که اوکراین دارد.»
هدف اصلی روشن است: «این که آنها نتوانند با سلاح هایی که از غربی ها می گیرند به مردم روسیه و قلمرو این کشور آسیب برسانند.»
پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا مهلتی وجود دارد که پس از آن ایجاد چنین “منطقه ایمن” آغاز شود، پسکوف پاسخ داد که این روند در واقع “به مدت یک سال و نیم” در جریان بوده است.
در ۱۳ ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشستی با خبرنگاران نظامی گفت که در صورت ادامه گلوله باران مناطق روسیه، فدراسیون روسیه ممکن است ایجاد یک “منطقه حائل” در خاک اوکراین را بررسی کند.


نیروهای روسیه تلاش‌های سربازان اوکراینی را برای تجدید قوا در دو جهت خنثی کردند


نیروی هوایی و توپخانه گروه مرکزی نیروهای مسلح روسیه تلاش سه تیپ ارتش اوکراین را برای تجدید قوا در مسیرهای سواتوفسک و کراسنی لیمان خنثی کردند. این توسط الکساندر ساوچوک، رئیس مرکز مطبوعاتی این گروه گزارش شده است.

به گفته ساوچوک، گروه او به انجام حملات موشکی و بمب‌گذاری به پست‌های فرماندهی و کنترل اوکراین، نقاط استقرار موقت، و مناطقی که نیروهای اوکراینی سربازان و قدرت آتش خود را در آنجا متمرکز می‌کردند، ادامه داد.

سخنگوی ارتش افزود که واحدهای توپخانه گروه مرکزی به چهار نقطه در مناطق ترنوف، تورسکویه، یامپولوفکا و در منطقه جنگلی سربریانسکویه حمله کردند. اوکراین قبلاً تجهیزات جنگی را در آنجا انباشته کرده بود.

لاوروف: روسیه حتی قوی تر از گذشته از بحران اوکراین بیرون خواهد آمد


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه از طریق آسوشیتدپرس
بحران اوکراین مرحله مهمی در شکل گیری جهان چندقطبی جدید خواهد بود و روسیه قوی تر از آن بیرون خواهد آمد. این را سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شرکت روسی اسنانیژ در حاشیه مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ اعلام کرد.

“وضعیت در اوکراین فقط یک اپیزود است. یک موقعیت بزرگ، جدی، شاید حتی تعیین کننده، اما هنوز بخشی از روند تشکیل یک جهان چند قطبی است. من مطمئن هستم که روسیه حتی قوی تر از این وضعیت خارج خواهد شد.”

در این راستا، دیپلمات ارشد روسیه ادعا و یادآوری کرد که چگونه روسیه از جنگ های قبلی – تحت رهبری الکساندر نوسکی، در طول جنگ میهنی ۱۸۱۲ و جنگ بزرگ میهنی بیرون آمد.
«این پیروزی‌ها به روسیه قدرت و اعتماد به نفس و انرژی برای همه روس‌ها و مردم ما داد. برای اینکه کشورشان بهتر شود، فرزندان خود را با سنت‌های ما آموزش دهند تا بچه‌ها تاریخ و والدینشان و همه اجدادی که ما را خلق کرده‌اند بدانند. کشور محترم است.»


نیروهای روسی دو اسلحه خودکششی و یک هویتزر متعلق به نیروهای اوکراینی را در منطقه خرسون منهدم کردند.

واحدهای سربازان دنیپر دو اسلحه خودکششی Gvozdika اوکراینی را در نزدیکی خرسون و یک هویتزر Msta-B را در جهت کاخوفکا در بخش خرسون منهدم کردند. این را نماینده امنیت ویژه منطقه روز شنبه اعلام کرد.
همچنین گفته می‌شود که یک سایت خمپاره‌ای اوکراینی در نزدیکی کاخوفکا و موقعیت یک واحد اوکراینی در منطقه جزیره‌ای منطقه چرسون نیز تخریب شده است.

نیروهای روسیه تلاش‌های سربازان اوکراینی را برای تجدید قوا در دو جهت خنثی کردند

نیروی هوایی و توپخانه گروه مرکزی نیروهای مسلح روسیه تلاش سه تیپ ارتش اوکراین را برای تجدید قوا در مسیرهای سواتوفسک و کراسنی لیمان خنثی کردند. این توسط الکساندر ساوچوک، رئیس مرکز مطبوعاتی این گروه گزارش شده است.

به گفته ساوچوک، گروه او به حملات راکتی و بمب‌گذاری به پست‌های فرماندهی و کنترل اوکراین، نقاط استقرار موقت و مناطقی که نیروهای اوکراینی در آنجا نیروها و قدرت آتش خود را متمرکز می‌کردند، ادامه داد.

سخنگوی ارتش افزود که واحدهای توپخانه گروه مرکزی به چهار نقطه در مناطق ترنوف، تورسکویه، یامپولوفکا و در منطقه جنگلی سربریانسکویه حمله کردند. اوکراین قبلاً تجهیزات جنگی را در آنجا انباشته کرده بود.

زلنسکی حاضر به مذاکره با روسیه نیست

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در جریان سفر سران کشورهای آفریقایی به کی‌یف گفت که تا زمانی که نیروهای روسیه در مناطق مورد ادعای اوکراین حضور دارند، اوکراین از هرگونه مذاکره با روسیه خودداری کرد.
او طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این فقط تلاشی برای توقف درگیری است، در حالی که کی یف خواهان “صلح واقعی” و خروج نیروهای روسیه است.

زلنسکی همچنین مدعی شد که هیچ منطقی پشت برنامه‌های مهمانان آفریقایی خود برای سفر به روسیه در ۱۷ ژوئن نمی‌بیند. او گفت:
«این تصمیم آنهاست و معلوم نیست چقدر منطقی است.»
به عنوان بخشی از ابتکار صلح سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، وی و سران کشورهای مصر، سنگال، کومور و زامبیا از اوکراین و روسیه بازدید می کنند.

مقامات محلی دونتسک گزارش دادند که نیروهای اوکراینی بمباران دونتسک را از سر گرفته اند

نیروهای اوکراینی پس از وقفه ای نزدیک به ۱۰ ساعت، بمباران دونتسک را از سر گرفتند. این از اطلاعات نمایندگی دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی در مورد مسائل مربوط به جنایات جنگی مرتکب شده توسط اوکراین بدست آمده است.گزارش رسانه ها: گفته می شود که نیروهای زیرزمینی طرفدار روسیه در نیکولایف در انهدام ۸۲ خودروی متعلق به نیروهای مسلح اوکراین نقش داشته اند.

رسانه های روسی ادعا میکنند، بر اساس سیگنال های دریافتی از نیروهای زیرزمینی حامی روسیه در نیکولایف، ارتش روسیه بیش از 80 واحد تجهیزات نظامی متعلق به ارتش اوکراین را منهدم کرد. این چیزی است که سرگئی لبدف، هماهنگ کننده جنبشی که با مقامات کیف مخالف است، به ریانووستی گفت.
“شب ۹ ژوئن یک قطار با ۸۱ قطعه تجهیزات نظامی منهدم شد. اطلاعات مربوط به قطار از نیکولایف بود، مشاهده شد، افراد منتظر ورود آن بودند ولی منهدم شد.” اکنون کیف وسایل نقلیه را از طریق اودسا جابجا می کند.
به گفته لبدف، ساکنان نیکولایف گزارش می دهند که کارخانه زرهی این شهر همچنان به بازسازی تانک های لئوپارد با زره های فعال ادامه می دهد و آنها در حال اعزام به جبهه هستند. بنابر ادعای این گروه، عکس و فیلم نمی تواند توسط جنبش زیرزمینی ارائه شود زیرا تمام تجهیزات در شب هنگام خاموش شدن چراغ های خیابان و به دلیل افزایش امنیت در هنگام بارگیری انجام می شوند.

شویگو دستور افزایش تولید تانک ها و سیستم های پرتاب موشک چندگانه را افزایش داد

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در جریان بازرسی از یک شرکت صنایع دفاعی در منطقه امسک به رعایت دقیق جدول زمانی قراردادهای دفاعی دولتی اشاره کرد.
وی همچنین دستور افزایش تولید تانک‌ها و سامانه‌های پرتاب موشک چندگانه را برای استفاده در عملیات ویژه داد. این را وزارت دفاع روسیه گزارش داده است.

این وزارتخانه تاکید کرد که شویگو توجه ویژه ای به بهبود حفاظت از خدمه خودروهای جنگی داشته است.نیروی هوایی روسیه از سه جهت به تأسیسات ارتش اوکراین حمله کرد

نیروهای هوایی روسیه مواضع و انباشت تجهیزات نیروهای اوکراینی را در سه جهت مورد هدف قرار دادند.
این را وادیم آستافیف، رئیس مرکز مطبوعاتی این گروه بیان کرد.

«نیروهای هوایی دست به حملات موشکی و بمباران مواضع دشمن و مرکز انباشت سلاح و تجهیزات نظامی در جهت‌های سولدار-آرتموفسک، الکساندرو-کالینوو و آودیوکا زد».

به گفته وی، توپخانه این گروه یک اسلحه خودکششی اوکراینی گووزدیکا را در نزدیکی سوانوفکا و مواضع خمپاره اوکراینی را در نزدیکی پردتچینو و مارجینکا منهدم کرد. آستافیف افزود که تلاش‌های تهاجمی گروه‌های مهاجم اوکراینی در شهرک‌های رازدولوفکا، وسلویه، یاکولفکا، برخوفکا و یاگودنویه دفع شد.

مذاکره با کشورهای ناتو بر سر کنترل تسلیحات اتمی: پوتین می گوید “لعنت به آن”

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با بیانیه هایی در مورد کنترل تسلیحات هسته ای، سر و صدایی در مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ به پا کرد. پوتین روز جمعه در جریان حضور در کلانشهر دریای بالتیک روسیه گفت: «ما بیشتر از کشورهای ناتو چنین تسلیحاتی داریم.» پوتین ادامه داد: «آنها این را می‌دانند و به ما فشار می‌آورند تا مذاکرات درباره کاهش‌ها را آغاز کنیم» و سپس افزود: «لعنت به آن، می‌دانی که مردم ما دراینباره اینجوری حرف میزنند».

کمی بعد، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین مجبور شد اظهارات پوتین را برای خبرنگاران توضیح دهد – و آنها را در چشم انداز قرار دهد. او اطمینان داد: «روسیه آماده انجام مذاکرات است.»

روسیه تحت تأثیر جنگ خود علیه اوکراین، آخرین توافق بزرگ در مورد کنترل تسلیحات هسته‌ای را اعلام کرد: معاهده «شروع جدید» با ایالات متحده، که در آغاز سال در برابر اعتراض‌های بین‌المللی به حالت تعلیق در خواهد آمد. این امر زرادخانه های هسته ای هر دو کشور را محدود می کند و بازرسی ها را تنظیم می کند. سپس، در اوایل ژوئن، دولت آمریکا به روسیه و چین پیشنهاد کرد که مذاکرات کنترل تسلیحات هسته‌ای را «بدون پیش‌شرط» انجام دهند. به جای اینکه منتظر بماند تا تمام اختلافات دوجانبه حل و فصل شود، واشنگتن اعلام کرد که آماده است گفتگوها را آغاز کند تا درگیری جدیدی ایجاد نشود.
آمریکا قبل از روسیه در زمان ترامپ اعلام کرده بود که این مذاکرات را به حالت تعلیق درخواهد آورد، با آمدن بایدن وضعیت دولت آمریکا در این باره مبهم باقی ماند.

پوتین: روسیه اولین کلاهک هسته ای را به بلاروس فرستاده است
روسیه اولین کلاهک های هسته ای خود را در کشور همسایه بلاروس مستقر می کند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور روز جمعه در این باره خبر داد.

دیمیترو کولبا: حمله روسیه به کیف پیامی به آفریقا است
نیروهای روسیه در جریان سفر یک هیئت آفریقایی به کی یف در روز جمعه برای پیشبرد مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه، موشک هایی را به منطقه کیف شلیک کردند.
وزیر امور خارجه اوکراین، دیمیترو کولبا، این پیام را به آفریقا توصیف کرد: روسیه خواهان جنگ بیشتر است نه صلح. حمله به کی یف بزرگترین حمله در هفته های اخیر بود.

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین در تلگرام حمله روسیه به کیف را تایید کرد. پوتین می‌خواست نشان دهد که آمادگی نادیده گرفتن امنیت سران کشورهای خارجی را دارد: او واقعاً به این خرفها اهمیتی نمی‌دهد زیرا کاملاً احساس بی خبالی می‌کند.