آخرین ایستگاه رئیسی کوبا بود.

Photo: Estudios Revolución

آخرین ایستگاه رئیسی کوبا بود.

رئیسی رئیس جمهور ایران به سفر خود به آمریکای لاتین پایان داد.

نوشته رودی کورز
آمریکا ۲۱

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه در هاوانا سفر خود به کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا را به پایان رساند.

هدف از سفرهای رئیسی با همراهی هیاتی بلندپایه “تقویت همکاری های سیاسی، اقتصادی و علمی در راستای سیاست خارجی دولتش” بود. رئیس جمهور ایران در افتتاحیه مجمع تجاری کوبایی و ایران در هاوانا تاکید کرد که همکاری در زمینه های بیوتکنولوژی، تولید انرژی، معدن و تبادل فناوری ایده خوبی است.
به گفته رئیسی، ساخت مشترک واکسن کووید ۱۹ نماد همکاری ایران و کوبا است.
در این دیدار با میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، چندین قرارداد و یادداشت تفاهم از جمله برنامه همکاری جامع، توافقنامه گمرکی و دیگری در مورد آموزش پرسنل برای مقامات گمرکی دو کشور به امضا رسید.
رئیسی در بازدید مشترک از مرکز ژنتیک و بیوتکنولوژی از فعالیت دانشمندان کوبایی در زمینه بیوتکنولوژی مطلع شد.
رئیس جمهور ایران در جریان اقامت در نیکاراگوئه مورد استقبال دانیل اورتگا رئیس جمهور این کشور قرار گرفت. سه اعلامیه قصد امضا شد: در کمیسیون مشترک دولتی برای همکاری‌های اقتصادی و تجاری، مبادلات علمی و فنی بین دو کشور، همکاری در زمینه‌های حقوقی و قضایی و تامین دارو، تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی.

رئیسی پیش از سفر به نیکاراگوئه با نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا دیدار کرده بود.
در این چارچوب این دیدار، ۲۵ قرارداد همکاری به ویژه در زمینه همکاری در زمینه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، دامپروری، حمل‌ونقل دریایی، بیمه، پتروشیمی، معدن، پزشکی و نوآوری‌های فناوری امضا شد.
ونزوئلا و ایران دارای روابط نزدیک سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک هستند که با افزایش مداخلات واشنگتن و اعمال تحریم ها علیه هر دو کشور تقویت شده است.

در جریان سفر به ونزوئلا، رئیسی همچنین در مورد تحریم های آمریکا علیه هر چهار کشور اظهار نظر کرد. او در مصاحبه ای با کانال تلویزیونی تله سور امریکای لاتین گفت که ایالات متحده اقدامات تنبیهی را برای کشورهایی که با سیاست های آن موافق نیستند، اعمال می کند و او این را به جنگی بین اراده افرادی که برای استقلال خود تلاش می کند و به وسیله یک سیستم هژمونیک که می خواهد آنها را سرکوب کند تشبیه کرد.
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه سفر رئیس جمهور ایران به ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه را محکوم کرد.
وی این سفر را بی ثبات کننده و مغایر با منافع منطقه توصیف کرد.
به گفته کربی، ایران به دلیل “حمایت از تروریسم”، برنامه هسته ای و نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده و سایر کشورها تحریم شده است.


Photo: Estudios Revolución


دیدار ژنرال رائول کاسترو روز با رئیس جمهور ایران

گرانما: گفتگوهای دو جانبه در فضای دوستی و احترام متقابل صورت گرفت که نمونه ای از روابطی است که دو کشور بیش از ۴۰ سال است آن را حفظ کرده اند.

رهبر انقلاب کوبا، ژنرال ارتش رائول کاسترو روز، روز پنجشنبه با رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی، که در حال سفر رسمی به کوبا بود، ملاقات کرد.این گفتگوها در فضای دوستی و احترام صورت گرفت که نمونه ای از روابطی است که هر دو کشور بیش از ۴۰ سال است آن را حفظ کرده اند.
ژنرال ارتش از دولت ایران به خاطر حمایتش در مبارزه کوبا علیه محاصره ناعادلانه اقتصادی، تجاری و مالی اعمال شده توسط ایالات متحده در بزرگترین جزیره آنتیل تشکر کرد و تاکید کرد که هر دو کشور توانسته اند از استقلال و حاکمیت خود دفاع کنند.
این تبادل صمیمانه بر تمایل کوبا و ایران برای ادامه تقویت روابط دوستی و همکاری و همچنین گفتگوهای سیاسی در سطح بالا تاکید کرد.

دیدار دیاز-کانل با رئیس جمهور ایران

به گزارش گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا، میگل دیاز کانل برمودز، رئیس جمهور کوبا، دیروز با همتای ایرانی خود، سید ابراهیم رئیسی که برای یک سفر رسمی به کشور کارائیب آمده بود، دیدار کرد.
قبل از این نشست، هر دو رئیس جمهور از مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی بازدید کردند، جایی که رئیسی در مورد کار دانشمندان کوبایی، پیشرفت جزیره در بیوتکنولوژی و همچنین پتانسیل توسعه متقابل در آن بخش آشنا شد.

رئیس دولت ایران روز پنجشنبه در نشست تجاری ایران و کوبا که در این پایتخت برگزار شد، سخنرانی کوتاهی داشت و در آن بر تصمیم کشورش برای ادامه همکاری با کوبا در چندین زمینه مورد علاقه مشترک، از جمله فناوری و زمینه علمی
پیش از این نشست، هر دو رهبر از مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی بازدید کردند، جایی که رئیسی در مورد کار دانشمندان کوبایی، پیشرفت جزیره در بیوتکنولوژی و همچنین پتانسیل توسعه متقابل در این بخش مطلع شد.

رئیسی روز قبل به منظور تقویت همکاری های سیاسی، اقتصادی و علمی در راستای سیاست خارجی دولتش در رأس هیاتی بلندپایه در سفر به آمریکای لاتین سومین و آخرین مقصد سفر خود به جزیره وارد شد.