روابط راهبردی با فلسطین!

روابط راهبردی با فلسطین!

چین و فلسطین روابط خود را به یک مشارکت استراتژیک گسترش می دهند
ترجمه مجله هفته
‌در جریان سفر محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین به پکن، چین از “مشارکت استراتژیک” با تشکیلات خودگردان فلسطین خبر داد. فلسطین از اصل چین واحد حمایت می کند و مداخله خارجی در امور داخلی چین از جمله هنگ کنگ و سین کیانگ را محکوم می کند.

چین و فلسطین روز چهارشنبه با حضور شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین، روابط دوجانبه خود را به یک مشارکت استراتژیک ارتقا دادند.
شی تاکید کرد که چین و فلسطین دوستان خوب و شرکای خوبی هستند که به یکدیگر اعتماد دارند و از یکدیگر حمایت می کنند. شی گفت که چین یکی از اولین کشورهایی بوده است که سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) و کشور فلسطین را به رسمیت شناخته است و همواره قاطعانه از آرمان عادلانه مردم فلسطین برای احیای حقوق ملی مشروع آنها حمایت کرده است. رئیس جمهور چین مشارکت راهبردی با فلسطین را «نقطه عطف مهمی در تاریخ روابط دوجانبه» خواند.

در کنار دیگر موارد، چین به چنین مشارکت هایی در خاورمیانه متکی است تا موقعیت دیپلماتیک خود را تقویت کند و شرکت های بزرگ چینی را در مذاکرات قراردادهای زیرساختی تحت “ابتکار کمربند و جاده” تقویت کند. عباس روز چهارشنبه گفت که دولتش مشتاقانه منتظر تقویت همکاری با چین تحت ابتکار عمل و تامین سرمایه گذاری است.

پس از اینکه چین ایران و عربستان سعودی را به پای میز مذاکره آورد، پکن همچنان نقش میانجی را در منطقه بازی می کند و اکنون نیز از راه حل دو کشوری برای درگیری بین اسرائیل و فلسطین دفاع می کند.

نقش چین و تلاش های میانجیگری در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا یک نظرسنجی اخیر نشان داد که ۸۰ درصد فلسطینی ها از پیشنهاد چین برای میانجیگری در درگیری فلسطین و اسرائیل استقبال می کنند، در حالی که ایالات متحده به عنوان گزینه کمتر ترجیح داده می شود.

روزنامه چینی گلوبال تایمز گزارش داد.«فلسطین به اصل چین واحد پایبند است و از تمام تلاش های دولت چین برای دستیابی به اتحاد ملی حمایت می کند. و مداخله خارجی در امور داخلی چین، از جمله مسائل مربوط به هنگ کنگ و سین کیانگ را محکوم می کند.» در عین حال، چین به دنبال روابط نزدیک با اسرائیل به منظور گسترش بیشتر حضور دیپلماتیک خود و دسترسی به فناوری پیشرفته است.

1 Comment

 1. چین در پشتیبانی از فلسطین بسیار حقیقی تر و استوارتر از روسیه است .(زنده باد)
  دلیل بزرگ این موضوع به نفوذ گسترده یهودیان المانی هلندی است که با روی کارامدن رومانوفها و کاترین کبیر به روسیه و اوکراین امروزی آورده و اسکان داده شدند .
  این مهاجرین مترصد و متشکل همه تاریخ و سیستم سیاسی اقتصادی روسیه پس از ورود خود تا به امروز را تحت نفوذ کامل خود دراورده و تقریبا تمام مجراهای اقتصادی و سیاسی در کنترل خود دارند .
  انان پاشنه اشیل تمامیت ارضی روسیه بوده و هستند و انقلاب نارنجی اوکراین اخرین هدیه خاندان پادشاهی هلندی نارنجی به تاریخ و مردم روسیه است .
  چین چنین مشکل ساختاری و تشکیلاتی ندارد و به همین دلیل از موضع گیریهای حقیقی درباره جنایات اسراییل و پشتیبانی از فلسطینیان پروایی ندارد .
  و به بیان دیگر سیستم تشکیلاتی و ایدیولوژیک چین هزاران برابر قویتر و اصیل تر از روسیه رومانوف زده است .

Comments are closed.