لوکاشنکو: در صورت تجاوز به بلاروس، من در استفاده از سلاح های هسته ای تردید نمی کنم.

لوکاشنکو: در صورت تجاوز به بلاروس، من در استفاده از سلاح های هسته ای تردید نمی کنم.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس قول داد در صورت تجاوز به کشورش در استفاده از سلاح هسته ای تردید نکند. وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که هرگز در مورد استفاده از این نوع سلاح تصمیم گیری نکند.

به گزارش بلتا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس گفته است که در صورت تجاوز به کشورش، هیچ تردیدی در توسل به سلاح هسته ای نخواهد داشت. وی در این خصوص تاکید کرد:
«خدای نکند که روزی مجبور شوم در مورد استفاده از این سلاح ها تصمیم بگیرم.»
سپس از او پرسیده شد که آیا استقرار سلاح های هسته ای روسیه در بلاروس مربوط به نشست آینده ناتو در ویلنیوس در ۱۱-۱۲ ژوئیه است، زیرا بلاروس با لیتوانی در شمال غربی مرز مشترک دارد و آیا این میتواند تلاش برای اخاذی هسته ای باشد.
به گفته لوکاشنکو، روسیه سود و هدفی ندارد و استقرار تسلیحات هسته ای در این جمهوری خواسته اوست. او توضیح داد:
“ابتدا از پوتین پرسیدم. سپس با حالتی دوستانه و تاکیدی پرسیدم: فعلاً این سلاح های تاکتیکی را به من پس بدهید، نه سلاح های هسته ای استراتژیک. همین برای من کافی است.”
در ۲۵ مارس، پوتین برنامه های خود را برای استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی روسیه در بلاروس اعلام کرد و مسکو ساخت یک انبار برای این سلاح ها در بلاروس را تا ۱ ژوئیه اعلام کرد. بعدا رئیس جمهور مشخص کرد که تاسیسات سلاح های هسته ای باید تا ۷ و ۸ ژوئیه مستقر شوند.
رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که مسکو کنترل تسلیحات هسته ای را به مینسک واگذار نخواهد کرد، بلکه آنها را صرفا در خاک این کشور قرار خواهد داد.
سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز خاطرنشان کرد که مسکو تسلیحات هسته ای غیراستراتژیک روسیه مستقر در بلاروس را کنترل می کند و در مورد استفاده از آنها تصمیم می گیرد.
وزارت دفاع روسیه تصمیم برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس را با استناد به امتناع ایالات متحده از خروج تسلیحات اتمی آمریکایی از خاک اروپا و تهدید ناتو علیه روسیه و بلاروس توجیه کرد.
جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا، این تصمیم را “تشدید غیرمسئولانه” اوضاع توصیف کرد که امنیت اروپا را تهدید می کند و موجب تحریم‌های بیشتر میشود.