تهدید به نسل کشی

تهدید به نسل کشی
هند: ملی گرایان هندو حاکم همچنان به درگیری در ایالت مانیپور دامن می زنند.
نخست وزیر مودی سکوت کرده است

توسط سیلوا لیبرهر و باکتی جی، بمبئی
یونجه ولت
ترجمه مجله هفته

خشونت در مانیپور، ایالتی در شمال شرقی هند ادامه دارد و وضعیت جنگ داخلی بین دو گروه جمعیتی، میتی و کوکی، حاکم است. این خشونت ها عمدتا توسط سازمان های میتی که نزدیک به حزب حاکم ناسیونالیست هندو (BJP) هستند و همچنان با سخنان نفرت انگیز خود به درگیری ادامه می دهند، انجام می شود.
شورش ها از سوم ماه مه اغاز شد و تاکنون جان بیش از ۱۰۰ نفر را گرفته است که بیشتر آنها در چند روز اول بوده اند. بیش از ۳۵ هزار نفر عمدتا به مناطق همسایه یا اردوگاههای پناهندگان ارتش گریخته اند. در بیش از ۴۰۰۰ مورد اتش سوزی، روستاها و کلیساها به آتش کشیده شده‌اند. دولت دسترسی به اینترنت را به حالت تعلیق درآورده است.

مانیپور به یک ایالت تقسیم شده تبدیل شده است. میتی‌های عمدتاً هندو، که اکثریت جمعیت را تشکیل می‌دهند و از نظر سیاسی و اقتصادی نیز مسلط هستند، در دره‌ها و در پایتخت ایمفال زندگی می‌کنند. در این مناطق حملات زیادی توسط میتی‌ها به محله های کوکی صورت گرفت. کوکی ها عمدتاً مسیحی یک جامعه قبیله ای به اصطلاح ثبت شده هستند، آنها در مناطق تپه ای زندگی می کنند. حملاتی از سوی آنان هم به خانواده های میتی صورت گرفت، اما حملات سازماندهی شده به روستاهای کوکی نیز صورت گرفت.
“جوامع قبیله ای ثبت شده” یک اصطلاح اداری است که به جمعیتی گفته میشود که به عنوان “بومی” شناخته میشود. بر اساس قانون اساسی، آنها حمایت، برنامه های یارانه دولتی و در برخی موارد خودگردانی مستقل در شمال شرقی هند را دریافت می کنند. در مانیپور، این به ویژه به این معنی است که کوکی ها مجاز به مالکیت زمین در تپه ها هستند، در حالی که میتی ها از این امر محروم هستند. خشونت زمانی آغاز شد که یک دادگاه در مانیپور حکم داد که میای ها نیز مجازند به عنوانی “جامعه قبیله ای ثبت شده” اعلام شوند. کوکی ها می ترسند که بیشتر به حاشیه رانده شوند.

اکثر قربانیان متعلق به قوم کوکی هستند که شرایط نابرابر در این درگیری را نشان می دهد. اتهامی که به پلیس وارد میشود، بسیار سنگین است. اکثریت افسران ارشد پلیس متعلق به گروه میتی هستند. حتی خود افسران پلیس، در میان شاهدان متعدد، این سوء ظن را به روزنامه اینترنتی Scroll.in تأیید کردند.

اکثر قربانیان متعلق به گروه قومی کوکی هستند که شرایط نابرابر در این درگیری را نشان می دهد. به ویژه این اتهام جدی است که پلیس در هنگام حمله به کوکی ها بی عملی میکند. اکثر افسران ارشد پلیس متعلق به گروه میتی هستند. در مصاحبه ای با روزنامه انلاین Scroll.in، افسران پلیس خود این سوء ظن را تایید کردند.

از زمان آغاز درگیری بیش از ۴۰۰۰ قطعه سلاح به سرقت رفته است که عمدتاً از انبارهای پلیس بوده است. این در مورد تفنگ های تهاجمی، نارنجک ها و بمب های خمپاره و همچنین مهمات است. یک مقام ارشد دولتی به روزنامه هندو گفت که بیشتر سلاح ها به گروه های متعلق به همان گروه قومی که مقامات مستقر در اردوگاه ها هستند داده شده است. اگرچه سیاستمداران بلندپایه مانند آمیت شاه، وزیر کشور، که به مانیپور سفر کرده بود، خواستار بازگشت این سلاح ها شدند، تنها کمتر از ۲۰ درصد از آنها به منطقه بازگردانده شدند.

کوکی هایی که مورد حمله قرار گرفتند به طور مکرر به ویژه در مورد یک گروه مشخص گزارش می دهند: مردانی با تی شرت های مشکی که به گروه “آرامبای تنگگل”، یک سازمان مسلح میتی تعلق دارند. توسط لاشمبا سانجامبو که دارای عنوان سلطنتی مانیپور است، تأسیس شد. او همچنین نماینده مانیپور در مجلس علیای هند برای حزب راست افراطی بی جی پی است که هم بر مانیپور و هم بر کل هند حکومت می کند. مشخص نیست که چه نوع ارتباطی بین سازمان های افراطی میتی و بی جی پی وجود دارد – اما در وجود این ارتباط شکی نیست.
لفاظی های این سازمان های میتی به طور فزاینده ای تهاجمی می شود. پراموت سینگ، رئیس سازمان مایتای لایپوون، هفته گذشته در مصاحبه ای با پورتال The Wire، کوکی ها را یک مشت “تجاوزگر” خواند و آشکارا تهدید کرد که آنها “نابود خواهند شد”.
نگران کننده است که دولت فدرال در دهلی نو، علیرغم شرایط و چنین تهدیدهایی، برای محافظت از مردم بسیار کم کاری می کند. بیرن سینگ، وزیر ارشد BJP مانیپور، توسط متعصبان میتی پرستش می شود. او خود کوکی ها را “تروریست” توصیف می کند که می خواستند “مانیپور” را نابود کنند. نارندرا مودی، نخست وزیر فعلی هند از BJP در مورد این تشدید این وضعیت وخیم سکوت کرده است.