اخبار جنگ اوکراین – ۱۴ ژوئن

پوتین در مورد رابطه آمریکا و اروپا لطیف تعریف کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه در نشستی با خبرنگاران منطقه جنگی در کرملین درباره اتحادیه اروپا و کیف و روابط آنها با آمریکا یک لطیفه تعریف کرد.

پیش از این یک روزنامه نگار سوالی مطرح کرده بود، این خبرنگار پرسید که آیا اتحادیه اروپا و آمریکا رویکردهای متفاوتی به ویژه منافع خود را در رابطه با حل جنگ اوکراین دنبال می کنند.

پوتین با این فرضیه مخالفت کرد. ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا شریک همدیگر نیستند، بلکه رابطه ارباب و رعیتی دارند، بنابراین اتحادیه اروپا دیدگاه نمی تواند دیدگاه خود را نمایندگی کند..
او روابط اتحادیه اروپا و آمریکا را با یک لطیفه معروف تعریف کرد: “قانون شماره یک: آمریکا همیشه حق دارد. قانون شماره دو: اگر آمریکا اشتباه کند، باید قانون شماره یک به طور خودکار اجرا می شود.
” اتفاقاً همین امر در مورد کیف و منافع فرضی اوکراین نیز صدق می کند. اگر قانون شماره دو در اوکراین ثابت شود، قانون شماره یک بلافاصله در مورد آنها نیز اعمال می شود، زیرا منافع ادعایی اوکراین در واقع منافع ایالات متحده است.
در مورد خود جنگ اوکراین هم، به گفته پوتین، آتش این جنگ توسط منابع تسلیحاتی غرب روشن نگه داشته می‌شود و در حالیکه آن را میتوان فردا هم به پایان رساند، اما هدف این نبود.
ما هرگز [مذاکرات] را رد نمی کنیم، من این را هزاران بار گفته ام. ما از مذاکره امتناع نمی کنیم اگر بتواند به راه حلی مسالمت آمیز منجر شود.
اگر آنها واقعاً می خواهند که درگیری امروز از طریق مذاکره خاتمه یابد، تنها کاری که باید انجام دهند این است که تصمیم بگیرند که تحویل سلاح و تجهیزات را متوقف کنند – همین. خود اوکراین چیزی تولید نمی کند.
«فردا آنها می خواهند نه تنها به صورت رسمی، بلکه به طور اساسی مذاکره کنند و به ما اولتیماتوم نمی دهند، بلکه به آنچه که در استانبول توافق شده است، باز می گردند.»

نیروهای اوکراینی حتی یک قدم در منطقه زاپوروژیه پیشروی نکردند

یوگنی بالیتسکی، سرپرست فرمانداری منطقه زاپوروژیه به خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد، نیروهای مسلح اوکراین حتی در منطقه به اصطلاح خاکستری نتوانسته اند حتی یک قدم در حمله خود در منطقه زاپوروژیه پیشروی کنند.
به گفته بالیتسکی، در حال حاضر جنگ برای روستایی که در مرز منطقه زاپوروژیه و جمهوری خلق دونتسک (DPR) قرار دارد در جریان است.
این مسئول گفت که استحکامات بسیار جدی در خط مقدم ایجاد شده است.
به گفته بالیتسکی ۲۰ موشک ضد تانک کورنت نیز به دستور مستقیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دریافت شد. سامانه های راداری از نوع Soopark (باغ‌وحش) برای ردیابی آتش توپخانه دشمن نیز تحویل داده شد.
زمانی مناطق موسوم به مناطق امنیتی خاکستری توسط توافقات مینسک تعریف شده بود. این مناطق مرزی بین نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و ارتش اوکراین بود. از این رو استقرار نیروها در شهرهای محلی نقض توافقات بین المللی تلقی می شد.


دبیرکل ناتو: منتظر اطلاعاتی از کی یف در مورد ابعاد نابودی تسلیحات غربی در جبهه هستیم.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، تلفات تجهیزات غربی توسط نیروهای اوکراینی را تایید کرده و اعلام کرده است که این ائتلاف منتظر اطلاعات در مورد این موضوع از سوی الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در ۱۵ ژوئن است.

«ما گزارشی از رزنیکوف و ژنرال هایی که در جلسه شرکت خواهند کرد دریافت خواهیم کرد. […] امیدوارم بتوانیم تصویر واضح تری از وضعیت میدان نبرد روی میز داشته باشیم.»
“وقتی چنین حمله بزرگی آغاز شود […] البته تلفاتی نیز وجود خواهد داشت. این در مورد تجهیزات نظامی ناتو نیز صدق می کند.”
پولیتیکو قبلاً به نقل از مقامات واشنگتن گفته بود که حمایت بیشتر از کی یف به موفقیت در ضد حمله بستگی دارد.


گزارش رسانه ها: تلاش های ناتو برای تبدیل آفریقا به روسیه شکست خورده است

پورتال خبری آفریقای جنوبی ایندیپندنت آنلاین (IOL) می نویسد که «با آفریقا مدت هاست که به عنوان یک پیاده در جنگ هایی که توسط دیگران آغاز می شود رفتار می شود و اغلب مجبور شده است از یکی از طرفین حمایت کند. با این حال، آفریقا موضع بی طرفانه ای را در قبال درگیری اوکراین انتخاب کرده است که به مذاق کشورهای ناتو به رهبری ایالات متحده خوش نیامده. تلاش‌های ناموفق ناتو برای وادار کردن آفریقا به شرکت در کارزار ضد روسیه به‌شدت شکست خورده است.»

جهان اکنون “شاهد بیداری مجدد” آفریقا است، نقش آن اهمیت بیشتری پیدا می کند و نمونه ای از این ماموریت حفظ صلح است که توسط اتحادیه آفریقا در چارچوب درگیری اوکراین به اجرا درآمد.

رئیس جمهوری خلق دونتسک: پاکسازی مین در آرتیوموفسک به دلیل گلوله باران مداوم امکان پذیر نیست

شهر آرتموفسک (باخموت) مدام توسط ارتش اوکراین گلوله باران می شود، به طوری که حتی امکان مین زدایی کامل نیز وجود ندارد. این را رئیس فعلی جمهوری خلق دونتسک دنیس پوشیلین، در حاشیه مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ بیان کرد. خبرگزاری تاس به نقل از او نوشت:
با وجود این، مراکز کمکی برای مناطق آزاد شده در آنجا ایجاد شده است، آنها در حال انجام کارهای مقدماتی هستند تا به محض عقب نشینی دشمن بتوانند فعالیت کامل خود را آغاز کنند.


وزارت دفاع هلند: خلبانان اوکراینی در اروپای شرقی در حال آموزش نحوه استفاده از جنگنده‌های F-16 هستند.

هلند و تعدادی از کشورهای اروپایی در تلاش هستند تا آموزش خلبانان اوکراینی را در اسرع وقت با هواپیماهای جنگنده F-16 آغاز کنند. این را خبرگزاری تاس با اشاره به بیانیه وزارت دفاع هلند گزارش داده است. بنابراین مرکز آموزشی در یکی از کشورهای اروپای شرقی راه اندازی خواهد شد.
هلند همراه با دانمارک و با حمایت ایالات متحده تلاش های اروپایی را در رابطه با برنامه آموزشی مربوطه هماهنگ کرد. این بیانیه ادامه داد که روی محتوای آن در حال حاضر با مشورت بلژیک ، لوکزامبورگ ، انگلستان ، اما همچنین با نمایندگان صنایع کار می شود.

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه از تلاش های ناموفق ارتش اوکراین برای پیشروی در جمهوری خلق دونتسک، جنوب دونتسک و در منطقه زاپوروژیه طی سه روز گذشته خبر داده است. 

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی آژانس، گفت که از 4 ژوئن تاکنون حدود 7500 نظامی اوکراینی تنها در خط تماس کشته یا زخمی شده اند. 

کوناشنکوف تلفات پرسنل دشمن را در بخش جبهه جنوب دونتسک و در منطقه زاپروژیه در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۸۰۰ پرسنل ارتش تخمین زد. دشمن 20 تانک، چهار وسیله نقلیه جنگی پیاده نظام، 15 وسیله نقلیه زرهی، دو توپ M777 امریکایی، دو خمپاره انداز D-30 و Msta-B و یک راکت انداز چندگانه گراد را از دست داد. در نزدیکی شهرک نووااندریفکا، ارتش روسیه یک انبار مهمات اوکراینی را نیز مورد اصابت قرار داد.

در بخش دونتسک جبهه، دو حمله دشمن با موفقیت دفع شد. دو خودروی زرهی، هفت خودروی نظامی و دو خمپاره انداز D-20 نیروهای مسلح اوکراین از کار افتادند. در 24 ساعت گذشته بیش از 205 سرباز اوکراینی در این بخش از جبهه کشته شده اند. علاوه بر این، دو انبار مهمات اوکراینی در انجا نابود شد.

سخنگوی ارتش روسیه همچنین گفت که سه گروه شناسایی و خرابکاران اوکراینی در بخش کوپیانسک در جبهه از کار انداخته شده‌اند. 

تا 30 سرباز اوکراینی در آنجا کشته شدند. در 24 ساعت گذشته، دشمن یک خودروی زرهی، دو خودروی نظامی و دو دستگاه هویتزر خودکششی M109 پالادین و کراب را از دست داده است. 

به گفته کوناشنکوف، ارتش روسیه یک گروه شناسایی و خرابکاری اوکراینی را در جبهه کراسنی لیمان شناسایی کرد. سخنگوی ارتش روسیه تلفات اخیر پرسنل ارتش اوکراین را تا 60 سرباز اعلام کرد. 

گفته می شود که یک خودروی جنگی پیاده نظام، دو پیک آپ، یک اسلحه خودکششی گووزدیکا، یک هویتزر D-20 و یک راکت انداز چندگانه Grad از کار افتاده است. 

به گفته کوناشنکوف، اوکراین 50 پرسنل ارتش، 9 خودروی نظامی و یک اسلحه خودکششی آکاسیا را در جبهه کرسون از دست داد. 

روسیه از حملات دقیق موفقیت آمیز به انبار ذخایر نظامی اوکراینی و مزدوران خارجی خبر می دهد


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خود از حملات با دقت بالا به مکان‌هایی که ذخایر نیروهای مسلح اوکراین و مزدوران خارجی هستند، گزارش داد.
علاوه بر این، چندین انبار حاوی مهمات و سلاح های ساخت خارجی با موشک های دوربرد هوایی و دریایی نیز منهدم شدند.
کوناشنکوف تاکید کرد که همه اهداف مورد اصابت قرار گرفته اند.
سخنگوی ارتش روسیه همچنین از حملات موفقیت آمیز به 107 واحد توپخانه و 137 مکان با تجهیزات و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین خبر داد.
یک رادار شناسایی و تعیین هدف P-18 در شهر زاپوروژیه مورد اصابت قرار گرفت.
به گفته کوناشنکوف، پدافند ضد هوایی روسیه در 24 ساعت گذشته دو موشک کروز طوفان سایه و چهار موشک HIMARS را رهگیری کرده است. همچنین 20 پهپاد اوکراینی نیز منهدم شد.
به گفته وزارت دفاع در مسکو، از زمان اغاز عملیات ویژه در 24 فوریه 2022، اوکراین در مجموع 442 هواپیما، 238 هلیکوپتر، 4605 هواپیمای بدون سرنشین، 426 مجتمع موشکی ضد هوایی، 9982 تانک و سایر وسایل نقلیه زرهی، 1124 راکت انداز متعدد و 5111 توپ و خمپاره را از دست داده است.

لوکاشنکو: ما به این جنگ در اوکراین پایان خواهیم داد


الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در تلویزیون روسیه ابراز اطمینان کرد که درگیری در اوکراین به زودی پایان خواهد یافت. ما به این جنگ در اوکراین پایان خواهیم داد. فعلا شرایط خوبی برای این کار وجود دارد.
لوکاشنکو افزود: اگر کشورهای غربی از مرزهای خاصی عبور کنند، “برای آنها بسیار دردناک خواهد بود.” وی همچنین خاطرنشان کرد که ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه هرگز از مینسک برای شرکت در عملیات نظامی درخواستی نکرده است.

وی افزود: با این حال، در صورت تجاوز از سوی کیف، بلاروس قدرت کافی برای نشان دادن واکنش را خواهد داشت.


فرماندار منطقه بلگورود از حملات مداوم اوکراین خبر می دهد


فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه، ویاچسلاو گلادکوف، از حملات متعدد اوکراین به شهرهای نزدیک مرز گزارش داد. شهرک‌ها در چهار ناحیه مورد حمله قرار گرفتند: بلگورود، والویکی، گریوورون و شبکینو. این سیاستمدار از تلفات یا مجروحان خبر نداد.

به گفته گلادکوف، پهپادهای اوکراینی دست کم دو شهرک را مورد حماه راکت های خود قرار دادند. به گفته آنها، حدود ۷۰ گلوله توپ به خاک منطقه شلیک شده است. تعداد زیادی از حملات خمپاره ای و توپخانه ای در نواحی گرایورون و شبکینو شمارش شد. در آنجا پدافند هوایی روسیه روز سه شنبه در مجموع سه پهپاد دشمن را سرنگون کرد.



سربازان اوکراینی یک کارخانه تقطیر الکل در منطقه مرزی کورسک روسیه را گلوله باران کردند.

رومن استاروویت، فرماندار منطقه کورسک روسیه در تلگرام نوشت که ارتش اوکراین صبح چهارشنبه چندین شهر روسیه را در امتداد مرز گلوله باران کرد. شهرک های Korowyakovka و Popowo-Leschatschi تحت تاثیر این گلوله باران‌ها قرار گرفتند. فرماندار از خسارت یا تلفات جانی در آنجا خبر نداد. یک کارخانه تقطیر الکل در حمله اوکراین به شهرک Tjotkino آسیب دید. چندین خط تولید در آنجا تخریب شد.

گزارش رسانه ها: مزدوران گرجستانی نیروهای اوکراینی ویلاهای گران قیمت را در خرسون اشغال کردند.

خبرگزاری ریانووستی با اشاره به یک افسر مجری قانون روسیه گزارش داد، گروهی از مزدوران متعلق به “لژیون قفقاز” دو عمارت گران قیمت را در محله ای مجلل خرسون اشغال کرده اند. وی به نقل از منابع خود در ارتش اوکراین اظهار داشت:
“در ۳۰ مه، گروهی از مزدوران لژیون قفقاز به همراه سربازان نیروهای مسلح اوکراین در یک خانه خصوصی اسغال کردند. خانه در یک شهرک از ما بهترون واقع شده است و اطراف آن توسط خانه های شخصی محافظت میشود.”
مزدوران گرجی، از جمله فرمانده لژیون قفقاز، لادو گامساخوردیا، در طبقه اول و دوم خانه زندگی می کردند. ظاهراً اتاق های کار در زیرزمین قرار دارد.
به گفته این مقام مجری قانون روسیه، اشغال این خانه ممکن است با کمک مشاور فرمانده لژیون قفقاز مسئول فعالیت های اطلاعاتی – الکسی والنتینوویچ لیوبینسکی انجام شده باشد.
گفته می شود که او قبلاً در منطقه همسایه زاپوروژیه مرتکب جنایاتی شده بود، زمانی که در اواخر سال ۲۰۲۲ همراه با جنگجویان لژیون مذکور در اشغال خانه های شخصی که آنها می گویند متعلق به ساکنان طرفدار روسیه در منطقه است، دست داشتند.
بر اساس اطلاعاتی که سرویس‌های امنیتی روسیه از منابعی در خرسون دریافت کرده‌اند، گفته می‌شود که جنگنده‌های لژیون قفقاز همچنین چندین خانه‌ شخصی را در چندین خیابان خرسون اشغال کرده‌اند.


نمایندگان مقامات روسیه از زاپوروژیه: کیف به دلیل شرایط نامساعد جوی عملیات تهاجمی را متوقف می کند.

ولادیمیر روگوف رهبر جنبش “ما با روسیه هستیم” در تلگرام می نویسد که نیروهای اوکراینی فعالیت های تهاجمی خود را در خط تماس در منطقه زاپوروژیه کاهش داده اند.

او دلیل آن را بارش شدید باران در بخش‌های Wassiljewka، Orechow، Guljaipole و Pologi می‌داند. ارتش اوکراین در حال حاضر خطوط دفاعی روسیه را به شدت گلوله باران می کند.
در همان زمان، روگوف گزارش می دهد که دشمن در بخش اورخوف جبهه به طور قابل توجهی ابزار جنگ الکترونیک خود را فعال کرده است.
اوکراین در تلاش است تا ارتباطات را مختل کند و هواپیماهای بدون سرنشین ما را تحت کنترل درآورد.

مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه، غرب را به نابودی کابل های زیردریایی تهدید کرد.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه دو پست جدید در تلگرام منتشر کرد که آنها را “افکار صبح بخیر” نام نهاده است.
در اولین مورد، او به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اشاره کرد که روز سه شنبه پیشنهاد ایجاد یک منطقه “تمیز” غیرنظامی در اوکراین را داد.
به گفته مدودف، این منطقه باید در امتداد مرز لووف قرار گیرد، زیرا غرب به دولت در کیف سلاح هایی با بردهای روزافزون ارائه می دهد. (یعنی کل اوکراین!!)
او مدعی شد این تنها راهی است که می توان از امنیت روسیه حفاظت کرد.
در تز دوم، مدودف غرب را تهدید کرد که روسیه به کابل های زیردریایی حمله خواهد کرد. رئیس جمهور سابق نوشت:
«اکنون ثابت شده که کشورهای غربی در انفجار خطوط لوله نورد استریم همدست هستند، هیچ محدودیتی، حتی اخلاقی، برای خودداری از تخریب کابل‌های ارتباطی دشمنانمان که در بستر دریا مدفون شده‌اند، باقی نمی‌ماند.” مدودف در جنگ اوکراین مانند بسیاری از سیاستمداران اوکراینی یک نقش جنجالی را به عهده گرفته و به انتشار پست های تحریک کننده اما بی پشتوانه شدیدا ناسیونالیستی میپردازد.



گزارش رسانه ها: نیروهای اوکراینی در حال آماده سازی اقدامات تحریک آمیز پرچم دروغین در جبهه خرسون هستند.

نیروهای مسلح اوکراین ۷۰۰ یونیفورم سرویس های امنیتی روسیه تهیه کرده و ظاهراً در حال آماده سازی اقدامات تحریک آمیز پرچم دروغین در جبهه خرسون هستند.

این خبر را خبرگزاری تاس با استناد به یک نماینده سرویس امنیتی روسیه روز چهارشنبه گزارش داد. این منبع توضیح داد:
«نیروهای اوکراینی از طریق شرکت های تجاری از سرویس های امنیتی روسیه یونیفورم خریدند!!!.»
بر اساس اطلاعات موجود باتوجه به خرید ۷۰۰ یونیفورم برای جبهه خرسون، باید به زودی منتظر اقدامات تحریک آمیز علیه ارتش روسیه باشیم.
وی خاطرنشان کرد که کیف می‌تواند ویدیوهای جعلی از انهدام یک واحد روسی یا دستگیری تعداد زیادی از سربازان روسی و همچنین تیراندازی ادعایی به غیرنظامیان توسط ارتش روسیه یا توسط تشکل های روسیه تولید کند، رز جمله حملات تروریستی توسط سربازان اوکراینی با لباس روسی.
این مقام امنیتی افزود که می توان داستان های زیادی اختراع کرد تا “روسیه را شیطان جلوه دهد و وحشت و بدگمانی را در میان مردم برانگیزد”.


پس از گلوله باران در منطقه بلگورود: ضدحمله نظامی روسیه به مواضع اوکراین

وزارت دفاع روسیه ویدئویی را در تلگرام منتشر کرده است که نشان می‌دهد یگان‌های توپخانه روسیه به مواضع اوکراین حمله می‌کنند که منطقه مرزی بلگورود روسیه را گلوله‌بار می‌کنند. این ویدئو نشان می دهد که هویتزرهای Msta-B و D-30 مستقر شده اند.

به گفته وزارت دفاع، عملیات حفاظت از مرزهای دولتی روسیه به صورت شبانه روزی انجام می شود. به محض شناسایی اهداف دشمن، آنها به آنها حمله می کنند و اسلحه ها و خمپاره های دشمن را نابود می کنند.

تانک آلمانی با “نماد نازی” در میدان نبرد در اوکراین مشاهده شد.

کانال های تلگرامی اوکراین ویدئویی از تانک لئوپارد 2A6 در زاپوروژیه منتشر کردند. این تانک حامل یک موشک کروز آلمانی است. تا کنون، این ویدئو به طور رسمی تایید نشده است.

یک ویدئوی تایید نشده در فضای مجازی منتشر شده است که ادعا می‌کند یک تانک لئوپارد آلمانی با علامت نازی‌ها را نشان می‌دهد که توسط نیروهای اوکراینی در درگیری با روسیه استفاده می‌شود. این کلیپ کوتاه روز دوشنبه توسط چندین حساب کاربری طرفدار اوکراین منتشر شد. با توجه به توضیحات، تانک ساخت آلمان را می توان در جایی در منطقه زاپوراژیا، بخش سابق مورد مناقشه اوکراین، در حال عمل مشاهده کرد.
این ویدئو نشان می‌دهد که تانک چندین گلوله در یک جهت شلیک می‌کند، دود در افق بلند می‌شود و به عقب می‌چرخد. اپراتورهای تانک ظاهراً آن را با نقاشی “صلیب ورماخت” روی برجک اصلاح کردند. نسخه های مختلفی از این نماد بین اواسط دهه ۱۹۳۰ تا پایان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای مسلح آلمان مورد استفاده قرار گرفت. پس از شکست نازی ها، این نشان به تدریج حذف شد و ارتش فدرال امروز از صلیب آهنی شکل جایگزین برای علامت گذاری سلاح های خود استفاده می کند.

به گفته مسکو و چندین رسانه غربی، اوکراین هفته گذشته، علیرغم اینکه نیروهایش با مقاومت قابل توجهی مواجه شدند، ضد حمله خود را علیه نیروهای روسیه آغاز کرد.

به گفته ارتش روسیه، تعدادی از تانک‌ها و نفربرهای زرهی که از غرب تامین می‌شد، قبلاً منهدم شده‌اند که به قصد ایجاد برتری نظامی به ارسال شده بودند. به گفته وزارت دفاع روسیه، کیف تنها در روز شنبه، چهار تانک لئوپارد را در میان ده‌ها خودروی نظامی از دست داد.

دونتسک از ۳۰ حمله اوکراینی ظرف ۲۴ ساعت گذشته گزارش می دهد


مقامات دونتسک ۳۰ حمله توسط نیروهای اوکراینی را در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل ۱۶۸ پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از پرتابه های کالیبر ۱۵۵ و ۱۵۲ میلی متری استفاده کرد. هفت شهر، از جمله پایتخت منطقه، دونتسک، زیر آتش توپخانه اوکراین قرار گرفتند.

سه غیرنظامی ساکن اوروشانویه در حملات بین نیمه شب روز 13 ژوئن تا نیمه شب صبح روز ۱۴ ژوئن (به وقت محلی) زخمی شدند. خسارت به اهداف زیرساختی و غیرنظامی در ۲۴ ساعت گذشته گزارش نشده است.

یک روز قبل، مقامات دونتسک ۲۳ حمله از اوکراین را گزارش کردند. در این حملات یکی از ساکنان دونتسک کشته شد. شش غیرنظامی دیگر از جمله یک نوزاد زخمی شدند.


هشدار حمله هوایی در اوکراین – انفجار و آتش سوزی در اودسا

در طول شب، مقامات اوکراین چندین بار هشدار حمله هوایی صادر کردند. مناطق سوومی، خارکف، دنپروپتروفسک و نیکولایف تحت تأثیراین حملات قرار گرفتند. رسانه های محلی از انفجارهایی در خارکف و در بخش تحت کنترل اوکراین در استان زاپوروژیه خبر دادند.

یک انبار در شهر اودسا در دریای سیاه مورد حمله قرار گرفت. پس از این حملات روسیه آتش سوزی هایی رخ داد. رسانه های اوکراینی از کشته و زخمی شدن غیرنظامیان خبر دادند. عکس هایی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که ساختمان های آسیب دیده را نشان می دهد.