مانور آمریکا روی اتهام همکاری چین و کوبا

بلینکن بار دیگر ادعا کرد که چین ایستگاه های شنود را در کوبا مستقر کرده است.

اخیرا اتهامات جاسوسی ایالات متحده علیه چین باعث ایجاد تنش روابط بین دو کشور شده است.


آمریکا اتهامات جاسوسی اخیر خود علیه چین را تکرار کرده است. در حال حاضر لیست مسائل بحث برانگیز بین دو کشور در حال گسترش است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در واشنگتن گفت که چین مدتی است که از کوبا که فاصله بسیار کمی با آمریکا دارد برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کند. این سخنان را در پاسخ به گزارش های وال استریت ژورنال بیان کرد.

این اتهامات بار دیگر در دوران حساسی مطرح میشود: بر اساس گزارش های تایید نشده چندین رسانه امریکایی، بلینکن می خواهد تا چند روز دیگر به چین سفر کند. وزیر امور خارجه آمریکا هنوز در مورد برنامه های احتمالی سفر اظهار نظر نکرده است. بلینکن ماهها پیش قصد سفر به چین را داشت، اما این سفر را در آخرین لحظه در اوایل فوریه به دلیل اتهامات جاسوسی علیه چین از طریق یک بالن هواشناسی لغو شد.
بلینکن گفت که زمانی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در اوایل سال ۲۰۲۱ به قدرت رسید، دولت در مورد تلاش های چین در سراسر جهان برای گسترش پایگاه لجستیکی با هدف جمع آوری اطلاعات برای اهداف نظامی اطلاع داشت. او گفت: “آنها در حال بررسی تعدادی از مکان ها در سراسر جهان برای این گسترش، از جمله امکانات جمع آوری اطلاعات در کوبا بودند.” بر اساس اطلاعات ایالات متحده، چین در سال ۲۰۱۹ تاسیسات اطلاعاتی خود را در کوبا ارتقا داد.
دولت بایدن به این نتیجه رسیده است که علیرغم برخی تلاش های دولت قبلی، اقدامات کافی برای مقابله با تلاش های پکن اتفاق نیفتاده است. بنابراین بایدن دستور “رویکرد مستقیم تر” را صادر کرده است. از آن زمان، ما این رویکرد را عمدا بی سر و صدا اجرا کرده ایم، اما در برآورد نتایج این تحقیقات. بلینکن تاکید کرد که نمیتواند وارد جزئیات شود.
دولت ایالات متحده با دولت هایی که میزبان ایستگاه های شنود چینی در کشور خودشان هستند در تماس است. «کارشناسان ما بر این باورند که تلاشهای دیپلماتیک ما تلاشهای جمهوری خلق چین را کند کرده است.» دولت آمریکا همچنان به نظارت بر وضعیت ادامه می دهد و اقداماتی را برای مقابله با اقدامات پکن انجام می دهد.
اتهامات جاسوسی: آمریکا با کوبا در تماس است
جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه در کاخ سفید گفت که دولت آمریکا نگرانی های خود را در مورد این موضوع به کوبا ابراز کرده است. این که چین در کوبا و کل نیمکره غربی در تلاش برای کسب اطلاعات است مرحله‌ی جدیدی برای ما نیست. با این حال، دولت آمریکا اطمینان دارد که می تواند از اسرار ملی خود در مقابل این تلاشها محافظت کند.
کربی از از نشت اطلاعات مرحله به مرحله ای و محدود در مورد این موضوع دفاع کرد. اطلاعات در این مورد انقدر حساس است که دولت نمی تواند در مورد جزئیات آن اظهار نظر بیشتری کند. “و حتی در حال حاضر، محدودیتی برای آنچه که ما می توانیم در مورد دانش ما از این فعالیت ها بگوییم وجود دارد.” او گفت: “ما به همان اندازه که میتوانستیم و مجاز بودیم درباره این اطلاعات اطلاع رسانی کرده ایم” او با اشاره به منابعی که این اخبار را علنی کردند گفت : “این شرم اور است که کسی فکر می کند که این نوع اطلاعات را میتوان به اطلاع عموم مردم رساند.”
روابط آمریکا و چین در بحران
کربی گفت که سیاست ارتباطی دولت آمریکا هیچ ارتباطی با برنامه های احتمالی سفر بلینکن ندارد. وی در پاسخ به این سوال که آیا گزارش اخیر می تواند بر سفر احتمالی وزیر تاثیر بگذارد، گفت که انتظار ندارد. تنها وزارت خارجه می تواند در این باره اظهار نظر کند.
این وزارتخانه تاکنون در مورد گزارش های چندین رسانه آمریکایی مبنی بر اینکه بلینکن می خواهد سفر خود به چین را در هفته آینده در پیش گیرد، سکوت کرده است. این وزارتخانه تاکنون گفته است: “ما فعلا هیچ سفری را برنامه ریزی نکرده‌ایم.”
روابط بین آمریکا و چین بر سر یک سری مسائل بحث برانگیز دچار تنش شده است. این شامل حمایت چین از جنگ روسیه در اوکراین، تهدیدات پکن علیه تایوان و جنگ تجاری بین دو کشور است.