سفر رئیسی به ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا.

سفر رئیسی به ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا.

ونزوئلا و ایران توافقنامه های جدیدی در زمینه های استراتژیک امضا کردند.

ترجمه مجله هفته

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز دوشنبه برای یک سفر رسمی وارد ونزوئلا شد. این کشور اولین مقصد این سیاستمدار ایرانی در سفر پنج روزه اش است او بعدا به نیکاراگوئه و سپس از کوبا سوسیالیستی دیدار خواهد کرد.

تهران خواهان تقویت همکاری خود با آمریکای لاتین است.

ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و نیکلاس مادورو همتای ونزوئلای‌اش روز دوشنبه در کاراکاس توافق‌نامه‌های دوجانبه جدیدی در زمینه همکاری در زمینه‌های استراتژیک امضا کردند.

این مراسم در کاخ میرآفلورس در مرکز کاراکاس پایتخت ونزوئلا پس از مذاکره دو سیاستمدار با یکدیگر پشت درهای بسته برگزار شد.
مادورو بعداً در تلویزیون گفت که ونزوئلا در حال نزدیک شدن به ایران است و آماده است تا با هم در ساختن نظم و دنیای جدید همکاری کرده و به پیش برود. رئیس جمهور ونزوئلا تاکید کرد که ایران به عنوان “یکی از قدرت های نوظهور دنیای جدید« نقش برجسته ای ایفا کرده است. ما در این سفر تاریخی ۲۵ قرارداد امضا کردیم. در حال حاضر در مورد توافقنامه های سرمایه گذاری جدید در حال مذاکره هستیم. پیشرفت علمی و فناوری که ایران با تلاش و همت خود به دست آورده است قابل تحسین است.»
مادورو گفت که دو کشور قراردادی را برای ایجاد یک شرکت کشتیرانی برای تقویت تجارت دوجانبه امضا کرده اند. ایران و ونزوئلا در سمت درست و عادلانه تاریخ ایستاده‌اندند. ما با هم شکست ناپذیر خواهیم بود.
رئیس جمهور ایران در این سفر از سوی مادورو نشان درجه یک آزادیخواهان ونزوئلا را دریافت کرد. (کشتار ۶۷ سلام می رساند!)
رئیسی تصریح کرد: رابطه تهران و کاراکاس یک رابطه استراتژیک است.
این دو کشور آرزوی آزادی و استقلال دارند و با سیستم کنونی سلطه چند دولت خاص در جهان مخالف‌اند.
کاراکاس اولین مقصد بلندپایه ترین سیاستمدار ایران در طول سفر پنج روزه اش بود. در روزهای آینده، رئیس جمهور ایران همچنین از نیکاراگوئه و کوبا برای دیدار با رؤسای جمهور دانیل اورتگا و میگوئل دیاز-کانل و همچنین امضای چندین توافقنامه بازدید خواهد کرد.
رئیسی پیش از سفر خود در تهران اعلام کرده بود که ایران با سه کشور آمریکای لاتین در بسیاری از مواضع‌شان احساس اشتراک میکند. این در مورد مقاومت در برابر سیستم هژمونی تک قطبی هم صدق میکند.
رئیس جمهور ایران از همکاری کشورهای متحد در زمینه های انرژی، دفاع، علم، فناوری، پزشکی، اقتصاد و سیاست بین الملل قدردانی کرد.
رئیسی یک سال پیش از مادورو در کاخ سعدآباد تهران پذیرایی کرده بود.
در ژوئن ۲۰۲۲، روسای جمهور توافقنامه همکاری استراتژیک دوجانبه ۲۰ ساله ای را امضا کردند. حوزه های نفت، کشاورزی، گردشگری، فناوری، صنعت، علم و فرهنگ در این سند برجسته شده است.
ونزوئلا از زمانی به یکی از مهم ترین متحدان ایران در آمریکای لاتین تبدیل شده مورد تحریم های غیر انسانی و غیر قانونی امپریالیسم آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

برای مثال، در اکتبر ۲۰۲۲، رهبران کاراکاس و تهران توافق کردند که مجتمع پتروشیمی ال پالیتو در نزدیکی پایتخت والنسیا در ایالت کارابوبو ونزوئلا را به طور مشترک تعمیر و راه اندازی کنند.