اخبار جنگ اوکراین – ۱۳ ژوئن

پوتین: کیف بیش از ۱۶۰ تانک و ۳۶۰ خودروی زرهی را در ضد حمله خود از دست داد.

به خبرگزاری روسی تاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با خبرنگاران منطقه جنگی روسیه اعلام کرد که ضد حمله نیروهای مسلح اوکراین ناموفق بوده و ارتش اوکراین متحمل خسارات سنگینی شده است. به طور کلمه به کلمه پوتین می گوید:
«دشمن در هیچ بخشی از جبهه موفق نشده است، خسارات زیادی دیده است.»
پوتین همچنین گفت که اوکراین در جریان ضد حمله خود بیش از ۱۶۰ تانک و ۳۶۰ خودروی زرهی از انواع مختلف را از دست داد. پوتین افزود:
«و این چیزی است که ما می بینیم. همچنین تلفاتی وجود دارد که ما آنها را نمی بینیم، که ناشی از سلاح های دقیق دوربرد روی انبوه پرسنل و تجهیزات آنها. طبق برآورد من، این حدود ۲۵ یا حتی ۳۰ درصد از تسلیحات جنگی است که از خارج تامین می شود.»
رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که در دفع ضد حمله اوکراین، روسیه ۵۴ تانک را از دست داد که برخی از آنها قابل تعمیر و بازیابی هستند.

پوتین: عملیات ویژه روسیه خود واکنشی به عبور از خطوط قرمز است

به گزارش ریانووستی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه گفت که عملیات ویژه روسیه خود واکنشی به عبور از خطوط قرمز است.

«آیا انجام عملیات ویژه خود واکنشی به عبور از آن خطوط نیست؟ این مهمترین چیز است. ما بارها گفته ایم:
این کار را نکنید، آن کار را نکنید، بیا آن کار را انجام دهیم، ما آماده مذاکره هستیم. بالاخره آنها ما را مجبور کردند که برای پایان دادن به جنگی که در سال ۲۰۱۴ شروع کردند از ابزارهای مسلحانه استفاده کنیم.»

پوتین همچنین تاکید کرد که حملات به کل سیستم انرژی اوکراین و همچنین تخریب مقر سرویس اطلاعات نظامی اوکراین نیز پاسخی به عبور از این خطوط قرمز است.

رئیس دولت روسیه افزود که نیروهای روسی به هدف قرار دادن خاک اوکراین ادامه خواهند داد. پوتین درباره حملات اوکراین به اهداف غیرنظامی روسیه گفت:

«ما کاری را که این احمق ها انجام می دهند را انجام نخواهیم داد: آنها به اهداف غیرنظامی و مناطق مسکونی حمله میکنند. البته ما این کار را نخواهیم کرد.»

تقاضای پوتین از اوکراینی هایی که می خواهند در یک کشور مستقل زندگی کنند،

ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه در دیدار با خبرنگاران منطقه جنگی روسیه گفت که اوکراینی هایی که می خواهند در یک کشور مستقل زندگی کنند می توانند این کار را انجام دهند، اما نباید تهدیدی برای روسیه باشند. ریا نووستی از پوتین نقل قول می کند:

«اگر کسی در اوکراین می خواهد احساس اوکراینی بودن کند و در یک کشور مستقل زندگی کند، ایرادش چیست. هر کاری میخوای بکن باید به خواسته آنها احترام بذاری اما آنها نباید هیچ خطری برای ما ندارد.»

قدیروف: واحدهای چچنی با خرابکاران در منطقه مرزی بلگورود مبارزه خواهند کرد.

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن در تلگرام اعلام کرد، چریک‌های چچنی از گردان احمد غربی وزارت دفاع روسیه در فعالیت هایی برای جلوگیری از اقدامات خرابکارانه اوکراین در مناطق مرزی از جمله منطقه بلگورود شرکت خواهند کرد.
به گفته وی، شبه نظامیان چچن در تماس نزدیک و همکاری با سایر واحدهای روسی عمل خواهند کرد.
آدام دلیمخانف، معاون دوما از چچن، به نمایندگی از قدیروف با فرماندار منطقه بلگورود، ویاچسلاو گلادکوف، و همچنین با نمایندگان وزارت دفاع روسیه و اداره محلی گارد ملی روسیه دیدار و درباره این موضوع گفتگو کرد.

پیستوریوس ولی دفاع آلمان فدرال: نمی‌توان هر تانکی را که ارسال کرده‌ایم جایگزین کنیم.

در برنامه زنده فرستنده آر تی ال و در پس زمینه گزارش های اخیر از تانک های نابود شده لئوپارد ۲ در اوکراین، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان (سوسیال دمکرات) امیدهای اوکراین را برای جایگزینی آنها را آشکارا کاهش داد:
«ما نمی توانیم هر تانکی را که اکنون از کار می افتد جایگزین کنیم.«
او اعلام کرد که المان به تامین تانک های لئوپارد ۱ آ۵ که از ماه ژوئیه به بعد تعمیر شده اند ادامه خواهد داد. و تا پایان سال، بیش از ۱۰۰ عدد آماده ارسال خواهد بود»
در حالی که وزیر دفاع از تایید صحت تصاویری که ادعا می شود لئوپاردهای نابود شده توسط روسیه را نشان می دهد، خودداری کرد، او اذعان کرد: «متاسفانه این بخشی از ماهیت جنگ است، سلاحها نابود میشوند، تانکها نابود میشوند و مردم کشته میشوند.»

گزارش خط مقدم وزارت دفاع روسیه: چندین تلاش نظامیان اوکراینی برای حمله خنثی شد.

بر اساس گزارش خط مقدم روزانه وزارت دفاع روسیه، نیروهای هوایی و فضایی روسیه سه شنبه شب به انبار ذخایر اوکراینی و انبار مهمات و سلاح های خارجی ارسالی به اوکراین حمله کردند. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت امور خارجه، خاطرنشان کرد که در این حملات از سلاح های دوربرد و بسیار دقیق استفاده شده است. همه اهداف مورد نظر هم مورد اصابت قرار گرفتند.
علاوه بر این، در روز گذشته نیروهای مسلح اوکراین تلاش های بیشتری برای پیشروی در بخش جنوبی دونتسک در جبهه و نزدیک شهر آرتموفسک انجام دادند. نیروهای اوکراینی در مجموع شش بار در نزدیکی سه روستا مرز جمهوری خلق دونتسک حمله کردند. آنها متحمل تلفاتی شدند از جمله ۲۷۶ سرباز، چهار تانک، ۱۵ خودروی جنگی زرهی، هشت خودرو و یک هویتزر Msta-B نابود شدند.
دو حمله دیگر اوکراینی در جنوب شهر آرتموفسک هم متوقف شد. نیروهای روسی اجازه نخواهند داد که دیوار دفاعی آنها شکسته شود. در نتیجه نبرد، اوکراین ۳۵۰ سرباز دیگر را از دست داد. دو خودروی جنگی زرهی و شش خودرو نظامی منهدم شد.
وزارت دفاع روسیه در ادامه گزارش روزانه خود اطلاعاتی در مورد وضعیت درگیری اوکراین گزارش داد.

در بخش کوپیانسک، نیروهای اوکراینی تا ۳۵ سرباز و همچنین یک نفربر زرهی، یک کامیون وانت و یک هویتزر D-20 را از دست دادند. اقدامات یک گروه اوکراینی در نزدیکی شهرک تیمکووکا خنثی شد.
در جهت کراسنی لیمان، تلفات اوکراینی به ۶۰ سرباز، دو خودروی زرهی، چهار خودرو، یک گووزدیکا اس پی جی و هویتزر D-20 و D-30 رسید.
در جبهه خرسون، اوکراین در طول روز ۳۰ سرباز، سه خودرو، یک هویتزر Msta-B و یک اسلحه خودکششی Gvozdika را از دست داد.

ژنرال لهستانی: بزرگترین تهدید برای ارتش اوکراین مواضع دفاعی روسیه نیست

رسانه آنلاین wPolityce به نقل از ژنرال والدمار اسکرزیپچاک، فرمانده سابق نیروهای زمینی لهستان گزارش می دهد که ارتش اوکراین در چهار جهت حمله می کند و مشغول هدر دادن پتانسیل خود است. تاکنون هیچ مزیت عملیاتی در هیچ یک از جهت ها به دست نیامده است. اسکرزیپچاک گفت: در دو روز نبرد، اوکراینی ها تنها ۱.۳ کیلومتر پیشروی کردند و از این بابت خوشحال هم هستند و این مسخره است. و در ادامه:
“این دیگر چه نوع ضد حمله‌ای است؟ این به معنای “پیاده روی در نقطه” است. آنها حتی نتوانسته‌اند از مواضع روسیه بگذرند. آنها در عمق دو تا سه کیلومتری آنها متوقف شده‌اند.”

به گفته ژنرال لهستانی، بزرگترین تهدید برای ارتش اوکراین، مواضع دفاعی روسیه نیست، جایی که آنها قبلاً تانک های زیادی و خودروهای جنگی پیاده نظام بردلی آمریکا را رها و فرار کردند، بلکه:

ضدحمله ارتش روسیه است: آنجا در پشت خط جبهه، روستا با تانک‌ها و خودروهای جنگی خود منتظر نشسته‌اند تا اوکراینی‌های خسته و کم توان از دفاع روسیه بگذرند، سپس آنها حمله خواهند کرد و ..

پوتین اوکراین را به خاطر ویرانی سد مورد حمله قرار داد: ای کاش اوکراین دست به یک حمله بزرگ انتقامی میزد بجای آنکه این فاجعه را بوجود آورد.

ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه در دیدار با خبرنگاران جنگی در کرملین، اوکراین را مقصر آسیب زدن به سد کاخوفکا دانست. او اشاره کرد که ارتش اوکراین بارها نیروگاه برق ابی را با موشک های HIMARS هدف قرار داده است. پیش از آسیب دیدن سد، روسیه هیچ انفجار بزرگی را ثبت نکرده است. پوتین احتمال داد که یک انفجار پنهانی توسط ارتش اوکراین یا یک حمله جزئی به سد می تواند باعث تخریب این سد شود. «اینکه چه کسی مقصر این فاجعه است، روشن است. این چیزی است که طرف اوکراینی میخواست.»
به گفته پوتین، روسیه به هیچ وجه علاقه ای به این موضوع نداشت، زیرا عواقب ان برای سرزمین های تحت کنترل روسیه شدید منفی است.
«ای کاش اوکراین دست به یک حمله بزرگ انتقامی میزد بجای آنکه این فاجعه را بوجود آورد.
»
رئیس جمهور همچنین گفت که حفاظت مدنی روسیه و ارتش در زمین در حل عواقب سیل بسیار فعال هستند.

بالاخره ۲۰۰ متر بود یا ۲۵۰ متر؟

بر اساس ادعای اوکراین، اوکراین بار دیگر در ضد حمله «بزرگ» و «مداوم» خود به دستاوردهای کوچکی !! دست یافته است. هانا مالجار معاون وزیر دفاع اوکراین روز سه شنبه در تلگرام گفت: در منطقه شرقی دونتسک، ارتش اوکراین از ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر!!! (معلوم نیست چرا ارتش اوکراین می تواند ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر را درست اندازه گیری کند؟) در نقاط مختلف پیشروی کرده است. تا بحال آنها منطقه ای به وسعت سه کیلومتر مربع در نزدیکی شهر بندری بردیانسک در جنوب را پاکسازی کردند.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حملات اوکراین در نزدیکی باخموت با موفقیت دفع شد. اطلاعات ارائه شده توسط هر دو طرف متخاصم اغلب در ابتدا به طور مستقل قابل تأیید نیست. با این حال، کارشناسان بین المللی قبلاً موفقیت های کوچک در ضد حمله اوکراین را تأیید کرده اند.لری سی جانسون، مسئول سابق سیا و مدیر سابق دفتر مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا، در کانال یوتیوب Judging Freedom در مورد حمله اوکراین و تخریب سد کاخوفکا اظهار نظر کرده است.

“سرعت نابودی تانک‌های مدرن لئوپارد در جبهه اوکراین سران ناتو را شوکه کرده است”

جانسون گفت که حمله ای که مدت ها در انتظار آن بودیم به طرز بدی در حال شکست خوردن است و مقامات ناتو باید واقعاً از اینکه روسیه چقدر سریع و در تعداد بالا تانک های مدرن آنها را نابود می کند، شوکه شوند.

علاوه بر این، او معتقد است که منفجر کردن سد کاخوفکا کار خود کی‌یف بود تا بهانه‌ای برای ایجاد دامن زدن به بحران برای ورود به ناتو ایجاد کند. به طور کلی، جانسون وضعیت اوکراین را بسیار خطرناک می‌داند زیرا به طور فزاینده‌ای این تهدید شدیدتر میشود که به یک درگیری بزرگ تبدیل شود.

کی‌یف و نیروهایش در مخمصه گیر افتاده‌اند و او می‌ترسد که دولت بایدن، در ناامیدی خود برای بدست آوردن دست بالا در جنگ اوکراین، سطح بعدی و بالاتر تشدید تنش را انتخاب کند – مانند جت‌های جنگنده و خلبانان آمریکایی.

روسیه: تانک های لئوپارد المانی و خودروهای جنگی بردلی امریکایی به غنیمت گرفت.
خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رویترز از گزارش دادند، وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه ویدئویی را منتشر کرد که نشان می دهد نیروهای روسی تانک های لئوپارد المانی و خودروهای جنگی بردلی امریکایی را در درگیری با نیروهای اوکراینی ضبط می کنند.
ویدیویی که توسط نیروهای روسی منتشر شده سربازان ارتش روسیه را نشان می‌دهد که در حال بازرسی تانک‌های به غنیمت گرفته شده هستند این تانکها توسط کشورهای غربی به اوکراین ارسال شده بودند این وزارتخانه در بیانیه کوتاهی از این تانکها به عنوان غنائم ارتش روسیه که توسط سربازان منطقه وستوک در زاپوروژیا به غنیمت گرفته شده اند اسم برده است.

مقامات روسی : ارتش روسیه حملات پیشگیرانه ای را به ذخایر ارتش اوکراین در جهت زاپوروژیه انجام می دهد

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری مرکزی منطقه زاپوروژیه به خبرگزاری ریانووستی گزارش داد، یگان های روسی سه شنبه شب حملات راکتی و پهپادی را به ذخایر واحد نظامی اوکراین در جهت زاپوروژیه انجام دادند.
به گفته وی، حملاتی به شهرک های منطقه دنپروپتروفسک که نیروهای اوکراینی در آن متمرکز شده بودند، انجام شد. به گفته روگوف، علاوه بر این، مواضع ارتش اوکراین در بخشی از منطقه زاپو اژیا که تحت کنترل کی‌یف است، هدف قرار گرفت. جزئیات بیشتر این زمینه بع از تحقیقات اعلام خواهد شد.


رسانه ها: اوکراین ۱۵ درصد از نفربر زرهی آمریکایی برادلی خود را از دست داد.

در چند روز گذشته، اوکراین ممکن است ۱۶ خودروی جنگی پیاده نظام M2 بردلی ساخت آمریکا را از دست داده باشد. این اطلاعات بر اساس تجزیه و تحلیل وب سایت اوپن سورس هلندی Oryx که بدست آمده که توسط کانال تلویزیونی CNN منتشر شده است.
خودروهای جنگی به دلایل مختلف از کار افتاده‌اند، یا از دست رفته یا منهدم شده، آسیب دیده و یا رها شده اند. در مجموع، ایالات متحده ۱۰۹ دستگاه برادلی را به اوکراین تحویل داد. نابودی ۱۶ مورد از آنها تقریباً معادل ۱۵ درصد از کل بردلی تحویل داده شده است.

ارتش روسیه خودروهای زرهی ارتش اوکراین را در بخش جنوبی دونتسک منهدم کرد

ویدئویی که توسط وزارت دفاع روسیه منتشر شده است نشان می دهد که یک تانک اوکراینی و یک خودروی جنگی پیاده نظام در اثر حمله توپخانه ای روسیه از پای درآمده اند. به گفته مقامات مسکو، قبل از آن، از طریق یک هواپیمای بدون سرنشین روسی، پیشروی و نفوذ خودروهایی از یک نوار جنگلی شناسایی و گزارش شده بود.


فرماندار منطقه کورسک: واحدهای اوکراینی دو شهر در منطقه مرزی کورسک را گلوله باران کردند

از اوایل صبح سه‌شنبه، ارتش اوکراین به طور مداوم روستاهای گلوشکوو و تیوتکینو در منطقه مرزی کورسک روسیه را گلوله باران می‌کند. این را فرماندار منطقه رومن استاروویت در تلگرام اعلام کرد.
۹ خانه در تیوتکینو آسیب دیدند که دو مورد از آنها آتش گرفت. همچنین گاز و برق نیز قطع شده است. یک خودرو نیز آسیب دید. گزارش تاکنونی حاکی از آن است که هیچ آسیبی وارد نشده است.
به گفته وی اما، چندین خانه نیز در گلوشکوو آسیب دیده است.

نیروهای روسیه سه حمله اوکراین را دفع کردند

به گزارش خبرگزاری تاس، سربازان روسی مستقر در بخش جنوبی سه حمله عمده نیروهای اوکراینی را در نزدیکی شهرهای کرمننایا و لیسیچانسک در جمهوری خلق لوهانسک (LPR) دفع کردند.
علاوه بر این، وی تاکید کرد که نیروهای اوکراینی همچنان در تلاش هستند تا از طریق گروه های تهاجمی کوچکتر در این بخش از جبهه، دست به عملیات شناسایی بزنند.

وزارت دفاع روسیه با هفت سازمان داوطلب قرارداد امضا می کند.

وزارت دفاع روسیه با هفت واحد از نیروهای داوطلب روسیه قرارداد امضا کرده است. وزارت دفاع این خبر را روز سه شنبه به خبرنگاران اعلام کرد.

این اسناد فعالیت های داوطلبان را در منطقه عملیات ویژه نظامی تعریف می کند.
از جمله، این قراردادها به آنها حق برخورداری از مزایای رفاهی تعیین شده توسط دولت را می دهد که برای سربازان در نیروهای مسلح وجود دارد.

این امضا با حضور نماینده وزارت دفاع روسیه، ژنرال سپهبد ولادیمیر الکسیف و فرماندهان داوطلبان انجام شد.
الکسیف مطمئن است که تمام واحدها و واحدهای سپاه داوطلب ظرف هفته آینده قراردادهایی را امضا خواهند کرد.

ادعای تایید نشده اوکراین: روسیه برای تخلیه کریمه آماده می شود.
پس از منفجر کردن سد کاخوفکا، روسیه در حال آماده سازی تخلیه در شهر اشغالی ارمیانسک در شمال کریمه است. این خبر روز دوشنبه توسط سازمان اطلاعات ارتش اوکراین گزارش شد.

بر اساس این گزارش، کمبود آب عملیات کارخانه تیتانیوم کریمه، یک کارخانه تولید دی اکسید تیتانیوم را مختل کرده است، به طوری که اماده سازی برای تخلیه اعضای دولت اشغالگر روسیه و همچنین مردم محلی از منطقه آغاز شده است. بر اساس این گزارش، روسیه ممکن است تولید در این کارخانه را به طور کامل متوقف کند و مهندسان مواد منفجره را در این کارخانه ذخیره کرده اند.

به گفته اطلاعات نظامی اوکراین، «اگر انفجاری رخ دهد، به معنای یک فاجعه با عواقب وحشتناک» خواهد بود. در صورت انفجار در کارخانه، یک ابر آمونیاک، بسته به جهت باد، مناطق اطراف را در عرض نیم ساعت پوشش می دهد.
پس منتظر انفجار باشید اوکراین سلام میرساند

مقام رسمی جمهوری خلق دونتسک: ده سرباز اوکراینی تسلیم سربازان روسیه شدند


خدمه دو خودروی جنگی پیاده نظام اوکراینی در نزدیکی آودیوکا در جمهوری خلق دونتسک (DPR) به نیروهای روسی تسلیم شدند. این را یک نماینده سازمان های اجرای قانون منطقه ای به تاس گزارش داد.

فرمانده یک واحد با درخواست کمک های پزشکی برای سربازان مجروح خود به سربازان روسیه گزارش داد.

فرماندهی او از تخلیه خودداری کرد. افسر اوکراینی خواستار یک راهروی امن شد زیرا تحویل با تمام سلاح‌ها از جمله دو نفربر زرهی باقی‌مانده انجام خواهد شد.
عملیات موفقیت آمیز بود. گفته می‌شود که سربازان اوکراینی در حال حاضر در قلمرو DPR هستند.

به گزارش تاس، در نتیجه ده نفر دستگیر شدند.

در میان آنها مجروحان وخیم نیز هستند، تمام کمک های پزشکی لازم به آنها داده خواهد شد. بقیه به دلیل احتمال مشارکت در جنایات جنگی تحت بازجویی هستند.

ماکرون معتقد است که ضد حمله اوکراین چند هفته یا چند ماه طول خواهد کشید.

به گفته امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، حمله چند روز پیش توسط نیروهای اوکراینی چند هفته یا چند ماه به طول خواهد انجامید. ماکرون این را در یک کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه پس از گفتگو با اولاف شولز صدراعظم و آندری دودا، رئیس جمهور لهستان گفت:

ضد حمله اوکراین از روزها پیش آغاز شد و با دقت برنامه ریزی شده بود. این ضد حمله باید چند هفته یا چند ماه طول بکشد. ما هر کاری که ممکن است برای انجام ان در چارچوبی که از زمان اغاز درگیری تعیین کرده ایم انجام داده ایم: مجازات روسیه به طوری که تلاش های نظامی خود را متوقف کند، کمک به اوکراین تا مقاومت کند و قلمرو خود را بازپس بگیرد، اما هرگز به روسیه حمله نکنیم و از تشدید این درگیری جلوگیری کنیم.

گلوله باران اوکراینی شبکینو: بیش از ۲۰۰۰ خانه و آپارتمان آسیب دیده استبیش از ۲۰۰۰ خانه و آپارتمان در شهر مرزی شبکینو در منطقه بلگورود روسیه در حملات اوکراین ویران شد. این را ولادیمیر ژدانوف، رئیس دولت، روز دوشنبه اعلام کرد. وی در کانال تلگرامی خود نوشت:

“بیش از ۲۰۰۰ خانه و آپارتمان در منطقه شبکینو به درجات مختلف آسیب دیدند. بیشتر آنها در شهر واقع شده اند. سه ساختمان آپارتمانی چند طبقه و ۳۴ خانه شخصی به شدت آسیب دیده اند، کارشناسان باید ارزیابی کنند که آیا می توان آنها را بازسازی کرد یا خیر.”

وزارت دفاع اوکراین ادعا کرد روستای استوروشیو را تصرف کرده است.
انا مالرین، معاون وزیر دفاع اوکراین، بازپس گیری روستای استوروشیو را در سرویس پیام رسانی آنلاین تلگرام اعلام کرد. صبح روز دوشنبه، این وزارتخانه ویدئویی را منتشر کرد که سربازان و تفنگداران دریایی اوکراینی را نشان می دهد که از اودسا وارد محل می شوند و پرچم اوکراین را برای اعلام آزادی استوروشیو باز می کنند.
استوروشیو در مرز بین مناطق دونتسک و زاپرویزژیا در منطقه ای واقع شده است که نیروهای اوکراینی روز قبل از ان تصرف چندین روستای غیر استراتژیک را اعلام کرده بودند.