آمریکا قصد تحویل مهمات اورانیوم ضعیف شده به کیف را دارد.
به گزارش رسانه های غربی، آمریکا می خواهد مهمات که با اورانیوم ضعیف شده غنی شده اند را به رژیم اوکراین ارسال کند. پنتاگون ظاهراً توانسته بر مخالفان داخلی در دولت که در مورد عواقب آن برای محیط زیست و سلامت مردم محلی هشدار می دادند غلبه کرده است.
بر ایاس گزارش وال استریت ژورنال، آمریکا قصد دارد مهمات و گلوله های ضد تانک که توس اورانیوم ضعیف غنی شده اند را به اوکراین ارسال کند. این روزنامه به نقل از مقامات دولت آمریکا تاکید کرد بر این اساس این گزارش، هیچ مانع عمده ای برای تحویل مهمات وجود ندارد.

در هفته‌های اخیر، پنتاگون در کنار ارسال تانک‌های آبرامز که ایالات متحده به اوکراین تحویل می‌دهد، بر ارسال مهمات اورانیوم ضعیف شده، مشابه آنچه ارتش آمریکا استفاده می‌کند، فشار می‌آورد. مهمات حاوی اورانیوم در مقابله با تانک های روسی بسیار موثر است.
بخش‌های دیگر دولت به دلیل عواقب جدی برای محیط‌زیست و سلامتی انسانها، مخالف استفاده از این مهمات بودند، اما ظاهراً نتوانستند حرف خود را پیش ببرند.
بحث مهمات به ژانویه برمی گردد، زمانی که کاخ سفید موافقت کرد ۳۱ تانک آبرامز را در اختیار اوکراین قرار دهد. این بخشی از یک توافق گسترده‌تر بود که در آن آلمان غربی و سایر کشورهای اروپایی قول دادند تانک‌های لئوپارد ۲ ساخت آلمان را تامین کنند. تانک های لئوپارد در حال حاضر در حمله اوکراین استفاده می شوند. برخی از آنها در جبهه منهدم شده اند.

در اوایل ماه مارس، بریتانیا اعلام کرده بود که می‌خواهد مهمات اورانیوم ضعیف شده را برای استفاده توسط تانک‌های بریتانیایی چلنجر ۲ تامین کند. در ماه مه، نیروهای روسیه از حملات دقیق برای انهدام یک انبار تسلیحات بزرگ در شهر خملنیتسکی استفاده کردند که بر اساس گزارش های تایید نشده، مهمات اورانیوم بریتانیا را ذخیره می کرد. در نتیجه این حمله، گزارش هایی مبنی بر حرکت یک غبار رادیواکتیوته به سمت اروپا منتشر شد.